najlepsze łyżworolki

Ranking 14 najlepszych łyżworolek (opinie 2023)

najlepsze łyżworolki Łyżworolki należą do najpopularniejszego sprzętu sportowego każdej aktywnej osoby. Jeśli chcesz w tym roku rozpocząć uprawianie in-line skatingu czyli jazdy na rolkach, która przynosi wiele korzyści, z przyjemnością przedstawimy Ci te najlepsze łyżworolki, aby uniknąć „okazyjnych zakupów” produktów niskiej jakości, które spowodowały już niemało otarć, zadrapań czy nawet złamań. Również dla wszystkich doświadczonych, którzy poszukują czegoś nowego i lepszego mamy w naszym rankingu najnowsze modele sprawdzonych światowych marek.

Wybór odpowiednich rolek zgodnie z Twoimi potrzebami to zapewne niełatwa sprawa. Większość łyżworolek zaciekawi Cię swoim wyglądem na pierwszy rzut oka, jednak dla swojego komfortu i przyjemności z jazdy na rolkach powinieneś znać podstawowe różnice między poszczególnymi rodzajami rolek, rozważyć swoje doświadczenia oraz możliwości otaczającego terenu.

Rolki mają kilka istotnych parametrów i to takich jak rozmiar i twardość kółek, jakość łożysk, szyny (podwozia), skorupy, mocowania itp. … Inne wymagania muszą spełniać rolki dla początkującego, a inne rolki będą wystarczające dla doświadczonego jeźdźca. Nadal nie wiesz, jak się zorientować w tym wszystkim i chcesz dobrze kupić? Oprócz rankingu z ocenami wysoko jakościowych łyżworolek przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd ważnych podziałów i właściwości, aby nie wybierać tylko na podstawie ceny lub wyglądu, ale przede wszystkim tak, by jazda na rolkach była dla Ciebie przyjemną bez bólu i skaleczeń.

Jakie wybrać łyżworolki?

Ranking – najlepsze damskie łyżworolki – TOP 5

ProduktInfoOcenaCena (od)
1.K2 Alexis 80 Boa
Rozmiar: 37 - 40,5
Średnica kółek: 80 mm
Twardość kółek: 80A
Łożyska: ABEC 5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]700 zł Więcej informacji
2.Rollerblade Macroblade 80W
Rozmiar: 37 - 41
Średnica kółek: 80 mm
Twardość kółek: 82A
Łożyska: SG5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]700 zł Więcej informacji
3.Rollerblade Spiritblade 80 W
Rozmiar: 37 - 42,5
Średnica kółek: 80 mm
Twardość kółek: 82A
Łożyska: SG5
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]550 zł Więcej informacji
4.Fila Legacy Comp 80
Rozmiar: 39 - 41
Średnica kółek: 80 mm
Twardość kółek: 82A
Łożyska: ABEC 5
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]500 zł Więcej informacji
5.Rollerblade Zetrablade Elite
Rozmiar: 37 - 42,5
Średnica kółek: 80 mm
Twardość kółek: 82A
Łożyska: SG5
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]600 zł Więcej informacji

Ranking – najlepsze męskie łyżworolki – TOP 5

ProduktInfoOcenaCena (od)
1.Rollerblade Macroblade 90M
Rozmiar: 41,5 - 47
Średnica kółek: 90 mm
Twardość kółek: 85A
Łożyska: SG9
[usr 5 text="true" tooltip="true"]900 zł Więcej informacji
2.K2 F.I.T 80 BOA
Rozmiar: 41,5 - 47
Średnica kółek: 80 mm
Twardość kółek: -
Łożyska: ABEC 5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]700 zł Więcej informacji
3.Rollerblade Macroblade 80M
Rozmiar: 41 - 46
Średnica kółek: 80 mm
Twardość kółek: 82A
Łożyska: SG5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]700 zł Więcej informacji
4.K2 Kinetic 80 M
Rozmiar: 41,5 - 47
Średnica kółek: 80 mm
Twardość kółek: 80A
Łożyska: ABEC 5
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]550 zł Więcej informacji
5.Fila Legacy Pro 80M
Rozmiar: 41 - 46
Średnica kółek: 80 mm
Twardość kółek: 82A
Łożyska: ABEC 5
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]580 zł Więcej informacji

Ranking – najlepsze łyżworolki dla dzieci – TOP 3

ProduktInfoOcenaCena (od)
1.K2 Marlee Pro Jr
Rozmiar: (29-34)
Średnica kółek: 80 mm
Twardość kółek: 80A
Łożyska: ABEC 5
[usr 5 text="true" tooltip="true"]430 zł Więcej informacji
2.K2 2021 Rider Pro
Rozmiar:
(29-34)
(32-37)
(35-40)
Średnica kółek: 72 mm
Twardość kółek: -
Łożyska: ABEC 3
[usr 5 text="true" tooltip="true"]450 zł Więcej informacji
3.Rollerblade Microblade G
Rozmiar:
(28-32)
(33-36,5)
(36,5-40,5)
Średnica kółek: 72 mm
Twardość kółek: 80A
Łożyska: SG3
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]500 zł Więcej informacji

Jak prawidłowo wybrać najlepsze łyżworolki?

Przede wszystkim powinieneś na przykład wiedzieć, że im większa średnica kółek, tym większej prędkości rolki osiągają, jednak, aby wprowadzić je w ruch potrzebujesz użyć większego wysiłku nóg.

Im bardziej kółka są miękkie, tym lepiej absorbują wstrząsy i nierówności powierzchni, nie osiągają one dużej prędkości, a ich wytrzymałość maleje. Dołącz do nas i dowiedz się, jak wybrać łyżworolki, które będą wspierać Twój styl jazdy i sprawią, że jazda rolkach będzie dla Ciebie ulubioną aktywnością fizyczną.

„Wystarczy jedna przejażdżka (i jeden upadek) na źle dobranych rolkach i ty już więcej nie ośmielisz się, żeby ponownie stanąć na rolkach”.

Jakie są korzyści jazdy na łyżworolkach?

 • Chodzi o trening siłowo-wytrzymałościowy, który oszczędny jest dla Twoich stawów i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy.
 • Już 2 treningi tygodniowo pozbawią Cię nadmiaru kilogramów.
 • Doskonale formuje mięśnie kulszowo-goleniowe i udowe, wzmacnia konstrukcję ciała.
 • Pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów społecznych.
 • Jazda na łyżworolkach uwalnia endorfiny i obniża poziom stresu.

Łyżworolki

Przewodnik wyboru łyżworolek

Następujące informacje zawierają podstawowy podział i parametry rolek, które postaramy się przedstawić tak, aby móc wybrać sobie odpowiednie rolki – czy już jesteś początkującym, albo masz już przebyte setki kilometrów na rolkach. Uwzględnimy Twoje doświadczenia, komfort podczas jazdy, częstotliwość jazdy, trwałość i wytrzymałość komponentów.

Rodzaje rolek

Rolki rekreacyjne – są przeznaczone specjalnie dla początkujących rolkarzy, którzy założą buty na przykład 1 raz na tydzień. Kółka rolek są średniej wielkości i mniej twarde, więc jazda na takich rolkach jest dobrze kontrolowana i bardziej odporna na wstrząsy. Niżej położony środek ciężkości zapewnia lepszą stabilność. Sprawdzą się przede wszystkim do poprawy i utrzymania kondycji. Nie są przeznaczone do szybkiej jazdy.

Rolki fitness – są najpopularniejsze wśród użytkowników, zwłaszcza ze względu na ich wszechstronność i szeroki wybór. Znajdziesz tu łyżworolki przeznaczone do przyjemnej jazdy kondycyjnej, jak również do jazdy szybkiej. Rozmiar i twardość kółek zalicza się do kategorii średniej, jednak znajdują się tu również modele o parametrach szybkich łyżworolek. Jest to najszersza grupa, tzw. uniwersalna. Producenci wyprzedzają się jakością wykonania i komfortem noszenia, dlatego wszystkie modele w naszym rankingu najlepszych łyżworolek należą właśnie do tej kategorii.

Rolki szybkościowe – są przeznaczone dla wszystkich, którzy przeszli już przez poprzednie kategorie, a szybka jazda jest dla nich pasją. Wyposażone są w najtwardsze kółka, środek ciężkości podczas jazdy znajduje się wyżej, szyna jest wydłużona zazwyczaj i liczy nawet 5 kółek. Trudniej je wprawiasz w ruch, potrzebne są do tego silne nogi. Są doskonałe do intensywnego treningu z dużą prędkością nawet przy ich częstym użytkowaniu.

Rolki agresywne – przeznaczone dla wielbicieli adrenaliny, który próbują różnych sztuczek i skoków na rampach czy jazdy przez przeszkody. Wyposażone są w bardzo małe i szersze kółka o doskonałej odporności na uderzenia.

Rolki dla dzieci o regulowanej długości – zazwyczaj przeznaczone do użytkowania przez krótszy okres, gdyż stopa dziecka rośnie. Przednią i tylną część można regulować do pewnego stopnia długości, ale służyć będą nie dłużej niż 2-3 lata. Z tego powodu do produkcji tych łyżworolek nie są stosowane zbyt drogie materiały, które podwyższyłyby cenę rolek. Są zaprojektowane tak, aby jazda dla dziecka była wygodna i bezpieczna, bez kontuzji.

Specjalne typy rolek sportowych – przeznaczone są dla doświadczonych profesjonalnych rolkarzy. Różnią się ilością kółek, ich średnicą, twardością, wysokością paska wokół kostki. Najczęściej używane są do slalomu, jazdy figurowej, zjazdów, hokeja.

najlepsze łyżworolki

Kluczowe cechy rolek

 • Wielkość kółek

Wielkość kółek wpływa na szybkość jazdy na rolkach, zdolność do kontroli oraz Twoją stabilność za rolkach. Średnica kółek do powolnej stabilnej jazdy z szybkim rozbiegiem wynosi około 70-80 mm.

Średnio szybkie rolki posiadają kółka o średnicy 80-84 mm, a kółka o średnicy większej niż 85 mm posiadają szybkie rolki z trudniejszym rozbiegiem, wyżej ustawionym środkiem ciężkości, na których trzeba nauczyć się, jak utrzymać równowagę i jak wprowadzić je w ruch.

 • Twardość kółek

Kółka wyprodukowane są z gumy i tworzywa sztucznego.

Miękkie kółka absorbują wstrząsy na nierównych powierzchniach, ale są mniej wytrzymałe i nie osiągają zbyt dużej prędkości. Rolki z miękkimi kółkami mają również mniejsze obciążenie.

Twarde kółka – są idealne do jazdy na wzmocnionych gładkich powierzchniach i szybkiej jazdy. Nawet rolkarz o większej wadze im nie przeszkadza.

Twardość oznaczana jest literą „A”, przed nią znajdują cyfry 0-100 (0 – najmniejszy, 100 – największy stopień twardości tworzywa sztucznego) – np. wartość maks. 80A – miękkie kółka, 80-90A średnio twarde i 90A i więcej – bardzo twarde kółka.

 • Łożyska w kółkach rolek

Jest to jeden z najważniejszych elementów, który decyduje o płynności i szybkości jazdy. Wysokiej jakości łożyska utrzymują kółka w ruchu i minimalizują tarcie. Możesz spotkać się z różnymi oznaczeniami certyfikacyjnymi, najczęściej to ABEC, ILQ, SG, SKF,… Po tym oznaczeniu następuje liczba nieparzysta od 1 do 9. Im wyższa liczba, tym większa precyzyjność podczas produkcji łożysk i tym bardziej płynny jest ruch bez zakłóceń.

Nigdy nie wybieraj się do jazdy na łyżworolkach w deszczu lub po mokrych drogach. Łożyska po kontakcie z wodą już po 2 godzinach rdzewieją, a Ty z tego powodu utracisz gwarancję.

 • Zamocowanie, materiał, długość szyny

Dolna część, w której zamontowane są kółka i przymocowany jest hamulec, nazywana jest szyną a niekiedy nożami. W przypadku najtańszych rolek szyna i but tworzą jedną całość. Można również znaleźć rolki, gdzie szyny do buta są przymocowane za pomocą nitów. Jakościowe rolki posiadają szyny do buta przymocowane za pomocą śrub.

Wytrzymałość szyn zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Może to być tworzywo sztuczne, kompozyty czy stopy aluminium. Szyny aluminiowe są najbardziej wytrzymałe – doskonale absorbują wstrząsy i utrzymują łożyska na swoim miejscu.

Krótszą szynę posiadają łatwe do prowadzenia, lecz wolniejsze rolki. Długa szyna charakterystyczna jest dla szybkościowych łyżworolek.

Rolki do jazdy fitness

But

But to element, który zapewnia najwyższy komfort podczas jazdy. Tworzy go zewnętrzna skorupa, do której przymocowana jest szyna z kółkami, wewnętrzna miękka wkładka w kształcie buta oraz system zapinania.

 • Dobór rozmiaru buta – prawdopodobnie będziesz miał dylemat wybrać z wielu różnych rad i zaleceń. Jedna grupa twierdzi, że but do rolki powinien być minimalnie o pół rozmiaru większy niż rozmiar Twojej stopy (- ale chcesz latem zakładać dwie skarpetki?). Druga grupa wypowiada się za tym, że rozmiar buta do rolki powinien być taki sam, ewentualnie o pół rozmiaru mniejszy niż rozmiar Twojej stopy. Podstawą jest położyć stopę na papierze, obrysować ją a następnie zgodnie z rysunkiem dobrać rozmiar buta. But nie powinien w żadnym miejscu uciskać stopy. Jeśli kupisz większy rozmiar łyżworolek, stopy będą podczas jazdy ślizgać się w bucie, co grozi wypadkami i zadrapaniami. Eksperci polecają podczas przymierzania zgiąć nogę w kolanie, aby pięta jak najbardziej dotykała tylnej części buta – w ten sposób można sprawdzić, ile wolnego miejsca pozostaje w palcach.
 • Skorupa zewnętrzna – część z tworzywa sztucznego, która powinna odporna być na zderzenia, wstrząsy, otarcia, chroni nogę i przenosi z niej siłę rozmachu do kółek.
 • Wewnętrzna część buta – idealnie, jeśli jest przewiewna, można ją prać, wykonana jest z nowoczesnych trwałych materiałów, które doskonale dostosują się do kształtu stopy – np. pianka pamięciowa.
 • Zapięcie – możesz spotkać się z klasycznymi klipsami lub sznurówkami. Najpopularniejsze jednak jest połączenie sznurówek, haczyków i rzepów. Zapewne nie chcesz spędzać wiele czasu nad zapinaniem, więc docenisz jakąkolwiek szybką wersję zapinania.

Czy nasz test łyżworolek był przydatny w Twoim wyborze? Jeśli tak, to będziemy Ci wdzięczni za jakąkolwiek odpowiedź, opinię, doświadczenie, czy ocenę przez Ciebie zakupionego produktu. Możesz zrobić to w komentarzach poniżej. Pomóż innym zainteresowanym wybrać te najlepsze łyżworolki na rynku i wskaż Twojego faworyta. Może właśnie Twoja opinia będzie decydująca w wyborze dla odwiedzających nasze strony internetowe.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..