Ranking najlepszych robotów koszących

Ranking 6+ najlepszych robotów koszących (opinie 2023)

Gdy kilka lat temu na scenie pojawiły się odkurzacze automatyczne, również kosiarki automatyczne wzbudziły wielkie zainteresowanie. Czy kosiarka automatyczna może niezawodnie kosić trawnik i zaoszczędzić Twój czas spędzany cotygodniowym koszeniem? Dzisiaj już wiemy, że tak! Ciche, sprawne i niezawodne roboty koszące obecnie poruszają się już po wielu utrzymywanych, a nawet wystawowych ogrodach. Zadowolonych właścicieli nie odradza nawet ich wyższa cena. Aby nie popełnić błędu wybierając kosiarkę, podsumowaliśmy ich właściwości i przedstawiamy Ci polecane najlepsze roboty koszące, które aktualnie znajdują się na rynku. Znajdziesz tu modele dla wymagających konsumentów, ale również kosiarki automatyczne z dobrym stosunkiem cena/wydajność.

Jak działa kosiarka automatyczna? Na jaki rodzaj terenu jest przeznaczona? Czy pracuje samodzielnie lub wymaga nadzoru? Według jakich kryteriów wybrać kosiarkę automatyczną? W naszym artykule znajdziesz wszystkie podstawowe informacje, które warto wiedzieć, by nie żałować swojej decyzji ani inwestycji. Uwagę zwracaj przede wszystkim na źródło energii/zasilania, maksymalne nachylenie, w jakim kosiarka potrafi pracować oraz szerokość koszenia. Polecamy również przeczytać recenzje użytkowników kosiarek automatycznych, w których znajdziesz opinie użytkowników oraz na szkodę na pewno nie będzie zapoznanie się również z modelami, które odniosły sukces w niezależnych testach.

Porównanie / ranking najlepszych robotów koszących

ProduktInfoOcenaCena (od)Tu kupisz najtaniej
1.Gardena Sileno City 250
Szerokość robocza: 16 cm
Czas pracy: 1 h
Emisja hałasu: 58 dB
Waga: 7,3 kg
Wydajność koszenia: 250 m2
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3100 zł Więcej informacji
2.blumfeldt Garden Hero
Szerokość robocza: 18 cm
Czas pracy: do 180 minut
Emisja hałasu: 65 dB
Waga: 8 kg
Wydajność koszenia: do 1200 m²
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2750 zł Więcej informacji
3.Gardena Sileno City 400
Szerokość robocza: 16 cm
Czas pracy: do 1 h
Emisja hałasu: 58 dB
Waga: 7,4 kg
Wydajność koszenia: do 400 m²
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3550 zł Więcej informacji
4.Worx M500 20V Wr141E
Szerokość robocza: 18 cm
Czas pracy: 60 minut
Emisja hałasu: 67 dB
Waga: 9,1 kg
Wydajność koszenia: do 500 m2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4050 zł Więcej informacji
5.Bosch Indego S500
Szerokość robocza: 19 cm
Czas pracy: 60 minut
Emisja hałasu: - dB
Waga: 7,6 kg
Wydajność koszenia: do 500 m2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3700 zł Więcej informacji

Jak wybrać kosiarkę automatyczną?

Zastanawiasz się, jaką kosiarkę automatyczną kupić? Na początek warto wiedzieć, że dobrej jakości kosiarka automatyczna jest w pełni samodzielna – startuje ze stacji dokującej, kosi dopóki wystarcza pojemność jej akumulatora, a zanim całkowicie się rozładuje, zdąży wrócić z powrotem, by się doładować. Pracuje na dokładnie wyznaczonej powierzchni, skoszoną trawę od razu mulczuje, czyli dodatkowo odpada opróżnianie kosza zbiorczego, którego właściwie nie ma. Cena przeciętnej kosiarki automatycznej jednak przewyższa cenę niektórych wysokiej klasy kosiarek spalinowych.  Chodzi o setki a nawet tysiące złotych, które kompensuje wysoki komfort w pełni automatycznego koszenia trawy bez Twojej obecności. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze? Jak uwzględnić właściwości terenu Twojej posesji?

Jak wybrać kosiarkę automatyczną

Jak działa robot koszący?

W jego korpusie ukryty jest silnik elektryczny, który napędzany jest akumulatorem. Obszar do koszenia wyznaczasz kablem/drutem (rozgraniczanie terenu za pomocą kołków i drutu, który prowadzony jest w ziemi lub kilka cm nad ziemią). Dzięki wbudowanym czujnikom robot koszący bezpiecznie porusza się po trawniku, nie wyjeżdża poza wyznaczony teren, więc nie zagraża, że wjedzie do kwietnika. Droższe modele wyposażone są w nawigację GPS i można dokładnie zaprogramować ich ruch. Oprócz drutu ograniczającego teren, dla niektórych modeli należy również na posesji umieścić przewód doprowadzający, który wychodzi ze stacji dokującej i kończy się w najdalszym punkcie koszenia. Kosiarka przed zupełnym rozładowaniem baterii stara się odnaleźć ten przewód i wzdłuż niego szybko wraca do stacji dokującej, by się doładować.

Koszenie kosiarką automatyczną nie tworzy na trawniku „pasów”, jak dzieje się w przypadku klasycznej kosiarki elektrycznej lub spalinowej, gdy z kosiarką chodzisz po ogrodzie w górę i w dół. Kosiarka tego typu ma swoje własne algorytmy, wzór do koszenia jest nieregularny, zmienia kierunek, gdy natrafi na przeszkodę. Jeśli jednak wybierzesz sprawdzony model, możesz być pewien, że wszystkie miejsca na trawniku zostaną skoszone na tę samą wysokość.

Roboty do koszenia trawy
Robot koszący podczas pracy

Do jakiego rodzaju trawy można zastosować kosiarkę automatyczną?

Warto wiedzieć, że kosiarka automatyczna nie została zaprojektowana do koszenia wysokiej trawy. Przed pierwszym uruchomieniem kosiarki automatycznej nie unikniesz skoszenia trawy za pomocą zwykłej kosiarki. Robot koszący przeznaczony jest przede wszystkim do koszenia dziennego przyrostu trawy. Jest uruchamiany często i kosi milimetrowe przyrosty z doskonałą dokładnością. Samodzielnie, bez hałasu i automatycznie, we wcześniej przez Ciebie ustawionym czasie wykonuje tę czynność zamiast Ciebie. Jego konstrukcja i wydajność silnika nie są jednak przeznaczone do pokonywania wysokiej, gęstej trawy.

Twoja posesja vs. kosiarka automatyczna – jakie czynniki decydują?

Dochodzimy chyba do najważniejszej sprawy – wymiarów i ukształtowania Twojej posesji. Twój ogród to miejsce pracy kosiarki automatycznej. Poniżej przedstawimy Ci wszystkie ważne parametry związane z automatycznym koszeniem. Zatem oczywiste jest, że do rozległego nierównego trawiastego terenu z wzniesieniami będzie potrzebna kosiarka automatyczna z wyższej półki cenowej, która ma nie tylko wyższą wydajność (w tym przypadku chodzi o metry kwadratowe trawy, które zdoła pokonać), ale także ulepszone zdolności nawigacyjne oraz lepszą orientację. A jeśli Twój trawnik jest utrzymywany, regularny i na równym terenie, możesz nieco obniżyć swoje wymagania, co do wykonania kosiarki i zaoszczędzić kilkaset złotych.

Video

Podstawowe właściwości i parametry kosiarki automatycznej

Jak znaleźć kosiarkę automatyczną, która będzie odpowiednia do warunków Twojego ogrodu? Skoncentruj swoją uwagę na następujących właściwościach i parametrach:

Korpus

Podstawowe wykonanie kosiarki automatycznej bardzo podobne jest do odkurzacza automatycznego. Korpus wyprodukowany jest z twardego tworzywa sztucznego, napęd na tylne kółka, w przedniej części znajdują się mniejsze kółka obrotowe za pomocą, których zmienia kierunek, jak również to najważniejsze – nóż koszący lub ostrza tnące („żyletki”).

Źródło energii elektrycznej i ładowanie

W korpusie ukryty jest silnik elektryczny napędzany akumulatorem. Najczęściej jest to wysokiej jakości bateria Li-Ion o doskonałych parametrach. Ma dużą pojemność, jej wydajność nie spada powoli podczas rozładowywania i utrzymuje ją stabilną do ostatniego procentu. Bateria Li-Ion przeznaczona do kosiarek automatycznych wytrzymuje średnio 900-1000 cykli ładowania, a jej żywotność szacuje się na 5 lat a nawet więcej.

Jak już to zwykle bywa, w przypadku akumulatorów należy skupiać się na takich parametrach jak czas ładowania, czas pracy na jedno pełne naładowanie. W ofercie sklepów prawdopodobnie znajdziesz już tylko kilka starszych modeli, które działały aż do całkowitego rozładowania i pozostawały na trawniku cicho bez ruchu, skazane na kaprysy pogody i moment, kiedy je zauważysz. Nowoczesne roboty koszące same rozpoznają krytyczny poziom naładowania baterii i szybko wracają do stacji dokującej.

Wydajność

W przypadku kosiarek elektrycznych przyzwyczajeni jesteśmy do kilowatów, w przypadku kosiarek spalinowych do mocy w HP, a w przypadku robotów koszących będą to metry kwadratowe na godzinę. Wydajność porusza się w zakresie od około 100 – 300 m2/h. Wraz z czasem pracy potrafisz sobie po całkiem prostych obliczeniach określić, ile m2 trawnika potrafi na jedno naładowanie przez Ciebie wybrana kosiarka automatyczna skosić. Zwykle jednak wystarczy przeczytać sobie opis – np. nadaje się do koszenia trawników o powierzchni do 400 m2, do 600 m2, do 1000 m2. Zawsze jednak należy dodać zapasowych 10 – 20 %. Jeśli na przykład trawnik ma 580 m2, szukaj robota koszącego, który przeznaczony jest do koszenia powierzchni do 800 m2. Jeśli będzie musiał pokonywać gęstą trawę i lekkie wzniesienia, akumulator będzie rozładowywał się nieco szybciej, niż na równym terenie.

Nachylenie terenu

Trudności terenu nie można oceniać tylko na podstawie jego fragmentacji. Kosiarka automatyczna powinna radzić sobie również z wzniesieniami – terenem falistym. Nachylenie terenu można wyrazić dwoma jednostkami – jako kąt w stopniach lub w procentach jako różnica. Nawet podstawowe, tańsze kosiarki automatyczne powinny poradzić sobie z nachyleniem około 10%. Aby lepiej sobie to wyobrazić – nachylenie 10% to różnica wysokości o 1 m na 10 m rozległym terenie. Lepiej wyposażone kosiarki radzą sobie z nachyleniem od 25 % i wyżej. Niektóre nawet z nachyleniem o 45 % (kąt do 24°). Należy jednak uważać, by nie pomylić procent ze stopniami. Wspomniane 10% oznacza kąt o 5,7°. (Kalkulator z rysunkiem znajdziesz TUTAJ.)

Szerokość robocza oraz wysokość koszenia

Aby Twój trawnik był równomiernie skoszony we wszystkich miejscach, oczywiste jest, że będzie potrzebne ustawić wysokość koszenia.  Chodzi o zakres od około 20 – 80 mm. W zasadzie obowiązuje, że im niższa wysokość trawy, tym lepiej kosiarka będzie sobie radzić z koszeniem. Nie należy jednak zapominać o tym, że przed pierwszym koszeniem trzeba trawnik skosić na wymaganą wysokość za pomocą na przykład kosiarki spalinowej, a kosiarka automatyczna będzie już tylko utrzymywała tę wysokość przez następny czas.

Wybierając szerokość roboczą (koszenia) należy kierować się rozmiarem i podziałem terenu. Kosiarki o szerokości roboczej do 20 cm są bardziej sprawne, nadają się do koszenia mniejszych powierzchni, a po trawniku poruszają się nieco szybciej. Kosiarki z szerokością koszenia 50 cm są przeznaczone do większych trawników, mają większą wydajność, ale ich praca w trudniej dostępnych i nierównomiernych miejscach nie musi już być taka dokładna.

Sterowanie i opcje ustawień

 • Cyfrowy wyświetlacz LCD + panel sterujący – umożliwiają zwykłe ręczne ustawienia obsługi, wybór programu.
 • Zastosowanie Wi-Fi/Bluetooth oraz aplikacji mobilnej – za pomocą aplikacji mobilnej wprowadzasz instrukcje, ustawiasz początek pracy, programujesz tygodniowy tryb pracy kosiarki automatycznej.
 • Moduł GPS – za jego pomocą potrafisz doskonale zaplanować i monitorować ruch kosiarki po ogrodzie, optymalizować jej pracę, jak będzie Ci odpowiadać.
 • Liczba stref koszenia – podstawowe kosiarki automatyczne są jednostrefowe – ustawiasz jedną strefę (powierzchnię trawnika), ustawiasz program i kosiarka kosi. W zaawansowanych modelach istnieje możliwość zaprogramowania pracy kosiarki dla 2 – 4 stref. Wystarczy tylko przenieść kosiarkę do innej części posesji, wybrać i ustawić odpowiedni program i kontynuować koszenie.
 • Przeliczanie nachylenia, unoszenia – zaawansowane kosiarki automatyczne mogą regulować swój ruch, prędkość i szerokość koszenia dostosować podczas koszenia pod kątem tak, aby pracowały stabilnie i równomiernie.

Elementy bezpieczeństwa

 • Czujnik deszczu – po wykryciu deszczu, kosiarka szybko wraca do stacji dokującej.
 • Czujnik uderzenia – kosiarka z wyprzedzeniem wykrywa przeszkody i omija je (technologia w droższych modelach).
 • Detekcja zmiany wysokości – obracanie noży automatycznie zatrzyma się w chwili, gdy kosiarka zostanie podniesiona podczas koszenia lub gdy zostanie przewrócona.
 • Sygnał dźwiękowy podczas podniesienia – kosiarka ostrzega sygnałem dźwiękowym, jeśli dojdzie do zmiany jej pozycji. Funkcja alarmu chroniącego przed kradzieżą.
 • Kod PIN – ochrona przed użyciem przez obcą osobę. Nikt, kto nie zna kodu, nie może uruchomić kosiarki. Jeśli zostanie skradziona z Twojej posesji i tak nie będzie możliwe ją uruchomić.

Cena robotów koszących

Jakie wyposażenie i funkcje oferują kosiarki w różnych półkach cenowych?

Roboty koszące do 3500 PLN

W podstawowej półce cenowej znajdą swoją kosiarkę automatyczną przede wszystkim właściciele mniejszych posesji o powierzchni do 400 m2 i minimalnym nachyleniu. Szerokość robocza, całkowita wydajność oraz czas pracy na jedno załadowanie należą do tych niższych. Wyposażenie technologiczne jest podstawowe, tzn., że nie brakuje niezbędnych czujników.

Roboty koszące do 8700 PLN

Wyższa półka cenowa zawiera aktualnie najlepiej sprzedające się kosiarki automatyczne z bardzo dobrymi ocenami, przeznaczone do trawników o powierzchni od 600 – 1500 m2. Ogólne wykonanie, wydajność, szerokość robocza i zdolność pokonywania nierównego terenu są w znacznie lepsze. Możesz również liczyć na wygodne i praktyczne funkcje, takie jak kod bezpieczeństwa, sygnalizacja dźwiękowa, czujnik deszczu, sterowanie za pomocą smartfonu.

Roboty koszące od 8700 PLN

Wysoki poziom, doskonałe wyposażenie i wytrzymałość na jedno naładowanie, dzięki czemu te wysokiej klasy kosiarki automatyczne koszą trawniki o powierzchni do 300 m2/h. Jeśli teren jest nierówny o powierzchni od 1500 m2 i nachyleniu przekraczającym 25%, prawdopodobnie powinieneś szukać w „droższych modelach” i polegać na sprawdzonych markach, które mają spore doświadczenia w rozwoju robotów koszących przeznaczonych do pracy w trudnym terenie.

Najlepsze marki kosiarek automatycznych

Wysokiej klasy kosiarka automatyczna Gardena

Które marki zdominowały testy kosiarek automatycznych? Które są popularne wśród użytkowników i uzyskują dobre oceny? Przedstawiamy Ci przegląd marek, dla których produkcja kosiarek automatycznych nie jest tylko przypadkowym eksperymentem. Włożyły odpowiedni wysiłek w ich rozwój, więc na produktach tych marek na pewno możesz polegać.

 • Gardena – prestiżowa marka, zwycięzca niemieckich testów kosiarek automatycznych Konsument /05/2018) oraz Stiftung Warentest (05/2018), oferuje kompleksowy serwis oraz wyposażenie dla entuzjastów ogrodnictwa, aby w jak największym stopniu ułatwić im pracę. Wybierać możesz spośród więcej niż 30 modeli jakościowych robotów koszących w cenie od 2600 – 8700 PLN.
 • Honda – eleganckie wykonanie i doskonałe wyniki koszenia – to są wspólne cechy jakościowych robotów koszących Honda, które potrafią pokonać trawniki o powierzchni nawet 4000 m2. Znowu chodzi o markę, która zwyciężyła w testach Konsument oraz Stiftung Warentest, tym razem w 2014 roku.
 • Bosch – sprawdzona niemiecka marka produkuje naprawdę doskonałe narzędzia akumulatorowe i sprzęt ogrodniczy. Takie z pewnością są również inteligentne kosiarki automatyczne Bosch w cenach od 2600 – 6000 PLN.
 • Robomow – prawie 20 różnych modeli ma w swojej ofercie tradycyjna marka o charakterystycznej nazwie Robomow, która jest pionierem w tej kategorii. Oferuje dobrze wyposażone kosiarki w różnych cenach do różnie dużych trawników – od 400 m2 do 5000 m2. Większość z nich dobrze sobie radzi w niemieckich niezależnych testach, gdzie zyskują bardzo dobrych i najlepszych ocen. Robomow RS 615 jest zwycięzca dTest (04/2017).
 • Hecht – popularna czeska marka narzędzi warsztatowych oraz sprzętu ogrodniczego ma w swojej ofercie kilka sprawnych tańszych kosiarek automatycznych przeznaczonych do koszenia mniejszych ogrodów.
 • Husqvarna – szwedzka Husqvarna jest już przez długie lata gwarancją jakości i wyższego standardu. Jej roboty koszące regularnie uzyskują czołowe miejsca w fachowych recenzjach.  Możesz liczyć na dobrą wydajność, profesjonalne wykonanie. Kosiarki przeznaczone są do koszenia na rozległych terenach i trzeba również być przygotowanym na wyższą cenę (od 3900 PLN – 21700 PLN).
 • Worx – ta marka znana jest przede wszystkim zwolennikom profesjonalnych narzędzi elektrycznych. Jej kosiarki automatyczne Landroid są bardzo dobrze wyposażone (włącznie z Wi-fi), po trawniku poruszają się szybciej niż konkurencja, a kupić je możesz w przyjaznej cenie (od 1875 – 6500 PLN).

Najczęściej zadawane pytania przez kupujących (FAQ)

Jak rozpocząć koszenie kosiarką automatyczną?

 1. Na początek zbierz z trawnika wszystkie przedmioty, które mogłyby niepotrzebnie utrudniać ruch kosiarki (zabawki, piłki, kamienie, gałęzie, …). Jeśli trawa jest wyższa niż 10 cm, trzeba ją skosić za pomocą zwykłej kosiarki.
 2. Przed pierwszym uruchomieniem należy za pomocą drutu ograniczającego dokładnie wyznaczyć obszar koszenia. Musi to być obszar zamknięty, bez pominiętych, otwartych przestrzeni. Jeśli w ogrodzie masz oczko wodne, zostaw przed jego brzegiem pas o szerokości co najmniej 30 – 40 cm.
 3. Stację dokującą umieść w dobrze dostępnym miejscu, nie może w rogu ogrodu czy posesji. Uważaj na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i zasięg dysz rozpylających.
 4. Między stacją dokującą a najdalszym miejscem koszonego terenu poprowadź przewód doprowadzający, który sprowadzi kosiarkę automatyczną ze słabą baterią z powrotem do stacji.
 5. Zaprogramuj pracę kosiarki – czy już ręcznie na panelu sterowania lub za pomocą aplikacji zainstalowanej w Twoim smartfonie.

Jak dbać o kosiarkę automatyczną?

Konserwacja kosiarki automatycznej nie jest skomplikowana. Nie musisz dolewać benzyny, wymieniać oleju, czyścić filtrów, czy ciągnąć za sobą długiego kabla. Nie ma kosza zbiorczego, skoszoną trawę od razu mulczuje. Należy przede wszystkim regularnie czyścić podwozie, noże i kółka. Noże trzeba również raz na jakiś czas ostrzyć, podobnie jak w przypadku innych typów kosiarek.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci, albo przynajmniej zainspirowali Cię przy wyborze nowej kosiarki automatycznej. Jeśli tak, będziemy Ci wdzięczni za Twoją opinię, doświadczenie, Twoją recenzję, porównanie lub ocenę zakupionego przez Ciebie produktu. Możesz to zrobić na tej stronie w komentarzach poniżej. Może właśnie Twoja opinia pomoże innym wybrać tę najlepszą kosiarkę automatyczną, jaka na rynku istnieje.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..