Ranking najlepszych butów barefoot

Ranking 6+ najlepszych butów barefoot (opinie 2023)

Czy wiesz, że niewłaściwa technika chodzenia może powodować bóle szyi i głowy? W rzeczywistości duży wpływ na to ma konwencjonalne obuwie, które wytłumiło podstawowe atrybuty naturalnego i miękkiego chodu. Jeśli interesuje Cię temat barefoot, mamy dla Ciebie propozycje najlepszych butów barefoot, jakie otrzymały pozytywne oceny użytkowników, a w danej kategorii mają już jakieś znaczenie.

Barefoot, czyli chodzenie na boso, jest dla człowieka zupełnie naturalne i dzięki temu biomechanika ciała działa dokładnie tak, jak anatomia człowieka to określa. Podczas chodzenia boso uruchamiają się wszystkie drobne kości, ścięgna i mięśnie. Współpracują i wspierają się nawzajem. Klasyczne obuwie zazwyczaj naturalne chodzenie ogranicza. Owszem, takie buty mogą być wygodne, ale na pewno brakuje im naturalności i powodują cały szereg komplikacji zdrowotnych. Ludzie jednak nadal patrzą z góry na tych, którzy normalnie chodzą na boso. I właśnie dlatego powstały buty barefoot, których zadaniem jest przedstawić, jak łatwe jest przejście do korzystania z zalet chodzenia boso, nie wychodząc poza własną strefę komfortu. Po prostu – w butach barefoot będziesz dobrze wyglądać, nie przyciągniesz niechcianej uwagi, a jednocześnie podejmując ważną decyzję zrobisz coś dla siebie, coś na rzecz dobrego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego.

Na co zwrócić uwagę w przypadku barefoot obuwia? Jakie warunki muszą spełniać wysokiej jakości buty barefoot? Czy buty barefoot może nosić każdy? Są jakieś ograniczenia czy przeszkody? Wszystkie podstawowe informacje zawarte są w poniższym poradniku wyboru. Jeśli jesteś w tej dziedzinie początkującym, możesz przy pierwszym wyborze zainspirować się naszym rankingiem, czy też na podstawie recenzji i testów butów barefoot wybrać model sprawdzonej marki mającej duże doświadczenia. My jednak już wiemy, że najczęściej będą to buty marek Vivobarefoot, Be Lenka, Merrell, Skinners.

Ranking 7 najlepszych butów barefoot 2023

ProduktOcenaCena (od)Tu kupisz najtaniej
1.BeLenka Prime
[usr 5 text="true" tooltip="true"]590 zł Więcej informacji
2.Ballet Flats
Be Lenka Sophie

[usr 5 text="true" tooltip="true"]490 zł Więcej informacji
3.Be Lenka Nevada
[usr 5 text="true" tooltip="true"]510 zł Więcej informacji
4.Sandały barefoot
Be Lenka Promenade

[usr 5 text="true" tooltip="true"]380 zł Więcej informacji
5.Be Lenka City
[usr 5 text="true" tooltip="true"]370 zł Więcej informacji
6.Be Lenka Trailwalker
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]670 zł Więcej informacji

Jak wybrać buty barefoot

Przez ostatnie lata buty barefoot przybrały różne formy i przyciągnęły szerokie grono osób w różnym wieku. Wybierać można od podstawowych butów barefoot (podobne do tenisówek, obuwia slip-on), poprzez jesienne botki po letnie sandały barefoot i baleriny. Nadają się również dla małych dzieci, gdzie wspomagają zdrowy rozwój chodzenia, idealne są dla dzieci w wieku szkolnym, dla dorosłych w wieku produkcyjnym oraz również dla emerytów. Buty te są również poszukiwane przez biegaczy i spacerowiczów, nawet na poziomie profesjonalnym. Jeśli chcesz mieć podstawową wiedzę o butach barefoot, trafiłeś na właściwe miejsce.

barefoot

Co to jest obuwie barefoot?

Obuwie barefoot symuluje chodzenie na boso. Stopy schowane są w nowoczesnych, sportowych czy eleganckich butach, które muszą właśnie spełniać kilka kluczowych cech, typowych dla butów barefoot. Tak więc wygląd tego buta na pewno nie jest za wszelką cenę stawiany ponad jego cel, który ma spełniać. Przedstawia sprytny sposób na przybliżenie korzyści płynących z chodzenia „prawie” boso szerszej grupie ludzi.

Istotne jest, aby stopa miała zapewniony naturalny kontakt z podłożem. Podeszwa klasycznych butów jest zbyt mocna, niepotrzebnie gruba i twarda. Właśnie z tego powodu wielu z nas cierpi na przewlekłe bóle stóp, stawów i pleców. Stopa nie wykorzystuje prawidłowo wszystkich mięśni, cierpi z tego powodu sklepienie, pięta, a także dochodzi do zmian całkowitej postawy ciała. Podczas chodzenia pracują niewłaściwe mięśnie – od stóp po szyję, a wręcz przeciwnie – mięśnie zapewniające idealny naturalny ruch bez bólu, stopniowo tracą na swojej funkcjonalności.

W przeciwieństwie do „klasycznych butów”, obuwie barefoot pozostawia stopy całkowicie swobodne. Podczas chodzenia w taki sposób aktywowane są długo tłumione bodźce sensoryczne, stymulowane są punkty nacisku oraz punkty refleksyjne, poprawia się postawa ciała. Można powiedzie, że poprawiają się również inne zmysły, koordynacja i orientacja ułożenia części własnego ciała (tzw. propriocepcja).  W przypadku dzieci, które chodzą w butach barefoot, korzyści są chyba najbardziej zauważalne. Bez wahania pokonują drabinki do wspinania, są bardziej elastyczne, lepiej znają i dostrzegają możliwości własnego ciała.

Buty Barefoot – zalety i wady

Jeśli do tej pory chodziłeś w zwykłych butach, to przechodzić na buty barefoot powinieneś przede wszystkim stopniowo. Prawdą jest, że pierwsze godziny spędzone w butach barefoot nie są dla wszystkich przyjemne. Stopy, mięśnie nóg oraz całkowita postawa ciała będą się „buntować” przeciwko wprowadzanym zmianom, a zmiany te nie będą bezbolesne.

Jeśli jest to możliwe, wybierz się w butach barefoot na krótszy spacer do parku, gdzie możesz wypróbować swoich reakcji i pierwszych odczuć. Pomimo początkowej niepewności polecamy nie przestawać. Dlaczego? Spójrz na zalety noszenia butów barefoot.

 • Są polecane przez fizjoterapeutów – stopa ma w butach barefoot wystarczająco dużo miejsca, aby naturalnie reagować i uczyć się właściwych ruchów.
 • Noszenie butów barefoot wzmacnia mięśnie i przyczepy mięśni wokół stawów.
 • Poprawia się postawa ciała, koordynacja i orientacja w przestrzeni.
 • Potrafisz rozpoznać przeszkody na powierzchni i zaczynasz bardziej postrzegać potrzeby własnego ciała.
 • Z pomocą tych butów pozbędziesz się uporczywego bólu pleców.
 • Prawidłowo dobrane są doskonale wygodne i przyjemnie lekkie. Noszenie butów barefoot nie męczy nóg.

Jest też druga strona, którą zdecydowanie powinieneś znać, ze względu na obiektywność informacji. Jakie są najczęstsze wady w przypadku obuwia barefoot?

 • Twój ortopeda może mieć do nich zastrzeżenia. Zwłaszcza, jeśli cierpisz na przewlekłe problemy ortopedyczne (płaskostopie, opadnięcie sklepienia poprzecznego, ostroga piętowa). Buty barefoot są płaskie, z zerowym spadkiem, co oznacza, że nie podtrzymują opadniętego sklepienia, ani nie utrzymują kostki w stałej pozycji.
 • Nie nadają się również dla osób z istniejącymi już problemami neurologicznymi i cukrzycą. Urazy stóp to zbyt duże ryzyko dla diabetyków.
 • Buty barefoot nadają się do chodzenia w środowisku naturalnym (park, łąka, leśne ścieżki, plaża. Długotrwałe chodzenie w butach barefoot po asfalcie, betonie i chodniku jest nieprzyjemne. A na dodatek, szybkie przejście na buty barefoot może spowodować osłabienie ścięgna Achillesa, zaostrzenie problemów z piętami – zwłaszcza jeśli długo i często chodzisz po równej, płaskiej powierzchni.
 • Większość oferowanych butów barefoot przeznaczona jest na okres od wiosny do jesieni.

Jak wybrać buty barefoot

Jak chodzisz? Szybki test wykaże nieprawidłowości w chodzeniu

O ewentualnych błędach w chodzeniu i stąpaniu może nas ostrzec przede wszystkim długotrwały ból, który jednak nie musi być zlokalizowany tylko w dolnej części nóg. Pojawiają się bóle bioder, pleców, szyi i głowy. Najczęstszą przyczyną jest przenoszenie środka ciężkości na pięty podczas chodzenia. Noszenie całego ciężaru ciała nie jest ich głównym zadaniem! To właśnie sklepienie i palce stóp powinny pracować na podobnej zasadzie jak „sprężyny” i w ten sposób zapewniać płynny i rześki chód.

Jak sprawdzić, czy chodzisz wyłącznie od pięt?

Stań bosymi stopami na gładkiej podłodze bez dywanu. Zatkaj uszy palcami i zrób kilka kroków w normalnym tempie. Jeśli przy każdym kroku usłyszysz „w sobie” dudnienie, to wiedz, że są to wstrząsy, które rozchodzą się po całym ciele właśnie od pięt.

Teraz spróbuj tą samą trasą przejść wykonując miękki krok od przedniej części stopy. Wyprostuj plecy, łopatki ściągnij do tyłu i zbliż je lekko do siebie, głowę trzymaj prosto (nie pochyloną do przodu). Tupot powinien zmienić się w delikatny szept. Bez silnych wstrząsów przenoszonych przez system wspierający ciało! Możesz nauczyć się chodzić w ten sposób na przykład za pomocą wysokiej jakości butów barefoot!

Więc jak to jest w Twoim przypadku?

Podstawowe i niezbędne cechy butów barefoot

Załóżmy, że zainteresowały Cię zalety butów barefoot. Teraz kolej na praktyczną część wyboru oraz podstawowe cechy butów barefoot. Jakie warunki powinny spełniać?

 • Podeszwa butów barefoot nie jest grubsza niż 6 mm: Podeszwa butów barefoot jest miękka i elastyczna, o grubości ok. 2 – 6 mm. Jej zadaniem jest zapewnienie idealnego, ale zarazem odpowiednio zabezpieczonego kontaktu z powierzchnią. Nie może być twarda, ponieważ w takim przypadku mięśnie nóg nie będą optymalnie brały udział w procesie chodzenia.
 • Podeszwa butów ma zerowy spadek: oznacza to, że po całej powierzchni mają taką samą wysokość. Podeszwa butów barefoot nie ma żadnego nachylenia, co jest typowe dla klasycznych butów, u których pięta jest lekko podwyższona.
 • Z przodu są buty szerokie i wyjątkowo wygodne: Palce powinny w takim bucie być w stanie pracować i w pełni włączyć się w chód. To jest możliwe tylko w takim kroju buta, który w pełni respektuje szerokość palców i wspiera ich ruchy w bok podczas chodzenia.
 • Nie mają wyprofilowanego sklepienia ani podparcia pięty: W odróżnieniu od butów ortopedycznych w butach barefoot nie ma wyprofilowanego sklepienia ani amortyzatora pięty.
 • Wyróżniają się elastycznością wzdłuż i w poprzek: Buty barefoot można zginać w pół, skręcać ja spiralę lub do postaci muszli ślimaka. Jest to możliwe dzięki cienkiej elastycznej podeszwie, precyzyjnemu sklejeniu / uszyciu oraz zastosowaniu wysokiej jakości materiałów.
 • Są lekkie: w butach barefoot można dotknąć i wyczuć palce. Buty nie są twarde, stosowane są lekkie syntetyczne i naturalne materiały o podwyższonej odporności na zużycie. Ponieważ powinny one symulować chodzenie na boso, ich waga jest minimalna.

Ranking najlepszych butów barefoot

Rodzaje butów barefoot

Oferta butów barefoot jest bardzo szeroka i obecnie można wybierać spośród wielu modeli sportowo-outdoorowych, jak również tych bardziej eleganckich. Przeważają półbuty barefoot oraz trampki barefoot, które można nosić od wiosny do jesieni. Na lato przeznaczone są sandały barefoot czy balerinki.

Jeśli w pełni polubiłeś ten naturalny sposób chodzenia, można już również kupić barefoot buty do kostek. Ten fason, który częściowo stabilizuje kostkę, jest niezwykle popularny wśród małych dzieci.

Jak poprawnie zmierzyć rozmiar stopy?

Do tego będzie Ci potrzebny tylko papier, ołówek i linijka lub miara krawiecka.

 • Stań boso jedną stopą na papierze i przenieś ciężar na stopę (stopa wtedy ma swój pełny rozmiar). Nie siadaj ani nie wychylaj się w bok.
 • Weź ołówek i obrysuj stopę.
 • Za pomocą linijki zmierz odległość między dwoma najbardziej oddalonymi od siebie punktami – czyli całkowitą długość stopy. Zwykle jest to odległość między środkiem pięty a końcem dużego palca.
 • Jednocześnie zmierz szerokość palców – chodzi o miejsce stawów palców.
 • Obrysuj i zmierz równie drugą stopę. Różnica między długością obu stóp wynosi średnio 5 mm. Wybierając odpowiedni rozmiar buta, należy kierować się „dłuższą” stopą.

A teraz kolej na doliczenie wolnej przestrzeni w bucie, która niezbędna jest do wygodnego chodzenia na boso. Dolicza się do zmierzonej długości i szerokości stopy.

 • W przypadku osób dorosłych zaleca się doliczyć 5 – 12 mm do długości stopy i 2 – 5 mm do szerokości.
 • Jeśli chodzi o dzieci to należy doliczyć 10 – 12 mm do długości a 2 – 5 mm do szerokości stopy.

W ten sposób możesz uzyskać całkiem dokładne parametry swoich przyszłych butów barefoot. Zwłaszcza jeśli planujesz dokonać zakupu online, czyli butów nie możesz przed zakupem przymierzyć. Dobrą informacją jest, że renomowani producenci mają na swoich stronach internetowych dokładnie opisane procedury mierzenia, ewentualne odchylenia oraz szczegółowe tabele rozmiarów. Więc pozostaje tylko znaleźć swój rozmiar zgodny z Twoimi wymiarami…

Jak wybrać buty barefoot dla dziecka?

Buty barefoot dla dzieci to temat nieco kontrowersyjny i dosyć trudno jest zorientować się w różnych rekomendacjach.

Jeśli zważasz i chcesz, aby pierwszymi butami Twojego dziecka były właśnie buty w stylu barefoot, skonsultuj się w tej sprawie najpierw z lekarzem pediatrą. Pierwsze kroki są niestabilne, a maluch potrzebuje wsparcia, by wzmocnić mięśnie i ścięgna wokół kostek. W takim przypadku na pewno lepiej sprawdzi się wysokiej jakości obuwie dziecięce do kostek z mocną podeszwą i stabilizacją prawidłowej pozycji nóżek.

Podobnie powinny mieć odpowiednią stymulację również w środowisku domowym. Poruszanie się boso po gładkiej podłodze nie powoduje żadnych bodźców i ma negatywny wpływ na budowę stopy.

Jeśli wybierzesz dla dziecka chodzenie boso czy w butach barefoot, to powinno nastąpić to w środowisku, w którym nóżki dziecka pracują i uczą się. Doskonały jest piasek, trawa, małe okrągłe kamienie, dywany z wysokim włosiem. W dziecięcych butach barefoot możesz z dzieckiem wybrać się na przykład do parku czy na bezpieczny plac zabawa. Jeśli wybierasz się na dłuższy spacer po chodniku i betonie (czyli po płaskiej twardej powierzchni, buty barefoot mogą, gdy są noszone przez dłuższy czas, wyrządzić więcej szkody, niż pożytku.

VIDEO

Ceny butów barefoot

Ceny butów barefoot są wyższe. Powodem jest jakość zastosowanych materiałów, sposób wykonania butów, ich trwałość, a także nazwa marki. Jednak pozytywne jest to, że większość markowych butów barefoot wykazuje wystarczające cechy, aby przekazać korzyści płynące z chodzenia w takich butach. Uważaj również na tanie imitacje, których korzyści są wątpliwe.

✅ Obuwie barefoot w cenie do 250 PLN

W tej półce cenowej oferta nie jest zadowalająca. Znajdziesz tu głównie wyprzedażowe modele z poprzednich sezonów, a trzeba się spodziewać, że nie muszą już być dostępne w Twoim rozmiarze. W tej cenie jednak można kupić wysokiej jakości skarpetobuty (np. marki Skinners), które przeznaczone są dla wielkich fanów chodzenia boso i są w minimalistycznym wykonaniu.

✅ Obuwie barefoot w cenach od 250 do 500 PLN

Druga półka cenowa zawiera już najlepiej sprzedające się buty barefoot, a przede wszystkim w wiosenno-letnim fasonie – takie jak lekkie trampki, baleriny, sandały i półbuty. Nadają się do noszenia na co dzień, do lekkich spacerów na łonie natury jak równie innych czynności outdoorowych. Warto zwrócić uwagę na produkty popularnych marek Vivobarefoot, Be Lenka, Merrell, które zachwycą Cię swoją różnorodnością.

✅ Buty Barefoot w cenie powyżej 500 PLN

Jeśli jesteś wymagającym użytkownikiem, na pewno spodobają Ci się zalety i właściwości butów barefoot w cenie powyżej 500 PLN. Wraz z ceną wzrasta ich trwałość oraz możliwość użytkowania w trudniejszym terenie. Nadają się również do intensywnego użytkowania przez spacerowiczów i biegaczy. Znajdziesz tu również modele przeznaczone do noszenia w chłodniejszych miesiącach roku.

Najlepsze marki butów barefoot

 • Be Lenka – popularne buty barefoot słowackiej marki Be Lenka dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Różne fasony i kolory. Pozytywne oceny, wysoka sprzedaż.
 • Merrell – amerykańska marka outdoorowa Merrelle ma w swoim portfolio również wysokiej jakości obuwie barefoot, które nadaje się również do noszenia podczas intensywnego uprawiania sportu.
 • Vibram Fivefingers – Unikalne buty z palcami doskonale sprawdzają się w wielu dyscyplinach sportowych. Nadają się do biegania w terenie, turystyki i innych czynności outdoorowych.
 • Skinners – skarpetobuty czeskiej marki Skinners to całkiem wyjątkowy produkt. Zapewniają przyjemne uczucie z chodzenia na boso, ale jednocześnie chronią stopę przed bólem.
 • Vivobarefoot – jedne z najbardziej popularnych butów barefoot, które uwielbiają nawet miłośnicy chodzenia na boso. Założyciel marki zamienił swoje negatywne doświadczenia z konwencjonalnym obuwiem na bardzo szeroką gamę wysoko ocenianych butów barefoot.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..