buty do biegania

Ranking 10+ najlepszych butów do biegania (opinie 2023)

Dobre buty do biegania to niezbędne wyposażenie każdego biegacza. Niezależnie od tego, czy chcesz zacząć z bieganiem albo już trenujesz na maraton, wybór butów jest kluczowy. Decyduje nie tylko o tym, w jakim stopniu ulegniesz pasji zwanej bieganie, jak lekkie i zdrowe będą Twoje kroki oraz jakich sukcesów i postępów osiągniesz. Czy wiesz o tym, że biegając obciążasz swoje stopy ciężarem nawet trzykrotnie większym niż jest Twoja rzeczywista waga? Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd tych najlepszych butów do biegania, jakie można kupić na naszym rynku.

Ranking najlepszych butów do bieganiaWymiana klasycznych tenisówek na buty do biegania nie powinna polegać tylko na zmianie ich wyglądu. Każda stopa ludzka ma swoje indywidualne potrzeby i dlatego to, co odpowiada Twojemu partnerowi czy znajomemu, nie musi wcale pasować Tobie. Krok po kroku przejdziemy kolejno przez wszystkie podstawowe punkty i nauczymy Cię, jak wybrać odpowiednie buty do biegania, aby pierwsze niepewne biegi po okolicy zmieniły się na przyjemne bieganie w szybkim tempie.

W naszym przewodniku przedstawimy różnice pomiędzy butami do biegania na asfalcie i w terenie oraz omówimy pronację oraz supinację. Wybierając buty do biegania musisz znać i podsumować swoje oczekiwania, doświadczenia oraz możliwości fizyczne. Właśnie dlatego możesz podczas zakupu tego wyposażenia być maksymalnie wymagającym, chcesz przecież znaleźć takie buty, które będą najbardziej odpowiadały Twoim potrzebom. Bardzo dobrym miernikiem jakości są także recenzje oraz testy butów do biegania, w których na pewno dowiesz się wiele cennych informacji o wybranym przez Ciebie modelu butów.

Porównanie najlepszych butów do biegania – Damskie

ProduktOcenaTu kupisz najtaniej
1.Nike Air Zoom Pegasus 39
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji
2.Asics GEL-KAYANO 29
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji
3.Nike RUNALLDAY 2
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji
4.On Running Cloudflow 3
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji
5.Nike ZoomX Vaporfly Next% 2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji
6.Asics Fuji Lite 3
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji

Porównanie najlepszych butów do biegania – Męskie

ProduktOcenaTu kupisz najtaniej
1.Nike Air Zoom Pegasus 39
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji
2.Asics GEL-KAYANO 29
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji
3.adidas ULTRABOOST 22
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji
4.On Running Cloudflow 3
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji
5.Nike ZoomX Vaporfly Next% 2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji
6.Asics Fuji Lite 3
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Więcej informacji

Jak wybrać buty do biegania: Krok po kroku o tym najważniejszym

Bieg to po chodzeniu drugi najbardziej naturalny ruch człowieka, który ma ogromne zalety zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, zachowuje funkcję mięśni i stawów, pomaga skutecznie spalać kalorie, łagodzi wszechobecny stres i wydala mnóstwo hormonów, które sprawiają, że świetnie się czujesz oraz jesteś pełen energii. Jest to raczej tani sport, ponieważ do jego uprawiania potrzebujesz tylko czas, chęć oraz dobrej jakości obuwie do biegania. A właśnie obuwie jest alfą i omegą sukcesu, komfortu oraz zachowania Twojego zdrowia podczas biegania.

Jeśli jednak chciałbyś zaoszczędzić na butach, to niekorzystnie może odbić się to na Twoich stawach, spowodować wypadek, co doprowadzi do tego, że dobre poczucie z biegania będzie powoli znikało. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup butów, które może już wybrałeś, przejdź jeszcze kolejno krok po kroku podstawowe pytania i znajdź odpowiedzi na te, które najbardziej Cię interesują.

biegania

Przede wszystkim trzeba rozważyć:

  • Po jakich powierzchniach będziesz biegać (asfalt, teren, bieżnia stadionowa)
  • Czy chcesz buty biegowe do treningu, do wyścigów czy do biegania w lesie
  • Jaka jest Twoja waga (ze względu na system amortyzacji), kondycja oraz doświadczenie
  • Jak często i jak intensywnie masz zamiar trenować
  • Jaka jest technika Twojego biegania i jak stawiasz stopy (z pięty, z palców, pronacja, supinacja)

Cel używania butów do biegania

Najpierw wyjaśnimy sobie podstawowe różnice pomiędzy obuwiem do biegania ze względu na cel ich przeznaczenia. Zaawansowany biegacz, który zaplanował sobie w swoim kalendarzu kilka maratonów, będzie rozważał kilka rodzajów butów do biegania i właśnie z jego doświadczeń powinni też korzystać początkujący, którzy chcą zamienić zwykłe tenisówki na buty do biegania.

  • Treningowe buty do biegania są wyprodukowane z myślą o wyższym obciążeniu, regularnym użytkowaniu oraz ze wzmocnioną amortyzacją. Ich zadaniem jest zapewnić stopom doskonałą ochronę, chronić przed bólem oraz zapewnić stabilność podczas biegania. Z tego powodu masa takich butów jest nieco wyższa.
  • Wyścigowe buty do biegania są wyprodukowane w sposób, by osiągać wyższych prędkości i maksymalnej wydajności buta. Żeby uzyskać niższą masę buta, która nie hamuje zawodnika, amortyzacja jest na niższym poziomie, czyli stopa szybciej się męczy.

Decyduje powierzchnia, po której biegasz

Kusi Cię bieganie po utwardzonych drogach albo w otwartym terenie? Jeśli podchodzisz do biegania poważnie, to prawdopodobnie z czasem zdecydujesz się na zakup butów do każdej powierzchni osobno. Różne podłoża wymagają różnego rodzaju obuwia.

Jakie są cechy butów do biegania po asfalcie?

… lub też po utwardzonych drogach żwirowych czy polnych. Taki rodzaj butów do biegania potrafi łagodzić uderzenia na twarde powierzchnie a jednocześnie zapewnia, aby dzięki nim nie odczuwać każdej nierówności czy kamyczków. Buty te gwarantują doskonałe właściwości do odbicia, świetną oddychalność a w tych lepszej jakości można pokonać nawet tysiąc pokonanych kilometrów. Takie buty są lżejsze, podeszwy lepiej przylegają do podłoża i nie ślizgają się na gładkich powierzchniach.

Jakie są cechy butów do biegania w terenie?

Do swobodnego biegania w lesie potrzebne są dobre buty, które zapewnią stopie wysoką stabilność. Ich zadaniem jest zapobieganie zwichnięciu kostki, pokonywanie gałęzi, korzeni, kamieni i innych nierówności na nieutwardzonym podłożu bez ryzyka, że się poślizgniesz Wykazują doskonałe właściwości w wilgotnym i śliskim środowisku. Podeszew takich butów jest kilkuwarstwowa, grubsza, materiały są wzmocnione, a w idealnym przypadku również nieprzemakalne. Takie buty mają nieco większą masę i są mniej przewiewne.

Najczęściej występują takie buty z przydawką offroad, trail lub cross. Jeśli wybierasz się w góry i będziesz na zmianę chodzić i biegać w łagodnym tempie, możesz również szukać w kategorii buty turystyczne.

Jakie są inne rodzaje butów do biegania?

Ogólnie można powiedzieć, że buty do biegania po drogach są lżejsze i bardziej przewiewne, buty trailowe są nieco cięższe, ponieważ muszą chronić stopę, posiadają mocną podeszwę i kilkuwarstwowy nieprzemakalny materiał wierzchni. Oprócz podstawowych rodzajów można spotkać się z kilku dalszymi terminami:

  • Buty kolce – idealne do biegania na bieżni stadionowej, w podeszwie posiadają kolce
  • Buty barefoot – obuwie, które daje poczucie chodzenia boso.  Zerowy spadek, podeszwa jest maksymalnie elastyczna. Zadaniem buta jest ochrona stopy przez uszkodzeniem. Zmusza do naturalnego ruchu i trzymania właściwej postawy.
  • Buty minimalistyczne – spadek obniżony, ale nie zerowy, jak w przypadku barefoot. Chociaż buty te nie posiadają wielu elementów amortyzujących, to umożliwiają dobry kontakt z terenem. Poziom ochrony przed nierównościami terenu jest nieco wyższy.
  • Buty cushioning – oznaczenie butów do biegania z zaawansowaną amortyzacją na stopie. Reprezentują większość najlepiej sprzedających się butów do biegania na naszym rynku i obejmują zarówno modele do biegania po asfalcie jak i w otwartym terenie.
Uwaga: Drop – to różnica wysokości podeszwy buta między piętą, a przedstopiem. W przypadku butów cushioning drop wynosi 10 – 12 mm, w przypadku butów minimalistycznych maksymalnie 8 mm, butów barefoot to 0 mm).

buty do biegania Asics

Technika biegania i biomechanika stopy

Podczas przymierzania buty pasowały Ci, ale już po pierwszym biegu odczuwasz zmęczenie i silny ból stóp? W takim razie prawdopodobnie nie sprawdziłeś, w jakim stanie jest łuk Twojej stopy, jak stawiasz krok i jaka jest biomechanika Twojej stopy – czyli naturalny ruch kostki i stopy. Nie musisz od razu iść do lekarza ortopedy, większość odchyleń i różnic możesz stwierdzić sam w domu. Wystarczy tylko sprawdzić, od której strony są bardziej schodzone buty, w których chodzisz na co dzień i w prosty sposób stwierdzisz, w jakim stanie jest Twój łuk. Jak to zrobić?

Stawianie stopy podczas biegania – pięta czy palce?

Trzy czwarte biegaczy stawia stopę od pięty, więc dlatego większość elementów podpierających i amortyzujących znajduje się w tej części. Chodzi o wygodny styl biegania, ponieważ pięta zapewnia większą stabilność, a ryzyko wychylenia stopy w bok jest mniejsze w porównaniu ze stawianiem stopy od palców. Jednak przenoszenie energii przez piętę jest przy uderzeniu znacznie większe. Niedoświadczeni biegacze mogą być narażeni na złamania zmęczeniowe lub problemy ze ścięgnem Achillesa i stawami kolanowymi.

Jest udowodnione, że nasi przodkowie podczas biegania boso stawiali stopę od palców, a konstrukcja przedstopia była w stanie pochłonąć energię uderzenia lepiej niż pięta. Bardziej wymagającego biegania z palców można się nauczyć przez trening, ale w zwykłych butach do biegania będzie to znacznie trudniejsze. W takim przypadku trzeba skupić swoją uwagę na butach do biegania z przydawką minimalistyczne.

Złotym środkiem jest krok od śródstopia – nie jest to tak trudne do opanowania, a pięty i cały układ mięśniowo-szkieletowy odczują ulgę podczas biegu.

Biomechanika stopy

Na pewno słyszałeś już o nogach w kształcie litery „X” lub „O”. Biomechanika mówi o tym, w którą stronę skierowany jest ruch stopy i kostki. W przypadku długotrwałego niewłaściwego stawiania stopy dochodzi nie tylko do starcia butów z jednej strony, ale do „stylu” chodzenia stopniowo dostosowują się inne kości i stawy kończyn dolnych. Rozróżniamy trzy podstawowe sposoby stawiania stóp:

  • Stopa neutralna – ciężar rozkłada się równomiernie, pięta pozostaje w pozycji prostej, a stopa nie wychyla się na zewnątrz ani do wewnątrz. To najbardziej naturalny i najzdrowszy krok.
  • Pronacja – podczas kroku zarówno stopa i pięta przetaczane są do wewnątrz. Jest to stan typowy dla „nóg w kształcie litery X”, szczególnie dotyczy osób z nadwagą i częściej kobiet. Podeszwa butów będzie bardziej starta od wewnętrznej strony (kobiety zauważą to na ściętych obcasach). Wybierając obuwie swoją uwagę skupiaj na butach do biegania ze zwiększonym wsparciem łuku.
  • Supinacja – chodzi o sposób odwrotny do pronacji. Zarówno stopa jak i pięta przetaczane są na zewnątrz i dlatego podeszwa butów jest z tej strony jest bardziej starta. Ten rodzaj stopy typowy jest dla mężczyzn oraz aktywnych sportowców. Istnieją buty do biegania ze wsparciem supinacji – zapewniają wysoką stabilność i zapobiegają wepchnięciu zewnętrznej strony stopy do buta.

Łuk stopy

Weź kawałek brązowego kartonu lub kolorowego papieru. Nałóż na stopę warstwę kremu lub mleczka do ciała i odciśnij na papier lub karton.

  • Masz niski łuk i płaską stopę, jeśli odbicie Twojej stopy jest pełne po całej długości stopy. Ryzyko pronacji jest wysokie. Wybierz buty do biegania o wysokim poziomie wsparcia a także w zwykłych butach noś wkładki ortopedyczne.
  • Masz wysoki łuk, jeśli na papierze jest odcisk pięty, przednia część stopy, a reszta stopy odbita jest tylko w postaci cienkiej linii na zewnątrz. Potrzebujesz butów, które stopie zapewnią dobrą elastyczność.
  • Masz normalne, prawidłowe sklepienie łuku, jeśli na papierze jest odcisk pięty, przednia część stopy, a część łącząca między nimi zajmuje około jednej trzeciej do połowy szerokości stopy.
Nie zapomnij! Jeśli wybierzesz obuwie do biegania z podparciem w obszarze łuku lub włożysz do buta wkładki ortopedyczne lub sportowe, podniesie się również podbicie. Dlatego zwracaj uwagę nie tylko na segmentację wewnętrznej wyściółki, ale również na tę część buta, która otacza podbicie stopy. Nigdy nie kupuj butów, które już podczas przymierzania uciskają Cię w podbicie.

buty do biegania

Jak prawidłowo wybrać rozmiar buta do biegania?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar obuwia do biegania? Istnieje kilka sprawdzonych zasad, które są niezawodne i stosując je, Twoje stopy będą czuły się bardzo wygodnie.

  • Przygotuj się do tego, że rozmiar butów do biegania może różnić się od rozmiaru zwykłego obuwia. Nawet, jeśli zmieniasz obuwie jednej marki na inną, może różnica wynosić +- jeden numer.
  • Włóż skarpetki, w których będziesz biegać i obie stopy obrysuj na papier. Zmierz długość obrysowanej stopy od krawędzi pięty do najdłuższego palca (niekoniecznie palucha!). Porównaj długości. Jeśli jedna stopa jest o parę milimetrów dłuższa (co jest zupełnie normalne), wybierz rozmiar według „większej” stopy.
  • Do długości stopy dolicz 5-7 mm a w tabeli rozmiarów konkretnego modelu wyszukaj odpowiedni rozmiar butów.
  • Buty przymierzaj zawsze w godzinach popołudniowych, kiedy stopa jest już lekko spuchnięta.
  • Palce nie mogą być skurczone. Piąty palec nie może naciskać na boczną wyściółkę, paluch nie może dotykać przedniej części. W środku buta wypróbuj palcami stopy zagrać „na pianinie.”
  • Po mocnym zawiązaniu sznurówek, pięta nie powinna wychodzić z buta (jest możliwy lekki ruch w górę i w dół).
  • Podbicia nie mogą być za bardzo ściągnięte, aby nie dochodziło do pogorszenia przepływu krwi, co spowoduje, że stopy szybciej puchną. Niekiedy wystarczy zmienić sposób sznurowania.
  • Trzeba być przygotowanym do tego, że po wymagającym biegu mogą pojawić się opuchnięcia i otarcia. Przy kolejnym wkładaniu butów powinno być miejsce na plaster, buty nie powinny uciskać.
Polecenie: Niska waga buta nie jest automatycznie zaletą. Mniej gramów oznacza również mniej materiału, niższy poziom amortyzacji i szybsze zużycie. Do normalnego treningu wybieraj buty ze skuteczną amortyzacją. Parę gramów więcej prawdopodobnie nawet nie odczujesz.

Cena butów do biegania

Upodobałeś sobie bieganie i potrzebujesz zorientować się w cenach butów do biegania? Co uważać za standardowe wyposażenie, a co już jest ponad standardem?

Buty do biegania do 250 PLN

Jeśli jesteś początkującym biegaczem i zastanawiasz się dopiero, jaki styl treningu oraz intensywność będą Ci odpowiadały, prawdopodobnie sięgniesz po buty z kategorii podstawowych butów do biegania, których konstrukcja kładzie nacisk na lekkość. Jednak wytrzymałość takich butów nie jest zbyt zadowalająca.

Buty do biegania do 625 PLN

Więcej najlepiej sprzedających się butów do biegania znajdziesz w cenie od 250 – 625 PLN, między nimi jest nawet kilka zwycięzców testów oraz modele, które polecane są przez doświadczonych biegaczy. Wybierać możesz z szerokiej oferty butów trailowych. Poziom amortyzacji i jakość wykonania są wyraźnie wyższe, tym samym jednocześnie wzrasta wytrzymałość przy stopniowo rosnącym obciążeniu.

Buty do biegania ponad 625 PLN

Wymagający biegacz z pewnością wybierać będzie również pomiędzy droższymi modelami. Najlepsze materiały, wysokiej jakości szycie oraz klejenie zapewniają idealne warunki dla stabilności i wsparcia stopy. Wyróżniają się doskonałą trwałością i nie zawiodą nawet przy długich maratonach.

Najlepsze marki butów do biegania

Marka, która nie zawiedzie? Zwycięzcy testów butów do biegania? Albo rozsądny stosunek cena /jakość? W następującej liście znajdziesz producentów, których oferta na pewno zasługuje na Twoją uwagę.

  • Nike – Jeden z najbardziej znanych producentów wysokiej jakości obuwia ma w swojej bogatej ofercie atrakcyjne modele nastawione na sprężystość i doskonałą cyrkulację powietrza.
  • Adidas – Wysokiej jakości obuwie do biegania z mnóstwem pozytywnych opinii. Obuwie produkowane jest z uwzględnieniem doskonałego wyniku i wysokiego komfortu podczas biegania. Na uwagę na pewno zasługują edycje UltraBoost, Solar Glide, Terrex Agravic.
  • Asics – Marka polecana przez doświadczonych biegaczy z doskonałymi opiniami i wysokimi ocenami w fachowych testach. Ogromny wybór, bardzo dobry stosunek cena / jakość, wysoka wytrzymałość oraz maksymalna stabilność przy stawianiu kroków (od palców po pięty).
  • Salomon – Zwycięzca testów butów do biegania w różnych czasopismach fachowych. Doskonały wybór, ciekawy wygląd oraz przede wszystkim nacisk na optymalną przyczepność w kontakcie z podłożem, przewiewność oraz wykonanie antybakteryjne.
  • Reebok – Kolejna marka oferująca modele o świeżym wyglądzie w przyjaznych cenach. Nadają się również dla początkujących.
  • Mizuno – doskonałe materiały oraz najnowocześniejsze technologie, które czynią z biegu prawdziwą przyjemność. Nadają się nawet do bardziej intensywnych treningów. Zapewniają wysoką wytrzymałość i stabilność, zadowolą nawet wymagających biegaczy.
  • New Balance – tenisówki do biegania New Balance mogą zaciekawić Cię niską ceną. Przeznaczone są dla początkujących. Mają neutralny wygląd, idealne do średnio intensywnego biegu po wzmocnionym podłożu, jak również do „indoor workout”.

Najczęściej zadawane pytania przez kupujących (FAQ)

Gdzie kupić dobre buty do biegania?

Nie polecimy Ci konkretnego sklepu, ale doskonałym wskaźnikiem jakości jest na pewno komunikacja z klientem oraz wiedza, jakiej mogą udzielić Ci przy zakupie. Jeśli trafisz na sprzedawcę, który nie wie, jaka jest różnica między pronacją i spinacją, to szukaj dalej. W dobrym sklepie stacjonarnym można również wypróbować buty na pochylonym podłożu, aby móc poczuć, jak stopa pracuje w butach i czy buty nie są zbyt ciasne. Robiąc zakupy w sklepie internetowym możesz towar bezproblemowo zwrócić lub wymienić za nowy, jeśli buty Ci nie pasują. A jeśli zdecydujesz na zakup butów sprawdzonej marki, z wieloma pozytywnymi opiniami, na pewno nie będziesz zawiedziony.

Jak długo używać butów do biegania i po jakim czasie należy je wymienić?

Specjalne buty do maratonu, można wyrzucić już po pierwszym wyścigu. W dobrej jakości butach do biegania przeznaczonych do zwykłego treningu można nabiegać nawet 1000 km. Jeśli będziesz biegać 3 razy w tygodniu po 7 km, jedna para wytrzyma Ci jeden rok. Nie chodzi o to, że buty rozpadną się na Twoich oczach, ale na skutek obciążenia, techniki oraz wagi biegacza pogarszają się ich główne funkcje wspierające i ochronne. I chociaż zużycie zewnętrznej strony buta jest minimalne, poziom amortyzacji ulega pogorszeniu, a do Twoich stawów dociera znacznie więcej wstrząsów, niż na początku.

Jak dbać o buty do biegania?

  • Zaraz po powrocie z treningu usuń wszystkie widoczne zanieczyszczenia, najlepiej ciepłą wodą, detergentem i szczoteczką.
  • Aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi i rozprzestrzenianiu się grzybów, po każdym biegu wyjmij wewnętrzne wkładki i dokładnie wysusz buty.
  • Jeśli chcesz podwyższyć wodoodporność butów, pomoże Ci w tym impregnat. Zawsze stosuj impregnat przeznaczony dla danego materiału. Buty jednak pod wpływem impregnatu utracą swoją przewiewność. Inaczej jest w przypadku obuwia do terenu oraz do każdej pogody, gdzie wodoodporność jest wymaganą cechą buta.
  • Zapomnij o praniu w pralce i suszeniu w suszarce. Wstrząsy w bębnie oraz proszek do prania mają negatywny wpływ na nowoczesne materiały i klejone połączenia, których na butach do biegania znajduje się sporo.

Czy różnią się buty do biegania dla mężczyzn i dla kobiet?

Oprócz wielu innych podziałów, mają buty do biegania również podstawowy podział na damskie i męskie. Różnice między nimi są wyraźne. Kobiece stopy są węższe, bardziej elastyczne, mają inny kształt, a minimalnie w części palców model męski na stopie kobiecej byłby za szeroki. Wysokiej klasy modele różnią się nawet całkowitą konstrukcją i wykonaniem amortyzacji. Jeśli jednak buty przeznaczone dla płci przeciwnej idealnie pasują do Twojej stopy, to nie szukaj już dalej. Istnieją wyjątki, więc nie trzeba się w żaden sposób ograniczać.

Jakie powinny być zimowe buty do biegania?

W lekkich butach do biegania, w których pokonałeś długie trasy latem, prawdopodobnie zimą Ci się to nie uda. Jedynie w przypadku, że zima byłaby sucha i bez ujemnych temperatur. Buty do biegania w śniegu wymagają wyższego wzoru trailowego na podeszwie, aby lepiej radzić sobie ze śniegiem i lodem. Aby stopy trzymać suche, pomaga w tym wykonanie membranowe (np. Gore-tex) butów.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy albo przynajmniej zainspirowaliśmy Cię do wyboru nowych butów do biegania. Jeśli tak, będziemy wdzięczni za Twoją opinię, doświadczenie, Twoją recenzję, porównanie lub ocenę zakupionego przez Ciebie produktu. Możesz to zrobić w komentarzach poniżej na tej stronie. Może właśnie Twoja opinia pomoże inny dokonać wyboru tych najlepszych butów do biegania, jakie istnieją na rynku.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..