Ranking 7+ najlepszych hulajnóg wyczynowych

Ranking 7+ najlepszych hulajnóg wyczynowych (opinie 2023)

hulajnogi wyczynowej (freestyle)Zdecydowałeś się na znalezienie najlepszej hulajnogi wyczynowej (freestyle)? W ostatnich latach hulajnogi wyczynowe stały się wielką sensacją wśród młodzieży i dorosłych. Dzięki nim możesz cieszyć się prawdziwą adrenaliną podczas wyczynów kaskaderskich. W odróżnieniu od zwykłych hulajnóg, które przeznaczone są do poruszania się z miejsca A do miejsca B, ten typ hulajnogi wytrzymuje wymagające, a nawet agresywne traktowanie, a jej materiał i konstrukcja umożliwia wykonywanie różnych sztuczek w skateparkach, parkach freestyle, a nawet podczas jazdy na nierównych powierzchniach.  

Tym razem w naszym poradniku zapoznamy Cię z kilku ważnymi parametrami, które powinieneś brać pod uwagę wybierając ten rodzaj hulajnogi. Jest duża różnica, jeśli jesteś początkującym lub profesjonalistą. Niezależnie od tego, czy masz lub nie masz doświadczenia z hulajnogami wyczynowymi, do tego, aby Twoja jazda była bezpieczna i bezproblemowa, musisz znać pewne podstawowe informacje.

Przeczytaliśmy wiele profesjonalnych opinii oraz recenzji hulajnóg wyczynowych i przedstawiamy Ci przejrzysty ranking modeli, które otrzymały pozytywne opinie. Są one przeznaczone przede wszystkim dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników. Profesjonalista prawdopodobnie już się domyśla, że najlepszym sposobem na uzyskanie najlepszej hulajnogi freestyle, to poskładanie jej z wysoko jakościowych komponentów dokładnie według swoich wyobrażeń.

Porównanie / ranking najlepszych hulajnóg wyczynowych

ProduktInfoOcenaCena (od)Tu kupisz najtaniej
1.Street Surfing Freestyle Ripper
Waga użytkownika: 100 kg
Koła: 110 mm
Łożyska: ABEC 9
[usr 5 text="true" tooltip="true"]400 zł Więcej informacji
2.Street Surfing Freestyle Bandit
Waga użytkownika: 100 kg
Koła: 100 mm x 24 mm
Łożyska: ABEC 9
Waga: 3,4 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]400 zł Więcej informacji
3.Spartan Stunt Pro
Waga użytkownika: 100 kg
Koła: 110 mm
Łożyska: ABEC 9
Waga: ok. 3,8 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]820 zł Więcej informacji
4.Oxelo MF1.8+
Waga użytkownika: 100 kg
Koła: 100 mm
Łożyska: ABEC 7
Waga: - kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]400 zł Więcej informacji
5.Spartan Freestyle Stunt
Waga użytkownika: 100 kg
Koła: 100 x 24 mm, PU
Łożyska: ABEC 7
Waga: ok. 3,3 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]300 zł Więcej informacji
6.Meteor Wyczynowa Free Stunt
Waga użytkownika: 100 kg
Koła: -
Łożyska: ABEC 7
Waga: 3,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]165 zł Więcej informacji
7.Oxelo FREESTYLE MF ONE
Waga użytkownika: 100 kg
Koła: 100 mm
Łożyska: ABEC 5
Waga: 3,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]200 zł Więcej informacji

Przewodnik wyboru: Jak wybrać hulajnogę wyczynową?

Szybko rozwijający się sport wyczynowy. Właśnie w ten sposób można krótko scharakteryzować jazdę na hulajnodze freestyle, która nie powinna być wykorzystywana do płynnej (i być może nudnej) jazdy na równej powierzchni. Po erze deskorolek i longboardów, było tylko kwestią czasu, kiedy młodzi ludzie znajdą potencjał w hulajnogach na rampach. Czołowi producenci hulajnóg szybko zareagowali na ich potrzeby, więc dzisiaj już nie jest problemem zdobycie hulajnogi, która poradzi sobie z prędkością, skokami, zderzeniami czy nagłymi zmianami ruchu.

Sprawdźmy wspólnie, jaka wysokość kierownicy jest odpowiednia do Twojej sylwetki i wieku, jakie są zalety lekkiego aluminium oraz sprawdzonej stali, kiedy wybrać droższą, a kiedy można rozważyć zakup taniej hulajnogi wyczynowej.

Hulajnoga wyczynowa a zwykła hulajnoga – jaka jest różnica?

Podstawowa różnica tkwi w kierownicy – kierownica hulajnóg wyczynowych ma stałą wysokość, bez możliwości regulacji. Kierownice bez możliwości regulacji są zdolne wytrzymać energię uderzeń oraz Twoją wagę tak, aby zachować swoją spójność i zapewnić wystarczające wsparcie. W hulajnogach wyczynowych nacisk kładzie się na wzmocnienie – nie tylko w kierownicy, ale również deski, widelca i kółek. Są zaprojektowane tak, aby radzić sobie z agresywnym stylem jazdy i gorszymi warunkami. Nie oznacza to jednak, że są „nieśmiertelne”.

Przy większym nacisku elementy mogą pękać, a koła lub kierownica mogą co jakiś czas wymagać wymiany. Na szczęście w przypadku sprzętu sportowego tej kategorii, „duma” producentów o dobrym imieniu nie jest na pierwszym miejscu, a elementy różnych producentów można wzajemnie łączyć ze sobą i uzupełniać.

Co wszystko można robić na hulajnodze wyczynowej?

Freestyle scootering – pod tą nazwą znajdziesz szereg zagranicznych, ale także lokalnych filmików, w których umiejętności użytkownika wsparte wysoko jakościową hulajnogą wyczynową prezentowane są w całej okazałości.

VIDEO

Po kilku przejażdżkach jednak nie doświadczysz pełnej adrenaliny ani umiejętności. Jeśli jesteś początkującym, musisz dla treningu poświęcać dużo czasu, znaleźć odpowiednie miejsce i stopniowo próbować niektóre z najpopularniejszych sztuczek. Nie będziemy przytaczali długiego opisu, z którego prawdopodobnie i tak nie byłoby dla Ciebie jasne, jak daną sztuczkę wykonać. Najlepiej zrobisz, jeśli znajdziesz sobie konkretną sztuczkę i jej wykonanie w formie filmiku wideo. Na pewno warto poszukać następujących sztuczek: Fakie, Nose Pivot, Barspin, Backflip, Frontflip, Tailwhip, Shifty, One Foot Shifty, Airwalk, Backside (180 i 360), Frontside (180 i 360), Indian Air itp.

⏩ Niezbędną częścią wyposażenia użytkownika hulajnogi powinny być kask ochronny i nakolanniki, ewentualnie ochraniacze na łokcie. Klasyczny kask rowerowy to zdecydowanie za mało. Nie chroni on wystarczająco tylnej części głowy, która jest najbardziej narażona na poważne obrażenia przy upadku na hulajnodze wyczynowej.

Czym różni się hulajnoga wyczynowa dla początkujących i dla zaawansowanych?

Pomiędzy hulajnogami mogą występować ogromne różnice dotyczące jakości. Jeśli zdecydujesz się i zamierzasz kupić swoją pierwszą hulajnogę wyczynową, a nie wiesz, jak Ci pójdzie z tym nowym zainteresowaniem, prawdopodobnie będziesz szukać wśród tanich modeli. Taka decyzja jednak nie musi wyjść na dobre. Gorsza (tańsza) hulajnoga nie zapewni Ci optymalnego komfortu podczas jazdy, nie zdobędziesz odwagi do próbowania nowych sztuczek i szybciej się zużyje, co ostatecznie może oznaczać kolejną inwestycję w następną hulajnogę.

Poza tym, jeśli chodzi o hulajnogę dla dziecka lub nastolatka, ryzykujesz, że będzie się wyróżniała wśród markowych hulajnóg w street parku, nie odniesie sukcesu i zostanie jednoznacznie odrzucona.

Hulajnoga wyczynowa dla zaawansowanych jest co najmniej 2 razy droższa od zwykłej i wyróżnia się także większą wytrzymałością. Stwarza dobre warunki do postępu, mniejszych inwestycji w naprawy i na dodatek – jeśli taka jazda na hulajnodze Ci się nie spodoba, szybko pozbędziesz się jej na bazarze. Model wysokiej jakości zawsze znajdzie chętnego nabywcę.

Wysokość kierownicy wybieraj w zależności od wysokości użytkownika

Przestrzegając tą podstawową zasadę unikniesz wielu możliwych komplikacji. Kierownica hulajnogi wyczynowej nie jest regulowana, dlatego uważaj, by dokonać właściwego wyboru.

Wysokość kierownicy nie oznacza całkowitej wysokości hulajnogi. Mierzona jest od headsetu (sterów) w górę. Idealnie, jeśli kierownica sięga do poziomu talii stojąc na hulajnodze. W przypadku, że kierownica jest zbyt nisko, użytkownik garbi się. A jeśli jest za wysoko, hulajnogą trudniej kierować podczas wykonywania sztuczek. Wszystko jednak zależy od wybranego sposobu użytkowania.

📌 Jeśli po jakimś czasie okaże się, że do Twojego stylu jazdy odpowiadałby inny rozmiar, kierownicę można zamienić. W krótkim przeglądzie znajdziesz orientacyjne podstawowe dane:

 • użytkownik 100 – 130 cm → wysokość kierownicy 35 – 39 cm
 • użytkownik 110 – 140 cm → wysokość kierownicy 40 – 44 cm
 • użytkownik 120 – 150 cm → wysokość kierownicy 45 – 49 cm
 • użytkownik 130 – 160 cm → wysokość kierownicy 50 – 54 cm
 • użytkownik 140 – 170 cm → wysokość kierownicy 55 – 59 cm
 • użytkownik  150 – 180 cm → wysokość kierownicy 60 – 64 cm
 • użytkownik 160 – 190 cm → wysokość kierownicy 65 – 69 cm
 • użytkownik 170 i więcej cm→ wysokość kierownicy 70 i więcej cm

Ważne atrybuty wyboru

Podest

O tym, jaka długość jest dla Ciebie odpowiednia, decyduje nie tylko rozmiar buta, ale również przewidywany sposób użytkowania hulajnogi. Prawdą jest, że im podest jest krótszy, tym bardziej nadaje się do skate parków, ramp i platform. Hulajnoga jest bardziej zwrotna i szybsza. Nieco dłuższe podesty przeznaczone są do jazdy street. Do wyboru są długości od ok. 45 – 60 cm oraz szerokości od 10 – 14 cm.

Szerokość hulajnogi

Szerokość hulajnogi określa szerokość kierownicy. W przypadku tej dyscypliny sportowej spotkasz się przede wszystkim z szerszymi kierownicami, które są praktyczne i lepsze do trzymania podczas wykonywania trików.

Kształt i materiał kierownicy

Najczęściej spotkasz się z kierownicami w kształcie „Y” oraz „T”.

 • Kierownice w kształcie T ogólnie są, bez względu na materiał, lżejsze i dla początkujących również łatwiejsze do trzymania.
 • Kierownice w kształcie Y (styl BMX) wymagają bardziej doświadczonego użytkownika – trzeba je trzymać bardziej precyzyjnie. Dzięki rozpórkom są mocniejsze i tym samym mogą być używane również przez zaawansowanych użytkowników.

Na kierownicy dominują dwa metale: aluminium i stal. Aluminium jest co najmniej o 30% lżejszy od stali, ale jednocześnie jest mniej wytrzymały. Z doświadczeń użytkowników wynika, że aluminiowa kierownica jest raczej przeznaczona dla początkujących o wadze do 50 kg. Zaawansowany użytkownik hulajnogi oraz profesjonalista na pewno będzie wybierał wśród hulajnóg wyczynowych ze stalową kierownicą.

Kółka

W przypadku hulajnogi mamy mały dylemat. Jeśli kółka są większe, hulajnoga jest szybsza, ale trudniejsza do sterowania. Mniejsze kółka są wolniejsze w ruchu, ale szybciej reagują na zmiany.

Najczęściej spotkasz się ze średnicą 100 – 110 mm. Zaawansowani użytkownicy hulajnogi, którzy już znają swoje umiejętności sięgają po średnicy 120 – 125 mm. Mają doświadczenie i wiedzą, czego od hulajnogi mogą oczekiwać, więc chętnie skorzystają z możliwości, jak zwiększyć jej prędkość. Dla początkujących, a zwłaszcza dla dzieci, należy wybierać mniejsze średnice kółek.

Łożyska

Chodzi o wartości z przedziału od ABEC 1 do ABEC 9. Im wyższa liczba, tym dokładniejsze i szybsze są łożyska (kółka „kręcą się” bez szarpania, całkowicie płynnie i mają dłuższy zasięg przy mniejszym hamowaniu). Zaczynać powinieneś minimalnie od ABEC 5, idealnie od ABEC 7 i wyższych.

Hamulec

Hulajnoga wyczynowa posiada tylko tylny hamulec. Najczęściej jest to mały hamulec nożny, który wygląda jak błotnik na tylnym kółku. Jego naciśnięcie powoduje tarcie, które zatrzymuje obrót koła.

Widelec

W przypadku widelca należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, konstrukcję i średnicę kółek, jakie widelec może utrzymać (w mm od-do). Natrafisz na tanie i mniej wytrzymałe widelce gwintowane, które przy bardziej aktywnym użytkowaniu szybko się uginają. Ich przeciwieństwem są nowoczesne widelce bezgwintowe, które jednak wymagają również bezgwintowych sterów oraz niezawodnego systemu kompresji. Żywotność jest zdecydowanie wyższa, ale wraz z nią wzrasta również cena hulajnogi.

Headset

Inaczej również stery. Znajduje się w podeście i zapewnia płynny obrót wału kierownicy.

System kompresji

System kompresji dokręca wałek kierownicy w podeście. W hulajnogach dla początkujących znajdziesz system gwintowany, który należy raz na jakiś czas dokręcać (w przeciwnym razie może się zdarzyć, że widelec przestanie reagować na ruchy kierownicy, czyli nie kręci się również kółko). W droższych hulajnogach wyczynowych dla zaawansowanych użytkowników znajdują się bardziej wytrzymałe systemy bezgwintowe (ICS, SCS, IHC), które mają mniejszą tendencję do luzowania się i utrzymują doskonałe połączenie widelca z kierownicą.

VIDEO

Ceny hulajnóg wyczynowych

Z powyższego tekstu prawdopodobnie już domyślasz się, że cena jest ważnym wskaźnikiem jakości a przede wszystkim poziomu umiejętności jazdy. Jeśli Ty lub Twoje dziecko masz szansę na postęp, zafunduj sobie jakość i nie oszczędzaj w niewłaściwy sposób.

✅ Hulajnogi wyczynowe do 260 PLN

Z tej półki cenowej wybierać będzie początkujący i mniej wymagający użytkownik. Hulajnogi w tej półce cenowej nie są najgorsze, ale na pewno nie sprawdzą się w akcji. Jeśli taka technika jazdy Ci się spodoba, prawdopodobnie już niedługo będziesz szukać bardziej jakościowego modelu..

✅ Hulajnogi wyczynowe do 650 PLN

W cenie od 260 PLN do 650 PLN możesz już znaleźć kilka ciekawych modeli o dobrym stosunku cena/jakość. Chodzi o hulajnogi wyczynowe dla zaawansowanych użytkowników, na których będziesz czuć się bardziej pewnie i bezpieczniej.

📌 Jeśli kupujesz hulajnogę wyczynową dla swojego nastolatka, który jest wysoki 170 cm i wyższy, nie szukaj pomiędzy modelami dla początkujących. Opłaca się zrobić rozeznanie i zapoznać się z hulajnogami wyczynowymi przeznaczonymi dla zaawansowanych użytkowników.

✅ Hulajnogi wyczynowe od 650 PLN

Kiedy już opanowałeś technikę jazdy i jesteś naprawdę dobry w jeżdżeniu na hulajnodze freestyle, rozpoczyna się prawdziwe poszukiwanie najlepszych komponentów. O tym, że ten sport rekreacyjny cieszy się naprawdę wielkim zainteresowaniem, świadczy również bardzo dobra sprzedaż droższych modeli, które oferują Ci ponadstandardowy komfort oraz dłuższą żywotność.

📌 Dla użytkowników również bywa ważna cena części zamiennych. Co jakiś czas nie unikniesz wymiany kółek. Na pewno odczujesz różnicę, jeśli będziesz zmuszony wydać 30 PLN lub 130 PLN za jedno. Dlatego staraj się wszystko sprawdzić jeszcze przed samym zakupem.

Najlepsze marki hulajnóg wyczynowych

W testach hulajnóg na czołowych miejscach figurują marki, które mają tradycję w produkcji hulajnóg. Ich oferty ukrywają dziesiątki modeli przeznaczonych dla różnych poziomów i stylów jazdy. Na które marki warto spojrzeć?

 • Oxelo – Ciekawy wybór przystępnych cenowo hulajnóg dla nastolatków i średniozaawansowanych. Dostępne w sieci sklepów Decathlon.
 • Slamm – Brytyjska marka ma na swoim koncie naprawdę stylowe hulajnogi wyczynowe, które zaspokoją nawet bardziej wymagających użytkowników. Doskonałe parametry i materiały.
 • Spartan – Austriacka marka należy do sprawdzonych marek u nas. Obecnie chodzi o najlepiej sprzedające się hulajnogi wyczynowe z bardzo dobrymi opiniami. Na pewno znajdą tutaj swoje początkujący, a wyższa półka cenowa oferuje również ponadstandardowo wykonane modele.
 • Street Surfing – Już sama nazwa podpowiada, że marka ta (pochodząca z Kalifornii) poważnie traktuje jazdę ulicami i wie, jak to się robi. Pomiędzy mnóstwem longboardów, skateboardów oraz pennyboardów znajdziesz również solidnie skonstruowane hulajnogi wyczynowe, które zaskoczą Cię swoją ceną.
 • District – Na całym świece uznawana prekursorska marka posiada w swoim portfolio przede wszystkim hulajnogi wyczynowe dla zaawansowanych. Wyższa cena, najlepsza jakość.
 • Ethic – Jeśli szukasz ponadstandardowego wykonania, spójrz na ofertę tej francuskiej marki, która zajmuje się przede wszystkim wysokiej jakości hulajnogami wyczynowymi do skakania oraz innych trików i sztuczek. Nowoczesne technologie i wysoka jakość wykonania.
 • MGP – marka australijska spełnia wszystkie wymagania wysokich standardów, bezpieczeństwa i komfortu. Jest popularna również wśród profesjonalnych użytkowników. Jeśli chcesz kupić hulajnogę wyczynową tej marki, przygotuj sobie nieco wyższą kwotę.

Najczęściej zadawane pytania

Stalowa albo aluminiowa hulajnoga wyczynowa?

Odpowiedź nie musi być jednoznaczna. Hulajnogi aluminiowe są lżejsze, łatwiejsze w obsłudze i kierowaniu, a triki możesz wykonywać z mniejszym wysiłkiem. W szczególności są wybierane przez mniej doświadczonych użytkowników. Profesjonalista już chce zapewnić sobie to, że nie będzie zmuszony do kupowania nowej hulajnogi co kilka miesięcy, i również nie będzie mu przeszkadzała nieco wyższa waga, która typowa jest dla hulajnogi stalowej. Stal jest cięższa, ale też trwalsza.

Czy obciążenie hulajnogi wyczynowej jest wyjątkowe?

Nie jest, ale ma pewną specyfikę. Zwykle podaje się obciążenie w zakresie od 80 do 100 kg, przy czym należy liczyć co najmniej 10-15% mniej. Tak więc użytkownik o wadze ok. 75 kg powinien raczej szukać hulajnogi o obciążeniu 100 kg.

Obciążenie tego typu hulajnóg jest jednak przewymiarowane ze względu na sytuacje niezwykłe, dlatego hulajnoga wyczynowa o obciążeniu 80 kg jest znacznie bardziej wytrzymała niż zwykła hulajnoga o takim samym obciążeniu.

Gdzie można kupić hulajnogi wyczynowe?

Wybieraj fachowego sprzedawcę, który nie będzie miał problemu z serwisem oraz dostarczeniem części zamiennych. A fachowego sprzedawcę rozpoznasz również po tym, że umożliwi Ci poskładanie własnego zestawu i doradzi Ci, jak połączyć elementy tak, aby Twoja osobista hulajnoga wyróżniała się wśród zwykłych „fabrycznych układanek”.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci, albo przynajmniej zainspirowali Cię do wyboru nowej hulajnogi wyczynowej. Jeśli tak, to będziemy Ci wdzięczni za Twoją odpowiedź, doświadczenie, recenzję, porównanie lub opinię przez Ciebie zakupionego produktu. Możesz to zrobić w komentarzach na tej stronie poniżej. Może właśnie Twoje zdanie pomoże innym wybrać najlepszą hulajnogę wyczynową, jaka na rynku istnieje.

Tip: Ranking hulajnóg elektrycznych

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..