Ranking najlepszych rowerów gravel

Ranking 6+ najlepszych rowerów gravel (opinie 2020)

gravel rower Poszukujesz możliwie najlepszego roweru gravel do szybkich przejażdżek po szlakach rowerowych nawet w trudniejszym terenie? Na dziś przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny przewodnik, w którym skupimy się na tym bardzo ciekawym rodzaju rowerów. Postaramy się zdefiniować ten termin, znaleźć zalety, wady i ranking gravelów oraz pomożemy Ci zorientować się w ofertach, a także udzielimy Ci parę ważnych rad dotyczących porównywania poszczególnych modeli oraz propozycji, by dokonać udanego zakupu.

Tak zwane rowery gravelowe to właściwie taki współczesny fenomen. Chodzi o bardzo praktyczny rower crossowy, który łączy w sobie zalety oraz potencjał roweru szosowego i górskiego. Rowery te to w historii kolarstwa stosunkowa nowość, pomimo tego jednak szybko stają się coraz popularniejszymi. Może zainteresowały również Ciebie i postanowiłeś sobie kupić taki rower – albo może zastanawiasz się nad kupnem roweru, a gravel to tylko jedno z możliwych rozwiązań. W obu przypadkach jednak nasz artykuł powinien Ci przynieść cenne informacje i wskazówki, z których podczas wybierania na pewno skorzystasz.

Rowery gravelowe opiszemy obszernie, ale wybierając konkretny model nie należy zapominać o profesjonalnych testach i opiniach użytkowników na temat tych rowerów. Z tych źródeł możesz dowiedzieć się wiele informacji, których nie znajdziesz nigdzie indziej, a które mogą z czasem znacząco wpłynąć na Twoją decyzję.

Porównanie / ranking najlepszych rowerów gravel (bike)

ProduktInfoOcenaCena (od)Tu kupisz najtaniej
1.Kellys Soot 50 28 2020
Rozmiar kół: 28"
Liczba biegów: 22
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6200 zł Ceneo.pl
2.Kross Esker 6.0 2020
Rozmiar kół: 28"
Liczba biegów: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 zł Ceneo.pl
3.Merida Mission CX 400
Rozmiar kół: 28"
Liczba biegów: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5600 zł Ceneo.pl
4.Kellys Soot 30 28 2020
Rozmiar kół: 28"
Liczba biegów: 16
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3900 zł Ceneo.pl
5.Merida Mission Cx 100 Se
Rozmiar kół: 28"
Liczba biegów: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3200 zł Ceneo.pl
6.Rock Machine Gravelride 200
Rozmiar kół: 28"
Liczba biegów: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3600 zł Ceneo.pl

Jak wybrać rower gravelowy?

Wybór gravela wcale nie jest łatwą sprawą. Przyczynia się do tego również stosunkowo niejasna i niejednoznaczna definicja tego specjalnego typu roweru. Rezultatem jest to, że poszczególni producenci często oferują rowery gravelowe o bardzo zróżnicowanych właściwościach i w ogóle nie jest łatwe zorientować się w tej sprawie.

Dlatego postaramy się w jak najlepszy sposób opisać specyficzne właściwości tych rowerów i doradzimy Ci, na co skupić swoją uwagę podczas wybierania. Nie możemy zapomnieć również o przeglądzie podstawowych półek cenowych rowerów gravelowych oraz o przedstawieniu najpopularniejszych producentów.

Ranking najlepszych rowerów gravel

Początek rowerów gravelowych

Jeśli chodzi o początki gravelów, nie trzeba szukać w dalekiej przeszłości. Przeciwnie. Wystarczy spojrzeć tylko parę lat wstecz. Rowery gravelowe w dużej mierze rozwinęły się z wyścigowych rowerów przełajowych, niektórzy nawet nazywają gravele ich następcą, co w rzeczywistości nie jest tak jednoznaczne.

Rowery przełajowe to kwestia wyścigów, ważna jest szybkość, wytrzymałość i niska waga roweru. Komfort nie jest tu na pierwszym miejscu. Gravel to z kolei rower, który służy do użytku cywilnego, a komfort odgrywa w tym przypadku znacznie większą rolę. Inna jest również geometria, a pozostałe właściwości tych rowerów też się różnią. Rowery gravelowe niemniej jednak cieszą się szybko rosnącą popularnością ze względu na ich większą wszechstronność.

Typowe cechy rowerów gravelowych

Jak właściwie odróżnić gravel? Jak już wyżej wspominaliśmy, może być to na pierwszy rzut oka trochę trudne. Poniżej postaramy się podsumować kilka ważnych cech, jakie są dla tych rowerów typowe:

  • Gravel to coś w rodzaju kompromisu pomiędzy rowerem górskim czy przełajowym, a szybkimrowerem szosowym. Dzięki specjalnej konstrukcji można wyposażyć koła roweru w szersze opony, które dobrze radzą sobie na jezdni lub szlaku rowerowym, ale można tak samo wybrać się do mniej przygotowanego terenu.
  • Rower gravelowy to nie rower do trudnych warunków. Poradzi sobie prędzej jadąc łatwiejszym terenem. Rowery te nazywane są także szutrówkami/rowerami szutrowymi.
  • Dla rowerów gravelowych typowe są hamulce tarczowe.
  • Gravele mogą również zapewnić większy komfort niż modele wyścigowe. Siodełko jest obniżone i stosunkowo wygodne, nadaje się do pokonywania dłuższych tras. Umożliwia rowerzyście siedzieć w bardziej wyprostowanej pozycji.
  • Kolejną typową cechą gravelów jest wygięta kierownica typu baranek.

Jakie są zalety gravelów?

Dziś możemy już powiedzieć, że „wynalazek” roweru typu gravel był strzałem w dziesiątkę. Te rowery przeżywają obecnie stosunkowo wielki boom. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dla ich wszechstronności. Rowery te są szybkie i stabilne na jezdni a równocześnie bardzo dobrze można nimi kierować i są wytrzymałe w terenie.

W obu warunkach zapewniają również bardzo solidny komfort i to dzięki wygodnemu osadzeniu oraz dobremu zawieszeniu i wyrównaniu w terenie. Te rowery zwykle dysponują elementami mocującymi do montażu innego sprzętu, który można wykorzystać podczas dłuższych wyjazdów.

Mają gravele jakieś wady?

Trudno znaleźć monetę, która ma tylko jedną stronę. Rower Gravel chociaż jest rowerem wielofunkcyjnym, to zdecydowanie nie jest rowerem przeznaczonym dla wszystkich. Nie można go zbyt polecać do trudniejszego terenu. Na asfalcie też nie osiąga takich maksymalnych prędkości, jak klasyczny rower szosowy. Wadą może też być wyższa waga tych rowerów.

Rower gravelowy nie spotka się z zadowoleniem w przypadku rowerzystów wyścigowych lub miłośników ekstremalnych terenów. Chodzi raczej o szybsze wykonanie popularnego roweru górskiego lub modyfikację roweru szosowego, na którym nie musisz bać się wyjechać ze szlaku rowerowego lub jezdni na naturalną ścieżkę.

gravel bike

Na podstawie  czego wybierać?

Poszczególne modele rowerów często różnią się wykonaniem i podstawowym przeznaczeniem. Oprócz hamulców tarczowych, kierownicy typu baranek oraz bardziej trwałego wykonania z bardziej komfortową geometrią i oponami średniej szerokości nie muszą mieć modele ze sobą wiele wspólnego. Co jednak może być zaletą. Każdy rower typu gravel ma swój własny „charakter”.

Niektóre modele są bardziej przeznaczone dla niezdecydowanych lub początkujących rowerzystów, którzy chcą w pełni skorzystać z kompromisu i możliwości korzystania roweru jak do jazdy w terenie, tak do jazdy po jezdni. W innych modelach nacisk kładziony jest na wytrzymałość i widoczne jest preferowanie jazdy w terenie. Inni producenci znowu polegają na komfort lub dostosowanie roweru do długich przejażdżek. Zależy, więc tylko od Ciebie, co preferujesz.

Jeśli chodzi o materiały, z jakich wykonany jest rower, to w przypadku rowerów gravelowych można napotkać się z ramą z lekkich stopów aluminium lub z karbonu. Możliwa jest również kombinacja obu materiałów (np. rama aluminiowa, widelec karbonowy). Karbon to wysokiej jakości materiał o ogromnej trwałości i minimalnej wadze, niestety odpowiada temu również wyższa cena roweru. Ponadto przy wyborze dużą rolę odgrywają oczywiście poszczególne elementy. Czyli np. jakość hamulców, przerzutki itp.

Video

Ceny rowerów typu gravel

Jak rowery gravelowe różnią się cenowo w porównaniu z innymi rodzajami rowerów? Mamy tutaj trzy podstawowe półki cenowe i krótki przegląd tego, czego od nich możesz się spodziewać. Za ile więc można kupić wysokiej jakości gravel?

Gravele do  3 000 PLN

Ten rodzaj rowerów nie należy do najtańszych. Najtańsze modele obecnie zaczynają na cenie ok. 2500 PLN, ale w tym przypadku zdecydowanie nie chodzi o produkty ekstra jakości. Są to raczej warianty „miejskie”, które nadają się do jazdy do pracy lub okazjonalnych wycieczek, czy też do nie zbyt częstego jeżdżenia. Cena do 3 000 PLN to cena minimalna, i w tej półce znajdziesz stosunkowo niewielki wybór modeli.

Gravele do  8 000 PLN

Środkowa półka jest nieco lepsza, jeśli chodzi o asortyment, znajdziesz tu wiele ciekawych i wysokiej klasy rowerów. Wiele modeli w tej półce należy pomiędzy najlepiej sprzedające się rowery gravelowe. Prawdopodobnie wybierzesz tutaj ten swój rower, jeśli oczywiście nie masz zbyt wysokich wymagań.

Gravele powyżej 8 000 PLN

Półka cenowa dla bardziej wymagających klientów. W tej cenie znajdziesz już duży wybór tych najlepszych rowerów gravelowych/szutrowych. Wykonanie cało-karbonowe jest praktycznie kwestią oczywistą, również wyposażenie w najlepszej jakości komponenty. Te najlepsze gravele kupisz jednak w cenie od 15 000 PLN i powyżej.

Najlepsze marki rowerów gravelowych

Którzy producenci zajmują się rowerami gravelowymi i mogą zaoferować ciekawe i dostępne cenowo modele albo bardziej ekskluzywne produkty dla entuzjastów kolarstwa? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, na jakich markach skupiać swoją uwagę.

  • Kellys – Ta znana marka z pewnością spodoba się mniej wymagającym klientom, którzy szukają roweru szutrowego o dobrym stosunku cena / jakość. Kellys oferuje linię „Soot”, w której znajdują się takie modele jak GravelSoot 30 lub 70. Ten ostatni może już zaciekawić osoby o wyższych wymaganiach dotyczących jakości komponentów.
  • Author – Rowery marki Author są bardzo popularne i dobrze się sprzedają. Dotyczy to również modeli, które można zaszeregować do kategorii rowerów gravelowych. Wybór jest całkiem przyzwoity i można tutaj znaleźć ciekawe modele. W większości chodzi o rowery znajdujące się w niższej lub średniej półce cenowej.
  • Rock Machine – Wybór rowerów tej marki nie jest zbyt duży, ale linia rowerów GravelRide może na pewno zaciekawić swoją jakością i ładnym wyglądem. Model GravelRide 200 zaciekawi początkujących i niewymagających rowerzystów, model 700 poradzi sobie podczas trudniejszych wycieczek i długich wypraw.
  • Specialized – marka, która oferuje prawdopodobnie najszerszy wybór rowerów należących do kategorii gravel. Zaletą jest naprawdę duża różnorodność, jeśli chodzi o wykonanie, ale także ceny. Znajdziesz tutaj stosunkowo niedrogie modele jak również najlepsze rowery dla bardzo wymagających rowerzystów.

Najczęściej zadawane pytania przez kupujących (FAQ)

Czym różni się rower gravelowy od klasycznego roweru szosowego?

Dla rowerów typu gravel typowe są hamulce tarczowe oraz dobry komfort podczas jazdy. Konstrukcja umożliwia montaż szerszych opon przeznaczonych do lżejszego terenu, i jest również bardziej trwała.

Czy lepsza jest rama aluminiowa albo karbonowa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Stopy aluminium są tańsze, karbon jest lżejszy. Ale jest również sztywniejszy, co powoduje, że kierowanie jest bardziej precyzyjne i nie można robić błędów. Ponadto istnieją tu znaczne różnice jakościowe. Tani karbon może mieć gorsze właściwości niż aluminium i będzie bardziej podatny szczególnie na uszkodzenia spowodowane uderzeniami bocznymi.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..