zestawy garnków

Ranking 7+ najlepszych zestaw garnków (opinie 2023)

Ranking najlepszych zestaw garnkówJakościowy zestaw garnków to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Może jesteś w posiadaniu kilku różnych garnków, które otrzymałeś w prezencie a na dodatek w ogóle Ci się nie podobają? Może nadszedł czas kupić sobie do kuchni takie garnki, w których gotowanie będzie czystą przyjemnością? Posiadanie garnków jednej serii od jednego producenta ma swoje zalety. Jakie? O tym przekonamy Cię w następującym artykule pełnym cennych rad na temat jak wybrać najlepsze garnki do gotowania.

Zestawy garnków to nie tylko praktyczny prezent dla nowożeńców, ale ucieszy również niejedną gosposię, która uwielbia spędzać czas w kuchni przygotowując smaczne domowe jedzenia. Obecnie jednak wybór nie dotyczy tylko wyglądu (większość z nich bardzo ładnie wygląda), decydujący jest materiał, jakość wykończenia oraz sposób przygotowania jedzenia. Ważne jest również, czy w domu gotujesz na gazie, płycie ceramicznej lub indukcyjnej. W rankingu garnków przedstawimy Ci aktualnie najlepsze zestawy garnków, jakie są na rynku, przede wszystkim z doskonałym stosunkiem ceny do jakości oraz szerokim zakresem zastosowania.

Resztę informacji znajdziesz w praktycznym przewodniku wyboru garnków, który zawiera informacje na temat zróżnicowania materiałów, głównych zalet oraz innych praktycznych opcji wykorzystania w Twojej kuchni. Nie pominiemy również sprawdzonych marek naczyń kuchennych, a w celu lepszej orientacji przygotowaliśmy podział do półek cenowych.

Porównanie / ranking najlepszych zestaw garnków

ProduktInfoOcenaCena (od)Tu kupisz najtaniej
1.Tescoma VIVA 10
Elektryczność: TAK
Gaz: TAK
Indukcja: TAK
Szkło ceramiczne: TAK
Zmywarka: TAK
[usr 5 text="true" tooltip="true"]730 zł Więcej informacji
2.Berlinger Haus I-Rose Edition
Elektryczność: TAK
Gaz: TAK
Indukcja: TAK
Szkło ceramiczne: TAK
Zmywarka: TAK
[usr 5 text="true" tooltip="true"]815 zł Więcej informacji
3.Tescoma ULTIMA
Elektryczność: TAK
Gaz: TAK
Indukcja: TAK
Szkło ceramiczne: TAK
Zmywarka: TAK
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1050 zł Więcej informacji
4.Tescoma PRESTO
Elektryczność: TAK
Gaz: TAK
Indukcja: TAK
Szkło ceramiczne: TAK
Zmywarka: TAK
[usr 5 text="true" tooltip="true"]840 zł Więcej informacji
5.Banquet Granite
Elektryczność: TAK
Gaz: TAK
Indukcja: TAK
Szkło ceramiczne: TAK
Zmywarka: TAK
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]670 zł Więcej informacji
6.Berghoff COMFORT
Elektryczność: TAK
Gaz: TAK
Indukcja: TAK
Szkło ceramiczne: TAK
Zmywarka: TAK
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]520 zł Więcej informacji
7.4Home Destiny
Elektryczność: TAK
Gaz: TAK
Indukcja: TAK
Szkło ceramiczne: TAK
Zmywarka: TAK
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]210 zł Więcej informacji

Przewodnik wyboru: Jak wybrać garnki?

Jakie garnki kupić, aby tym razem w pełni je wykorzystać? W większości polskich domów gromadzą się w szafkach kuchennych zbędne garnki, które trafiły do nas, dlatego że były w promocji, albo otrzymaliśmy je w prezencie, lub po prostu nie mamy serca ich wyrzucić. A właściwie wystarczy o wiele mniej – jeden jakościowy zestaw garnków, który poradzi sobie z większą częścią gotowania. Dlaczego zestaw garnków jest lepszy niż pojedyncze garnki?

 • Cena kompletu jest o wiele korzystniejsza niż przy zakupie pojedynczych garnków.
 • Jeśli jeden garnek z zestawu nadaje się do gotowania na Twojej kuchni gazowej (płycie ceramicznej lub indukcyjnej), to również pozostałe.
 • Wszystkie garnki podczas gotowania mają takie same właściwości. Nie musisz wybierać, czy ten garnek gotuje szybciej, czy obawiać się, że w drugim garnku coś Ci się przypali, jak zdarzało się wiele razy wcześniej.
 • Zestaw można układać w stos, a w szafce przy prawidłowym przechowywaniu zajmuje znacznie mniej miejsca niż inne garnki różnych producentów.
 • Jeśli korzystasz z garnków z zestawu, w kuchni podczas gotowania wygląda to o wiele lepiej.

Co kupić garnki do gotowania

Jak dobrać garnki?

Pomóc mogą Ci w tym następujące pytania i odpowiedzi:

 • Na czym będziesz gotować? Na kuchence gazowej, płycie ceramicznej, płycie indukcyjnej? Nie wszystkie materiały i wykonanie garnków są odpowiednie do wszystkich rodzajów kuchenek czy płyt grzewczych. Specjalnie płyta indukcyjna wymaga wzmocnionego dna, które na skutek regularnego używania nie ulega żadnej deformacji.
 • Dla ilu osób będziesz gotować? Należy brać pod uwagę ilość członków mieszkania i na podstawie tego dobrać rozmiar i pojemność garnków.
 • Czy dla Ciebie jest ważne, aby garnek było możliwe myć w zmywarce do naczyń, albo nawet czasami wkładać do piekarnika? W takim przypadku szczególnie zwracaj uwagę na wykonanie rączek i uchwytów, ich materiał oraz wodoszczelność.
 • Szukasz naprawdę wysokiej klasy garnków? Jakakolwiek dodatkowa gwarancja poza obowiązkową gwarancją ustawową jest sygnałem, że producent jest przekonany o długiej żywotności materiału i jego wytrzymałości nawet przy częstym użytkowaniu. Możesz spotkać się z okresem gwarancyjnym trwającym 5 a nawet 10 lat.

Ranking zestaw garnków

Decyduje materiał garnka

Niektóre materiały przeżywają renesans i po wielu wielu latach zaczynają znowu się pojawiać. Przyciągają uwagę przede wszystkim naturalnym smakiem przyrządzanych potraw. Inne znowu wyróżniają się długotrwałością i wytrzymałością nawet w wysokich temperaturach. Na jakie garnki możesz natrafić i jakie są ich właściwości?

Garnki żeliwne

Są bardzo wytrzymałe i prawdopodobnie jeden taki kawałek może odziedziczyłeś po babci. Surowe żeliwo wyróżnia się wysoką przewodnością cieplną i doskonale utrzymuje temperaturę. Po wypieczeniu i wypaleniu jest prawie idealnie nieprzywierający. Można go wkładać do piekarnika i radzi sobie dobrze z wysokimi temperaturami. Te garnki należą jednak do stosunkowo drogich i również cięższych naczyń. Jeśli chcesz, aby były odporne na korozję, dobrze jest utrzymywać je lekko tłuste (przetarte olejem), albo zdecydować się na powierzchnię emaliowaną.

Garnki nierdzewne

Lub też garnki ze stali nierdzewnej również stanowią dominującą i najbardziej wyszukiwaną grupę na rynku. Jest to uniwersalny materiał o dobrej trwałości, odporności na korozję czy uderzenia. Bardzo szybko się nagrzewają, równomiernie przewodzą ciepło. Jeśli natrafisz na garnki ze stali nierdzewnej wysokiej klasy 18/10, nie musisz wcale obawiać się, że po jakimś czasie pojawią się nieładne plamy. Niewielką wadą są odciski palców i dłoni na powierzchni, które podobnie jak odciski na innych sprzętach mogą denerwować właściciela garnków. Głównymi atrybutami przy wyborze garnka nierdzewnego powinny jednak być grube i mocne dno (najlepiej wzmocnione dno warstwowe nadające się również do gotowania na płycie indukcyjnej) oraz grubość ścian.

Garnki emaliowane

Emalia jest pochodzenia krzemionkowego. Na metalowym garnku w bardzo wysokiej temperaturze wytwarza warstwę ochronną, która ma właściwości podobne do obecnego teflonu. Jest bardzo dobrze odporna na korozję, nie przypala potraw i jest odporna na zarysowania. Problemem jednak może być ewentualne mechaniczne uszkodzenie warstwy emalii po upadku – warstwa zostaje naruszona, pęknie lub „wybucha”, a do potrawy zaczynają wnikać kawałeczki żelaza lub innych metali.

Garnki tytanowe

Jakościowe garnki tytanowe należą do droższych naczyń kuchennych. Charakterystyczna dla nich jest wysoka przewodność, są nieprzywierające i bardzo szybko się nagrzewają. Przy prawidłowym użytkowaniu i dobrej konserwacji może ich żywotność przekroczyć nawet 20 lat. Szczególnie zwolennicy zdrowego trybu życia nie wahają się zainwestować w tego typu garnki, ponieważ umożliwiają one gotowanie całkowicie bez zastosowania tłuszczu.

Garnki z teflonową powłoką

Są to bardzo dobre garnki, ale wymagają odpowiedniego podejścia. Zainteresowanie konsumentów wzbudziły one wraz z nowoczesnymi patelniami teflonowymi. Aby utrzymać je jak najdłużej w dobrym stanie, należy unikać używania metalowych przyborów kuchennych, ponieważ uszkodzony teflon przestaje być skutecznym.

Garnki miedziane

To odznaka luksusu i doskonałych właściwości termicznych, których doceniają również profesjonalni kucharze. Nadają się do kuchni rustykalnych lub w stylu vintage, gdzie odczuwasz klimat przeszłości. Te droższe garnki jednak oprócz dobrej przewodności nie są w stanie pokonać znacznie tańszych alternatyw. Są cięższe i nie nadają się do mycia w zmywarce.

zestawy garnków

Jakie garnki kupić do płyty indukcyjnej?

Gotowanie na płycie indukcyjnej przebiega szybko. Indukcja działa na zasadzie magnetyzmu – podgrzewana jest tylko ta część garnka, która ma bezpośredni kontakt z płytą grzewczą. Reszta płyty pozostaje zimna – czyli bezpieczna w dotyku, bez strat ciepła, na płycie nic się nie przypali, nawet jeśli wykipi zupa. Na płycie indukcyjnej można jednak gotować tylko w garnkach, które mają dno ferromagnetyczne. To łatwo sprawdzisz tak, że do dna garnka przyłożysz magnes. Jeśli magnes trzyma, to ten garnek jest odpowiedni do użycia na płycie indukcyjnej. Jednak lepiej jest sprawdzić ikonki znajdujące się na dnie garnka lub opis producenta. Większość jakościowych garnków ze stali nierdzewnej dostosowana jest do gotowania na wszystkich rodzajach ogrzewania, włącznie z indukcją. Stary garnek, na którym trzyma się magnes, może po używaniu na płycie indukcyjnej z czasem się odkształcić, dno uwypukli się i taki garnek stanie się bezużytecznym.

Pokrywka i rączki – skup się na szczegółach garnka

Na komfortowe korzystanie z garnka oraz na dobre wyniki podczas gotowania wpływa również wykonanie pokrywki oraz właściwości rączek (uchwytów).

Pokrywka

Pokrywka powinna idealnie pasować do garnka. Może być wyposażona w zawór parowy. Jej uchwyt potrafi wyeliminować część ciepła, aby było możliwe zdjąć ją z garnka bez ryzyka poparzenia.

Uchwyty

Dobra ergonomia uchwytów zapewnia bezpieczne i wyważone przenoszenie pełnego garnka. W idealnym przypadku uchwyty nie będą wcale się nagrzewać. Jeśli chcesz garnki używać również w piekarniku, zapomnij o plastikowych uchwytach. Wybieraj solidne, całkowicie metalowe uchwyty, które wytrzymują wysokie temperatury, tak samo jak cały garnek.

Jakościowe wyposażenie kuchni

Na stronach Rankito.pl przygotowaliśmy dla Ciebie także listę tych najlepszych garnków elektrycznych, które uproszczą Ci gotowanie, zaoszczędzą energię elektryczną oraz dodatkowy czas pracy. Oprócz tego zawsze znajdziesz tu również praktyczne podręczniki wyboru, aby lepiej móc się zorientować w opcjach, jakie obecny rynek oferuje:

 • Najlepsze garnki wielofunkcyjne  – te garnki w praktyce mogą zastąpić kilka urządzeń kuchennych
 • Najlepsze garnki wolno gotujące – do gotowania potraw o pełnym smaku i wartości odżywczych przy niskim zużyciu energii
 • Najlepsze garnki ciśnieniowe – do szybkiego i jednocześnie bezpiecznego gotowania
 • Najlepsze garnki do konserwowania – na sezon letni, do gotowania dużej ilości zup, gulaszu itp.
 • Najlepsze garnki do frytek  – do robienia chrupiących frytek, sznycli itp.

Ceny garnków

Jeśli szukasz zestawu garnków, który posłuży Ci nawet przez kilkadziesiąt lat, musisz na pewno wydać więcej oszczędności. Inwestycja ta jednak na pewno opłaci się, a nagrodą będzie Ci satysfakcja zarówno z użytkowania jak również z konserwacji. Chociaż na pierwszy rzut oka garnki wyglądają podobnie, czasami jednakowo, różnice zauważyć można dopiero po kilkakrotnym użyciu. Czy na garnkach pozostają jakieś nieładne plamy? Czy uchwyty garnków nadmiernie się nagrzewają? Nie jesteś pewny, czy można je zastosować do gotowania na indukcji? Z odpowiedziami na te pytania pomogą Ci recenzje zestawów garnków, jak również następujący podział do trzech półek cenowych.

Zestawy garnków do 100 PLN

W tej podstawowej półce cenowej znajdziesz zestawy garnków przeznaczone dla mniej wymagających użytkowników. Niektóre zestawy dobrze pełnią swoje zadanie, inne jednak zaliczamy do tych, które będą tylko stać w szafce. Jeśli chodzi o materiał, to w tej kategorii dominuje stal nierdzewna oraz emalia.

Można w nich gotować, ale musisz być przygotowany do pewnych kompromisów. Najczęstszymi minusami jest nagrzewanie uchwytów, czernienie dna garnka, gorsza jakość uchwytu na pokrywce. Należy uważnie sprawdzić, czy można zastosować je do gotowania na indukcji. Tylko minimalną ilość z nich można myć w zmywarce do naczyń lub wkładać je do piekarnika. Jeśli szukasz uniwersalnych naczyń, które przeznaczone są do częstego gotowania bez utraty jakości, polecamy skierować swoją uwagę na droższe zestawy.

Zestawy garnków do 850 PLN

W półce cenowej od 100 do 850 PLN znajdziesz najróżniejsze garnki o różnym zastosowaniu w kuchni. Kupujących przyciąga przede wszystkim korzystny stosunek ceny do jakości, jak również doskonałe oceny. Chodzi o aktualnie najlepiej sprzedające się zestawy garnków o różnych jakościach wykonania. Do najbardziej popularnych należą garnki z wysokiej klasy stali nierdzewnej, aluminium, ale także te ze specjalną warstwą kruszonego marmuru, w których można gotować z minimalną ilością tłuszczu.

Docenisz ich doskonałe rozprowadzenie ciepła, możliwość ich zastosowania na wszystkich rodzajach ogrzewania (zawsze jednak sprawdzaj opis lub ikonki na garnku). Najlepsze z tych garnków są nieprzywierające, posiadają atermiczne uchwyty i rączki. W razie potrzeby możesz je włożyć również do piekarnika (uchwyty i rączki wytrzymują w temperaturze do 250 °C lub można je zdjąć).

Zestawy garnków od 850 PLN

W przypadku jakościowych zestawów garnków w cenie od 850 PLN rzadko spotykamy się z rozczarowaniem. Nacisk tutaj kładziony jest nie tylko na jakość materiałów (często wykorzystują połączenia kilku metali oraz ich najlepsze właściwości), jak również na wysoką ponadczasowość wyglądu. Te garnki świetnie wyglądają, są energooszczędnie a gotowanie w nich jest czystą przyjemnością.

Nadają się do gotowania na wszystkich rodzajach płyt grzewczych, w tym również indukcji. Przyczynia się do tego wzmocnione dno wielowarstwowe, które równomiernie rozprowadza ciepło do ścian garnka. Rączki i uchwyty są bardzo precyzyjnie wykonane. Idealny wybór dla wymagających klientów, czy jako wartościowy prezent.

Najlepsze marki garnków

Na rynku można znaleźć setki różnych zestawów garnków, jednak największą uwagę związaną z wysokimi ocenami uzyskały właśnie marki z następującej listy:

 • Tescoma – czeska marka Tescoma oferuje aktualnie jedne z najlepiej ocenianych zestawów garnków na naszym rynku. Zapewniają doskonałe rozprowadzenie ciepła, łatwą konserwację oraz wyższą wytrzymałość nawet przy regularnym i częstym użytkowaniu.
 • Tefal – popularna marka francuska skupia się przede wszystkim na produkcji naczyń kuchennych oraz sprzętu AGD. Również w Polsce pozyskała swoich klientów i udało jej się przekonać konsumentów o swoich zaletach. Zestawy garnków Tefal należą do jednych z bardzo dobrze sprzedających się.  Są połączeniem tego najważniejszego – doskonałej jakości i rozsądnej ceny.
 • 4home – pod marką 4home znajdziesz garnki sprzedawane bezpośrednio w sklepie internetowym o tej samej nazwie, który oferuje artykuły gospodarstwa domowego. Są to raczej tańsze zestawy garnków, które jednak oferują optymalne właściwości do okazjonalnego domowego gotowania.
 • Royaly Line – najszersza oferta garnków na naszym rynku – od tańszych po luksusowe. Szeroki wybór materiałów – od tradycyjnej stali nierdzewnej po ceramikę oraz wykończenie marmurowe i granitowe.
 • Delimano – Jakie są garnki marki Delimano? Reklama na garnki tej marki na pewno jest Ci dobrze znana. Propagują je znane osoby i regularnie są sprzedawane w promocyjnych cenach również w znanej sieci detalicznej. Te garnki doskonale wyglądają i zaciekawią przede wszystkim kobiety. Wyróżniają się odpornością na zarysowania i są nieprzywierające. Prawdą jednak jest, że za cały zestaw zapłacisz więcej, niż w przypadku innych marek.
 • Banquet – znany sprzedawca naczyń i przyborów kuchennych sprzedaje pod swoją marką przede wszystkim tanie, przystępne cenowo zestawy garnków. Dominują zestawy ze stali nierdzewnej, z których większość można wykorzystać do gotowania na wszystkich rodzajach kuchenek czy płyt, jak również można myć je w zmywarce. Przeznaczone są przede wszystkim dla mniej wymagających użytkowników.
 • Berlingerhaus – garnki najwyższej jakości, nacisk kładziony jest na precyzyjność oraz innowacyjne materiały. Te zestawy ucieszą przede wszystkim swoim wykonaniem i wyglądem nawet najbardziej wymagających konsumentów. Produkowane są w różnych kolorach, więc doskonale możesz dopasować je do koloru swojej kuchni. Oczywistością jest długa żywotność oraz równomierne rozprowadzanie ciepła.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..