rowery dla dzieci

Ranking 7+ najlepszych rowerów dla dzieci (opinie 2020)

rowery dla dzieci Kiedy dzieci są już za duże na proste rowerki biegowe, nadszedł czas, aby rozejrzeć się za pierwszym prawdziwym rowerem – a każdy rodzic oczywiście szuka tego najlepszego roweru dziecięcego, na jaki go stać oraz takiego, który będzie odpowiedni dla jego potomstwa. Znaleźć taki rower nie musi być wcale takie łatwe. Zakup nieodpowiedniego roweru może spowodować, że dziecko od samego początku znienawidzi ten sprzęt sportowy. Zły wybór może również powodować częste upadki oraz więcej otarć i obrażeń, co z pewnością nie zwiększa motywacji.

Ale jak znaleźć ten właściwy rower? W dzisiejszym artykule postaramy się zasugerować i podsumować przynajmniej najważniejsze czynniki i parametry, które należy przy wyborze roweru brać pod uwagę. I dobrze zgadłeś, jeśli myślisz, że to na pewno nie powinna być tylko cena. Jakość roweru ważna jest z powodu bezpieczeństwa i trwałości. Chociaż dzieci rosną bardzo szybko i korzystają z roweru tylko przez kilka lat, nie można tylko machnąć sobie ręką i powiedzieć, że wystarczy kupić „coś zwykłego” – i mieć na myśli coś tańszego i gorszego.

Wybierając i porównując rowery dziecięce, należy więc kierować się ważnymi zasadami, które dotyczą bezpieczeństwa, wykonania i oczywiście rozmiaru. Konkretnego modelu możesz następnie szukać również na podstawie różnych opinii użytkowników rowerów dla dzieci w Internecie, pomóc mogą Ci również profesjonalne testy lub rankingi (takie jak na przykład nasz).

Porównanie / ranking najlepszych rowerów dla dzieci

ProduktInfoOcenaCena (od)Tu kupisz najtaniej
1.Btwin Run Ride 900 MTB
+ od 3 do 4,5 lat
+ od 90 do 105 cm
Opony 12"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]350 zł Pokaż więcej
2.BTWIN ROWER 500 ROBOT
+ od 3 do 4,5 lat
+ od 90 do 105 cm
Opony 14"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]450 zł Pokaż więcej
3.BTWIN ROWER 500 DOCTO GIRL
+ od 4,5 do 6 lat
+ od 105 do 120 cm
Opony 16"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]500 zł Pokaż więcej
4.Btwin MTB ROCKRIDER ST 500
+ od 6 do 9 lat
+ od 120 do 135 cm
Opony 20"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]700 zł Pokaż więcej
5.JOLENE 20 KID 2 ROMET
+ od 6 do 9 lat
+ od 120 do 135 cm
Opony 20"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1000 zł Pokaż więcej
6.BTWIN MTB ROCKRIDER ST 920
+ od 9 do 12 lat
+ od 135 do 150 cm
Opony 24"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1600 zł Pokaż więcej
7.JOLENE ROMET
+ od 9 do 12 lat
+ od 135 do 150 cm
Opony 24"
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1000 zł Pokaż więcej

Jak wybrać rower dziecięcy?

W naszym przewodniku znajdziesz odpowiedzi na te najważniejsze pytanie dotyczące wyboru roweru dla dziecka oraz wiele informacji, żeby podjąć jak najlepszą i najbardziej odpowiedzialną decyzję. Skoncentrujemy się na kluczowych parametrach, takich jak rozmiar kół, waga lub materiał i konstrukcja wykonania. Wspomnimy również o opcjonalnym wyposażeniu.

W celu lepszej przejrzystości wymienimy również trzy podstawowe półki cenowe i podsumujemy oferty w tych półkach, aby uzyskać lepszy obraz o tym, czego można oczekiwać w ramach swojego budżetu. Nie zapomnimy również przedstawić sprawdzonych i niezawodnych producentów.

Ranking najlepszych rowerów dla dzieci

Kiedy jest odpowiedni moment na zakup pierwszego roweru dziecięcego?

Zanim zaczniesz w ogóle myśleć o zakupie pierwszego roweru, powinieneś uświadomić sobie, czy Twoje dziecko jest już przygotowane do tego kroku. Około pierwszego roku życia dzieci zaczynają poznawać różne proste środki transportu. Są to przede wszystkim „rowerki biegowe”, na których dziecko siedzi, ale obiema stopami stoi na ziemi i przesuwa się odbijaniem.

Takie zabawki mogą mieć kształty motocykli lub rowerów. Dziecko uczy się na tych rowerkach stabilności, kierowania za pomocą kierownicy itp. Dopiero wtedy, kiedy dziecko już doskonale potrafi poruszać się na takim rowerku, można rozważać następny poziom, czyli rower dziecięcy. Kiedy taki moment nastąpi? To jest bardzo indywidualna sprawa, ale zwykle bywa to w wieku 2-3 lat dziecka.

Dziecko powinno zaznajamiać się z rowerem w bezpiecznym otoczeniu, w którym nie może być zagrożone przez normalny ruch drogowy lub inne przeszkody. Może to być na przykład plac zabaw.

Wybór roweru według rozmiaru

Rozmiar, czy dokładniej średnica, kół to w ogóle najważniejsze kryterium wyboru. I powinieneś wybierać rower odpowiadający wieku i wzrostu dziecka. Błędne jest twierdzenie, że dziecko wkrótce dorośnie do większego roweru i przynajmniej dłużej mu wytrzyma. Jak już wcześniej zasugerowaliśmy, takie postępowanie może spowodować więcej obrażeń i dziecko może po prostu nie polubić jazdę na rowerze.

Rowery dziecięce i młodzieżowe produkowane są o rozmiarach kół od 12 do 26 cali. Spójrzmy na każdą z tych opcji.

Rowery dla dzieci - 2

Rowery  12“

Najmniejszy rozmiar rowerów jest oczywiście przeznaczony dla najmłodszych dzieci – i to zwykle w wieku od 2 do 4 lat. Zalecana wysokość dziecka dla tych rowerów to 90 – 110 cm. Takie rowery mogą być również wyposażone w tzw. boczne kółka podporowe znajdujące się na tylnym kole. Zapewniają one większą stabilność, zanim dziecko przyzwyczai się do innego sposobu jazdy niż na rowerku biegowym. Kółka podporowe można stopniowo podnosić, a w końcu całkowicie usunąć.

Typową częścią jest hamulec wsteczny, który lepiej odpowiada naturalnym odruchom dziecka. Dziecko ma tendencję do reagowania na potrzebę hamowania, robiąc krok wstecz. Nie musisz się martwić, że dziecko za bardzo nauczy się tego nawyku i nie będzie chciało z niego zrezygnować na późniejszych rowerach z klasycznymi hamulcami. Przejście zwykle odbywa się bezproblemowo. W przypadku niektórych modeli do dyspozycji jest również dodatkowy hamulec szczękowy.

Ważnym elementem jest pełna plastikowa osłona łańcucha zapewniająca bezpieczeństwo. Rower zwykle wyposażony jest w jedną zębatkę, opony kół mogą być nadmuchiwane, ale w niektórych przypadkach jeszcze pojawiają się nawet koła stałe.

Rowery 14“

Ten rozmiar przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat i wysokości ok. 95 do 115 cm. Wyposażenie podobne jak w poprzednim modelu. Często jeszcze występują kółka podporowe. Rzadko już spotkasz się ze stałymi kołami. Zwykle rower ten posiada już standardowe opony nadmuchiwane.

Rowery 16“

Dziecko w wieku od 4 do 7 lat, którego wzrost już porusza się w granicach od 100 do 125 cm, może już być przygotowane do jazdy na rowerze o kołach 16 calowych. Większy rower jest oczywiście szybszy i pozwala na bardziej komfortową i płynną jazdę. I tutaj jeszcze mogą rowery być wyposażone w kółka podporowe i inne elementy, które podpowiadają, że rower ten przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci.

Rowery 20“

Dopiero w przypadku rowerów 20 calowych przenosimy się do jakby wyższej kategorii. Te rowery przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat – czyli dla dzieci w wieku szkolnym, które już są zdolniejsze i potrafią samodzielnie jeździć na rowerze. Zalecana wysokość dziecka to 105 do 135 cm. Takie dziecko może wybrać się na dłuższą przejażdżkę na rowerze.

Nie ma już kółek podporowych, a pojawiają się już standardowe hamulce (przedni i tylny sterowane za pomocą dźwigni na kierownicy), a także są już przerzutki. Zwykle w tej kategorii są to przerzutki 3 do 6 biegowe, ale ich sterowanie jest jeszcze inne niż w rowerach dla dorosłych, konkretnie odbywa się poprzez obracanie uchwytem kierownicy. Częścią konstrukcji koła może być też amortyzowany widelec.

Rowery 24“

Chodzi o właściwie ostatni rozmiar przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Takie rowery są przeznaczone dla dzieci, których wzrost wynosi od 115 do 155 cm , a wiek od 8-12 lat, czyli dla stosunkowo zdolnych dzieci. Dlatego też modele 24-palcowe dość wiernie kopiują wygląd i wyposażenie rowerów dla dorosłych.

Nawet tutaj można spotkać się z podziałem na kolejne podkategorie (np. górskie, trekkingowe itp.). Może być już także więcej biegów. Takie rowery nadają się również na dłuższe wycieczki i mogą poradzić sobie również w terenie.

Rowery 26“

Ten rozmiar roweru nie jest już wyłącznie rowerem dziecięcym. Niemniej jednak jest to ostatni rozmiar, w którym produkowane są jeszcze modele dla dzieci. Jest to już dokonana zmiana w niemal dorosły rower. Rower przeznaczony jest dla dzieci w wieku od około 10 lat i wysokości od ok. 155 cm do 170 cm – czyli dla wysokich dzieci. Istnieją również modele w pełni amortyzowane, pojawiają się także wysoko jakościowe hamulce tarczowe itp.

Wykonanie

Z czego w przypadku rowerów dziecięcych wykonana jest rama? Jeśli chodzi o modele dla najmłodszych to zwykle można spotkać się z ramami ze stali. Zaletą jest przystępność cenowa i wysoka trwałość. Wpływ na całkowitą wagę roweru nie jest tak znaczący, ponieważ rowery te są małe i przeznaczone do jazdy na krótkich odległościach.

Inną opcją, szczególnie w przypadku rowerów od ok. 16 cali, jest aluminium. Bardzo popularne są również różne stopy metali, takie jak na przykład dural. Chodzi optymalny wybór dla rowerów dziecięcych o rozmiarze 20 lub więcej cali. Należy już również pomyśleć o niższej wadze całego środka transportu. Aluminium oraz jego stopy zapewniają wystarczającą trwałość w połączeniu z lekkością i korzystną ceną.

Najwyższą klasę reprezentują ramy karbonowe. Jednak w przypadku rowerów dziecięcych występują bardzo rzadko, jedynie w modelach ekskluzywnych. Karbon jest wyjątkowo trwały i lekki – z drugiej strony chodzi o droższy wybór.

Akcesoria

O podstawowym wyposażeniu, takim jak przerzutki, hamulce itp., już wspominaliśmy w ramach podziału rowerów według rozmiarów. Jakie inne wyposażenie i akcesoria może mieć rower dziecięcy? Często są to przede wszystkim błotniki, tylny i przedni. W przypadku rowerów dziecięcych takie wyposażenie jest wprost wymagane. Kierownicę można następnie wyposażyć w dzwonek, ramę na przykład w uchwyt na butelkę z napojem. Zdecydowanie nie powinno zabraknąć elementów odblaskowych.

Waga

Waga rowerów dziecięcych różnych rozmiarów najczęściej porusza się w granicach od ok. 8 do 12 – 13 kg. W tym zakresie możemy mówić o względnie odpowiedniej wadze. Jeśli rower jest znacznie cięższy, należy na pewno jeszcze zastanowić się nad jego zakupem.

Taki rower będzie trudniejszy do kierowania, mniej wygodny itp. Zbyt niska waga znowu może wskazywać na mniej jakościowe wykonanie, oszczędzanie na materiale podczas produkcji itp. (z wyjątkiem modeli karbonowych).

Bezpieczeństwo

Rower dziecięcy nie może mieć ostrych krawędzi, wystających śrub ani innych widocznych wad. Długość kierownicy powinna wynosić w granicach od 350 do 550 mm, zakończenie kierownicy musi być szersze, pokryte osłonami itp. Jednak żaden rodzić nie jest w stanie przetestować całkowitą jakość i bezpieczeństwo wykonania, nawet przed zakupem. Do tego służy specjalna norma. Konkretnie chodzi o normę ….

Video

Ceny rowerów dla dzieci

W jakiej cenie chcesz kupić rower dla dziecka? Przedstawiamy Ci trzy podstawowe kategorie.

✅ Rowery do 1000 PLN

Rower dziecięcy można kupić też w takiej cenie, ale należy spodziewać się, że wybór w tej półce nie będzie zbyt duży i będzie trzeba bardziej uważać, aby dobrze kupić. Niemniej jednak zdecydowanie znajdziesz i tutaj solidne kawałki.

✅ Rowery do 2000 PLN

Najpopularniejsza i zarazem najlepiej zaopatrzona półka cenowa. Znajdziesz tutaj większość najlepiej sprzedających się rowerów dla dzieci. Standardowa jakość bywa już na bardzo dobrym poziomie.

✅ Rowery od 2000 PLN

Tutaj znajdziesz wybór wysoko jakościowych rowerów o najlepszym wyposażeniu, które jednak przeznaczone są już dla starszych dzieci.

Najlepsze marki rowerów dziecięcych

Jakie marki należą do TOP i mogą zaoferować dobrą, jakość, która odpowiada cenie?

  • Author – bardzo dobrze znana marka z doskonałą ofertą rowerów. Większość rowerów jest wysoko oceniana w testach rowerów dla dzieci, a ceny są w tym przypadku bardzo przystępne.
  • Kellys – marka oferuje modele dla najmłodszych, ale także ładne rowery górskie dla starszych dzieci. Rower dobrej jakości można kupić w dobrej cenie.
  • Superior – należy do najlepiej sprzedających się marek rowerów dla dzieci. Bardzo dobra oferta modeli przede wszystkim dla starszych dzieci.
  • Scott – kolejna ulubiona marki z szeroką ofertą rowerów i bardzo dobrą, jakością ich wykonania.

Najczęściej zadawane pytania przez kupujących (FAQ)

Czy istnieją różne rodzaje rowerów dla dzieci w zależności od sposobu ich użytkowania?

Tak. Również w przypadku rowerów dla starszych dzieci istnieje podobny podział i kategorie, jak w przypadku rowerów dla dorosłych. Zdecydowanie najbardziej popularne są rowery górskie, ale są też modele szosowe, miejskie, crossowe lub freestyle i inne modele.

Czy istnieją również amortyzowane rowery dla dzieci?

W amortyzowany widelec często bywają wyposażone rowery o rozmiarze 20 i więcej cali. Rowery dla najmłodszych dzieci niemal zawsze miewają mocną konstrukcję. Modele w pełni amortyzowane w przypadku rowerów dziecięcych występują rzadko i to jeszcze w kategorii rowerów dla dzieci starszych.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..