wozki

Ranking 20+ najlepszych wózków dziecięcych (opinie 2019)

wozki Wózek należy z pewnością do niezbędnych rzeczy dla każdego małego dziecka. Zapewnia dziecku komfort, a jego rodzicom ułatwia opiekę i usprawnia podróżowanie. Jednocześnie będzie również prawdopodobnie największą inwestycją i dlatego nakładane są na niego wysokie wymagania – zarówno pod względem funkcjonalności, bezpieczeństwa i stabilności, jak również wyglądu, konstrukcji i jakości zastosowanych materiałów. Obecnie najlepsze wózki na rynku z pewnością takie wymagania spełniają.

Wybór odpowiedniego wózka, który spełni wszystkie podstawowe wymagania, stanowi często dla przyszłych rodziców niełatwe zadanie.  W szczególności należy wziąć pod uwagę wiek dziecka i częstość korzystania z wózka. Planujesz długie spacery ze swoim dzieckiem? Szukasz wózka dziecięcego, który jest łatwy do składania idealnie zmieści się w bagażniku? Chcesz kupić wózek, który wytrzyma kilka lat i dostosuje się do potrzeb Twojego dziecka? Czy dla Ciebie ważne jest zmieścić wózek w windzie, na balkonie?

Sprawdziliśmy aktualną ofertę najlepiej sprzedawanych i najbardziej poszukiwanych wózków dziecięcych i przedstawiamy opinie 20+ najlepszych wózków 2019 roku, które cieszą się wielkiej popularności u rodziców.

Są to modele wysokiej jakości, które zostały poddane kilku testom oraz ocenie użytkowników. Nie skupialiśmy naszej uwagi tylko na jednym typie i rozmiarze, jesteśmy więc pewni, że w naszym rankingu znajdziesz swojego faworyta – niezależnie jeśli już jesteś mamą w oczekiwaniu na maleństwo i chcesz dla niego znaleźć niezawodny wózek wielofunkcyjny, albo rodzicem małego brzdąca, który po długim spacerze w parku lubi odpoczywać w praktycznym, lekkim wózku sportowym.

O tym, co jest istotne i jakie możliwości oferują poszczególne typy wózków dowiesz się w naszym praktycznym przewodniku wyborem w drugiej połowie naszego artykułu.

Ranking – najlepsze wózki głębokie – TOP 5

ProduktOcenaCena (od)
#1Trailz Stokke
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4099 zł Więcej informacji
#2 Inglesina Classica Balestrino
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4899 zł Więcej informacji
#3Mutsy Evo Urban
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1948 zł Więcej informacji
#4Joolz Day2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3779 zł Więcej informacji
#5Bexa Fresh Fr3
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1410 zł Więcej informacji

Ranking – najlepsze wózki wielofunkcyjne – TOP 5

ProduktOcenaCena (od)
#1Abc Design Viper 4
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2399 zł Więcej informacji
#2Cybex Priam Lux
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5397 zł Więcej informacji
#3Espiro Next 10 graphite
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2549 zł Więcej informacji
#4KINDERKRAFT 3w1 Moov
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]827 zł Więcej informacji
#5Bebetto Vulcano V03
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1299 zł Więcej informacji

Ranking – najlepsze wózki spacerowe – TOP 5

ProduktOcenaCena (od)
#1Elodie Details Stockholm Stroller 3.0
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1125 zł Więcej informacji
#2 Baby Jogger City Mini Gt
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1799 zł Więcej informacji
#3Espiro Magic
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]699 zł Więcej informacji
#4Coletto Joggy
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1069 zł Więcej informacji
#5Caretero Alfa
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]184,50 zł Więcej informacji

Ranking – najlepsze wózki bliźniacze – TOP 5

ProduktOcenaCena (od)
#1Baby Jogger City Select Double
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3098 zł Więcej informacji
#2Baby Jogger City Mini Gt
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2999 zł Więcej informacji
#3Thule Urban Glide 2 Double
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3541 zł Więcej informacji
#4 Valco Baby Snap Duo
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1849 zł Więcej informacji
#5Bebetto 42 03
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2499 zł Więcej informacji

Jak wybrać wózek dziecięcy?

Prawdopodobnie odwiedziłeś już wiele sklepów internetowych, widziałeś wiele modeli wózków i wybrałeś już swojego faworyta. Wystarczy jednak przeczytać forum dyskusyjne o wózkach i nagle dowiesz się, że Twój wybrany wózek nie jest całkiem bez wad. Na początek trzeba sobie uświadomić, że idealny wózek dziecięcy nie istnieje. Jednej mamusi bez problemu wystarczy tańszy wózek przez 3 – 4 lata, inna mamusia zmienia drogie wózki raz na pół roku. Podobnie jak w przypadku innych rzeczy, tak również w kwestii wózków dziecięcych wszystko zależy od naszych możliwości i wymagań.

Przyszli rodzice mają jednak przy wybieraniu wózka dla dziecka większe wymagania, ponieważ chodzi im głównie o bezpieczeństwo i komfort ich dziecka. Dlatego zanim przedstawimy Ci poszczególne kategorie wózków, jakie obecnie znajdują się na rynku, wskazane jest odpowiedzieć sobie na kilka następujących pytań:

 • Ile lat/miesięcy ma Twoje dziecko? Jest oczywiste, że inny wózek kupisz dla noworodka, a inny dla dwuletniego dziecka.
 • W jakim środowisku mieszkasz? Jeśli mieszkasz na wsi, będzie Ci potrzebny wózek, który poradzi sobie nawet z trudniejszym terenem. Jeśli mieszkasz w mieście, poradzisz sobie z wózkiem, który ma mniejszą średnicę kółek.
 • W jaki sposób poruszasz się po okolicy? Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, jak duży jest wózek, czy zmieści się do bagażnika Twojego samochodu. Jeśli podróżujesz transportem publicznym, trzeba znaleźć wózek, który jest lekki, łatwy w obsłudze i przede wszystkim nie jest zbyt szeroki.
 • Czy Twoje dziecko będzie w wózku spać? W takim razie ważnym czynnikiem przy wyborze wózka będzie możliwość regulacji pozycji oraz miękkość wyściółki.
 • Jak wysoki jesteś? Zwróć uwagę na regulację wysokości rączki. Idealnie, jeśli będzie możliwe ją regulować. Wtedy może wózek wygodnie prowadzić 160 cm wysoka mamusia, jak również ojciec wysoki 180 cm.

Jakościowy wózek zaprojektowany jest tak, aby zapewnić dziecku dużo przestrzeni, ale nie kosztem wielkich wymiarów zewnętrznych. Jest ergonomiczny, regulowany intuicyjnie, środek ciężkości jest dobrze wyważony i można go obsługiwać nawet jedną ręką. Nie brakuje mu elementów bezpieczeństwa a podczas jego produkcji brano pod uwagę komfort dziecka jak również rodzica.

Podstawowe rodzaje wózków

Wózek głęboki

Wózek głęboki

Głęboki wózek był kiedyś podstawowym i niemal jedynym wyposażeniem każdej młodej rodziny. Składał się z podwozia, głębokiej gondoli, która zapewniała dziecku dużo miejsca do odpoczywania od jego urodzenia do około 7-8 miesięcy. Obecnie ta kategoria wózków jest już mniej sprzedawana. Rywalizują z nimi wózki, których można używać prze znacznie dłuższy okres. Główną zaletą wózka jest doskonałe „sprężynowanie” – sprężynowanie jest miękkie, więc łatwo i lekko dziecko ukołysze do snu. Z drugiej strony taki wózek nie jest łatwy do przechowania i zajmuje on dużo miejsca zarówno w domu, jak i w samochodzie.

Wielofunkcyjny wózek dziecięcy

Wózki wielofunkcyjne są jednymi z najpopularniejszych typów i nie można się temu dziwić. Podstawową częścią jest doskonale przemyślane podwozie, do którego można przymocować gondolę a później, gdy dziecko już siada, również siedzisko sportowe (wózek 2w1), albo od razu wybierasz wózek 3w1, czyli potrójną kombinację, która zawiera również praktyczny fotelik dla noworodka. Fotelik ten można również wykorzystać jako fotelik samochodowy (dlatego należy brać pod uwagę jakość). Z wózka wielofunkcyjnego można korzystać do 3 lat wieku dziecka. Uwagę trzeba zwracać na podwozie i kółka, które powinny być większe, jakość połączeń, za pomocą których mocuje się fotelik samochodowy, gondola i siedzisko. Sprężynowanie jest w tym przypadku nieco gorsze w porównaniu z wózkiem głębokim, jest jednak łatwiejszy do przechowania. Minusem jest wyższa waga wózka, która porusza się  w granicach od 13 – 16 kg.

Wózek sportowy, spacerowy

Jeśli Twoje dziecko już interesuje się już otaczającym go światem, siedzi, chodzi i jest bardziej aktywne, na pewno spodoba Ci się wózek sportowy. Określenie „sportowy” oznacza, że dzięki swojej konstrukcji możesz wózek śmiało wykorzystać do wycieczek nawet w trudniejsze tereny. Posiada odpowiednio duże kółka, które bardzo dobrze radzą sobie w takich terenach, a w porównaniu z wózkiem wielofunkcyjnym z siedziskiem jest nieco węższy. Najlepsze wózki sportowe można składać jedną ręką i nawet nie trzeba zdejmować siedziska. Ponadto posiadają funkcję regulowania pozycji i są nieco lżejsze.

Wózek parasolka

Ten rodzaj wózka dla wielu rodziców stanowi ostatnią opcję przy wyborze wózka. Chociaż dziecko już chodzi samotnie, dłuższe trasy są dla niego jeszcze stale wyczerpujące. Lekki, dający się łatwo składać wózek „buggy” nie ma wielu udogodnień, nie nadaje się do pokonywania trudnych tras (ma niewielkiej średnicy kółka), idealny jest na przykład na zakupy czy spacery w parku. Po złożeniu zajmuje minimum miejsca, ale swoje zadanie spełnia na piątkę.

Wózek dla rodzeństwa

Jeśli w Twojej rodzinie mają urodzić się bliźniaczki lub jeśli w ciągu 1-2 lat masz dwójkę małych dzieci, wybór odpowiedniego wózka może sprawić Ci niemały kłopot. Chociaż oferta wózków dla bliźniaczków czy rodzeństwa nie jest zbyt szeroka, dużą rolę odgrywa tutaj bezpieczeństwo oraz cena, która w tym wypadku ze względu na konstrukcję jest nieco wyższa. Masz kilka opcji, jak umieścić gondole (później siedzisk) – dzieci mogą być obok siebie, za sobą lub nad sobą. Każda wersja ma swoje plusy i minusy, trzeba jednak brać pod uwagę swoje możliwości fizyczne oraz miejsce, gdzie mieszkasz (szerokość drzwi, schody, winda).

wozki-2

Na co skupić się przy wyborze?

Kategoria wieku dziecka

Zazwyczaj podana jest w miesiącach –  0-36 miesięcy, 6-36 miesięcy. Trzeba uważać, żeby nie umieszczać dziecka, które jeszcze nie potrafi samotnie siedzieć, w wózku, który nie posiada możliwości regulowania do pozycji leżącej. Niektóre wózki sportowe można regulować np. do 150°, a inne zupełnie do pozycji poziomej.

Obciążenie wózka

Oprócz wieku istotna jest również waga dziecka. Większość trzylatków waży około 15 kg. W związku z tym obciążenie wózków wynosi maks. 15 kg, ale znaleźć można wózki o mocniejszej konstrukcji, która wytrzyma wagę od 20 do 25 kg. Producenci jednak  zakładali, że w dolnym koszu powieziesz zakupy a na uchwycie zawiesisz torbę. Dlatego całkowite obciążenie wózka jest zwykle o 5-8 kg wyższe.

Waga wózka

Wagę wózka poczujesz już od pierwszego spaceru, a jeśli waga nie  spodoba Ci się już wtedy, to z wózka najprawdopodobniej nie będziesz zadowolony. Ogólnie mówi się, im lżejszy jest wózek (na przykład z zastosowaniem lżejszych materiałów), tym lepiej dla Ciebie. Wózek będziesz podnosić razem z dzieckiem i zakupami, czyli całkowita waga może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu kilogramów.

Typ konstrukcji i składanie wózka

Niezależnie od tego, czy chodzi o wózki wielofunkcyjne, sportowe, czy parasolki, większość wózków wyposażona jest w mechanizm składania, który można łatwo zabezpieczyć przed rozłożeniem. W przypadku wózków wielofunkcyjnych trzeba najpierw złożyć górną część a następnie podwozie. Zaletą wózków sportowych i parasolek jest to, że można je składać wraz z siedziskiem.

Średnica kółek

Im większa średnica kółek, tym lepiej można pokonywać różne przeszkody i nierówności na chodnikach lub innych terenach. Kółka o średnicy powyżej 20 cm lepiej radzą sobie z nierównościami terenu, niż kółka mniejsze o średnicy około 12 cm. Istotny jest również materiał kółek. Czy kółko składa się z opony i dętki? W takim razie istnieje ryzyko przebicia, podobnie jak w przypadku roweru. Jeśli kółka są pełne, z pianki, mogą później, w trudniejszych nierównych terenach, grzechotać i potrząsać dzieckiem.

Sprężynowanie

Razem z jakością kółek trzeba wspomnieć również o sprężynowaniu. Jeśli wózek posiada funkcję sprężynowania (przednie i tylne kółka), dziecko ma zapewniony komfort nawet, jeśli na drodze cokolwiek się dzieje.

System hamowania

Hamowanie to podstawa bezpieczeństwa. Hamulec postojowy to standardowe wyposażenie. Blokuje tylne kółka, więc wózek samodzielnie nie wprawi się w ruch. Zwykle to hamulec nożny – naciskany nogą. W lepszym przypadku jest on umieszczony w uchwycie wózka i wózek możesz zatrzymać natychmiast, nawet jeśli stoisz na rolkach czy wrotkach.

Zastosowane materiały

Obecnie istnieje wiele wymagań dotyczących produkcji nowoczesnych wózków. Oprócz tego, że wózek powinien być ładny i pasować do Twojego gustu, idealne jest, gdy materiał jest trwały, jeśli chodzi o kolor i kształt. Ponadto możesz wymagać, żeby materiał był wodoodporny, łatwy do czyszczenia i konserwacji, przewiewny, chronił przed promieniami słonecznymi (filtry UVA i UVB w tkaninach). Jednym z podstawowych i często dyskutowanych wymagań jest również to, by materiały były nieszkodliwe dla zdrowia – dlatego wskazane jest, żeby wózek posiadał świadectwa bezpieczeństwa oraz jakości.

Regulowanie pozycji

Regulowanie pozycji dotyczy szczególnie wózków przeznaczonych dla dzieci od 6 – 36 miesięcy. Regulować można zarówno oparcie, jak i podnóżki. W niektórych przypadkach można regulować nawet uchwyt, które przechodzi przez brzuszek dziecka. Regulować można za pomocą systemu „click” i do dyspozycji masz kilka wstępnie ustawionych poziomów (sterowanie 1 ręką, nie musisz nawet patrzyć), lub za pomocą taśm regulacyjnych, gdy dokładnie ustawisz sobie pozycję, jaką potrzebujesz (sterowanie obiema rękami).

Pozostałe akcesoria i wyposażenie

Wózki wyposażone są w wiele przydatnych elementów. Wszystko zależy od producenta. Niektórzy producenci oferują wszystko, u innych istnieje opcja dodatkowego zakupu. Jakie akcesoria mogą Ci się przydać?

 • Folia przeciwdeszczowa
 • Okrycie na nóżki
 • Moskitiera
 • Uchwyt dla dziecka
 • Pulpit dla dziecka
 • Uchwyt na napoje
 • Torba podręczna
 • Parasolka przeciwsłoneczna lub osłona
 • Pokrowiec ocieplany na uchwyt
 • Przyłącza do mocowania fotelika samochodowego

wozki jogging

Jak stwierdzić, czy wózek dziecięcy jest bezpieczny?

Bezpieczny wózek jest dokładnie  i wyraźnie określony przez odniesienie do europejskiej normy EN 1888, która deklaruje, że wózek jest przeznaczony do bezpiecznego transportu jednego dziecka (lub kilku, zgodnie z typem wózka).

Na przykład:

 • Wózek nie powinien mieć w miejscach dostępnych dla dziecka żadnych ostrych krawędzi ani małych szczelin, w których mogą utknąć palce dziecka.
 • Metalowe części muszą być chronione przed korozją, a jednocześnie powłoka ta nie może być toksyczna dla dziecka.
 • W części przeznaczonej dla dziecka nie mogą się pojawiać elementy, które mogą spowodować zadławienie dziecka (luźne tkaniny, wyściółki, włókna, małe sztuczne elementy).
 • Hamulce muszą być sprawne.
 • Pasy bezpieczeństwa muszą być skuteczne i trwałe.

Wózek bez takiego oznaczenia a na dodatek od nieznanego sprzedawcy jest zawsze bardzo dużym ryzykiem.

Sprawdzaj recenzje i opinie użytkowników oraz specjalistyczne testy wózków

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jaki wózek wybrać, nie martw się. Chociaż jest to trudne i odpowiedzialne zadanie, na pewno w obecnej ofercie sklepów znajdziesz taki wózek, który będzie spełniał Twoje wymagania zarówno funkcjonalne, jaki i ekonomiczne. Zanim jednak rozpoczniesz zakupy, proponujemy Ci przejrzeć opinie użytkowników w forach dyskusyjnych, którzy mają już doświadczenia z wózkami. Albo sprawdź ponownie nasze propozycje. Chociaż wózki posiadają w swojej nazwie oznaczenie „2018”, „2019” chodzi o sprawdzone modele i wersje, które otrzymały nową szatę, kolor a producenci poprawili kilka szczegółów. Świadczy o tym zadowolenie rodziców oraz bardzo dobre wyniki w testach konsumenckich.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy lub przynajmniej zainspirowaliśmy Cię do podjęcia decyzji przy wyborze nowego wózka dziecięcego. Jeśli tak, będziemy Ci wdzięczni za Twoją opinię, doświadczenie, recenzję, porównanie lub ocenę zakupionego produktu. Możesz to zrobić w komentarzach poniżej na tej stronie. Może właśnie Twoja opinia pomoże innym wybrać ten najlepszy wózek dziecięcy na rynku.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..