Ranking suszarek do prania

Ranking 7 najlepszych suszarek do prania (opinie 2020)

Ranking suszarek do prania Suszenie prania to bardzo prosta sprawa. Pranie wystarczy wyciągnąć z pralki i rozwiesić. Istnieją jednak nowoczesne urządzenia, z którymi suszenie jest jeszcze łatwiejsze. Suszarki do prania oferują większy komfort, lepszą higienę i łatwiejsze prasowanie, a cena ich zakupu dzisiaj nie jest już zbyt wielką przeszkodą. Dlatego też suszarki są tak popularne wśród użytkowników.

Wybrać suszarkę do prania z szerokiej oferty różnych producentów już tak łatwą sprawą nie jest, dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie ranking suszarek do prania na 2020 rok, gdzie polecimy Ci te najlepsze i najbardziej popularne produkty na rynku. Przejrzysty ranking obejmuje suszarki do prania, które polecane są przez renomowane organizacje, jak również przez poszczególnych użytkowników. Każda opinia jest dla nas cenna i każde zdanie ma znaczenie w końcowej ocenie.

Na końcu artykułu znajdziesz praktyczną instrukcję, jak wybrać suszarkę do prania i na co trzeba zwracać uwagę podczas wyboru.

Ranking najlepszych suszarek do prania

ProduktInformacjeOcenaCena (od)
#1Samsung QuickDrive DV90N62632W
Klasa energetyczna: A+++
Ładowność: 9 kg
Liczba programów: 14
Poziom hałasu: 65 dB
Roczne zużycie energii: 194 kWh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3026 zł Więcej informacji
#2Bosch WTW85562PL
Klasa energetyczna: A++
Ładowność: 9 kg
Liczba programów: 10
Poziom hałasu: 65 dB
Roczne zużycie energii: 258 kWh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2863 zł Więcej informacji
#3LG C4 SteamSpa F4J6TG0W
Klasa energetyczna: A++
Ładowność: 7 kg
Liczba programów: 16
Poziom hałasu: 65 dB
Zużycie energii: 1,68 kWh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2326 zł Więcej informacji
#4Electrolux EW8H458BP PerfectCare
Klasa energetyczna: A++
Ładowność: 8 kg
Liczba programów: 12
Poziom hałasu: 66 dB
Zużycie energii: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2195 zł Więcej informacji
#5 Amica AWD83LCiBT
Klasa energetyczna: A+++
Ładowność: 8 kg
Liczba programów: 16
Poziom hałasu: 66 dB
Roczne zużycie energii: 177 kWh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2499 zł Więcej informacji
#6Beko DS7433RX
Klasa energetyczna: A++
Ładowność: 7 kg
Liczba programów: 16
Poziom hałasu: 65 dB
Zużycie energii: 1,68 kWh
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1799 zł Więcej informacji
#7Siemens WT45H25EPL
Klasa energetyczna: A++
Ładowność: 8 kg
Liczba programów: 9
Poziom hałasu: 65 dB
Roczne zużycie energii: 236 kWh
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2399 zł Więcej informacji

Jak wybrać suszarkę do prania?

 • Rodzaj suszarki – Pierwszym i podstawowym krokiem to wybór odpowiedniego rodzaju suszarki. Zasadniczo masz dwie opcje, każda z nich ma swoje zalety i wady.
 1. Suszarka wywiewowaTen typ suszarki wymaga wykonania wylotu rury wentylacyjnej na zewnątrz domu, np. przez otwór w ścianie. Rury nie wolno podłączać do komina lub klimatyzacji i musi być prowadzona nad ziemią (min. ok. 30 cm). Ponadto należy regularnie sprawdzać, czy nie doszło do jej uszkodzenia. To jest największym minusem takiej opcji. Jeśli jednak instalacja rury nie stanowi dla Ciebie problemu, suszarka odwdzięczy się niższą ceną zakupu oraz mniejszym zużyciem energii.
 2. Suszarka kondensacyjnaPodstawową różnicą jest praca urządzenia w obwodzie zamkniętym. Wszystko więc dzieje się wprost w suszarce. Konieczne jest jednak opróżnianie pojemnika z kondensatem (jeśli nie jest podłączony do odpływu) i dotrzymanie odpowiedniego umieszczenia (powyżej 50 cm od urządzeń jak pralka, prysznic itp.). Suszarka kondensacyjna wykorzystuje powietrze z otoczenia, które nie powinno być zbyt ogrzane. Tego typu suszarki kondensacyjne można jeszcze podzielić na inne kategorie. Istnieją suszarki wyposażone w element grzewczy, pompę ciepła, lub też suszarki hybrydowe. Ogólną zaletą jest łatwy montaż bez żadnych zmian budowlanych.
 • Pojemność suszarki  – Pojemność to kolejny ważny czynnik, który należy brać pod uwagę podczas wyboru. Samodzielne suszarki zwykle mają pojemność około 6 kg. To wystarcza dla mniejszych gospodarstw domowych. Dla rodziny czteroosobowej lub większej, polecamy wybierać suszarkę o pojemności około 8 kg i wyższej. Pojemność suszarki jednak powinna co najmniej odpowiadać pojemności pralki, żeby nie musieć dwukrotnie suszyć prania.
 • Zużycie energii –  Wybierając suszarkę, warto zainwestować w model ekonomiczny, który zaklasyfikowany jest co najmniej w klasie A++ lub jeszcze lepiej A+++. Zużycie można również zmniejszyć przez takie czynniki jak pompa ciepła, która znacznie pomniejsza koszty lub też obecność odpowiednich programów takich jak np. „Eko” lub krótkiego programu.
 • Głośność – Również głośność suszarki jest istotna. Zwłaszcza jeśli mieszkasz w bloku i chcesz korzystać z suszarki również nocą lub w późnych godzinach wieczornych. Średnio poziom głośności suszarek porusza się  w granicach około 65 dB. Niektóre suszarki jednak osiągają nawet granicy 70 dB. Każdy decybel ponadto przedstawia wyraźną różnicę.
 • Wydajność skraplania suszarki – Ew. skuteczność kondensacji. Ta wartość zaznaczona na etykiecie energetycznej informuje nas o „uszczelnieniu” suszarki. Skala jest od A do G, od najlepszej po najgorszą. Im lepsza klasa, tym mniej wilgoci suszarka wydala. Szczególnie w źle wentylowanych pomieszczeniach wysoka wydajność skraplania suszarki jest bardzo ważna.
 • Zainspiruj się. Pomogą Ci w tym różne testy suszarek do prania, czytaj recenzje i zobacz, jakie produkty klienci kupują i jaka jest ich opinia. Prawdziwe opinie na pewno przestrzegą Cię przed złym zakupem.

Etykieta energetyczna suszarki do prania

Z etykiety energetycznej łatwo odczytasz wiele ważnych informacji. Jak zorientować się w etykiecie oraz co wszystko ona zawiera?

 • Etykieta energetyczna suszarki do praniaKlasa energetyczna – Na pewno dowiesz się, do jakiej kategorii urządzenie należy. Najbardziej skuteczna to klasa A+++. W przypadku tych urządzeń zużycie energii potrzebnej do suszenia wynosi około 1 kWh. W przypadku urządzeń klasy B lub jeszcze niższej zużycie energii może być dwu a nawet trzykrotnie wyższe. Inwestycje w bardziej oszczędną suszarkę na pewno szybko zostaną zwrócone w kosztach operacyjnych.
 • Zużycie roczne – Zużycie energii elektrycznej obliczane jest ze 160 cykli i podawane jest w kWh. Mnożąc tą wartość przez cenę za 1 kWh energii elektrycznej, jaką płacisz, uzyskasz orientacyjne koszty roczne.
 • Długość standardowego cyklu suszenia – Podawana w minutach.
 • Wydajność skraplania suszarki (skuteczność kondensacji) –  Klasa A lub gorsza. Oznacza, ile wilgoci przedostaje się z suszarki do pomieszczenia.
 • Pojemność bębna – Maksymalna waga prania na jeden cykl suszenia.
 • Głośność – Podawana w decybelach.

Jakie funkcje i programy może posiadać suszarka do prania?

 • FuzzyLogic, szósty zmysł (automatyka prania) – Ta funkcja może być ukryta pod różnymi nazwami handlowymi, ale w zasadzie chodzi o to, że suszarka automatycznie dostosowuje program suszenia na podstawie ilości prania w bębnie. Dzięki temu jest możliwe, że często odczuwalne jest znaczne zaoszczędzenie energii, ponieważ przy napełnieniu bębna mniejszą ilością prania, czas suszenia jest wyraźnie krótszy.
 • Opóźnienie startu – Stosukowo częsta, ale przydatna funkcja. Zwykle można program odłożyć na maksymalnie 24 godziny. Na przykład tak, aby skończył, gdy wrócisz z pracy, a pranie nie leżało zbyt długo w bębnie.
 • Bez prasowania – Suszenie w suszarce ułatwia prasowanie, a niektórych tkanin nie trzeba prasować w ogóle. Ten program jeszcze bardziej wspomaga prasowanie podczas suszenia – wykorzystuje do tego gorącą parę, która wyrównuje pomiętą tkaninę podobnie jak żelazko parowe.
 • Odświeżenie, refresh – Ta ciekawa funkcja może być bardzo przydatna, jeśli na przykład wracasz skądś, gdzie Twoje ubranie wchłonęło nieprzyjemne zapachy, ale nie wymaga jeszcze prania. W suszarce możesz ubranie tylko odświeżyć. Program ten jest również świetny dla ubrań, które na przykład zbyt długo leżały w szafie i uzyskały nieco „stęchły” zapach. Ponowne pranie byłoby marnowaniem wody oraz energii.
 • Oświetlenie – Ta funkcja umożliwia oświetlenie bębna. Jej praktyczna wartość chyba nie będzie aż tak wysoka, pomimo tego, że w suszarce nie będą zostawiane mniejsze kawałki ubrania, które można przeoczyć przy słabym oświetleniu. A poza tym oświetlony bęben ładnie wygląda.
 • Zabezpieczenie przed dziećmi – Stosunkowo standardowa funkcja, która wyłącza panel sterowania i zablokuje drzwi, aby zapobiec przypadkowym działaniom dzieci.
 • Czujnik wilgoci – Jeden z bardziej zaawansowanych i nowoczesnych programów pokrewny z wyżej wymienioną automatyką prania. Zamiast ilości prania czujniki wykrywają wilgoć resztkową i według tego dostosowują program na odpowiednią długość czasu, aby pranie było naprawdę suche.
 • Automatyczne czyszczenie – Bardzo praktyczny program, który w zasadzie pozbawia Cię konieczności regularnego czyszczenia suszarki. Suszarka, w której trzymają się nieczystości, działa z mniejszą wydajnością, co oznacza wyższe zużycie energii.
 • Wyświetlacz – Nowoczesne suszarki do prania mogą posiadać również ekran, często dotykowy, który umożliwia łatwe ustawienie i wyświetla informacje o aktualnie przebiegającym cyklu suszenia.

Najczęściej zadawane pytania przez kupujących

Czy jest lepsza oddzielna suszarka lub pralko-suszarka?

Każda opcja ma oczywiście swoje zalety. Zależy od konkretnych wymagań. Ogólnie jednak można powiedzieć, że pralko-suszarki są mniej wydajne niż samodzielne suszarki (czasami nawet znacznie). Z drugiej strony pralko-suszarki mogą być idealnym rozwiązaniem do mniejszych mieszkań lub, kiedy rzadko korzystasz z tego urządzenia.

Czy wydajniejszą jest suszarka kondensacyjna albo wywiewowa?

Ogólnie rzecz biorąc, nie można powiedzieć, żeby jeden z tych typów wyraźnie był lepszy. Wręcz przeciwnie, wydajność może być bardzo porównywalna dla wielu modeli i nawet parametry techniczne, wyposażenie funkcjonalne itp. mogą być bardzo podobne. Różnica jest przede wszystkim w sposobie usuwania odpadów.

Suszarka kondensacyjna ponadto może pracować z elementem grzewczym (starsze rozwiązanie) lub z pompą cieplną. Drugi wariant jest bardziej oszczędny, a dziś już nawet nie musi być znacznie droższy. Jest jednak bardziej wymagający, jeśli chodzi o konserwację (należy regularnie czyścić filtry).

Jeśli chodzi o popularność, to w naszym kraju bardziej lubiane są suszarki kondensacyjne (w niektórych krajach jest odwrotnie). Również pralko-suszarki automatycznie posiadają wariant z suszarką kondensacyjną.

Pralka i suszarka

Gdzie umieścić suszarkę do prania?

Właśnie przy wybieraniu miejsca (lub możliwościach umieszczenia) dużą rolę odgrywa rodzaj suszarki do prania. Suszarka wywiewowa powinna być ustawiona tak, żeby było możliwe odprowadzenie powietrza i pary przez rurę. Długość rury powinna wynosić co najmniej 120 cm i powinna znajdować co najmniej 30 cm od podłoża. Wylot zazwyczaj oznacza otwór w ścianie lub oknie.

Z suszarką kondensacyjną jest znacznie łatwiej. Pomieszczenie jednak powinno być dobrze wentylowane, aby zapobiec podwyższaniu wilgotności powietrza (ryzyko powstawania pleśni itp.). Ważny jest również sposób napełniania bębna. Pod tym względem najbardziej popularne są suszarki ładowane od przodu, które można ustawić na pralkę i tym samym wykorzystać przestrzeń pionową.

Jak długo trwa cykl suszenia?

Orientacyjne informacje dotyczące długości jednego standardowego cyklu znajdują się na etykiecie energetycznej urządzenia. Jednak musisz brać pod uwagę, że informacja ta nie będzie dokładna. Długość cyklu zależy od wielu czynników, szczególnie od wybranego programu, ilości prania itp. Niektóre skrócone programy mogą trwać zaledwie pół godziny.

W jaki sposób odprowadzać kondensat?

Suszarki kondensacyjne wyposażone są w zbiornik kondensatu, który należy w jakiś sposób opróżnić. Jedną z możliwości jest spuszczanie wody do kanalizacji, na co pozwala wiele modeli suszarek. Czasami częścią dostawy suszarki jest zestaw połączeniowy (czasem trzeba go kupić). Kolejną opcją jest model z samoczyszczącym skraplaczem, który wodę wykorzystuje do czyszczenia parownika. Wodę jednak należy regularnie wylewać.

Tradycyjny sposób suszenia ubrań

Jak sprawdzę zużycie prądu suszarki do prania?

Średnie roczne zużycie energii obliczane jest ze 160 cykli, a informacja ta znajduje się na etykiecie elektrycznej suszarki do prania. Wartość energii zużytej podczas jednego cyklu w przypadku modeli energooszczędnych (A+++, A++) może wynosić około 1,2 kWh. W przypadku modeli niższej klasy może to być nawet trzy razy więcej.

Ile zainwestować w suszarkę?

W kategorii cenowej do 1700 PLN można zwykle kupić mniej oszczędne suszarki, których użytkowanie będzie miało większy wpływ na zużycie energii elektrycznej. Jeśli chcesz z suszarki do prania korzystać regularnie i często, lepiej zainwestuj pieniądze w modele z kategorii A++ albo idealnie A+++.

Najlepsze marki suszarek do prania

Do najbardziej popularnych producentów suszarek do prania u nas należy marka AEG, która oferuje wysoką jakość, ale nie zawsze najniższą cenę. Ulubione są również na przykład suszarki Bosch lub Siemens, czy Samsung – również z wyższej kategorii cenowej. Średnią kategorię cenową reprezentują suszarki Whirpool, popularne są również tańsze marki takie jak Gorenje, Beko i Candy.

Suszarkę do prania – tak czy nie?

Suszarka do prania wysuszy pranie i przygotuje go do prasowania. Niektóre suszarki nawet przygotują ubranie w taki sposób, że nie trzeba go prasować i można włożyć go od razu. Oszczędzą Ci tak dużo pracy. Spójrzmy na zalety i wady suszarek do prania.

Zalety suszarek do prania

 • Szybsze suszenie prania = oszczędzasz czas i wysiłek
 • Ubranie nie jest tak zużywane, jak podczas suszenia na słońcu.
 • Suszenie ubrań w suszarce przedłuża trwałość ich koloru.
 • Suszenie jest bardziej higieniczne – w ubraniu nie ma pyłu ani kurzu.
 • Prasowanie jest znacznie łatwiejsze po wysuszeniu w suszarce. Jeśli masz ubrania wykonane z wysokiej klasy materiału, nie musisz prasować je wcale.

Wysuszone ubranie w suszarce jest bardziej miękkie i delikatniejsze nawet bez płynu do płukania. Jest również przyjazne dla alergików lub osób o wrażliwej skórze.

Wady suszarek do prania

 • Dodatkowe zużycie energii elektrycznej w Twoim mieszkaniu. Tutaj jednak wiele zależy od rodzaju suszarki do prania.
 • Delikatniejsze tkaniny mogą ulec uszkodzeniu w wyniku wysokiej temperatury suszenia (90° C). Istnieją jednak suszarki, w których można wybrać tryb 60° C, w tym przypadku tkanina nie powinna ulegać uszkodzeniu.

Chcesz kupić nową pralkę?

Chcesz kupić pralkę? Zobacz nasz ranking pralek, aby dowiedzieć się, które modele warto kupić.

Czy nasz ranking suszarek do prania pomógł Ci w wyborze? Jeśli tak, będziemy wdzięczni za jakąkolwiek Twoją reakcję, opinię czy ocenę zakupionego przez Ciebie produktu poniżej w komentarzach. Możesz pomóc innym przy wyborze jakościowej suszarki do prania. Być może Twoja opinia będzie decydującym czynnikiem.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..