Ranking najlepszych desek SUP

Ranking 6 najlepszych desek SUP (paddle board opinie 2023)

Ranking najlepszych desek SUP Lato, ciepło i woda… Leżysz na kocu i może ze zdziwieniem patrzysz na ludzi poruszających się w wodzie na deskach, przypominających deski surfingowe, i trzymających w ręku wiosło.

Myślisz, że czekają na jakąś falę? Tym razem nie kryje się w tym surfowanie i fale, to tylko miłośnicy sportu i fani sportów wodnych w końcu odkryli wspaniałą nowość pochodzącą z dalekich Wysp Hawajskich – paddleboard (SUP). Żeby wiedzieć, o czym jest mowa, pozwól nam przedstawić Ci wszystkie podstawowe informacje o tzw. SUP (Stand Up Board) i zainspiruj się rankingiem najlepszych desek SUP na naszym rynku.

Czym jest deska SUP?

SUP to pływająca deska o twardej lub pompowanej konstrukcji, na której stoisz i za pomocą wiosła poruszasz się po powierzchni morza, rzeki czy jeziora.

Doradzimy Ci, jak wybrać tą najlepszą deskę (paddle board) oraz jakie parametry i wymiary są ważne przy wyborze. Przekonasz się, że deska SUP to wspaniały relaks, trening dla całego ciała, poznawanie ukrytych zakątków zapór wodnych czy morskich zatok, a nawet rybołówstwa. Znajdziesz tu odpowiedzi na ważne pytania, jednak teraz już wiadomo, że z tą pływającą deską można odkrywać zupełnie nowe sposoby spędzania wolnego czasu.

Porównanie najlepszych desek SUP

ProduktInformacjeOcenaCena (od)
1.Gymrex Deska Grspb305
Nośność: 135 kg
Długość deski: 305 cm
Szerokość deski: 79 cm
Grubość płyty: 15 cm
Liczba akcesoriów: -
Maks. liczba osób: 1 dorosła + 1 dziecko
Waga: 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2040 zł Więcej informacji
2.Enero Deska Sup 1030760
Nośność: 115 kg
Długość deski: 300 cm
Szerokość deski: 76 cm
Grubość płyty: 15 cm
Liczba akcesoriów: 5
Maks. liczba osób: 1
Waga: 10,8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1330 zł Więcej informacji
3.ZRAY SUP E11
Nośność: 110 kg
Długość deski: 335 cm
Szerokość deski: 81 cm
Grubość płyty: 12 cm
Liczba akcesoriów: -
Maks. liczba osób: 1 dorosła
Waga: 10,8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1680 zł Więcej informacji
4.Skiffo SUP Sun Cruise 10.0
Nośność: 100 kg
Długość deski: 305 cm
Szerokość deski: 81 cm
Grubość płyty: 12 cm
Liczba akcesoriów: -
Maks. liczba osób: 1 dorosła
Waga: 10,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2100 zł Więcej informacji
5.Capital Sports Maliko Runner
Nośność: 95 kg
Długość deski: 305 cm
Szerokość deski: 77 cm
Grubość płyty: 10 cm
Liczba akcesoriów: 6
Maks. liczba osób: 1 dorosła
Waga: 6,8 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1310 zł Więcej informacji

Jak wybrać deskę SUP (paddleboard)

Jakie pytania powinieneś sobie zadać zanim zdecydujesz się na zakup deski SUP?

1) Jakie masz doświadczenie z pływaniem na SUPie?

Deskę SUP widziałeś dotychczas tylko na akwenie wodnym i szukasz jakichkolwiek informacji, co to właściwie jest i do czego to służy? Albo masz już za sobą kilkadziesiąt pokonanych kilometrów wiosłami i potrzebna jest Ci szybsza deska, która pozwoli Ci udoskonalić Twoje umiejętności? Nieważne, czy jesteś początkującym czy już zaawansowanym jeźdźcem – zawsze znajdzie się deska, jaka będzie Ci potrzebna.

2) Dla kogo jest SUP?

Przy wyborze deski SUP nie są ważne tylko parametry deski, ale również Twoje dane. Każda deska ma swoje określone obciążenie, długość i szerokość. Z tego powodu wybieraj deskę, która będzie dopasowana do Twojej wagi i wtedy umożliwi Ci stać na niej tak, żeby utrzymać równowagę.

3) Czy taki sport przeznaczony jest dla Ciebie?

Szczególnie atrakcyjne podczas jazdy na SUPie jest to, że nie zależy na wieku i kondycji fizycznej (chyba, że wspomnimy jeden mały warunek, którym jest umiejętność pływania). Jeśli nie masz z tym sportem żadnych doświadczeń, na samym początku nauczysz się trzymać równowagę i przesuwać się na krótszych „bezproblemowych” odcinkach. Nawet po takich wstępnych czynnościach Twoja postawa dozna poprawy i za niedługo odważysz się pokonywać większe wyzwania.

4) Gdzie i do czego chcesz używać deski SUP?

Zanim zdecydujesz się na zakup deski SUP, powinieneś rozważyć, w jakim odpowiednim środowisku będziesz z niej korzystał. Inne wymagania ma deska do jazdy na morzu, inne deska unoszona po spokojnej powierzchni wodnej, inne wymagania ma deska wykorzystywana do jazdy na rzece (na przykład w przypadku tego typu ważne jest, aby spód deski nie złapały kamienie lub zwalone drzewa).

Deski SUP dzielimy do kilku kategorie, a różnią się one kształtem, wymiarami oraz wyposażeniem. Za pomocą wiosła możesz powoli przesuwać się po swobodnej powierzchni, ścigać się w szybkich zawodach, ćwiczyć jogę czy wędkować.

5) Jakie są główne zalety SPU?

Kto już polubił SPU prawdopodobnie nie może doczekać się sezonu, kiedy znowu będzie trzymać w ręku wiosło i wskoczy na swoją deskę. Ta czynność łączy w sobie pobyt na łonie natury z relaksem i sportem. Co z tego przeważa, zależy już tylko od Ciebie.

Dzięki SPU

 • Aktywnie wykorzystujesz swój czas na łonie natury i na świeżym powietrzu
 • Kształtujesz swoją sylwetkę, poprawiasz postawę ciała i spalasz wiele kalorii
 • Zapominasz o stresie i obowiązkach w pracy
 • Cieszysz się zabawą i doskonale relaksujesz
 • Docierasz do miejsc, które pływając nigdy byś nie odwiedził
 • Poznajesz nowy sport, do którego uprawiania nie potrzebujesz żadnych kursów i szkoleń – wszystkiego uczysz się sam

paddleboarding

Obciążenie, długość i szerokość deski

Na początku powinieneś zwrócić uwagę na obciążenie deski. Jeśli deska zostanie obciążona za wiele, zanurzy się w wodzie więcej, niż jest dozwolone, a Ty nie tylko, że nie będziesz w stanie na niej się poruszać, ale możesz również uszkodzić kształt deski.

O tym, jaką długość powinna mieć deska SUP, decyduje przede wszystkim to, co chcesz w wodzie robić:

 • Długie deski (ponad 380 cm), chociaż gorzej wprawiają się w ruch, to potrafią osiągać wysokiej prędkości – przeznaczone są do wyścigów i szybkiego pokonywania dłuższych odległości
 • Średnio długie deski (od 270 cm – 370 cm) należą do najpopularniejszych typów. Wspaniale można na nich wypoczywać, łatwe do sterowania i można z nimi osiągać całkiem wysokich prędkości.
 • Krótkie deski (maks. 270 cm) swoją długością najbardziej zbliżają się do desek surfingowych. Przeznaczone są dla zupełnie początkujących oraz dla dzieci.

Szerokość deski SUP określa jej prędkość osiąganą na powierzchni wody oraz poziom równowagi Twojej postawy. Obowiązuje tu reguła, że im węższa jest deska (mniej niż 76 cm), tym szybciej porusza się, ale wymaga doświadczenia i dobrej kondycji. Na deskach o szerokości większej niż 76 cm potrafią utrzymać równowagę nawet ludzie o niższej sprawności fizycznej. Deski te uzyskują mniejszej prędkości, ale są bardziej bezpieczne i nadają się do wygodnego użytkowania rekreacyjnego.

deska SUP

Twarde czy pompowane deski?

Trzeba wziąć pod uwagę 3 główne założenia:

 1. W naszym kraju nie mamy możliwości ani klimatu do tego, żeby większą część roku spędzać nad morzem, rzeką itp.
 2. Transport samochodem osobowym twardej deski o długości ponad 3 m na pewno będzie niepraktyczny.
 3. Zabrać ze sobą do samolotu twardą deskę to prawie niemożliwe.

Wynik jest jasny – w naszych warunkach idealnym wyborem jest wysokojakościowa pompowana deska SUP, łatwa do przechowania, której transport nie będzie Ci sprawiał kłopotów.  Po prostu wystarczy ją napompować za pomocą pompy, która dostarczana jest w zestawie. Po wypompowaniu powietrza zwiniętą deskę przechowasz w kompaktowej przenośnej torbie.

W przypadku pompowanych desek można wybierać z różnych kształtów i rozmiarów, są one przystępne cenowo i wyprodukowane z bardzo dobrych materiałów, które odporne są na zderzenia i całodniowe światło słoneczne. Wyprodukowane są bądź z jednej warstwy PCV (single layer, kategoria cenowa maks. 350 EUR), lub z dwu warstw PCV – o wysokiej wytrzymałości, obciążeniu i lepszym poślizgu (double layer – cena od 350 EUR lub więcej).

Twarda deska SUP najczęściej posiada rdzeń z pianki EPS, który jest pokryty włóknem szklanym i żywicą epoksydową. Konstrukcja deski jest mocna, stabilna i lekka. Najwyższej jakości twarde deski (przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników lub profesjonalistów) ukrywają włókna węglowe i zapewniają doskonałą wydajność na wodzie, zwłaszcza na morzu. Cena tych desek jednak znacznie przewyższa inwestycje do sprzętu hobbistycznego.

Rodzaje desek pod względem kształtu

Wybór deski SUP na podstawie parametrów to zabawa, jeśli jednak trzeba wybrać kształt deski, wymaga to trochę więcej czasu do namyślenia.

paddle-board / Stand up paddle Allaround SUP – najlepiej sprzedawany rodzaj deski do wszechstronnego wykorzystania. Idealna na wakacje, do pływania po spokojnych powierzchniach jezior i rzek. Swoją szerokością i długością kwalifikują się do kategorii średniej pod względem rozmiaru, nadają się do rodzinnego użytku.

Race SUP – „rekin” wyścigowy wśród desek SUP, należą do sprzętu przeznaczonego przede wszystkim dla sportowców. Dzięki długiej i wąskiej konstrukcji z ostrym profilem przednim konkuruje z konstrukcjami węglowymi. Doskonale osiąga wymaganej prędkości, sterowanie wymaga jednak doświadczenia i dobrej sprawności fizycznej.

Touring SUP – kompromis pomiędzy dwoma pierwszymi typami. Te deski są dłuższe oraz mają węższe zakończenie niż deski Allarounds, jednak nie mają tak profesjonalnego wykończenia jak deski Race. Deski Touring SUP są łatwe do sterowania, więc możesz z nimi wybierać się na długie wycieczki po akwenach wodnych.

Wave SUP albo Surf SUP to krótsze i szersze deski w kształcie wygiętego banana, podczas pływania najbardziej przypominają  technikę surfingu. Po opanowaniu techniki jazdy poradzisz sobie również z mniejszymi falami morskimi.

Yoga SUP – to najszersza deska zapewniająca wysoką stabilność podczas ćwiczeń jogi. Jest pokryta miękką i antypoślizgową powłoką. Na pierwszy rzut oka można ją rozpoznać od innych desek – żeby podczas ćwiczeń nie przeszkadzało Ci wyposażenie, deska nie posiada centralnego uchwytu, a wiosło zamontowane jest na obwodzie deski.

Fishing SUP – jeśli uwielbiasz wędkarstwo, ale nudzi Ci się wysiadywanie na brzegu, w takim razie właśnie dla Ciebie przeznaczona jest deska wyposażona w siedzisko i uchwyty na wędki.

Wind SUP – deska 2 w 1, którą możesz użyć podczas bezwietrza jako klasycznej deski SUP, albo możesz po prostu podłączyć maszt, naciągnąć żagiel i zamienić deskę SUP na surfingową. Ten typ posiada wyrafinowane uchwyty, żeby móc zamocować wiosło czy pędnik i korzystać z nich według potrzeby.

Wyposażenie jakościowej deski SUP

sup deska

Wiosło

Na desce SUP bez dobrego wiosła nie poruszysz się (możesz się opalać, ale możesz być zaskoczony, dokąd deska Cię zaprowadzi). Zanim kupisz sobie wiosło zapoznaj się z właściwościami materiału:

Aluminiowe i plastikowe są najtańsze, trochę cięższe, ale bardzo łatwe do przechowania.

Wiosła z włókna szklanego to wiosła średnio jakościowe – są wytrzymałe, ale o większej wadze.

Wiosła węglowe należą do najbardziej jakościowych typów, o niskiej wadze i doskonałej wytrzymałości.

Wiosła mogą być stałe lub regulowane. Jest oczywiste, że stałe wiosła są bardziej stabilne i można się do nich oprzeć. Wiosła o regulowanej wysokości są wygodniejsze do przechowania.

Leash

Pasek bezpieczeństwa lub linka zabezpieczająca są przymocowane z jednej strony do deski a z drugiej do Twojej kostki. Jeśli z deski spadniesz, to ona nie odpłynie. Jeśli poczujesz się źle, pogorszą się warunki pogody, Twoja deska może uratować Ci życie.

Płetwy

Mogą być boczne i centralne, tną powierzchnię wody, pozwalają osiągać większej prędkości, utrzymują kierunek deski i wspomagają jej stabilność. Jeśli wybierzesz się na jezioro, czy rzekę o płytkim poziomie, upewnij się, że płetwy są zdjęte. W przeciwnym razie deska może zaciąć się o stałe przeszkody znajdujące się na dnie.

Pompa do pompowania (wypompowania powietrza)

Standardowo jest zawarta w zestawie pompowanych desek SUP. Z pompą w krótkim czasie osiągniesz prawidłowego ciśnienia deski.

Wodoodporna torba przenośna

Wypompowaną deskę SUP można zwinąć do kompaktowych wymiarów, włożyć do przenośnej torby, założyć na ramię lub włożyć do bagażnika samochodu i nie trzeba się martwić o przechowywanie i transport.

Wodoodporne etui

Na deskach SUP znajdują się uchwyty, przez które prowadzi elastyczna linka, która służy do przymocowania Twoich rzeczy osobistych. Dlatego na pewno przydadzą Ci się wodoodporne etui i woreczki, w których możesz przechować telefon, portfel czy dokumenty.

Z jakościową deską SUP zabawa na akwenie wodnej nie znudzi Ci się i tak szybko się nie skończy. Cieszyć się takim aktywnym wypoczynkiem jest o wiele lepsze niż leżenie na brzegu. Piękno przyrody oraz warunki naszych jezior wprost zachęcają do wskoczenia na deskę. Czy odważysz się? Wybrałeś już swoją deskę?

Mamy nadzieję, że pomogliśmy, czy przynajmniej zainspirowaliśmy Cię do podjęcia decyzji przy wyborze nowej deski SUP. Jeśli tak, będziemy Ci wdzięczni za Twoją opinię, doświadczenie, recenzję, porównanie czy ocenę zakupionego produktu. Możesz to zrobić w komentarzach poniżej na tej stronie. Może właśnie Twoja opinia pomoże innym przy wyborze najlepszej deski SUP, jaka dostępna jest na rynku.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..