ranking zmywarek

Ranking 10 najlepszych zmywarek (opinie 2020)

Zmywarka Zmywarka do naczyń to standardowe wyposażenie nowoczesnej kuchni. Przydatny sprzęt domowy docenisz zwłaszcza wtedy, jeśli w domu mieszka kilka osób, a przy myciu naczyń spędzasz długie chwile i zużywasz mnóstwo wody. Również, jeśli często masz gości, przyjęcia i imprezy, albo po prostu nie lubisz zmywać naczyń.

Przedstawiamy Ci przegląd najlepszych zmywarek tego roku. Wybieraliśmy spośród standardowych modeli o szerokości 60 cm, ale w naszym wyborze znajdziesz również wąskie zmywarki, które zaoszczędzą Ci miejsce w kuchni. Ponieważ chcemy, aby wybór był dla Ciebie jak najprostszy, a jednocześnie chcemy Ci przedstawić te najlepsze modele, zaprezentujemy zmywarki nie tylko o niskim zużyciu energii elektrycznej (klasa energetyczna A+++, ew. A++), ale także te, które zapewniają oszczędną pracę z wodą, dlatego też żadna zmywarka nie przekroczy zużycia 11 l wody na cykl.

Czy wiesz, jak kupić zmywarkę do naczyń, która zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby i wymagania?  Ważne jest to, ile osób w Twoim domu mieszka, jak często gotujesz i ile naczyń do mycia Ci się uzbiera. Pojemność wewnętrzna zmywarki zależy od liczby zestawów naczyń, które zmywarka potrafi umyć w jednym cyklu.

Te najlepsze zmywarki poradzą sobie z 15 zestawami naczyń jednocześnie. Jeden zestaw zawiera – głęboki talerz, płytki talerz oraz talerz deserowy, filiżankę, szklankę i sztućce. Zależy od Ciebie, czy lepiej pasować będzie Ci w kuchni zmywarka do zabudowy lub zmywarka wolnostojąca. Nasz ranking zawiera oba typy.

Ranking zmywarek

ProduktInfoOcenaCena (od)
Szerokość 60 cm
1.BOSCH SMS46GI05E
Klasa energetyczna: A++
Pojemność: 12 kompletów
Hałas: 44 dB
Klasa zmywania: A
Klasa suszenia: A
Szerokość: 60 cm
Wysokość: 84,5 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1549 zł Więcej informacji
2.Whirlpool WFC3C26FX
Klasa energetyczna: A++
Pojemność: 14 kompletów
Hałas: 46 dB
Klasa zmywania: A
Klasa suszenia: A
Szerokość: 60 cm
Wysokość: 85 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1548 zł Więcej informacji
3.Whirlpool WFC3C26
Klasa energetyczna: A++
Pojemność: 14 kompletów
Hałas: 46 dB
Klasa zmywania: A
Klasa suszenia: A
Szerokość: 60 cm
Wysokość: 85 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1232 zł Więcej informacji
4.Bosch SMI24AS00E
Klasa energetyczna: A+
Pojemność: 12 kompletów
Hałas: 52 dB
Klasa zmywania: A
Klasa suszenia: A
Szerokość: 60 cm
Wysokość: 81,5 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1150 zł Więcej informacji
5.Amica DIM604O
Klasa energetyczna: A+
Pojemność: 12 kompletów
Hałas: 49 dB
Klasa zmywania: A
Klasa suszenia: A
Szerokość: 59,8 cm
Wysokość: 81,5 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1080 zł Więcej informacji
Szerokość 45 cm
1.Bosch SPS66TI01E
Klasa energetyczna: A+++
Pojemność: 10 kompletów
Hałas: 43 dB
Klasa zmywania: A
Klasa suszenia: A
Szerokość: 45 cm
Wysokość: 84,5 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2000 zł Więcej informacji
2.BEKO DFS26024W
Klasa energetyczna: A++
Pojemność: 10 kompletów
Hałas: 47 dB
Klasa zmywania: A
Klasa suszenia: A
Szerokość: 45 cm
Wysokość: 84,5 cm
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]1200 zł Więcej informacji
3.Bosch SPS46II07E
Klasa energetyczna: A++
Pojemność: 9 kompletów
Hałas: 44 dB
Klasa zmywania: A
Klasa suszenia: A
Szerokość: 45 cm
Wysokość: 84,5 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 zł Więcej informacji
4.GORENJE GS52010S
Klasa energetyczna: A++
Pojemność: 9 kompletów
Hałas: 49 dB
Klasa zmywania: A
Klasa suszenia: A
Szerokość: 44,8 cm
Wysokość: 84,5 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1267 zł Więcej informacji

Jak wybrać zmywarkę do naczyń?

Zmywarka do naczyń może ułatwić Ci pracę, a co dotyczy zużycia wody, to jest bardziej oszczędna niż ręczne mycie naczyń. Jednak koszty zakupu zmywarki są niemałe, dlatego wybór idealnego modelu należy dobrze przemyśleć. Na co zwracać uwagę przy zakupie oraz jakie czynniki i parametry są ważne?

Rodzaje zmywarek do naczyń

Jaki model zmywarki wybrać? Można wybierać z trzech podstawowych opcji. Zmywarka wolnostojąca, do zabudowy lub również zmywarka stołowa. Każda opcja ma swoje plusy i minusy …

 • Zmywarka wolnostojąca – ten wariant to najczęstsza opcja. Wybór jest duży, a umieszczenie zmywarki zależy tylko od wystarczającej ilości miejsca, zasilania oraz odprowadzenia wody. Popularnym rozwiązaniem jest „wsunięcie” zmywarki pod blat kuchenny.
 • Zmywarka do zabudowy – jeśli lubisz idealnie dopasowane wnętrza i nie chcesz, aby jakiś sprzęt naruszał koncepcję wyposażenia Twojej kuchni, na pewno wybierzesz sobie zmywarkę do zabudowy. Doskonale pasuje do przygotowanego miejsca i dyskretnie wtapia się (razem z wyposażeniem) w kuchnię.
 • Zmywarka stołowa – wygodne rozwiązanie dla małych domów zamieszkałych przez jedną lub dwie osoby, w których nie ma zbyt wiele miejsce na duży sprzęt i nie brudzi się wiele naczyń. Zmywarka stołowa przyda się również na przykład w domku letniskowym, biurze itp. Zmywarkę można umieścić na blat kuchenny. Co więcej, to rozwiązanie jest najtańsze.

naczynia

Wymiary zmywarki do naczyń

Czy już wiesz, jaka zmywarka jest Ci potrzebna? Teraz nadszedł czas, aby wybrać odpowiednie wymiary. Szerokość wolnostojących zmywarek najczęściej porusza się w granicach od 45 do 60 cm. Można jednak spotkać się z nieco mniejszymi lub większymi modelami. Wysokość najczęściej wynosi 85 cm. W przypadku zmywarek do zabudowy szerokości są podobne, ale istnieje znacznie większy wybór węższych modeli (ok. 44 cm). Wysokość wtedy najczęściej wynosi ok. 81 cm (81,5 cm).

Szerokość zmywarek stołowych jest porównywalna ze zmywarkami do zabudowy lub wolnostojącymi (45-60 cm). Są jednak niższe, wysokość tych zmywarek zaczyna się na 43 cm, a największe zmywarki stołowe mają wysokość 60 cm.

Na wybór zmywarki naczyń ma wpływ kilka kryteriów jednocześnie:

 • Ile osób mieszka razem z Tobą?
 • Jak często gotujesz?
 • Czy w Twoim domu odbywają się często imprezy, spotkania rodzinne?
 • Czy masz dużo naczyń i przyborów kuchennych?

Jeśli szerokość zmywarki naczyń wynosi 45 cm – chodzi o wąski model, który zmieści 8 – 10 zestawów naczyń i przeznaczony jest dla mniejszych domów.

Zmywarka naczyń o szerokości 60 cm przeznaczona jest dla rodzin większych, a zmieści od 12 – 16 zestawów naczyń.

ranking zmywarek

Pojemność zmywarki naczyń

W przypadku zmywarek do naczyń pojemność podawana jest zwykle w ilości zestawów naczyń. Aby ten parametr był przydatny do czegokolwiek, trzeba wiedzieć, co zawiera standardowy zestaw naczyń:

 • 1 talerz płytki, 1 głęboki i 1 talerz deserowy; sztućce dla jednej osoby; kubek / szklanka

Mniejsze (do szerokości 45 cm) zmywarki potrafią umyć jednocześnie maks. ok.  10 zestawów naczyń. Najszersze modele mogą zmieścić nawet 15 zestawów. Jeśli chodzi o zmywarki stołowe, to zwykle przeznaczone są one do mycia około 5 zestawów. Proszę jednak zauważyć, że zestawy nie zawierają żadnych garnków, patelni itp. Należy więc również brać pod uwagę i ten fakt, ponieważ takie przedmioty logicznie zajmują najwięcej miejsca.

Głośność

Program zmywania nie jest kwestią pięciu minut i w wielu rodzinach zmywarka włączana jest niemal codziennie. Hałas nie jest w takim razie zupełnie banalnym czynnikiem. Głośność najcichszych zmywarek obecnie porusza się pod granicą 43 dB, co można uważać za bardzo komfortowy wynik. Najczęściej jednak głośność tych urządzeń porusza się w granicach od 45 do 49 dB. Wyższe wartości już mogłyby być jakkolwiek nieprzyjemnymi. Maksymalna wartość głośności może wynosić 60 dB, co porównywalne jest z głośnością pralki.

Wnętrze zmywarki

Układ wnętrza zmywarki jest bardzo istotny i producenci wyprzedzają się, aby przygotować jak najbardziej ergonomiczne rozwiązanie. Zaletą bywa, jeśli kosze można przesuwać według potrzeby. Zmienność zapewnia, że do zmywarki w razie potrzeby zmieścisz również naczynia o niestandardowych wymiarach. Praktyczny jest również np. koszyk na sztućce lub na inne małe przybory i akcesoria.

Zużycie i dane na etykiecie energetycznej

Jak oszczędna jest zmywarka do naczyń i ile w przybliżeniu zapłacisz za jej całoroczne użytkowanie? Możesz dowiedzieć się o tym z danych na etykiecie energetycznej. Na etykiecie znajdziesz również inne ważne dane.

 • Klasa energetyczna – obecnie dostępne są już tylko zmywarki do naczyń w klasie energetycznej A lub wyższej (maks. A+++). Starsze zmywarki, które jeszcze wiele osób posiada, mogą być klasy B lub niższej, a zużycie energii w przypadku tych zmywarek jest kilkakrotnie wyższe niż w przypadku nowoczesnych urządzeń. Różnica pomiędzy poszczególnymi klasami wynosi 25 %, czyli zmywarka klasy A+++ w porównaniu ze zmywarką klasy A++ pozwala zaoszczędzić 25% na kosztach energii rocznie.
 • Zużycie energii elektrycznej – na etykiecie podane jest średnie roczne zużycie energii obliczone na podstawie 280 cykli oraz podane w kWh. Zużycie na jeden cykl w przypadku nowoczesnych urządzeń porusza się w granicach 1 do 1,4 kWh. Różne tryby oszczędne zmywania w jakościowych zmywarkach mogą zużycie energii jeszcze obniżyć.
 • Zużycie wody – również ten parametr został obliczony na podstawie 280 cykli i stanowi orientacyjne roczne zużycie. Najbardziej oszczędne zmywarki zużywają około 11 litrów wody na cykl. W przypadku starszych modeli może to być 15 lub więcej litrów na cykl. Szacunkowe średnie zużycie wody podczas mycia ręcznego to około 40 l, czyli dwa razy więcej niż najmniej oszczędna zmywarka.
 • Klasa efektywności suszenia – istnieją klasy od A do G. W przypadku najwyższej klasy A naczynia powinny być zupełnie suche, bez kropelek wody i bez konieczności dalszego polerowania.
 • Z etykiety energetycznej dowiesz się jeszcze o poziomie głośności i pojemności zmywarki określonej ilością zestawów naczyń.
 • Ilość zestawów naczyń – w przypadku zmywarki o szerokości 45 cm zwykle to bywa 8 – 10 zestawów naczyń, w przypadku zmywarki o szerokości 60 cm 12 – 16 zestawów naczyń.

Zmywarka

Programy i funkcje

W jakie programy i funkcje zmywarka powinna być wyposażona? Poniżej znajdziesz spis najczęściej wyszukiwanych:

 • Program podstawowy – program do codziennego mycia, z temperaturą wody 50-70 °C. Program ten zwykle dostosowuje sobie długość i temperaturę według stopnia zabrudzenia naczyń.
 • Intensywny program – do mycia szczególnie zabrudzonych naczyń i garnków, temperatura jest wyższa niż w zwykłych programach.
 • Program ekologiczny (Eko) – mycie w niskiej temperaturze, oszczędza wodę i energię elektryczną, jednak trwa dłużej.
 • Program ekspresowy – właściwie jest programem odwrotnym do programu EKO. Zużycie wody i energii jest wyższe, ale mycie jest szybsze.
 • Połowa załadunku – jeśli potrzebujesz umyć tylko kilka naczyń. Ten program umożliwia mycie, bez większego zużycia wody i prądu elektrycznego.
 • Program do mycia szkła – specjalny program mycia w niższej temperaturze w celu uzyskania błyszczącego szkła.
 • AquaStop – Niezbędna ochrona przed wyciekami wody ze zmywarki. Może działać na kilku zasadach i występować pod różnymi nazwami, ale jego zadaniem zawsze jest, by zapobiec wylaniu się wody ze zmywarki.
 • Blokada rodzicielska – ta blokada zamyka drzwiczki i blokuje panel sterowania, aby zapobiec manipulacji urządzeniem przez małe dzieci.
 • Opóźniony start – zwykły program, który opóźni uruchomienie programu o maksymalnie 24 godziny.
 • Suszenie – albo aktywne suszenie. Każda zmywarka do naczyń do pewnego stopnia wysuszy naczynia (w zależność od klasy efektywności, niektóre zmywarki jednak posiadają jeszcze wentylator w celu bardziej efektywnego wysuszenia naczyń, aby zapobiec powstawaniu plam na naczyniach.
 • Program automatyczny – zmywarka wykorzystuje czujniki do oceny ilości naczyń w zmywarce i dostosowuje program, żeby był jak najbardziej efektywny i oszczędny.
 • Kontrolka – niektóre zmywarki ostrzegają przed brakiem płynu nabłyszczającego i soli.
 • Wi-fi – opcja dla nowoczesnego „inteligentnego” domu. Zmywarką można zdalnie sterować np. za pomocą telefonu komórkowego.

Użytkowanie zmywarki: najczęściej zadawane pytania

Jakich naczyń nie można wkładać do zmywarki?

W szczególności nie należy do zmywarki wkładać elektrycznych urządzeń kuchennych lub ich części, o ile instrukcja obsługi zmywarki wyraźnie na to nie pozwala. W zmywarce nie należy również myć naczyń i sprzętu z drewna (w tym na przykład noży z drewnianym uchwytem), miedzi, aluminium, cynku lub złoconych i srebrnych. Nawet naczyń z powierzchnią teflonową nie należy myć w zmywarce. W przypadku tworzyw sztucznych zależy to od konkretnego produktu.

Jak konserwować zmywarkę?

Podstawowa konserwacja polega na czyszczeniu filtra (niektóre zmywarki wyposażone są w automatyczne czyszczenie). Ponadto należy czas od czasu (po kilku dziesięciu cyklach mycia) uruchamiać pustą tylko ze specjalnym detergentem. Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi.

Jak prawidłowo załadować zmywarkę?

Cięższe, większe i bardziej zabrudzone naczynia układaj na dole zmywarki. Lżejsze naczynia i szklanki umieść w górnej części. Talerze wkładaj na zmianę duże i małe, aby powstała między nimi wolna przestrzeń.

Jak długo trwa cykl mycia?

Długość trwania cyklu zależy od wybranego programu i innych warunków. Standardowy program mycia zwykle trwa od 2 do ok. 3 i pół godziny. Program ekologiczny może trwać dłużej, program ekspresowy trwa krócej.

Nasza wskazówka: Najlepsze tabletki do zmywarki do naczyń

Mamy nadzieję, że pomogliśmy, albo przynajmniej zainspirowaliśmy Cię do wyboru nowej zmywarki. Jeśli tak, będziemy wdzięczni za Twoją reakcję, doświadczenie, recenzję, porównanie lub ocenę zakupionego przez Ciebie produktu. Możesz zrobić to w komentarzach poniżej na tej stronie. Może właśnie Twoja opinia pomoże innym przy wyborze najlepszej zmywarki na rynku.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..