najlepsze ekspresy do kawy

Ranking 14 najlepszych ekspresów do kawy (opinie 2023)

najlepsze ekspresy do kawy Dla wszystkich miłośników kawy skrupulatnie wybraliśmy 10 najlepszych ekspresów do kawy 2023 roku. Jakościowy ekspres do kawy może w dużej mierze podwyższyć Twój domowy komfort (ewentualnie uprzyjemnić godziny pracy), a jedyne, na co będziesz mógł się skarżyć, to wyższe spożycie kawy i mleka, ponieważ napoje kawowe przyrządza dokładnie tak, jak lubisz i smakują one jak od profesjonalistów z kawiarni.

Rynek pełen jest różnych typów ekspresów, więc chcielibyśmy Ci ułatwić odpowiedź na podstawowe pytanie – Na podstawie jakich kryteriów wybrać jakościowy ekspres do kawy? Będzie to cena, kolor, wygląd, czy rozmiary urządzenia? Nie możesz również przy wybieraniu ekspresu do kawy pominąć przystępności cenowej oraz dopasowania do wnętrza Twojej kuchni. Najważniejszą jednak właściwością pozostaje sposób przetwarzania i przygotowania kawy. W naszych opiniach na temat najlepszych ekspresów znajdziesz 3 podstawowe grupy: ekspresy automatyczne, dźwigniowe i kapsułkowe, które obecnie są wśród klientów najbardziej popularne. Każdy z tych ekspresów ma swoich zwolenników i od Ciebie tylko zależy, który z nich będzie tym idealnym.

Przegląd ekspresów, podstawowe funkcje, różnice oraz właściwości, które trzeba brać pod uwagę podczas zakupu nowego ekspresu do kawy znajdziesz w przewodniku Jak wybrać ekspres do kawy.

Ranking – najlepsze automatyczne ekspresy do kawy – TOP 6

ProduktInfoOcenaCena (od)
#1 De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110
Ciśnienie pompy: 15 bar
Moc wejściowa: 1450 W
Pojemność zbiornika: 1,8 l
+ Zintegrowany pojemnik na mleko
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1240 zł Więcej informacji
#2PHILIPS 5000 LATTEGO EP5334
Ciśnienie pompy: 15 bar
Moc wejściowa: 1850 W
Pojemność zbiornika: - l
+ 6 rodzajów kaw
+ ceramiczny młynek
+ Zintegrowany pojemnik na mleko
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1750 zł Więcej informacji
#3Saeco PicoBaristo SM3061/10
Ciśnienie pompy: 15 bar
Moc wejściowa: 1850 W
Pojemność zbiornika: - l
+ 11 rodzajów napojów
+ Zintegrowany pojemnik na mleko
+ ceramiczny młynek
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2900 zł Więcej informacji
#4Philips 3200 LatteGo Premium EP3241
Ciśnienie pompy: 15 bar
Moc wejściowa: - W
Pojemność zbiornika: 1,8 l
+ 5 rodzajów kaw
+ ceramiczny młynek
+ system LatteGo
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2100 zł Więcej informacji
#5De'Longhi Magnifica ESAM 3200
Ciśnienie pompy: 15 bar
Moc wejściowa: 1450 W
Pojemność zbiornika: 1,8 l
+ wytrzymały młynek
+ system grzewczy Termoblok
+ system Cappuccino
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1400 zł Więcej informacji

Ranking – najlepsze kapsułkowe ekspresy do kawy – TOP 5

ProduktInfoOcenaCena (od)
#1De'Longhi Nespresso Inissia EN80
Ciśnienie pompy: 19 bar
Moc wejściowa: 1260 W
Pojemność zbiornika: 0,7 l
+ Szybkie nagrzewanie
+ Auto wyłączanie
+ Kompaktowy rozmiar
[usr 5 text="true" tooltip="true"]200 zł Więcej informacji
#2NESPRESSO VERTUO NEXT AEROCCINO3
Ciśnienie pompy: - bar
Moc wejściowa: 1500 W
Pojemność zbiornika: - l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]800 zł Więcej informacji
#3De'Longhi Nespresso CitiZ&milk EN267BAE
Ciśnienie pompy: 19 bar
Moc wejściowa: 1710 W
Pojemność zbiornika: 1 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]950 zł Więcej informacji
#4Krups Nespresso Essenza Mini XN1101
Ciśnienie pompy: 19 bar
Moc wejściowa: 1260 W
Pojemność zbiornika: - l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]400 zł Więcej informacji
#5Tchibo Cafissimo Pure Black
Ciśnienie pompy: - bar
Moc wejściowa: 500 W
Pojemność zbiornika: - l
[usr 4 text="true" tooltip="true"]120 zł Więcej informacji
#6 Bosch Tassimo TAS1402 VIVY 2
Ciśnienie pompy: 3,3 bar
Moc wejściowa: - W
Pojemność zbiornika: - l
[usr 3.9 text="true" tooltip="true"]170 zł Więcej informacji

Ranking – najlepsze dźwigniowe ekspresy do kawy – TOP 4

ProduktInfoOcenaCena (od)
#1DE'LONGHI Dedica Style EC 685
Ciśnienie pompy: 15 bar
Moc wejściowa: 1350 W
Pojemność zbiornika: 1,1 l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]700 zł Więcej informacji
#2SAGE BES870
Ciśnienie pompy: - bar
Moc wejściowa: 1560-1850 W
Pojemność zbiornika: - l
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3050 zł Więcej informacji
#3De'Longhi Icona ECO 311
Ciśnienie pompy: 15 bar
Moc wejściowa: 1100 W
Pojemność zbiornika: 1,4 l
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]600 zł Więcej informacji
#4Blaupunkt CMP301
Ciśnienie pompy: 15 bar
Moc wejściowa: 850 W
Pojemność zbiornika: 1,6 l
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]330 zł Więcej informacji

Jak wybrać ekspres do kawy – poradnik

Zakup ekspresu do kawy nie jest codzienną sprawą, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek i ciekawych informacji, jak ułatwić Ci wybór i zdecydować się tak, żeby od teraz już tylko cieszyć się zapachem kawy. Na rynku dostępne są także ekspresy za kilkaset złotych. Jakość kawy przygotowanej w takim ekspresie, można jednak porównać można do kawą przygotowanej wodą ugotowaną w czajniku elektrycznym.

Jeśli już zdecydujesz się na ekspres, to powinien być on dominującym urządzeniem w Twojej kuchni, urządzeniem, w jakie opłaca się zainwestować.

Na początek przypomnijmy sobie podstawowe pytania:

  • Jak często będziesz korzystać z ekspresu?
  • Ile miejsca w kuchni możesz przeznaczyć na ekspres?
  • Ile czasu możesz poświęcić na konserwację urządzenia?
  • Chcesz przygotowywać różne napoje kawowe, czy wystarczy Ci kawa z kapsułek?

Dla niektórych kawa to tylko obowiązkowy poranny napój pobudzający, a  dla innych to mały rytuał, podczas którego zapominają o wszystkich kłopotach i na parę minut zanurzają się do aromatu i smaku bezkonkurencyjnej kawy. Zależy przede wszystkim od Twoich wymogów i życzeń, które następnie odzwierciedlają się przy wyborze modelu ekspresu.

Ekspresy do kawy kapsułkowe – szybka kawa, niska cena

Jeśli nie orientujesz się w gatunkach kaw, a mielenie kawy marnuje Twój czas, idealnym wyborem jest kapsułkowy ekspres do kawy. Wybierać można z wielu różnych kapsułek, z których można przygotować bardzo jakościowy napój. Takie ekspresy są tańsze i mniejsze niż pozostałe rodzaje ekspresów. Przed zakupem takiego ekspresu należy sprawdzić cenę oryginalnych kapsułek (1 kapsułka = 1 filiżanka kawy), rodzaje oferowany napojów oraz rozmiar pojemników na kapsułki.

Zaletą jest szybka obsługa – wkładasz wybraną kapsułkę, naciskasz przycisk i za niedługo napój jest gotowy. Wybierać można z mnóstwa kapsułek o różnych smakach, gatunkach kawy, istnieją nawet kapsułki z napojami dla dzieci, na przykład gorąca czekolada, herbaty dla dzieci itp. Nie jest wtedy potrzebny młynek do kawy, w kapsułkach zawarta jest dawka kawy, hermetycznie zamknięta, która nie traci na swojej wartości, nie dochodzi  w niej do kontaktu kawy z powietrzem.  Ekspres kapsułkowy zwykle bywa nieduży, o sprawnej konstrukcji, a cena jego nabycia jest niska. Nie unikniesz jednak zakupu kapsułek, które mogą częste picie kawy przez lata nieco podrożyć. Na dodatek dla prawdziwych wielbicieli kawy, kawa z ekspresu kapsułkowego nie przynosi tego właściwego i prawdziwego doznania.

Automatyczne ekspresy do kawy – pyszna kawa przygotowana jednym naciśnięciem przycisku

Oferują samodzielne i niezawodne działanie. Urządzenie zajmie się wszystkim, Twoim zadaniem będzie tylko uzupełnianie wody, kawy i ewentualnie mleka. Wystarczy wybrać sobie z kilku opcji swój ulubiony napój i podstawić odpowiednio dużą filiżankę, kubek czy szklankę. Należą do najbardziej jakościowych ekspresów na rynku, wyposażone są również w młynek na kawę ziarnistą i dlatego ich cena jest wyższa. Proponują jednak szeroki wybór opcji, ustawień oraz  najlepszy smak świeżo mielonej kawy.

Są idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują jakości i świeżości. Możesz w zupełności śledzić proces przyrządzania kawy, wybierasz program, rodzaj napoju, możesz ustawić moc/intensywność kawy oraz przygotować jednocześnie dwie filiżanki (w zależności od rodzaju ekspresu). Nadają się nie tylko do użytku domowego, ale również znajdują swoje zastosowanie w firmach, biurach itp. W Twojej kuchni wprawdzie wymagają trochę więcej miejsca, ale jeśli stawiasz na jakość, w kuchni wyglądają naprawdę doskonale. Te najlepsze ekspresy automatyczne wyposażone są również w funkcję samooczyszczania – automatycznie usuwają resztki kawy, wody i kamienia.

Tańszą wersją są ekspresy półautomatyczne, które nie posiadają młynka do kawy. Jeśli posiadasz młynek do kawy, na pewno zaoszczędzić może nawet kilkaset złotych. Prawdą jednak jest, że ekspresy półautomatyczne wymagają Twojej obecności podczas przyrządzania kawy (musisz wsypać kawę do urządzenia).

najlepsze ekspresy do kawy

Dźwigniowe ekspresy do kawy – doskonały wybór dla miłośników kawy

Idealne dla prawdziwych miłośników kawy, którzy lubią nowe doświadczenia z kawą i próbują różnych nowych smaków. Przygotowywanie napojów kawowych wymaga Twojej obecności oraz opanowania „rytuału” – czyli nauczenia się kolejności podstawowych kroków. Dźwigniowe ekspresy do kawy najwyższej jakości posiadają wbudowany młynek do kawy, jednak warto też wspomnieć o bardziej przystępnych cenowo modelach, bez młynka, o ciekawej funkcjonalności, z dyszą parową i o bardzo przyjemnym wyglądzie, w przypadku których kawę trzeba mielić oddzielnie.

Jakie są zalety? Doskonała kontrola tego, jak przebiega przygotowanie kawy i to właśnie Ty decydujesz o wyniku. Jeśli lubisz eksperymentowania z kawą i chcesz w tej dziedzinie zostać przynajmniej rodzinnym specjalistą od przyrządzania kawy, ekspres dźwigniowy jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że przygotowanie kawy może trwać dłużej niż jej picie, a ponadto dźwigniowy ekspres do kawy, żeby działał dokładnie tak, jak powinien, wymaga dokładnej i regularnej konserwacji, usuwania resztek kawy.

Dźwigniowe ekspresy do kawy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zużycie energii

Moc ekspresu porusza się zwykle w granicach między 1000 – 2000 W. Jest to mało czy dużo? Ze względu na to, że takie urządzenie włączasz tylko na parę minut dziennie, korzystanie z ekspresu nie powinno wyraźnie wpłynąć na wysokość kosztów za energię elektryczną. Nawet wtedy, jeśli chodzi o ekspres, który włączany jest kilkakrotnie (np. w biurze). Zupełnie tak samo byłby wykorzystywany czajnik elektryczny o podobnej, nawet wyższej mocy.

Ciśnienie podczas przyrządzania kawy

Prawda jest taka, że producenci wyprzedzają się wzajemnie i starają się zrobić wrażenie poprzez jak największe ciśnienie. Ale czy konieczne jest tak wysokie ciśnienie?  Ciśnienie w profesjonalnych ekspresach do kawy wynosi zwykle 9 barów i zupełnie wystarcza. Ciśnienie, dzięki pompie rotacyjnej, pozostaje takie same przez cały czas. W przypadku domowych ekspresów do kawy ciśnienie wynosi zwykle 15 barów lub więcej, ale pompa wibracyjna nie potrafi utrzymać jednakowego ciśnienia podczas całego procesu przygotowywania kawy. Niewielu z nas chce i może zainwestować tysiące złotych w profesjonalny ekspres do kawy, dlatego taki kompromis na pewno może nas zadowolić.

Jakość zastosowanych materiałów

W większości ekspresach do kawy metalowy rdzeń zazwyczaj bywa połączony z plastikową obudową. W lepszym przypadku może to być konstrukcja ze stali nierdzewnej. Polecamy skupić się na opiniach użytkowników oraz przeczytać kilka dyskusji, gdzie prawdopodobnie dowiesz się więcej o tym, czy Twój wybrany model to urządzenie solidnie wykonane, czy tylko takie sobie „tandetne”.

Młynek

Młynek wbudowany w automatyczny lub dźwigniowy ekspres do kawy znacznie ułatwia pracę z ekspresem, z drugiej strony ale podwyższa jego końcową cenę. Z tego powodu zdecydowanie nie powinieneś tej rzeczywistości brać na lekką wagę. Jeśli już płacisz, powinieneś wiedzieć za co. Zaletą są młynki ceramiczne, które nie przegrzewają się, są odporne na ciepło i ogólnie oddają bardzo dobre wyniki. Mogą jednak się popsuć, a ich naprawa jest kosztowna. Kolejnym typem to młynki stalowe, które przy wyższych obciążeniach, przegrzewają się, co odbija się na jakości kawy, kawa może się przypalić.

Zintegrowany system spieniania mleka oraz dysza parowa

Obecnie jest najbardziej poszukiwanym elementem w ekspresach do kawy. Pojemnik na mleko jest bądź zawarty w ekspresie do kawy, a mleko dozowane i spieniane automatycznie podczas przygotowywania kawy (ewentualnie w zależności od Twojego wyboru), albo można  odpowiedni pojemnik z mlekiem podstawić pod dyszę, a dysza parowa razem ze spieniaczem zapewni dobry wynik oraz piękną mleczną piankę. W tym przypadku zaoszczędzisz nie tylko przy zakupie ekspresu do kawy, ale także kilka centymetrów miejsca w kuchni, ponieważ pojemnik na mleko nie jest częścią stałą ekspresu.

Podgrzewanie filiżanek

Najlepsze ekspresy do kawy wyposażone są w praktyczną funkcję podgrzewania filiżanek, aby nie niszczyć aromatu i wyrazistego smaku kawy przy kontakcie z zimną ceramiką czy szkłem. Możesz więc delektować się swoją filiżanką kawy tej najlepszej jakości i najlepszego  smaku.

Regulowana wysokość wylewki kawy

Wspaniała rzecz, jeśli chcesz przygotować różne rodzaje napojów kawowych do kubków o różnej wysokości.

Regulowana temperatura wody

Funkcję regulowania temperatury posiadają te najbardziej doskonałe ekspresy do kawy. Każdy gatunek kawy wymaga nieco innego sposobu przygotowania, nieco innej temperatury wody. W ten sposób możesz osiągnąć niemal profesjonalnej doskonałości.

Automatyczne odkamienianie ekspresu

Nie chodzi tylko o ochronę wnętrza ekspresu przed osadami kamienia, ale również o jakość kawy, która przez regularne odkamienianie nie ulega zmianie.

Które marki ekspresów do kawy są najlepsze?

  • Stabilną pozycję na rynku już przez długie lata zajmują ekspresy Delonghi, które dostępne są w różnych relacjach cenowych, jak również w różnych wersjach. Nie może zabraknąć ekspresów kapsułkowych, automatycznych czy dźwigniowych. Wspaniale się sprzedają, a u klientów spotykają się z wielkim zadowoleniem.
  • Prawdziwi miłośnicy kawy polubili ekspresy Jura, które wyróżniają się doskonałością techniczną i precyzyjnym wykonaniem. Równie doskonała jest kawa, którą te ekspresy potrafią z Twoją pomocą przygotować.
  • Oprócz nich popularne są również ekspresy marki Krups, Bosch lub Philips.

FAQ

Jak działa kawiarka mokka?

Kawiarka typu Mokka przeznaczona jest do przygotowania podstawowej kawy. Zaletą jest to, że można przygotować jednocześnie kilka filiżanek kawy. Po każdym przygotowaniu odpowiedniej ilości kawy należy kawiarkę umyć. Zazwyczaj składa się z prostych elementów.

Co to jest kawa przelewowa?

Kawa przelewowa przygotowywana jest w zupełnie prostym ekspresie, który przeznaczony jest tylko do tego typu kawy. Działa w ten sposób, że, jak już sama nazwa podpowiada, ekspres ogrzewa wodę a następnie podgrzana woda płynie wraz ze zmieloną kawą przez sito prosto do filiżanki czy innego pojemnika. W ten sposób możesz przygotować kilka filiżanek jednocześnie, jednak kawa ta nie jest zbyt wyrazista, a jej zapach nie jest aż taki mocny. Taki ekspres przelewowy przeznaczony jest dla tych, którzy lubią pić kawę przez cały dzień.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci, czy przynajmniej zainspirowaliśmy Cię do podjęcia decyzji przy wyborze nowego ekspresu do kawy. Jeśli tak, będziemy Ci wdzięczni za opinię, doświadczenie, recenzję, porównanie lub ocenę zakupionego produktu. Możesz to zrobić w komentarzach poniżej na niniejszej stronie. I może właśnie Twoja opinia pomoże innym wybrać ten najlepszy ekspres do kawy, jaki dostępny jest na rynku.

1 comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Bardzo ciekawe i obszerne zestawienie. Ja osobiście największym zaufaniem darzę Delonghi, ale to pewnie dlatego, że to był mój pierwszy i jedyny ekspres do tej pory no i jeszcze działa 🙂