Ranking najlepszych chusty do noszenia dzieci

Ranking 6+ najlepszych chusty do noszenia dzieci (opinie 2023)

Komfort, naturalność, bliskość, zdrowy rozwój, wierne odwzorowanie anatomii ciała dziecka. Pięć najważniejszych cech, które przemawiają na korzyść chust do noszenia dziecka. Noszenie dzieci jednak nie jest nowym trendem. Jest powrotem do tradycji, którą znały już nasze prababcie. Jak wybrać chustę do noszenia dzieci? Jakie kryteria należy brać pod uwagę przy wyborze? Które chusty do noszenia dzieci oceniane są najlepiej?

Poniższy przewodnik po wyborze przynosi mnóstwo przydatnych informacji, które mogą wpłynąć na Twoją decyzję. Bogata jest nie tylko oferta wózków i ergonomicznych nosidełek. Coraz popularniejsze chusty do noszenia odnotowały taki sam wzrost zainteresowania. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że podstawowymi różnicami to kolor, wzory oraz cena. Jest oczywiste, że właśnie te atrybuty zawężą Twój wybór faworytów, ale są też parametry, które mówią o samej jakości i przydatności chusty do noszenia. Należą do nich przede wszystkim rodzaj materiału, gramatura, nośność, długość oraz kształt.

Chusta do noszenia dzieci powinna być wygodna tak samo dla dziecka, jak również dla Ciebie. Nie może nigdzie uciskać, gryźć, zacinać się ani luzować w zawiązanych węzłach. Właśnie poprawna technika wiązania i węzły wzbudzają chyba największy respekt rodziców. Jednak wysokiej jakości chusta do noszenia dziecka sprawi, że dziecko będzie czuło się bardzo wygodnie, a ty nie poczujesz żadnego ciężaru na swoich ramionach. Dla szybszej orientacji polecamy również recenzje chust do noszenia dzieci. Wśród nich znajdziesz kilka dobrze sprzedających się kawałków, które przekonały do zakupu swoim doskonałym wykonaniem.

Ranking 6 najlepszych chusty do noszenia dzieci 2023

RankingProduktInfoOcenaCena (od)Tu kupisz
1.Be Lenka Mandala"Wyjątkowa chusta kółkowa z oryginalnym wzorem. Popularna Mandala jest niecodziennym projektem, w którym możesz nosić swoje dziecko już od narodzin."[usr 5 text="true" tooltip="true"]469 zł Więcej informacji
2.Be Lenka Jeden kolor"Noś swoje dziecko wygodnie i bezpiecznie w chustach Be Lenka. Są przyjemne w dotyku i nadają się do noszenia dzieci od urodzenia."[usr 5 text="true" tooltip="true"]469 zł Więcej informacji
3.Be Lenka Folk"Piękna chusta do noszenia dzieci z ludowym wzorem. Chusta ta, to niecodzienny projekt, w którym nosisz swoje dziecko od narodzin przez cały okres chustonoszenia."[usr 5 text="true" tooltip="true"]320 zł Więcej informacji
4.Be Lenka Triangle"Piękna chusta do noszenia dzieci z oryginalnym wzorem. Popularny Sapphire to niecodzienny projekt, w którym nosisz swoje dziecko od narodzin przez cały okres chustonoszenia."[usr 5 text="true" tooltip="true"]320 zł Więcej informacji
5.Chicco Comfyfit Blue[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]210 zł Więcej informacji
6.Lennylamb Chusta Tkana Howlit"Moja pierwsza chusta do noszenia dzieci tkana LennyLamb jest idealna do noszenia dziecka - można ja nosić na wiele sposobów (na boku, "brzuszkiem do brzuszka", kołyska, na plecach)."[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]200 zł Więcej informacji

Jak wybrać chustę do noszenia dziecka

chusty do noszenia dzieci Na początek spójrzmy trochę wstecz. Noszenie dzieci na ciasno przywiązanych do klatki piersiowej lub pleców matki nie jest na skalę światową niczym nowym. Nawet w dzisiejszych czasach metoda ta jest rozpowszechniona w krajach Azji, Afryki jak również w Ameryce Południowej. A także nasze babcie nosiły dzieci zawiązane w chustach. Z jakiego powodu? Kiedyś po prostu nie było wózków, a mając dużą rodzinę, trzeba było mieć wolne ręce, by móc się zająć domem. A najmniejszy członek rodziny był bezpieczny, bo był on noszony blisko serca. Jednak przed około 150 laty nastąpiła rewolucja w opiece nad dziećmi. I wtedy właśnie pojawiły się wózki. Nowy wynalazek stosunkowo szybko się rozpowszechnił i podzielił rodziny na biedne i bogate, na rodziny z wioski i z miasta. Mieć wózek dla swojego to był prawdziwy przywilej. Wózki doznały dużych zmian, zanim uzyskały obecnego wyglądu. Chociaż stanowią one podstawowy element wyposażenia dla niemowlaka,  to jednak w ostatnich dziesięcioleciach słyszymy coraz częściej o potrzebie naturalności, ergonomii oraz nacisku na zdrowy rozwój dziecka. Co zaskakujące, te kryteria spełnia coś, co wygląda zupełnie prosto – chusta do noszenia dzieci!

Wady i zalety noszenia dzieci w chuście

Rozpocznijmy od zalet…

 • Małe dziecko czuje się najbezpieczniej w pobliżu rodzica. Uspokaja go bicie serca i przyjemne ludzkie ciepło.
 • W odróżnieniu od nosidełek chusta do noszenia zapewnia wiele wariantów wiązań i różnych pozycji.
 • Do kolejnych zalet należy łatwa pielęgnacja (można prać w pralce i prasować) oraz przechowywanie.
 • Dzieci noszone w chuście są spokojniejsze – mniej płaczą, lepiej śpią. Nie cierpią na kolki ani wzdęcia tak często, jak dzieci śpiące w łóżeczkach czy wózkach.
 • Mamy noszące dziecko mają wyższy poziom oksytocyny – dzięki bliskości z dzieckiem. Są mniej narażone na depresję poporodową i omijają je także problemy z laktacją.
 • Podczas noszenia rodzic ma wolne ręce. Może bawić się ze starszym dzieckiem, gotować, sprzątać, troszczyć się domem, swobodnie spacerować…
 • Niektóre rodzaje wiązań umożliwiają karmienie piersią w miejscach publicznych bez wścibskich spojrzeń przechodniów.
 • Jeśli opanujesz technikę wiązania chusty i będziesz bardziej pewny siebie co do pozycji i węzłów, uzyskasz doskonałego pomocnika, który nie zagraża zdrowemu rozwojowi dziecka (dbanie o kręgosłup, ułożenie głowy i stawów).

O czym należy pamiętać?

 • Chustowanie nie każdemu musi odpowiadać. Na początku wymaga cierpliwości i chęci uczenia się nowych rzeczy. Nosidełka ergonomiczne są wprawdzie łatwiejsze do zamocowanie na ciele rodzica, ale nie można już zmieniać wiązania, jak w przypadku chusty.
 • Chcąc zaoszczędzić pieniądze, może się zdarzyć, że kupisz chustę gorszej jakości, która nie pozwoli Ci w pełni wykorzystać jej zalety. Już po kilku godzinach tkanina może wciskać się w ramiona, a węzeł będzie się rozluźniać. Chusta może stracić elastyczność poprzeczną i gorzej dopasowywać się do ciała dziecka, co oznacza ciągłe dopasowywanie i dyskomfort dla obojga.

Ranking najlepszych chusty do noszenia dzieci

Podstawowe rodzaje chust do noszenia dziecka

Klasyczna chusta

Klasyczne chusty do noszenia mają zazwyczaj kształt prostokąta lub rombu. Szczególnie te w kształcie rombu są bardzo często poszukiwane, ponieważ można je bardzo dobrze wiązać i stworzyć mniejszy węzeł. Ich zaletą jest miękki i elastyczny materiał, który odznacza się wysokim stopniem dostosowania. Produkowane są w długością od 3,2 m do 5,2 m (informacje o różnicach rozmiarowych znajdziesz poniżej). Znajdziesz tu najszerszą ofertę – o różnych rozmiarach, wzorach, gramaturach oraz materiałach. Większość tych chust nadaje się do noszenia dzieci już od urodzenia. Dobrej jakości chusty poradzą sobie nawet ze zmęczonym trzylatkiem.

Chusta Ring sling (kółkowa)

Dla tzw. chust kółkowych typowe są dwa metalowe kółka przyszyte na jednym końcu chusty. Ten rodzaj chusty jest bardzo praktyczny, ponieważ nie wymaga wiązania. Luźną tkaninę po prostu przeciągasz prze metalowe kółka i przyciągasz. Jest doskonałym pomocnikiem w noszeniu starszych dzieci, które już potrafią samodzielnie siedzieć czy chodzić. Dziecko siedzi w chuście na Twoim biodrze i patrzy na otaczający go świat. Chusty kółkowe są nieco bardziej przewiewne, idealne do przemieszczania zmęczonego dziecka na krótkich odległościach, a także do karmienia piersią w miejscach publicznych. Mamy polubiły je ze względu na ich estetyczny wygląd. Pozostałą część chusty można wykorzystać zamiast szalika. Wadą jednak jest nierównomierne obciążenie pleców i ramion, ponieważ chustę ring sling zakłada się tylko na jedno ramię.

Chusta Rebozo

Rebozo to tradycyjna meksykańska chusta o szerokim zastosowaniu. Jej długość może być od 1,8 do 2,5 metra. Wykonana jest z mocniejszej tkaniny naturalnej. Pierwotnie była stosowana jako chusta do włosów, później jako wsparcie dla rosnącego ciążowego brzuszka, a także do ćwiczeń Rebozo oraz masażu Rebozo, które są stosują się, by lepiej sobie radzić z ciążą i samym porodem. Chusty rebozo nie musisz po porodzie odkładać. Możesz wykorzystać ją również do noszenia dziecka na biodrze lub plecach (od około 1 roku życia dziecka). Z chustą Rebozo na pewno spotkałeś się minimalnie w telewizji. Wystarczy wyobrazić sobie Meksykankę w szerokiej spódnicy, która niesie na swoich plecach dziecko zawiązane w kolorowej chuście.

Jak wybrać chustę do noszenia dziecka

Gramatura i nośność chusty do noszenia dzieci

Rozpocznijmy od gramatury tkaniny, która wyrażana jest w gramach na metr kwadratowy. Na chusty dziecięce stosowane są tkaniny o gramaturze od ok. 200 do 300 g/m2. Im wyższa jest gramatura, tym tkanina jest mocniejsza, mniej elastyczna, ale jednocześnie zapewnia większą nośność.

Na gramaturę trzeba jednak spojrzeć także z praktycznego punktu widzenia. Gruba tkanina wytworzy po owinięciu wokół Ciebie i dziecka większą ilość ciepła, a ten dyskomfort pojawi się szczególnie w ciągu lata. Ale tkanina na pewno nie będzie Cię wciskać w Twoje ramiona, ale równomiernie rozłoży ciężar. Chusta wykonana z tkaniny o niższej gramaturze będzie idealnie przewiewna, lekka, ale zapewni mniejszy komfort podczas noszenia cięższego dziecka. W pierwszym roku po urodzeniu dziecka nie będzie miała jedynej wady, ale im dziecko będzie większe, tym bardziej tkanina będzie Cię uciskała na ramionach, albo też dziecka nie utrzyma dłużej w jednym miejscu.

Długość chusty dobieraj według swojej sylwetki

Klasyczne chusty do noszenia dzieci produkowane są w kilku długościach, od 3,2 do 5,2 metrów. Im dłuższa jest tkanina, tym wyższa będzie cena chusty, ale doradzamy w tym przypadku nie oszczędzać. Odpowiednia długość chusty związana jest z Twoim rozmiarem konfekcyjnym.

Idealnie jest wybrać chustę, która pozwala na wiązanie na jak najwięcej sposobów. Rozmiary chust podane są cyfrą i długością w metrach. Ze względu na mnóstwo marek chust, rozmiary nie zawsze muszą odpowiadać, więc należy kierować się informacjami na etykiecie czy tabliczce informacyjnej.

 • Rozmiar 3 – długość 3,2 m: Najkrótsze chusty przeznaczone dla szczupłej „dziewczęcej” sylwetki. Umożliwiają głównie wiązanie na plecach i na biodrze.
 • Rozmiar 4 – długość 3,6 m: Znowu chusty przeznaczone dla kobiet szczupłych, rozmiar sylwetki 34, jednak dzięki przedłużeniu o 40 cm nadają się praktycznie do wszystkich rodzajów popularnych wiązań (kangurek, kołyska, krzyż, plecak).
 • Rozmiar 5 – długość 4,2 m: Chusty przeznaczone dla kobiet noszących ubrania w rozmiarze 36, nadają się do bardziej skomplikowanych wiązań.
 • Rozmiar 6 – długość 4,6 m: Chusty przeznaczone dla kobiet o rozmiarach 38 – 42 i już również dla mężczyzn z rozmiarem 50. Najbardziej popularny uniwersalny rozmiar, z którego może korzystać oboje rodziców w zależności od potrzeb i mogą dziecko nosić na zmianę.
 • Rozmiar 7 – długość 5,2 m: Chusty przeznaczone dla kobiet noszących ubrania o rozmiarach 44 i wyżej oraz dla mężczyzn o rozmiarze 52 i wyżej. Zapewniają wygodne chustowanie na różne sposoby.

Najczęściej stosowane materiały

Zarówno Ty jak i Twoje dziecko macie bezpośredni kontakt z tkaniną. Dlatego właśnie najbardziej poszukiwanym materiałem jest 100% bawełna organiczna, która jest delikatna i przyjazna nawet dla wrażliwej skóry dziecięcej, nie przegrzewa się i bardzo dobrze odprowadza wilgoć. Jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji.

Aby osiągnąć optymalnej elastyczności poprzecznej, stosowane są różne sposoby przetwarzania przędzy, procesy tkania oraz połączeń strukturalnych. Oprócz bawełny możesz spotkać się również z innymi materiałami. Len, bambus oraz tencel to materiały nadające się na sezon letni. Wełna posiada doskonałe właściwości termoregulacyjne. Jednak przewagę mają chusty bawełnianie, do których stosuje się w celu podkreślenia wymaganych właściwości określony procent domieszek innych materiałów.

Inne ważne cechy

 • Produkt bezpieczny dla zdrowiaJakie dodatki chemiczne zawiera tkanina, z której wyprodukowana jest chusta? Czy jej kolor jest trwały nawet w kontakcie z potem? Kiedy dziecko na przykład żuje tkaninę, czy nie uwalnia ona substancje szkodliwe dla zdrowia? Limity niebezpiecznych substancji powinny być ściśle przestrzegane szczególnie w przypadku, gdy chodzi o produkty przeznaczone dla dzieci. Wysokiej jakości chusty do noszenia dzieci są z tego powodu produkowane z materiału nieszkodliwego dla zdrowia, co deklaruje certyfikat ÖKO TEX 100 STANDARD.
 • Kształt chusty – Klasyczne chusty do noszenia dzieci mają najczęściej kształt prostokąta lub rombu. Chusty w kształcie rombu mają lekko wydłużone końcówki. Podczas wiązania pracujesz z mniejszą ilością tkaniny, dlatego węzeł jest mniejszy, ładniejszy.
 • Możliwość prania i prasowania – W jakiej temperaturze prać chustę? Czy trzeba ją prasować? Chusta do noszenia dziecka może zostać chcąc nie chcąc poplamiona przez dziecko (odbija, wypluwa kawałki jedzenia itp.). Dlatego też trzeba zwracać uwagę na maksymalną temperaturę prania w pralce. Należy uważać na chusty, które można prać tylko ręcznie i w letniej wodzie. Chociaż mogą być maksymalnie wygodne i bezpieczne, ich pranie i utrzymywanie ich w czystości może być nieco trudniejsze.

Video: Jak zawiązać krzyż z przednią kieszenią

Ceny chust do noszenia dzieci

Zastanawiasz się nad zakupem używanej chusty do noszenia na bazarze? Nawet tam możesz znaleźć droższe markowe kawałki. Czasami są często używane w pierwszych latach życia dziecka, czasami tylko przymierzone, ponieważ właścicielka nie opanowała wiązania chusty. Wysokiej jakości chusta do noszenia dziecka na pewno nie jest tanią sprawą ani zwykłym kawałkiem tkaniny.

Musi spełniać pewne kryteria dotyczące, funkcjonalności, trwałości, a także bezpieczeństwa zdrowotnego oraz komfortu zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Dla niektórych rodziców jednak cena wydaje się być zbyt wysoka, ale w tym przypadku trzeba również brać pod uwagę sposób używania chusty. W końcu nawet hamak to „kawałek” tkaniny, a mimo to chętnie za niego zapłacimy.

Chusty do noszenia dzieci podzieliliśmy do 3 półek cenowych, aby lepiej sobie wyobrazić, co chusta do noszenia w danej cenie oferuje. Porównaliśmy przede wszystkim materiał (tkaniny) oraz zastosowanie.

✅ Chusty do noszenia dzieci w cenie do 180 PLN

Tańsze chusty w cenie do 180 PLN mogą zawierać oprócz naturalnych materiałów również domieszki materiałów syntetycznych. Są lżejsze, o niższej gramaturze. Nadają się bardziej do okazjonalnego, niezbyt częstego korzystania, gdy potrzebujesz mieć wolne ręce. Niektóre chusty dobrze sobie radzą z dzieckiem do 1 roku życia, jednak nie poradzą sobie już z cięższym dzieckiem.

✅ Chusty do noszenia dzieci w cenie do 360 PLN

W półce cenowej od 180 do 360 PLN można znaleźć obecnie najlepiej sprzedające się chusty do noszenia dzieci popularnych producentów, w tym kilku słowackich. Nacisk kładziony jest na wyższą jakość oraz bezpieczeństwo zdrowotne naturalnego materiału. Chusty dostępne są w różnych rozmiarach i przyciągających wzrok wzorach. Nadają się do intensywnego używania. Pomogą Ci wygodnie nosić dziecko od jego urodzenia do 3 jego lat.

✅ Chusty do noszenia dzieci w cenie powyżej 360 PLN

Wysokiej jakości tkaniny, luksusowe oryginalne wykonanie i łatwa pielęgnacja. Jeśli zachwyciło Cię noszenie dziecka w chuście, to na pewno będziesz szukać tego, co dla dziecka i Ciebie będzie najlepsze. Zastosowane przędze spełniają te najbardziej rygorystyczne kryteria, certyfikowane zgodnie z OEKO- TEX®Standard 100.

Najlepsze marki chust do noszenia dzieci

Jeśli obawiasz się swojej inwestycji i chcesz mieć gwarancję dobrej jakości, na pewno zobacz poniższą listę marek, które należą do najbardziej poszukiwanych:

 • Be Lenka – Wyjątkowe i wysokiej jakości chusty do noszenia dzieci cieszą się niezwykłą popularnością nie tylko na Słowacji, ale również za granicą. Autorką jest Lenka Cenigova z Żyliny. Chusty są wysokiej jakości oraz w pięknych wzorach.
 • Boba Wrap – Amerykańska marka oferuje przyjazne cenowo chusty do noszenia dzieci, które według opinii doskonale dopasowują się do ciała dziecka. W cenie do 180 PLN dominują chusty o długości do 4,5 m.
 • Manduca – Manduca Sling to elastyczna chusta, przyjemnie miękka i lekka, nadaje się do noszenia dziecka o wadze od 3 do 15 kg. Zapewnia optymalne i wygodne noszenie dla dziecka do 9 kg. Produkowana jest w jednolitej długości – do 5,5 m.
 • Womar – Chusty do noszenia dzieci marki Womar o bardzo ładnych, świeżych wzorach, w których podczas spaceru na pewno wszystkich zaciekawisz. Przyjazny stosunek ceny do jakości. Nadają się do noszenia maluchów od urodzenia do 13 kg wagi.
 • Little Frog – Chusty Little Frog to produkt małej rodzinnej polskiej firmy. Są pełne kolorów tęczy, zapewniają bezpieczeństwo noworodkom, ale można też w nich nosić cięższe dzieci. Większość chust sprzedawana jest w cenie od 240 – 265 PLN.
 • Ergobaby – Elastyczne chusty Ergobaby wykonane są z delikatnej wiskozy. Są przyjemne dla skóry, przewiewne i elastyczne. Nadają się do noszenia noworodków a także starszych dzieci. Choć ich nośność jest do 13 kg, według opinii zapewniają one wygodne noszenie dziecka o wadze do 8 kg.

Jak wiązać dziecko w chuście? Podstawowe wiązania

Maluch nie musi być w chuście tylko w jednej pozycji. Niektóre rodzaje wiązań są odpowiednie dla śpiących maluchów, inne do karmienia piersią, aktywnego obserwowania świata twarzą do mamy lub z jej pleców. Możesz spotkać się z wiązaniami o następujących nazwach: kołyska, kangurek, kucyk, krzyż z przednią kieszenią, krzyż z wewnętrzną kieszenią, krzyż z kieszenią na plecach, plecak …

Razem z chustą powinieneś otrzymać również instrukcję obsługi, najczęściej w formie instrukcji obrazkowych, w lepszym przypadku w paczce znajdziesz również płytę DVD z filmikami, jak wiązać konkretną chustę. Spośród wielu ciekawych wiązań wybraliśmy kilka najczęściej spotykanych z bardzo dobrymi ocenami rodziców.

Jak wiązać noworodka w chuście

Jak wiązać zmęczone 1 – 3 letnie dziecko w chuście?

Jak wiązać dziecko na plecach

RankingProduktInfoOcenaCena (od)Tu kupisz
1.Be Lenka Mandala"Wyjątkowa chusta kółkowa z oryginalnym wzorem. Popularna Mandala jest niecodziennym projektem, w którym możesz nosić swoje dziecko już od narodzin."[usr 5 text="true" tooltip="true"]469 zł Więcej informacji
2.Be Lenka Jeden kolor"Noś swoje dziecko wygodnie i bezpiecznie w chustach Be Lenka. Są przyjemne w dotyku i nadają się do noszenia dzieci od urodzenia."[usr 5 text="true" tooltip="true"]469 zł Więcej informacji
3.Be Lenka Folk"Piękna chusta do noszenia dzieci z ludowym wzorem. Chusta ta, to niecodzienny projekt, w którym nosisz swoje dziecko od narodzin przez cały okres chustonoszenia."[usr 5 text="true" tooltip="true"]320 zł Więcej informacji
4.Be Lenka Triangle"Piękna chusta do noszenia dzieci z oryginalnym wzorem. Popularny Sapphire to niecodzienny projekt, w którym nosisz swoje dziecko od narodzin przez cały okres chustonoszenia."[usr 5 text="true" tooltip="true"]320 zł Więcej informacji
5.Chicco Comfyfit Blue[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]210 zł Więcej informacji
6.Lennylamb Chusta Tkana Howlit"Moja pierwsza chusta do noszenia dzieci tkana LennyLamb jest idealna do noszenia dziecka - można ja nosić na wiele sposobów (na boku, "brzuszkiem do brzuszka", kołyska, na plecach)."[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]200 zł Więcej informacji

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..