Ranking najlepszych odkurzaczy automatycznych

Ranking 8+ najlepszych odkurzaczy automatycznych (opinie 2020)

Niewiele osób naprawdę lubi odkurzać. Jest to zajęcie, która wymaga dużo czasu, potu i wysiłku, a na dodatek musisz to robić w kółko. Rozwiązaniem tej sprawy są po prostu odkurzacze automatyczne, które stają się dzięki coraz lepszej i zaawansowanej technologii bardziej popularne, niż kiedykolwiek przedtem.

Jak ale wybrać ten najlepszy odkurzacz automatyczny, który będzie odpowiadał Twoim wymaganiom i nie kupić tylko „brzęczące coś”, co w salonie tylko rozproszy kurz? W końcu chodzi o stosunkowo nieznaną dziedzinę urządzeń, które jeszcze do większości domów nawet nie zdążyły dotrzeć.

Właśnie w tym pomoże Ci nasz ranking odkurzaczy automatycznych. Wybierać możesz we wszystkich półkach cenowych, pomiędzy odkurzaczami przeznaczonymi do małych i dużych przestrzeni, na twarde powierzchnie i dywany o długim włosie oraz nawet pomiędzy automatycznymi mopami.

Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu tych informacji o różnych modelach, które dla Ciebie wybraliśmy, będziesz na pewno mógł łatwiej się zdecydować, jaki odkurzacz automatyczny kupić.

Porównanie / ranking najlepszych odkurzaczy automatycznych

ProduktInfoOcenaCena (od)Tu kupisz najtaniej
1.iRobot Roomba i7
Czas pracy: 75 min
Czas ładowania: 3 h
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2450 zł Ceneo.pl
2.Neato Botvac D7 Connected
Czas pracy: 120 min
Czas ładowania: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 zł Ceneo.pl
3.iRobot Roomba 980
Czas pracy: 120 min
Czas ładowania: 3 h
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2250 zł Ceneo.pl
4.Xiaomi Roborock S5
Czas pracy: 180 min
Czas ładowania: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1800 zł Ceneo.pl
5.Miele Scout RX2
Czas pracy: 60 min
Czas ładowania: 150 min
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2600 zł Ceneo.pl
6.XIAOMI MI ROBOT VACUUM
Czas pracy: 150 min
Czas ładowania: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1350 zł Ceneo.pl
7.iRobot Roomba e5
Czas pracy: 90 min
Czas ładowania: 120 min
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1350 zł Ceneo.pl
8.iRobot Braava 390T Turbo
Czas pracy: 240 min
Czas ładowania: 240 min
Mopuje na mokro lub na sucho
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]900 zł Ceneo.pl

Jak wybrać odkurzacz automatyczny?

Na podstawie jakich parametrów wybierać odkurzacz automatyczny? Ponieważ nie chodzi o tanie urządzenie do sprzątania, powinieneś rozważyć wszystkie jego najważniejsze parametry, właściwości i funkcje. W naszym przewodniku skoncentrujemy się na wyborze takiego urządzenia pod różnymi względami – spojrzymy na wydajność, sposoby nawigacji, zasilanie i wytrzymałość, ale również głośność i metody filtracji.

Ważną rolę podczas wyboru odgrywa z pewnością również cena. Dlatego pod koniec rankingu przedstawimy trzy podstawowe półki cenowe i podsumujemy ich ofertę. Zapoznamy się z kilku aktualnie bardzo dobrze ocenianymi i popularnymi producentami i odpowiemy na niektóre ważne pytania dotyczące odkurzaczy automatycznych.

Zalety i wady odkurzaczy automatycznych

Najpierw trzeba się zastanowić, czy automatyczny odkurzacz to naprawdę to właściwe urządzenie do Twojego domu. Postaramy się pomóc Ci w poniższym przeglądzie zalet i wad.

Zalety:

 • Odkurzacze automatyczne oszczędzają Twój czas, mogą sprzątać, kiedy jesteś w pracy albo robisz coś innego.
 • Zapewniają regularny i stały porządek bez wysiłku.
 • Zużycie energii w przypadku tych odkurzaczy jest bardzo niskie.
 • Zaawansowane modele posiadają doskonale rozwiniętą orientację i mogą posprzątać nawet całe mieszkanie.
 • W razie niskiego poziomu baterii odkurzacze, same wracają do stacji dokującej.

Wady:

 • Wyższa cena.
 • W przypadku starszych i prostszych modeli, trzeba przygotować miejsce do sprzątania (usunąć przeszkody itp.).
 • Niższa wydajność. Większość modeli nadaje się tylko do grubszego sprzątania, odkurzacze te nie radzą sobie z większymi zanieczyszczeniami.

Odkurzacze automatyczne – sposób odkurzania / sprzątania

Ranking najlepszych odkurzaczy automatycznych

Odkurzacze automatyczne mogą posiadać różne „umiejętności”. Poniżej omówimy trzy podstawowe warianty.

Zwykłe odkurzanie

Odkurzacz o takiej umiejętności zastępuje standardowy odkurzacz. Posiada otwór ssący, a także szczotki obrotowe, które usuwają włosy, kurz i inne zanieczyszczenia z podłogi. Robot potrafi posprzątać twarde podłogi, a większość modeli poradzi sobie również z dywanami o niskim włosie.

Jednak bardziej skuteczne czyszczenie dywanów (szczególnie tych wyższych i gęstszych) możliwe jest za pomocą bardziej wydajnych modeli. Jakość i możliwości sprzątania zależą od wielu innych czynników, takich jak metoda nawigacji, wysokość urządzenia, konstrukcja szczotek, objętość pojemnika, jakość filtrowania itp.

Wycieranie na sucho

De facto nie chodzi o inny rodzaj urządzenia, lecz tylko o dodatkową funkcję sprzątania. Niektóre odkurzacze mogą być wyposażone w specjalne ścierki, które po użyciu szczotek i rury ssącej podłogę wytrą i usuną drobny kurz. Takie wykonanie odkurzacza jest już przeznaczone do bardziej dokładnego sprzątania. Jednak takiego „mopa” można zastosować tylko na twardych podłogach. Przy odkurzaniu dywanów należy ścierki usunąć.

Wycieranie na mokro

Ta funkcja jest obecnie w zasadzie maksimum, jakie może odkurzacz automatyczny dla sprzątania zrobić. Odkurzacz automatyczny więc zamiata (szczotki obrotowe), odkurza, wyciera na mokro i poleruje. Urządzenie jest wyposażone w pojemnik na wodę oraz dysze, które ją rozpylają. Następnie urządzenie poleruje podłogę za pomocą „mopa” – ścierek, umieszczonym za dyszami. Chodzi zatem o kombinację obu poprzednich funkcji + jedną dodatkową.

Minusem jest, że te modele zazwyczaj są droższe. Zbiornik na wodę na dodatek nie zawsze wystarcza do sprzątania większych powierzchni za jednym razem. Wodę trzeba w takim przypadku ręcznie dolewać.

Moc i siła ssania

Tak jak w przypadku klasycznych odkurzaczy, również dla odkurzaczy automatycznych do najważniejszych parametrów należy moc (czyli zużycie energii) oraz siła (konkretnie siła ssania). W przypadku odkurzaczy automatycznych moc bywa o wiele niższa niż w klasycznych odkurzaczach, czy w modelach pionowych. Czy to oznacza, że są w takim razie słabsze i mniej skuteczne?

Niezupełnie. W przypadku klasycznego odkurzacza należy nieczystości przenieść na dłuższą odległość od ssawki do pojemnika w korpusie urządzenia. W przypadku odkurzaczy automatycznych pojemnik i otwór ssący są ściśle połączone – zwykle dzieli je tylko parę centymetrów. Mimo to jednak prawdą jest, że klasyczne odkurzacze są bardziej wydajne i większość odkurzaczy automatycznych nie poradzi sobie z nieczystościami, które są bardziej wdarte w podłogę.

Jeśli chodzi o konkretne wartości, to moc i siła ssania modeli automatycznych porusza się w zakresie około dziesiątek Watt. Skuteczność urządzenia jednak zależna jest od konstrukcji i innych aspektów, czyli nie można jednoznacznie mówić, że urządzenie o mocy 30 W jest na pewno lepsze, niż to o mocy 20 W.

Odkurzacz automatyczny 1

Nawigacja

Jednym z w ogóle najważniejszych aspektów odkurzaczy automatycznych jest system nawigacji oraz orientacja w przestrzeni. Z tym czynnikiem związana jest również zdolność do pokonywania przeszkód lub ich omijania, możliwość sprzątania w kilku pokojach, jak również skuteczność i szybkość sprzątania. Obecnie producenci wyprzedzają się wzajemnie w tym, który z nich zaoferuje bardziej wyrafinowaną technologię i system nawigacji. Konkretne mechanizmy, funkcje i możliwości są więc stosunkowo różnorodne. W zasadzie można, ale spotkać się z dwoma wariantami odkurzaczy:

 • Podstawowe modele bez nawigacji – Starsze i tańsze odkurzacze nie posiadają własnej nawigacji w pełnym tego słowa znaczeniu. Sprzątają na zasadzie zaprogramowanych ruchów, ewentualnie losowo. Jedynym punktem orientacyjnym jest „zderzak”, który urządzenie – w razie zderzenia z przeszkodą – powiadomi, że ma poruszać się w innym kierunku. Robot błąka się po pokoju, a niektóre miejsca sprząta nawet kilka razy, niektóre miejsca znowu omija i nie sprząta w ogóle. Sprzątanie trwa dłużej i nie musi być dokładne.
 • Modele z własną nawigacją Wyższy poziom to roboty z własnym systemem nawigacji. Orientację zapewnia w tym przypadku jakiś specjalny system zaczynając od GPS po kamery czy naprowadzanie za pomocą lasera lub kombinacja kilku opcji. Wysokiej jakości modele potrafią omijać przeszkody bez uderzania w nie, sprzątają systematycznie miejsce od miejsca, nie upadną ze schodów a niektóre po przerwie w pracy (np. z powodu wyładowanej baterii) potrafią później automatycznie wracać do miejsca, w którym zakończyły sprzątanie. Jedyną wadą tych urządzeń jest stosunkowo wyższa cena.

Ładowanie odkurzacza automatycznego oraz stacji dokującej

Baza ładująca lub stacja to najważniejsze i niezbędne akcesorium każdego odkurzacza automatycznego. Stoi w jednym miejscu, podłączona do sieci elektrycznej i zapewnia odkurzaczowi „stację dokującą”, do której odkurzacz wjeżdża w razie niskiego poziomu baterii i doładowuje się. To, jakie możliwości stacja dokująca oferuje, zależy od wyposażenia konkretnego modelu.

Automatyczny powrót

Podstawową funkcją zazwyczaj jest automatyczny powrót do stacji. Odkurzacz rozpoznaje, kiedy nadszedł czas do doładowania i bez Twojej pomocy sam wjeżdża do stacji. Dzisiaj chodzi już o standardowe wyposażenie, jednak może go zabraknąć w przypadku starszych lub tanich modeli.

Mogą jednak występować różnice w tym, jak łatwo i szybko odkurzacz znajdzie stację ładującą. Tu istotny jest sposób nawigacji i komunikacji ze stacją. Mniej skomplikowane modele, które wyposażone są tylko w podstawową nawigację i działają zgodnie z określonym algorytmem, mogą wyszukiwać stację przez stosunkowo dłuższy czas, jeżeli znajdują się dalej od niej – lub między stacją a odkurzaczem znajdują się przeszkody.

Opróżnianie odkurzacza

Niektóre stacje ładujące oferują również funkcję automatycznego opróżniania pojemnika na odpady. W bazie wbudowany jest większy pojemnik i odsysanie próżniowe, które opróżni odkurzacz. Może to być bardzo wygodne podczas sprzątania dużych powierzchni. Większy wbudowany pojemnik w stacji może zmieścić nawet dziesięciokrotnie więcej niż pojemnik w odkurzaczu. Tej funkcji jednak brak w najtańszych modelach. Wbudowany pojemnik jednak zasadniczo wpływa na rozmiary stacji ładującej.

Rodzaje baterii

Bardzo ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji – praktycznie w przypadku każdego urządzenia akumulatorowego – powinien być rodzaj baterii. Obecnie można spotkać się w odkurzaczach automatycznych z bateriami Ni-MH oraz Li-Ion.

 • Ni-MH – bateria niklowo-metalowo-wodorkowa – bardziej przystępny cenowo wariant, który nie ma tak dużej pojemności. Nadal jest obciążony pewnym efektem pamięci, a jego właściwości stopniowo się pogarszają.
 • Li-Ion – bateria litowo-jonowa, obecnie najbardziej zaawansowany rodzaj na bieżąco stosowanych baterii. Doskonała pojemność w stosunku do wagi i rozmiarów baterii. Bez efektu pamięci, nie wymaga żadnych formatowań. Bardzo długa żywotność. Minusem jest nieco wyższa cena oraz gorsze zachowanie baterii w bardzo niskich temperaturach (co owszem w przypadku domowego odkurzacza zwykle nie bywa aktualne). Jeśli chcesz optymalnej wydajności, czasu ładowania, pojemności i żywotności, na pewno wybierz urządzenie z takim rodzajem baterii.

Objętość pojemnika

Każdy odkurzacz (nie tylko automatyczny) wyposażony jest w pojemnik na śmieci a jego objętość gra przy wyborze dosyć ważną rolę. Minusem odkurzaczy automatycznych ogólnie jest tylko minimalna objętość pojemnika, który trzeba często opróżniać. Robot może nie posprzątać całego pomieszczenia czy mieszkania na jednym pojemniku, jeśli na przykład pokój jest brudny i niesprzątany.

W zasadzie (ze względu nie tylko na objętość pojemnika, ale także ograniczoną wydajność) urządzenia te są przeznaczone przede wszystkim do regularnego i ciągłego sprzątania pomieszczeń mieszkalnych. Ogólnie objętość pojemnika porusza się w granicach od ok. 0,3 do 0,8 l. Odkurzacze posiadające funkcję wycierania na mokro są wyposażone również w zbiornik na wodę, który ma zwykle pojemność do około 0,3 l.

Pojemność baterii, czas pracy

Odkurzacze automatyczne to urządzenia akumulatorowe. Zazwyczaj są one wyposażone w baterie litowo-jonowe (Li-ion), starsze lub tańsze modele w baterie niklowo-metalowo-wodorkowe (Ni-Mh), które na ogół mają nieco gorsze właściwości. Pojemność baterii porusza się najczęściej w granicach od 2000 mAh do 5000 mAh lub nawet więcej.

Jeśli chodzi o czas pracy, to może wynosić od ok. kilkadziesiąt minut do około 3 godzin. W przypadku większości modeli czas pracy wynosi około 90-120 minut. Ważny jest również czas ładowania. Zwykle trzeba czekać od około 2 do 5 godzin.

Wysokość

Wysokość urządzenia może być istotna przede wszystkim, jeśli w pomieszczeniu znajdują się niskie meble, pod które wyższy odkurzacz po prostu się nie zmieści. Można spotkać się również z bardzo niskimi urządzeniami (mniej niż 8 cm), a nawet wyższe modele nie przekraczają wysokości 10 cm.

Głośność

W porównaniu z klasycznymi odkurzaczami odkurzacze automatyczne zwykle są cichsze, co z pewnością można uważać za zaletę. Należy jednak spodziewać się, że większość modeli osiąga poziomu hałasu od 60 do 70 dB. Dobrą wiadomością jest to, że odkurzacz może odkurzać, gdy nikogo nie ma w domu, a hałas nikomu nie przeszkadza (być może tylko sąsiadom).

Filtracja

Odkurzacz automatyczny powinien być wyposażony w filtr typu HEPA, który jest bardzo skutecznym filtrem. Większość obecnych urządzeń spełnia ten warunek. Te filtry są dodatkowo oznaczone jeszcze numerami. Najniższy to HEPA (ew. EPA) 10, który wychwytuje 85 % cząstek. Filtr HEPA 13 wychwytuje już 99,95 % cząstek.

Funkcje, opcje i akcesoria

Nowoczesne odkurzacze automatyczne mogą dysponować stosunkowo bogatym wyposażeniem. Spójrzmy więc na niektóre praktyczne i ciekawe funkcje.

Zdalne sterowanie

Częścią wyposażenia niektórych modeli może być pilot zdalnego sterowania – przede wszystkim chodzi o modele, które można zaszeregować do tak zwanej średniej półki. Umożliwia wygodną zdalną obsługę odkurzacza, chodzi o bardzo sprawnego pomocnika, ale nie jest to nic, bez czego nie można się obejść. Zastosowanie nie jest zdecydowanie takie same, jak na przykład w przypadku pilota do telewizora. Nowoczesne i bardziej zaawansowane modele odkurzacza mogą dysponować już opcją sterowania za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym…

Funkcja „inteligentnego odkurzacza”

Obecnie możliwość łączenia urządzeń i elektroniki z telefonami komórkowymi staje się coraz bardziej powszechną sprawą. I na pewno nie potrwa długo i będzie to po prostu standardem. Odkurzacze automatyczne wykorzystują zazwyczaj technologii bezprzewodowej Wi-Fi.  Dzięki temu możesz wydawać polecenia na przykład z pracy – nie jesteś ograniczony zasięgiem. Ponadto aplikacje sterujące mogą być bardzo wyszukane.

Wirtualna ściana

Bardzo ciekawa funkcja, która umożliwia stworzenie pewnych ograniczeń dla odkurzacza i zapobiega na przykład jego uderzaniu lub wjeżdżaniu do określonych miejsc, gdzie mógłby utknąć lub spowodować uszkodzenia. Istnieje kilka sposobów tworzenia wirtualnej ściany. Na przykład za pomocą małych „nadajników”, które zazwyczaj pracują z wiązką podczerwieni, i które stosownie umieścisz w przestrzeni. Kolejną i wygodniejszą opcją jest stworzenie wirtualnej ściany bezpośrednio w aplikacji sterującej. Należy oczywiście sprawdzić, czy odkurzacz automatyczny w ogóle posiada takie opcje. Chodzi o bardziej zaawansowane funkcje, które mogą nie być dostępne w tańszych urządzeniach.

Inne opcje aplikacji

Jeśli powrócimy jeszcze do możliwości sterowania odkurzaczem automatycznym za pomocą aplikacji mobilnej, trzeba powiedzieć, że zakres funkcji nie musi kończyć się na podstawowych poleceniach i wirtualnej ścianie. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli i aplikacji można na przykład wytyczyć strefy odkurzania, obliczyć optymalną trasę, wybierać różne programy odkurzania i skorzystać z wielu innych korzyści, dzięki którym odkurzacz automatyczny zostanie pełnowartościową częścią nowoczesnego „inteligentnego” domu.

Czujniki

Bardziej nowoczesne modele odkurzaczy automatycznych są zazwyczaj wyposażone w różne specjalne czujniki, które ułatwiają tym urządzeniom ruch w przestrzeni i sprawiają, że ich poruszanie się jest bardziej skuteczne. Mogą również zapobiegać różnym wypadkom. Zazwyczaj można spotkać się z czujnikami zapobiegającymi upadku odkurzacza (co docenisz na przykład, jeśli urządzenie ma odkurzać miejsca wokół schodów), ale także z czujnikami zapobiegającymi zderzeniom z meblami.

Jest to z pewnością znaczący postęp w stosunku do prostego zderzaka za pomocą, którego tanie i starsze modele „wyczuwały” swoją trasę. Bardzo praktycznym wyposażeniem są czujniki wykrywające brud i zanieczyszczenia. Takie czujniki potrafią na określonym obszarze wykryć większe zanieczyszczenia, a następnie odkurzają i sprzątają ze szczególną uwagą tak długo, zanim miejsce to nie zostanie idealnie odkurzone.

Inne możliwości i funkcje

Lista opcji, które mogą nowoczesne odkurzacze automatyczne oferować, może być dość długa. My przedstawiamy poniżej jeszcze kilka funkcji, o których zdecydowanie warto wspomnieć.

 • Lampa UV  – odkurzacz automatyczny może być również wyposażony w specjalną lampę UV, której zadaniem jest zapewnienie niszczenia bakterii i drobnoustrojów podczas odkurzania. Jest to zapewne bardzo ciekawa pokusa dla osób, które lubią idealny porządek, lub ewentualnie cierpią na alergie albo inne problemy. Trzeba jednak wiedzieć: skuteczność tej lampy nie zawsze jest na wystarczającym i odpowiednim poziomie. Dobrze jest kierować się profesjonalnymi testami odkurzaczy automatycznych, w których znaczącą rolę odgrywa właśnie lampa UV.
 • System SPOT (sprzątanie miejscowe) – jest to wyjątkowo dokładne sprzątanie bardzo małych przestrzeni, zwykle o powierzchni około 1 m2. Funkcja ta może być przydatna na przykład w razie rozsypania się czegokolwiek w domu, gdzie są małe dzieci lub zwierzęta domowe, którym często coś takiego się przydarza.
 • System anti tangle – starsze modele odkurzaczy automatycznych były bardzo często w domach narażone na kable sprzętu elektronicznego, końce firanek, frędzle dywanów lub tapicerki oraz na inne przeszkody, w które mogły się zaplątać. System „anti tangle” w takich sytuacjach uruchamia bieg wsteczny, który uwolni odkurzacz.
 • Kontynuacja sprzątania – Kolejna bardzo praktyczna funkcja, którą docenisz szczególnie w większym domu, którego odkurzacz nie potrafi posprzątać na jedno ładowanie.  Nie musisz pamiętać, gdzie odkurzacz zakończył pracę po rozładowaniu się baterii lub gdzie ma znowu sprzątanie rozpocząć. Po doładowaniu baterii urządzenie automatycznie wraca do miejsca, gdzie skończyło pracę i kontynuuje sprzątanie.
 • Wskaźnik – Stan naładowania baterii, pełny pojemnik na odpady czy zbiornik na wodę.
 • Opóźnienie włączenia – Można ustawić czas, kiedy odkurzacz automatyczny ma rozpocząć swoją pracę.

Video

Ceny odkurzaczy automatycznych

Ile kosztuje wysokiej klasy odkurzacz automatyczny, a ile przystępne cenowo urządzenie lub te najlepiej wyposażone modele? Mamy dla Ciebie przegląd trzech podstawowych półek cenowych oraz podsumowanie asortymentu w tych kategoriach, by łatwiej byłoby Ci się zorientować w aktualnej ofercie.

✅ Odkurzacze automatyczne do 850 PLN

Obecnie nawet w tej kategorii istnieje już całkiem dobra oferta, a najtańsze modele można kupić czasem nawet w cenie od 350 PLN. Również pomiędzy tymi cenowo przystępnymi urządzenia można znaleźć szereg najlepiej sprzedających się odkurzaczy automatycznych, które wystarczą do zaspokojenia potrzeb mniej wymagających klientów. W tej kategorii dużą popularnością cieszą się takie marki jak Tesla, Sencor.

✅ Odkurzacze automatyczne do 1700 PLN

Tu należy spodziewać się odkurzaczy o wiele ciekawszym wyposażeniu, które zwykle zawiera jakiś rodzaj własnej nawigacji, różne czujniki i specjalne funkcje. Można też liczyć na bardziej skuteczne sprzątanie. Znajdziesz tutaj modele bardzo popularnych marek Xiaomi, Tesla, Evolveo, Concept, Symbo.

✅ Odkurzacze automatyczne powyżej 1700 PLN

Bardzo zaawansowane modele o najbardziej jakościowym wyposażeniu. Oczywistością są doskonałe systemy nawigacyjne i czujniki oraz standardowo już modele wyposażone w funkcję wycierania na mokro. Takie urządzenia przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników. Najwyższą półkę reprezentują takie marki jak iRobot, Xiaomi czy Neato.

Najlepsze marki odkurzaczy automatycznych

Którzy producenci zajmują się produkcją przydatnych pomocników w postaci odkurzaczy automatycznych? Mamy dla Ciebie przegląd kilku najpopularniejszych marek.

 • iRobot – bardzo prestiżowa i popularna marka. Największy wybór modeli i zwykle również bardzo wysokie oceny w testach odkurzaczy automatycznych. Jednak ceny tych odkurzaczy bywają z reguły wyższe.
 • Xiaomi – Prawdopodobnie najbardziej popularna marka w historii. Odkurzacze automatyczne tej marki od dawna już znajdują się na najwyższym szczeblu popularności. Xiaomi polega na bardzo ciekawym wyposażeniu, a urządzenia często mają najwyższe oceny w testach i rankingach.
 • Robzone – Przyzwoity wybór odkurzaczy, przede wszystkim w cenach od około 1200 do 1700 PLN. W tej dziedzinie bardzo znana marka, która jednak została pokonana już przez inne.
 • Sencor – Marka Sencor to bardzo znana marka u nas – i to przede wszystkim dzięki urządzeniom AGD oraz elektronice w bardzo przystępnych cenach i dobrej jakości. Dotyczy to również odkurzaczy automatycznych.
 • Tesla – Kolejna popularna marka wysoko oceniana. Niektóre modele nawet są przystępne cenowo.

Najczęściej zadawane pytania przez kupujących

Czy odkurzacze automatyczne można zastosować do twardych podłóg i dywanów?

Ogólnie mówiąc tak. Jednak niektóre mniej wydajne modele nie muszą być całkowicie skuteczne na dywanach. Jeśli w swoim mieszkaniu masz więcej dywanów (szczególnie z wyższym włosiem), wybieraj uważnie i sięgaj po urządzenia o wyższej wydajności.

Jakie są koszty eksploatacji automatycznego odkurzacza?

Obecnie odkurzacze automatyczne należą nadal jeszcze do najkosztowniejszych urządzeń pod względem ceny zakupu. Szczególnie dobrze wyposażone nowoczesne modele kosztują zwykle ponad 1700 PLN. Jednak koszty eksploatacji tego urządzenia są bardziej przyjazne. Moc ssania tych odkurzaczy automatycznych jest zwykle bardzo niska. Z reguły porusza się około kilkudziesięciu watów. Pojemność baterii wynosi najczęściej od ok. 1500 do 4000 mAh. Jest to porównywalne z telefonem komórkowym. Same zużycie energii jest zatem dość nieistotne.

Jednak poza tym niektóre elementy wymagają regularnej wymiany. W szczególności chodzi o filtr i szczotki boczne. Zaleca się wymianę obu elementów przynajmniej raz w roku, w zależności o intensywności użytkowania i zużycia). Koszty wymiany poruszają się w cenie ok. 100 PLN za rok. I to znowu nie jest tak dużo.

Wskazówki dotyczące zastosowania odkurzacza automatycznego

Mamy dla Ciebie kilka rad i wskazówek, w jaki sposób odkurzacz automatyczny skutecznie wykorzystać – oraz jak nim się opiekować.

Pierwsze ładowanie

W przypadku nowych litowo-jonowych baterii nie trzeba nic specjalnego robić i można normalnie korzystać z urządzenia. W przypadku tańszych baterii typu Ni-MH zaleca się na początku sformatować baterię, czyli należy w kilku cyklach baterię zupełnie wyładować, a później całkowicie doładować.

Przygotowanie przestrzeni

Dla nowszych modeli, które dysponują różnymi czujnikami i bardziej zaawansowaną nawigacją, ograniczenie przestrzeni nie jest dużym problemem. Wykorzystać można do tego wyżej wspominaną „ścianę wirtualną”, która zabrania odkurzaczowi dostępu do wyznaczonych miejsc.

Dla starszych i tańszych modeli trzeba przygotować przestrzeń do sprzątania własnymi siłami. Przede wszystkim należy usunąć poza dostęp odkurzacza różne kable, firanki, pokrowce z frędzlami lub dywany, czyli cokolwiek, w czym mógłby się odkurzacz zaplątać. Kłopoty mogą mu sprawić niskie meble, pod którymi odkurzacz może utknąć (do tego może dojść na przykład po niektórymi rodzajami kaloryferów).

Problematyczne miejsca sam poznasz, jeśli będziesz śledzić odkurzacz przynajmniej podczas pierwszego sprzątania. Następnie należy także w odpowiedni sposób umieścić stację dokującą, wokół której powinna znajdować się wolna przestrzeń, by zapewnić odkurzaczowi swobodny dostęp do stacji.

Konserwacja odkurzacza automatycznego

Jak opiekować się odkurzaczem automatycznym?

 • Po każdym użyciu opróżnij pojemnik na odpady w odkurzaczu (ewentualnie regularnie opróżniaj pojemnik w stacji dokującej), raz na czas należy pojemnik dobrze wymyć i wyczyścić.
 • Należy czyścić boczne szczotki (po kilku cyklach pracy) oraz obudowę odkurzacza (całą).
 • Pamiętaj o regularnej wymianie filtrów (ok. 1-3 razy w roku w zależności od intensywności użytkowania).

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci lub przynajmniej zainspirowali Cię do wyboru nowego odkurzacza automatycznego. Jeśli tak, będziemy wdzięczni za Twoją opinię, doświadczenie, recenzję, porównanie lub ocenę produktu zakupionego przez Ciebie. Zrobić to możesz w komentarzach poniżej na stronie. Może właśnie Twoja opinia może innym pomóc wybrać ten najlepszy odkurzacz automatyczny, jaki na rynku istnieje.

3 comments

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..