Ranking 10 najlepszych pralek (opinie 2020)

Pralka Było przede mną jedno z trudniejszych zadań, znaleźć i polecić najlepszą pralkę, jaka istnieje na rynku. Przeczytałem dziesiątki opinii klientów, przejrzałem profesjonalne czasopisma, dokładnie przestudiowałem wiele testów, przede wszystkim zagranicznych oraz przejrzałem oficjalne strony internetowe producentów, żeby móc Ci polecić te najlepsze modele, jakie są na rynku.

Jakościowe pralki to nie tylko zaoszczędzenie finansów i ładne, czyste pranie, lecz również szereg ukrytych ciekawych dodatkowych funkcji, które pranie odzieży w niesamowity sposób ułatwiają.

Prawdę mówiąc, wybrać „tylko” kilka pralek ładowanych od frontu, ewentualnie kilka ładowanych od góry, sprawiało mi niewielki problem, ponieważ spokojnie mógłbym polecić więcej modeli. Jeśli jednak przedstawię Ci tutaj do wyboru dwadzieścia pralek, prawdopodobnie niewiele pomogę w podjęciu decyzji, więc naprawdę wybrałem tylko jakościowe pralki, które są warte wyboru.

Porównanie 6 najlepszych pralek (ładowana od frontu)

ProduktInformacjeOcenaCena (od)
#1 Bosch VarioPerfect WAB2021JPL
Pojemność bębna: 6 kg
Klasa: A+++
Zużycie energii: 153 kWh
Klasa prania: A
Poziom hałasu: 57/73 dB
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1002 zł Więcej informacji
#2Samsung AddWash Slim WW60K42138W
Pojemność bębna: 6 kg
Klasa: A+++
Zużycie energii: 122 kWh
Klasa prania: B
Poziom hałasu: 54/73 dB
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1549 zł Więcej informacji
#3Samsung Eco Bubble WW70J5346MW
Pojemność bębna: 7 kg
Klasa: A+++
Zużycie energii: 153 kWh
Klasa prania: B
Poziom hałasu: 62/76 dB
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1279 zł Więcej informacji
#4ELECTROLUX EW6F329SP PerfectCare
Pojemność bębna: 9 kg
Klasa: A+++
Zużycie energii: 173 kWh
Klasa prania: A
Poziom hałasu: 53/75 dB
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1900 zł Więcej informacji
#5LG F2J5WN3W
Pojemność bębna: 6,5 kg
Klasa: A+++
Zużycie energii: 146 kWh
Klasa prania: A
Poziom hałasu: 55/- dB
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1499 zł Więcej informacji
#6Indesit IWD 61051 ECO PL
Pojemność bębna: 6 kg
Klasa: A+
Zużycie energii: 213 kWh
Klasa prania: A
Poziom hałasu: 58/76 dB
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]799 zł Więcej informacji

Porównanie 4 najlepszych pralek (ładowana od góry)

ProduktInformacjeOcenaCena (od)
#1INDESIT BTWA51051PL
Pojemność bębna: 5 kg
Klasa: A+
Zużycie energii: 167 kWh
Klasa prania: A
Poziom hałasu: 60/76 dB
[usr 5 text="true" tooltip="true"]789 zł Więcej informacji
#2Candy Smart CST 360L
Pojemność bębna: 6 kg
Klasa: A+++
Zużycie energii: 153 kWh
Klasa prania: A
Poziom hałasu: 61/75 dB
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1223 zł Więcej informacji
#3WHIRLPOOL TDLR 60110
Pojemność bębna: 6 kg
Klasa: A++
Zużycie energii: 173 kWh
Klasa prania: A
Poziom hałasu: 59/76 dB
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]969 zł Więcej informacji
#4Whirlpool AWE60110
Pojemność bębna: 6 kg
Klasa: A+
Zużycie energii: 192 kWh
Klasa prania: A
Poziom hałasu: 59/76 dB
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]983 zł Więcej informacji

Jak wybrać pralkę – poradnik

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jaką pralkę zakupić, mamy dla Ciebie kilka dobrych rad. Wybierając pralkę zawsze trzeba uświadomić sobie, czego od urządzenia właściwie oczekuję, potrzebuję i czego nie musi ona posiadać, w celu na przykład zaoszczędzenia kosztów nabycia czy eksploatacji. Ważne jest również wiedzieć, na jakie czynniki oraz parametry pralki należy się podczas zakupu skupić.

Typy / rodzaje pralek

Przede wszystkim przyjrzymy się podstawowym wariantom pralek, ich specyfikom, zaletom oraz wadom. Obecnie mamy w zasadzie trzy opcje wyboru:

 • Pralka ładowana od frontu

Ten typ pralki jest najbardziej popularnym już od dawna. Z jakiego powodu? Na przykład z powodu istnienia najszerszego wyboru tych pralek, jak również zaawansowanej na wysokim poziomie technologii. Wyposażenie takich pralek jest często najwyższej klasy. Ponadto górna część urządzenia zapewnia przestrzeń na przykład do umieszczenia jakościowej suszarki na pranie. Również pojemność bębna pralki bywa zazwyczaj większa, a proces prania można śledzić przez szklane drzwiczki. Możesz również wybrać taki model, który dobrze komponuje się z innymi meblami oraz całkowitym wyglądem Twojego wnętrza. Niedogodnością jest zapotrzebowanie miejsca do bocznego otwierania pralki oraz mniej wygodne ładowanie i opróżnianie bębna.

 • Pralka ładowana od góry

Takie rozwiązanie jest wygodne dla mniejszych domów czy mieszkań. Pojemność i wymiary są mniejsze, a otwieranie z góry minimalizuje zapotrzebowanie na miejsce. Ponadto możesz wygodnie obsługiwać pranie stojąc – w przeciwieństwie do poprzedniego typu. Pralki te jednak nie są aż tak dobrze wyposażone, są w zasadzie modelami podstawowymi.

 • Pralko-suszarki

Zalety tej opcji są oczywiste. Do wykonania dwóch czynności wystarczy Ci tylko jedno urządzenie, co przedstawia zaoszczędzenie miejsca i zazwyczaj również pieniędzy.

Istnieją tu jednak „minusy”. Kombinowane suszarki dalekie są od wydajności i jakości samodzielnego sprzętu. Również pojemność przeznaczona do suszenia jest mniejsza, nawet nie jest taka sama, jak pojemność do prania. Czasami trzeba rozdzielić jedno pranie na dwie części i wysuszyć osobno. Jeśli jednak jesteś zainteresowany takim modelem pralko-suszarki, przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną ofertę tutaj.

O ile zaplanowałeś zakup obu wersji urządzenia, możemy polecić Ci zestaw pralki i suszarki. W zdecydowanej większości przypadków chodzi o korzystną cenowo ofertę dwu oddzielnych urządzeń tej samej marki.

Pralka

Wymiary i umieszczenie pralki

Jakie są wymiary poszczególnych typów pralek i gdzie je umieścić? W przypadku zwykłej pralki ładowanej od frontu należy wziąć pod uwagę wymiary od około 55 do 65 cm szerokości oraz 50-65 cm głębokości. Takie pralki można zabudować w kuchni, a większe umieścić w łazience. Zawsze należy pamiętać o przestrzeni przed pralką, która potrzebna jest   do otwierania drzwiczek i obsługiwania prania.

Istnieją również pralki ładowane od frontu w tzw. wersji „slim”. Modele te, bardziej oszczędzające miejsce, mogą mieć głębokość do 50 cm. Ich szerokość jest jednak mniej więcej taka sama, jak szerokość klasycznych pralek.

Najpraktyczniejsze są pralki ładowane od góry, które są najwęższe, szerokość tych pralek jest zwykle około 40 cm. Wymagają jednak więcej przestrzeni, jeśli chodzi o ich głębokość (55 do 65 cm). Takie pralki przeznaczone są do małych pomieszczeń, gdzie nie ma miejsca na otwieranie pralki od frontu.

Pralki wolnostojące i pralki zabudowane

Kolejna opcja wyboru. Wolisz zabudowaną pralkę, która idealnie pasuje na przykład do Twojej kuchni i stworzy doskonale dopasowaną całość? Czy też wolnostojące urządzenie, które możesz umieścić w dowolnym miejscu. Niewygodą zabudowanej pralki jest zazwyczaj wyższa cena, bardziej skomplikowana instalacja i praktycznie zerowa możliwość zmiany jej miejsca. Jednak model wolnostojący zawsze bardziej będzie „wystawać”.

Jaki silnik w pralce wybrać?

Wybierając pralkę ważniejsza jest dla Ciebie maksymalna wydajność, jakość, żywotność czy niższa cena zakupu? Obecnie wybór jest szeroki, ponieważ istnieją co najmniej trzy typy stosowanych silników.

 • Standardowy silnik – Najbardziej przystępne cenowo, ale również najmniej zaawansowane rozwiązanie. Stary typ silników znajduje się poza osią bębna, a jego wydajność jest już teraz stosunkowo niska. Tak więc koszty zakupu są niższe, jednak w tym przypadku zużycie energii jest wyższe. Również poziom hałasu tego silnika jest bardziej wyraźny.
 • Silnik inverterowy – Podstawowa różnica w porównaniu z silnikiem klasycznym polega na elektronicznym sterowaniu i regulacji. Silnik jest bardziej oszczędny a poziom hałasu nie jest tak wysoki.
 • Silnik Direct drive – Specjalny, nowoczesny, ale także najdroższy typ silnika. Znajduje się na osi bębna i jest oczywiście sterowany elektronicznie. Cichy, stabilny i wydajny silnik, to właśnie te aspekty sprawiają, że typ „direct drive” pokonuje wszystkie poprzednie silniki.

Jaką pojemność bębna wybrać?

Bęben pralki
Bęben pralki

Jaka ładowność pralki wystarcza dla jednej osoby, dwu osób, dużej rodziny? Chociaż może to być indywidualne, zazwyczaj spotkasz się z następującymi zaleceniami:

 • Dla 1 – 2 osób wystarczy ładowność bębna 4 kg
 • Dla 4 osobowej rodziny ładowność bębna powinna wynosić minimalnie 6 kg

Oczywiście istnieją większe pralki, które dysponują pojemnością do 7, 8 i więcej kg prania. W każdym razie lepiej jest mieć zapas miejsca niż prać kilkakrotnie z powodu paru sztukom odzieży, które już nie weszły się do pralki. Co jest istotne, to pralki w żadnym wypadku nie można przeładować. Dlatego nigdy nie ładuj bębna na maksimum, ale zawsze zostaw w nim trochę wolnego miejsca.

Zużycie energii oraz etykieta energetyczna pralki

Przykładowa etykieta efektywności energetycznej dla pralek
Przykładowa etykieta efektywności energetycznej dla pralek
Z etykiety energetycznej pralki można dowiedzieć się wiele ciekawych informacji. „Klasa efektywności energetycznej” służy do najprostszej orientacji i podaje informację o wydajności urządzenia. Znajdziesz tu również informacje o szacunkowym rocznym zużyciu wody i energii elektrycznej oraz inne dane.

 • Klasa efektywności energetycznej – Obecnie UE zezwala jedynie na sprzedaż pralek w klasie A+ lub lepszych (najwyższa klasa to A+++). Bardziej oszczędne pralki są droższe, jednak inwestycja ta wkrótce zwróci się w postaci niższych kosztów eksploatacji. Zwłaszcza jeśli pranie robisz bardzo często, opłaca się zakup pralki z najwyższą klasą efektywności.
 • Średnie roczne zużycie wody – Obliczone na podstawie 220 cykli prania
 • Średnie roczne zużycie energii elektrycznej – Również obliczone na podstawie 220 cykli prania w temperaturze 60°C, podane w kWh.
 • Pojemność bębna – Maksymalna waga prania w kg.
 • Poziom emitowanego hałasu podczas prania i wirowania – W decybelach.
 • Klasa wirowania – Informuje o tym, ile wody w praniu zostaje (klasa A po  G).

Obroty w pralce

Ten czynnik jest szczególnie ważny dla właścicieli suszarek. Dla niektórych te dane są bardzo istotne i są skłonni zapłacić za dodatkowe obroty (np. 1600 lub więcej obrotów za minutę). Chociaż wartość około 1200 obr./min. podczas normalnego prania jest zupełnie wystarczająca. Możliwość regulacji obrotów jest jednak ważna. Dla delikatnej bielizny i pościeli, która nie je jest wkładana do suszarki, wystarczy niższy poziom obrotów.

Poziom hałasu pralek

Poziom hałasu pralki w mieszkaniu może być bardzo istotny. Podczas prania głośność pralki porusza się w granicach od 50 dB w przypadku lepszych modeli, do ponad 60 dB w przypadku starszych typów pralek. Wirowanie jest zawsze wyraźnie głośniejsze (70-80 dB).

Programy prania

Nowoczesne pralki posiadają szeroki zakres programów dla różnych rodzajów bielizny, ubrań, jak również dla różnych innych wymogów prania. Podstawowymi są zazwyczaj cykle prania dla bawełny, delikatnych tkanin, tkanin syntetycznych itp. Kolejnymi praktycznymi programami prania są:

 • Szybki program – Przeznaczony do prania lekko zabrudzonej odzieży lub do odświeżenia. Oszczędzasz czas i energię.
 • Znacznie zanieczyszczona odzież – Np. do prania bardzo brudnej odzieży roboczej itp.
 • Program antyalergiczny – Specjalny program prania ubrań dziecięcych, dla alergików itp. Często występuje pod nazwą „Baby Care” lub „Antibacterial”.
 • EcoBubble – delikatne pranie z aktywną pianą.

Funkcjonalne wyposażenie

Interesują Cię osiągnięcia technologiczne oraz ciekawe funkcje w pralce?  Przedstawiamy Ci te najciekawsze.

 • AquaStop – zabezpieczenie przed wyciekiem wody w wypadku awarii.
 • Zabezpieczenie przed dziećmi – Blokada drzwi oraz panelu sterowania.
 • Opóźnienie startu/zakończenia – Jeśli chcesz mieć pranie przygotowane do suszenia, kiedy wrócisz z pracy, na pewno skorzystasz z tej funkcji.
 • FuzzyLogic i „Szósty zmysł” – Obie funkcje optymalizują zużycie wody i energii elektrycznej oraz czas prania. Pierwsza funkcja pracuje z wagą odzieży (po prostu waży odzież), druga funkcja pracuje na dodatek z rodzajem tkaniny.
 • Wi-Fi i NFC – Możliwość połączenia pralki z aplikacjami mobilnymi. Podwyższa klasę pralki do klasy nowoczesnych urządzeń, które są elementami inteligentnego mieszkania.
 • Silent system – Minimalizuje hałas przez zastosowanie warstw izolacyjnych. Doceniany zwłaszcza podczas nocnego prania.

Najlepsze marki pralek

Pralki Bosch

logo bosch Marka Bosch jest jednym z liderów pomiędzy jakościowymi sprzętami gospodarstwa domowego. Produkty marki Bosch spełniają najwyższe wymagania użytkownika ułatwiając codzienne życie. W wielu gospodarstwach domowych produkty marki Bosch znalazły swoje miejsce w kuchni czy łazience. Przekonują nas o tym zabudowane kuchenki, mikrofalówki, zmywarki, lodówki i oczywiście pralki. Najnowsze modele pralek zapewniają niskie zużycie energii elektrycznej, wody, środków do prania, potrafią dokładnie i oszczędnie wyprać odzież nawet w niskich temperaturach.

Pralki Whirpool

logo whirpool Już ponad dwadzieścia lat należy światowa marka Whirpool do najbardziej sprzedawanych marek na Słowacji. Przyczynia się do tego również jej historia związana z naszym krajem – w 1991 roku Czechosłowacka spółka Tatramat połączyła się z korporacją Whirpool i rozpoczęła w naszym kraju produkcję pierwszych pralek ładowanych od góry. Obecnie marka ta oferuje przede wszystkim przyjazną cenę i dobrą funkcjonalność. Pralki należą do niższej kategorii cenowej i mogą przyjemnie zaskoczyć Cię technologią Whirpool „6 zmysł”, która skraca trwanie cykli prania, czyli tym samym oszczędza Twój czas.

Pralki LG

logo lgAtrakcyjny design, nowoczesne technologie oraz doskonały komfort użytkowania to wszystko synonimy marki LG. Marka ta zajmuje wiodącą pozycję w dziedzinie elektroniki użytkowej, telefonii komórkowej oraz sprzętu AGD. W sensie znanego hasła „Life´s good” stara się produkować produkty, które uprzyjemniają i ułatwiają nam życie. Pralki LG zadowolą nawet tych najbardziej wymagających klientów. Są wyposażone w duże, oszczędne bębny, cichy energooszczędny silnik, mają niski poziom hałasu, posiadają specjalne programy antyalergiczne. Design tych pralek jest dopracowany do szczegółów, czyli z pewnością nie musisz ukrywać je za drzwiami łazienki.

Pralki Samsung

logo samsung Południowokoreańska marka Samsung nie jest już dawno liderem tylko w dziedzinie smartfonów. Portfolio produktów tej marki zostało poszerzone również o jakościowy sprzęt AGD. Szczególnie popularne są pralki, suszarki oraz lodówki. Oprócz wytrzymałych silników, pojemności wewnętrznej przewyższającej standard oraz zastosowania doskonałych materiałów, posiadają dodatkowo szereg przydatnych funkcji, a pralki najwyższych kategorii ułatwiają funkcjonowanie gospodarstwa domowego w maksymalnie możliwy sposób. Inteligentne rozwiązania, możliwość zdalnego sterowania oraz regularnej kontroli są idealne dla użytkowników, którzy nie boją się pozytywnych, nowoczesnych trendów.

Pralki Electrolux

logo electroluxPonad 100 letnia historia białego sprzętu AGD marki Electrolux oferuje obecnie bardzo popularne produkty w kategoriach lodówek, pralek, suszarek oraz zmywarek. Przyjazne ceny produktów, które dla przeciętnego użytkownika mają przygotowany cały szereg zalet i mnóstwo funkcji. Twoim zadaniem będzie zdecydować się pomiędzy pralką ładowaną od frontu lub od góry. Electrolux jako jedna z nielicznych marek ma na rynku równomiernie rozłożone te dwie opcje pralki. Kształt i struktura bębna dostosowano również do prania delikatnych tkanin, standardowym wyposażeniem są również różne specjalne programy prania oraz technologie dostosowujące pracę pralki do ilości załadowanej bielizny.

Pralki AEG

logo AEG Na korzyść tradycyjnej niemieckiej marki AEG, która powstała już przed ponad 130 laty, sprzyja wiele zadowolonych opinii. Chociaż obecnie należy już do grupy Electrolux, produkcja AEG – lodówek i pralek nadal trwa. Łączą w sobie bardzo przyjemną estetyczność oraz doskonałą funkcjonalność jak również jakość zastosowanych części. Pralki mile zaskoczą Cię silnikiem inverterowym ÖKO z dożywotnią gwarancją i przedłużoną do 5 lat gwarancją na całą pralkę. Twoja bielizna będzie miękka i delikatna, a żywe kolory pozostaną. Zapewniają to technologie zawarte w pralkach wyższych kategorii – ProSense (dostosowuje temperaturę i długość prania) oraz ProSteam (delikatna funkcja pary – bez konieczności prasowania).

Pralki Beko

logo beko Marka Beko tureckiego pochodzenia jest jedną z najlepiej sprzedających się europejskich marek. Przeznaczona jest dla wszystkich użytkowników, którzy nie szukają drogich marek i wysokiego luksusu, lecz przede wszystkim niezawodnego sprzętu z łatwą obsługą i niskim zużyciem energii. Ta marka postawiła sobie za cel bycie jak najbliżej szerokiej publiczności. Dlatego więc w ofercie tej marki znajdziesz podstawowe pralki w niskich cena oraz dostosowane modele z dużym bębnem (do 11 kg), czy nawet funkcją suszenia, które bardzo zbliżają się do tych najlepszych na rynku.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy lub przynajmniej zainspirowaliśmy Cię do podjęcia decyzji przy wyborze nowej pralki automatycznej. Jeśli tak, będziemy Ci wdzięczni za Twoją opinię, doświadczenie, recenzję, porównanie lub ocenę zakupionego produktu. Możesz to zrobić w komentarzach poniżej na tej stronie. Może właśnie Twoja opinia pomoże innym wybrać tą najlepszą pralkę na rynku.

1 comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..