Ranking najlepszych nart zjazdowych

Ranking 6 najlepszych nart zjazdowych (opinie 2020)

narty Szukasz najlepszych nart zjazdowych, które potrafiłyby sprawić, że tegoroczny sezon narciarski będzie dla Ciebie prawdziwym przeżyciem? Polska to kraj narciarzy z długoletnią tradycją. Nie można się dziwić – piękna przyroda, góry i zadbane nartostrady i stoki każdego roku przyciągają coraz więcej miłośników tej eleganckiej zimowej dyscypliny sportowej. Całe rodziny, a nawet najmniejsi jej członkowie, jeżdżą na nartach – nawet już od najmłodszych lat. Poziom ośrodków narciarskich poprawia się z roku na rok i nawet przybywa do nas coraz więcej turystów zagranicznych. Aby w pełni cieszyć się jazdą na nartach, trzeba pomyśleć o jednym z najważniejszych elementów, który po prostu jest niezbędny – o nartach. Z tego powodu właśnie przebrnęliśmy przez najróżniejsze recenzje i profesjonalne testy, aby móc przedstawić Ci wybór najciekawszych nart z kategorii damskich, męskich oraz uniseks.

Wybierając narty trzeba będzie powalczyć z wieloma parametrami, nazwami oraz kryteriami. Jeśli nie orientujesz się w tej dziedzinie i nie masz obok siebie profesjonalnego doradcy, jednak chcesz wybrać dla siebie narty naprawdę wysokiej jakości, poprowadzimy Cię krok po kroku przez te najważniejsze zagadnienia. Dowiesz się, jak dopasować odpowiednią długość nart, szerokość, promień skrętu i sztywność. Pomożemy Ci zaszeregować się do jednej z kategorii zgodnie z Twoimi umiejętnościami narciarskimi i oczekiwaniami, aby niepotrzebnie nie płacić za drogie narty profesjonalne, których funkcji i zalet nie byłbyś w stanie wykorzystać.

Rozpocznijmy więc, aby jeszcze w tym sezonie móc szybko zorientować się i cieszyć się wspaniałą jazdą na nartach dokładnie tak, jak o tym marzyłeś.

Ranking nart zjazdowych

ProduktInfoOcenaCena (od)
K2 SWEET LUV + ERP 10
Narty allmountain damskie
Użytkownik: średnio zaawansowany
Prędkość: średnia
[usr 5 text="true" tooltip="true"]$$ Więcej informacji
Rossignol NOVA 8 CA XPRESS + XPRESS W 11 GW B83 WHT/SPKL
Narty allmountain damskie
Użytkownik: zaawansowany
Prędkość: średnia
[usr 5 text="true" tooltip="true"]$$$ Więcej informacji
K2 SECRET LUV + ER3 10
Narty allmountain damskie
Użytkownik: średnio zaawansowany
Prędkość: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]$$ Więcej informacji
Sporten IRIDIUM 4 W + PR 11 MBS
Narty allmountain damskie
Użytkownik: zaawansowany
Prędkość: niska do średniej
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]$ Więcej informacji
Fischer RC4 THE CURV TI AR + RC4 Z11 PR
Narty zjazdowe
Użytkownik: zaawansowany, ekspert
Prędkość: wysoka
[usr 5 text="true" tooltip="true"]$$$ Więcej informacji
Rossignol REACT R4 SPORT CA+XPRESS 10
Narty zjazdowe męskie
Użytkownik: średnio zaawansowany do zaawansowanego
Prędkość: średnia
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]$$ Więcej informacji
Elan EXPLORE SPORT LS + EL 9
Narty zjazdowe męskie
Użytkownik: -
Prędkość: niska do średniej
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]$ Więcej informacji

Jak wybrać narty zjazdowe

Czy zdecydowałeś się zainwestować w nowe narty? Oto kilka wskazówek, jak zorientować się w temacie i podczas wyboru niczego nie marnować. Zaraz na początek mamy dobrą wiadomość – nowoczesne narty sprawdzonych producentów są ogólnie bardzo dobrej jakości. Postęp, jeśli chodzi o materiały, oraz nowe technologie produkcyjne sprawiły, że narty są wygodne i bezpieczne oraz gwarantują dobrą jazdę. Ważne jednak jest, aby wybór nart dostosować do swoich umiejętności.

góry

Określ, jakim typem narciarza jesteś?

Jakim typem narciarza jesteś? Rekreacyjnym czy sportowym? Mężczyzną czy kobietą? Jaki jest Twój wzrost i waga? Ważne jest, aby zastanowić się, za jakiego narciarza uważasz siebie i co wszystko potrafisz na stoku robić. Rzecz w tym, aby narty działały na Twoją korzyść i wspierały Twój styl jazdy, a nawet pomogły Ci poprawiać swoje umiejętności. Jakie narty w takim razie kupić dla początkujących lub średnio zaawansowanych narciarzy?

Na jakim poziomie są Twoje umiejętności narciarskie?

Początkujący

Jako początkujący spędzasz na nartach podczas głównego sezonu parę dni. Prawdopodobnie będziesz poruszać się po przygotowanych nartostradach i po terenach, gdzie będziesz czuć się pewny siebie. Najważniejsze jest opanowanie podstawowych ruchów i łuków. Twoje narty powinny mieć kompozytowy rdzeń lub rdzeń z miękkiego drewna, węższy środek narty oraz krótszy promień skętu, aby bez problemów móc opanować obrotowość nart również na krótszych trasach.

Średnio zaawansowany narciarz

Przebywasz na stoku około 1-2 tygodni w roku. Jesteś również pewny siebie wśród średnio szybkich narciarzy i łatwo potrafisz dostosować swoją jazdę do sytuacji przed Tobą. Lubisz przygotowane nartostrady, świeżo spadły śnieg. Jakie powinny być Twoje narty? Rdzeń może być twardszy, z konstrukcją warstwową i nieco szerszym środkiem. Promień wybieraj o średniej długości, wtedy narty dobrze utrzymują kierunek podczas jazdy prosto, ale nadal można nimi łatwo kierować.

Zaawansowany narciarz

W ciągu roku szukasz różnych okazji, aby móc wyjechać na narty. a wyzwaniem dla Ciebie jest każdy stok, którego jeszcze nie pokonałeś. Jesteś pewien swoich zdolności, a z nartami potrafisz szybko reagować i ciąć łuki o różnych promieniach. Potrzebujesz w takim razie nart, które poradzą sobie z wyższą prędkością, trudniejszymi warunkami i będą bardziej wytrzymałe. Rdzeń powinien być drewniany, uzupełniony wzmocnieniem. Promień skrętu wybierz zgodnie z preferowanym stylem jazdy – średni, jeśli lubisz wygodną jazdę z łukami, długi, jeśli wolisz szybszą jazdę na wprost. Szerokość nart dostosuj do charakteru terenu – węższe narty na przygotowaną nartostradę, szersze narty do jazdy w nieprzygotowanym terenie. Na tym poziomie umiejętności masz w sklepach prawie nieograniczone możliwości wyboru.

Narciarz – ekspert

Dzięki doświadczeniom i setkom przejechanych kilometrów Twoim jedynym zadaniem jest wybrać narty, które będą całkowicie pasować do Twojego stylu jazdy. Szukaj wydajnych nart wysokiej jakości, ekskluzywnych modeli najlepszych marek.

narciarz

Wybór nart zjazdowych na podstawie podstawowych parametrów

W kolejnych wierszach wyjaśnimy sobie z jakimi parametrami spotkasz się wybierając narty – czy już w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Postaramy się wyjaśnić wszystko jak najprościej, aby nawet początkujący i mniej doświadczony narciarz potrafił zorientować się w ciągu kilku minut.

Długość nart

Jednym z najczęściej powtarzających się warunków jest ten, że długość nart powinna dosięgać pomiędzy nos i brwi. Jednak zależy to również od innych czynników, takich jak rodzaj nart i Twoje doświadczenia. Jeśli jesteś niedoświadczonym narciarzem, nie wybieraj długich nart. Nie są łatwe do sterowania, zazwyczaj skonstruowane do osiągania wysokich prędkości i cięcia dużych łuków. Na przygotowaną węższą nartostradę nadają się krótsze narty, którymi można łatwo skręcać. W głębokim śniegu docenisz narty, które są dłuższe.

Nasza wskazówka: Jeśli chcesz być dokładnym, to zmierz długość narty za pomocą centymetra krawieckiego po ślizgu (dolna strona narty). Profile rocker i camber tworzą na narcie wygięcie, które nie wyrówna się bez obciążenia. Narta, którą tylko pionowo postawisz na ziemię i dotykasz twarzy, jest w rzeczywistości dłuższa.

Szerokość nart

Z szerokością nart to również nie takie proste. Patrząc na nowoczesne narty wyraźnie widać, że narty mają w różnych miejscach różne szerokości. Dlatego nie spotkasz się tylko z jedną daną, ale zazwyczaj z 3 danymi numerycznymi, które dotyczą dziobu / talii (środka) / pięty narty (np. 127 / 84 / 115).

 • Dziób – szerszy dziób z podniesieniem (rocker) jest bardziej przystosowany do łuków i szybciej z nim można rozpocząć skręcać.
 • Talia (środek) – najbardziej znaczącą wartością jest szerokość środka. Ogólnie rzecz biorąc, węższe narty nadają się do narciarstwa zjazdowego i są wystarczająco dynamiczne, szersze narty przeznaczone są do jazdy w terenie, ponieważ nie zapadają się i są bardziej stabilne utrzymując kierunek. Zobaczmy, jak wygląda to numerycznie: środek maks. 70 mm – narty przeznaczone wyłącznie do jazdy po nartostradach, środek od 70 – 80 mm – narty uniwersalne na twarde stoki i rozjeżdżony śnieg (70 : 30), środek od 80 – 85 mm – narty przeznaczone na nartostrady i do jazdy w terenie (50 : 50), środek ponad 85 mm – narty przeznaczone do jazdy pomimo nartostrady, w puchu czy w terenie.
 • Pięta narty – szerokość pięty określa poślizg narty oraz „agresywność” jazdy. Węższa pięta dobrze sprawdza się w technikach jazdy w poślizgu. Jeśli pięta jest szersza to w połączeniu z węższą talią narty powoduje, że jazda jest bardziej szalona. I odwrotnie, jeśli jest szeroka jednocześnie pięta i talia narty, to idealne są one do spokojnej jazdy na wprost.

Twardość / sztywność narty

Twardość nart zależy od materiału. Miękkie narty, idealne dla początkujących, mają rdzeń kompozytowy. Twardsze narty, które są przeznaczone dla już doświadczonych narciarzy, mają rdzeń drewniany, często uzupełniony o karbonowe lub tytanowe wzmocnienia.

Promień skrętu

Narty są konstrukcyjnie zaprojektowane tak, aby bez komplikacji poradziły sobie z określonym promieniem skrętu – tj. łuk na stoku. Dlaczego wartość promienia skrętu jest taka ważna? Narty do użytku komercyjnego mają promień w zakresie od 9 do 20 metrów.

 • Narty o promieniu skrętu maks. 13 m, tzw. narty slalomowe, idealne do jazdy z mniejszymi łukami. Na stoku są bardziej obrotne i nadają się również dla początkujących.
 • Narty o promieniu skrętu od 13 – 16 m uważane są za uniwersalne i należą do najlepiej sprzedających się. Umożliwiają narciarzowi ulepszać jego umiejętności i jazdę różnymi stylami.
 • Narty o promieniu skrętu od 16 – 20 m przeznaczone są przede wszystkim o spokojnego zjeżdżania z większymi łukami.

W związku z promieniem skrętu wspomina się również kształt ślizgu. Ślizg to ta część narty, która ma bezpośredni kontakt ze śniegiem. Ślizg może być prosty lub wycięty. Wycięty ślizg jest typowy dla nart zjazdowych nart carvingowych, które dobrze radzą sobie ze skrętami, jednak osiągają niższej prędkości. Takie ślizgi mają już podany promień skrętu od  9 – 20 m.

jazda na nartach

Rodzaje nart zgodnie z zastosowaniem oraz charakterem terenu

Jedno z podstawowych pytań brzmi: Gdzie będziesz jeździć na nartach? Na podstawie odpowiedzi na to pytanie, będziesz decydować pomiędzy kilkoma rodzajami nart zjazdowych, które różnią się swoim przeznaczeniem.

Komercyjne narty wyścigowe  – Race

Są to narty ogólnie dostępne dla wszystkich, które można uważać za najbardziej sportowe narty oferowane w sklepach. Szerokość talii nart wynosi około 65 – 72 mm, są one również nazywane nartami slalomowymi lub oznaczane jako tzw. „ramy”. Są przeznaczone do jazdy na przygotowanych nartostradach. Wizualnie najbardziej podobne są do profesjonalnych nart, ale ich twardość jest nieco niższa, co zapewnia lepsze kierowanie dla zaawansowanych narciarzy.

Narty all-round

Najpopularniejsze narty rekreacyjne i turystyczne o szerokości talii 73 – 86 mm. Taki środek zapewnia już wystarczającą stabilność na stokach i radzi sobie z rozjeżdżonym śniegiem. W tej kategorii znajdą odpowiednie narty jak początkujący, tak również bardziej wymagający narciarze sportowcy.

Narty all-moutain

… albo inaczej narty na jakikolwiek stok, do jakichkolwiek warunków. Przy szerokości 87-100 mm najbardziej zbliżone są do szerokości stopy dorosłego człowieka. Są stabilne nie tylko podczas przejść przez nieprzygotowaną powierzchnię, ich szerokość wykorzystasz również na nartostradach. W ostatnich latach chodzi i jeden z najszybciej rozwijających się rodzajów nart.

Narty freeride  – Mid Fat

Te narty mają szerokość talii od 100 – 120 mm. Jazda na przygotowanej nartostradzie nie jest ich domeną. Jazdą będziesz cieszyć się zwłaszcza w nieprzygotowanym terenie i wykorzystując różne style jazdy. Warunkiem są Twoje zaawansowane umiejętności i chęć do eksperymentowania.

Narty freestyle

Są one przeznaczone przede wszystkim do jazdy w snowparkach, ich wzmocniona konstrukcja idealnie nadaje się do tego, aby wytrzymała twarde i ciężkie doskoki. Również krawędzie tych nart są bardzo wytrzymałe. Nacisk kładziony jest nie tylko na jakość materiałów i elastyczność, ale również na ich ciekawy wygląd.

Narty bigfoot (albo także  snowblade)

Krótsze narty (od 60 – 100 cm) są idealne do nauki carvingu i szalenia na śniegu. Większość z nich ma wiązania o regulowanej długości, chociaż jest to kwestia mniej ważna, można je pożyczać pomiędzy członkami rodziny lub znajomymi.

Narty juniorskie

Ta kategoria jest już w wielu szczegółach bardzo zbliżona do nart dla dorosłych. Sklepy oferują nawet modele przeznaczone dla przyszłych zawodników. Drewniany rdzeń uzupełniają praktyczne wzmocnienia. Długość narty powinna być co najmniej o 10 cm krótsza niż wysokość juniora. Zdecydowanie nie kupuj nart z tym, że junior do wysokości nart „dorośnie”.

Narty dziecięce

Idealna długość nart dziecięcych powinna być o 15-20 cm krótsza niż wzrost dziecka. W przypadku nart dziecięcych należy przede wszystkim szukać nart o niskiej wadze i dobrej elastyczności. O tym, czy będą one lubiane często decyduje również ich wygląd, dlatego na pewno należy brać pod uwagę również opinię dziecka.

Ceny nart zjazdowych

Decydujące są środki, jakie masz do dyspozycji, a jeśli masz wyposażyć w narty całą rodzinę, to kwota ta może być ograniczona. Na pewno znajdziesz tanie narty, ale ich wytrzymałość i komfort podczas jazdy mogą z czasem stać się przeszkodą. Nawet jeśli korzystasz z nart tylko parę tygodni w roku, to powinieneś oczekiwać solidnego wykonania nart z wytrzymałych materiałów. Narciarstwo to nie tylko styl jazdy, wolna nartostrada, ale również Twoje bezpieczeństwo.

Narty zjazdowe do 1000 PLN

W cenie do 1000 PLN znajdziesz ulubione podstawowe modele nart typu all-round oraz all-mountain i to w wykonaniu męskie, damskie oraz uniseks. Chociaż nie chodzi o najlepsze pod względem jakości narty, to te, które poruszają się w cenie ok. 850 PLN mogą już zainteresować początkujących. Zaawansowani narciarze z pewnością lepiej będą się orientowali w wyższych kategoriach cenowych.

Narty zjazdowe do 2100 PLN

Najbogatsza kategoria nart do użytku komercyjnego. Znajdziesz tu najlepiej sprzedające się narty przeznaczone dla średnio zaawansowanych narciarzy – narty all-round, slalomowe, freeride, freestyle i również sportowe. Zastosowane materiały oraz technologia produkcji są na wyższym poziomie. Narty mają doskonałe właściwości nawet przy większej prędkości i częstym użytkowaniu.

Narty zjazdowe od 2100 PLN

Wysokiej jakości narty przeznaczone dla wymagających i doświadczonych narciarzy. Ich jakość doceni każdy, kto doskonale opanował technikę jazdy na nartach i potrzebuje mieć pod sobą mocne i perfekcyjnie wykonane narty.

Najlepsze marki nart zjazdowych

Jakie marki opanowały testy nart? A które zdobyły najlepsze recenzje? Jeśli należysz do początkujących, ta lista sprawdzonych producentów z bardzo dobrymi wynikami (na podstawie opinii użytkowników jak również specjalistów), może pomóc znaleźć Ci swojego faworyta. Doświadczeni narciarze na pewno z naszą listą się zgodzą. W razie, że masz już swoje ulubione marki i dobre doświadczenia z nimi, możesz podzielić się swoimi doświadczeniami w komentarzach.

 • Atomic – austriacki producent sprzętu narciarskie produkuje rocznie ponad 600 000 par nart wszystkich rodzajów. Również u nas są najpopularniejsze i dzięki temu narty tej marki są jedne z najlepiej sprzedających się na rynku.
 • Elan – ponad 70-letnia tradycja alpejskiej marki Elan w połączeniu z mnóstwem innowacji to gwarancja jakości. I co lepsze – zdecydowana większość oferty nart tej marki przyciąga zainteresowanie dobrą ceną, która porusza się w granicach od 625 PLN do 1700 PLN.
 • Fischer – kolejna austriacka marka, która koncentruje się na sportach zimowych. Ciekawy jest wybór nart all-round oraz all-mountain w dobrej cenie.
 • Rossignol – jeden z najbardziej znanych producentów, wywodzi się z Francji, ma ponad 100-letnią tradycję oraz szereg innowacji narciarskich. Specjalizuje się na produkcję najwyższej jakości nart dla zdolnych narciarzy.
 • Völkl – w najnowszej edycji Alpin das Bergmagazin model BMT 109 zdobył pierwsze miejsce z oceną 1.0. Pomimo wyższej ceny bardzo dobrze się sprzedają, a marka ta może zaciekawić różnorodnością rodzajów nart.
 • Blizzard – doskonały stosunek cena/jakość oferuje austriacka marka Blizzard, która ma przygotowane dla mężczyzn i kobiet ponad 100 rodzajów nart i mnóstwo innego niezawodnego sprzętu sportowego.
 • Head – wiodący światowy producent sprzętu sportowego znany przede wszystkim tenisistom (rakiety), potrafi również przekonać nas perfekcyjnym wykonaniem nart carvingowych.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest różnica pomiędzy damskimi i uniseks modelami nart?

Już z samej nazwy jasno wynika, że narty uniseks swoją konstrukcją nadają się zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, producenci wiec poszli drogą kompromisu, żeby narty były dopasowane do obu płci. Narty damskie jednak zachowały sobie niewielkie różnice – już na wygląd mają inne kolory i wykonanie, rdzeń nart jest miękki i lekki, dziób nart jest szerszy (łatwiej można skręcać), a wiązania przesunięte są lekko do przodu (wraz z nimi środek ciężkości, co ułatwia panowanie nad nartami).

Camber oraz rocker: Co to jest?

Chodzi o specyficzne profile nart, jakie można zauważyć patrząc na narty z boku. Oba profile były małą rewolucją w dziedzinie narciarskiej i wielu entuzjastów narciarstwa zachęciły do odnowienia swojego sprzętu narciarskiego.

 • Camber  – profil camber charakteryzuje się „podwójną falą” – kształt łuku. Dziób i pięta są uniesione, a narta zgięta jest w środkowej części (szczelina pod nartą w miejscu wiązania). Przy bezpośrednim obciążeniu stopą ta część jest w kontakcie ze stokiem, przy nachyleniu odpręża się i ułatwia przejście między łukami.
 • Rocker – w przypadku profilu rocker narty najczęściej mają podniesiony dziób i piętę, środkowa część przylega do powierzchni. Uniesiony dziób ułatwia przejście do łuku. Uniesione pięty zapewniają łatwiejsze wyjście z łuku i lepsze panowanie nad nartami.

Jak wybrać kijki narciarskie?

Do uzyskania przybliżonej idealnej długości kijków narciarskich możesz wykorzystać następującego wzoru:

swoją wysokość pomnóż przez 0,7 (np. 170 cm x 0,7 = ok. 120 cm długie kijki).

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci lub przynajmniej zachęcili Cię do wyboru nowych nart. Jeśli tak, będziemy bardzo wdzięczni za Twoją opinię, doświadczenie, recenzję, porównanie lub ocenę przez Ciebie zakupionego produktu. Możesz to zrobić w komentarzach poniżej na tej stronie. Być może właśnie Twoja opinia pomoże innym wybrać te najlepsze narty na rynku.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..