Ranking najlepszych soundbarów

Ranking 6+ najlepszych soundbarów (opinie 2020)

soundbar Jaką łączność i jakość dźwięku oferują najlepsze soundbary? Tym razem skierujemy naszą uwagę na wydawać się może niepozorne urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest polepszenie jakości dźwięku w Twoim salonie. Ma naprawdę duży potencjał zaciekawić – nagle poczujesz, że jesteś w środku akcji wraz z bohaterami, a Twoje wrażenia wizualno-akustyczne będą o wiele lepsze …..

Jeśli kupiłeś nowy telewizor, możesz Ci się wydawać, że dźwięk jest opóźniony w stosunku do jakości obrazu. Chodzi o jedno z drobnych niedociągnięć nowoczesnych telewizorów. Producenci przede wszystkim koncentrują się na jakości obrazu, a reprodukcji dźwięku nie poświęcają już tyle uwagi. Głośniki wbudowane w wąski profil nowego telewizora Full HD lub 4K UHD TV nie mogą osiągnąć takiej samej wydajności i przekonującego dźwięku, jak wysokiej jakości kino domowe. Nie pozwalają na to wymiary samego telewizora. Kilka lat temu weszły na rynek ze stosunkowo dużym sukcesem soundbary i częściowo wypchnęły ze sprzedaży klasyczne zestawy głośnikowe (domowe kino). Kompaktowy, elegancki „soundbar” nie zajmuje wiele miejsca, nie wymaga specjalnej instalacji i oferuje wyższą jakość dźwięku niż głośniki wbudowane w telewizorze. Trzeba jednak podkreślić, że dopóki nie miałeś możliwości usłyszeć różnice, może nawet nie zauważyłeś, że dźwięk Twoich ulubionych programów jest zupełnie na innym poziomie.

Jaka jest różnica między domowym kinem a soundbarem? Na jakich parametrach i wartościach należy skupić uwagę przy wyborze? Czy warto kupić drogi soundbar, albo wystarczy soundbar z niższej półki cenowej? W poniższym przewodniku wyborem skupimy się na najważniejszych parametrach soundbarów, których jako przyszły zadowolony klient nie powinieneś przeoczyć. W tej dziedzinie często nie decydują najwyższe parametry, lecz samo „know-how” producenta. Również tutaj obowiązuje, że drogie urządzenie może Cię rozczarować, a tańszy model może mile Cię zaskoczyć. Dlatego w tym przypadku zalecamy zapoznać się z testami i recenzjami soundbarów, które dostarczą Ci wiele informacji o jakości dźwięku, łączności i opcjach, jakie oferuje model, który Ci się podoba.

Podczas opracowywania tego rankingu inspiracją nam były oceny i doświadczenia użytkowników oraz fachowców. Znajdziesz w nim sprawdzone i wysokiej klasy soundbary, które wyróżniają się pod względem technologii audio oraz sposobu, w jaki brzmi dźwięk w pomieszczeniu, w przypadku tych urządzeń dźwięk jest na wyższym poziomie w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami z tej samej półki cenowej.

Porównanie / ranking najlepszych soundbarów

ProduktInfoOcenaCena (od)Tu kupisz najtaniej
1.LG SL10Y
Liczba kanałów: 5.1.2
Moc zestawu: od 401W
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2600 zł Ceneo.pl
2.Sonos Playbar
Liczba kanałów: -
Moc zestawu: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2800 zł Ceneo.pl
3.Sonos Beam
Liczba kanałów: 2
Moc zestawu: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1900 zł Ceneo.pl
4.Sony HT-XF9000
Liczba kanałów: 7.1.2
Moc zestawu: od 201W do 400W
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1560 zł Ceneo.pl
5.PHILIPS TAPB603
Liczba kanałów: 3.1
Moc zestawu: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1600 zł Ceneo.pl
6.Yamaha YAS-207
Liczba kanałów: 2.1
Moc zestawu: od 101W do 200W
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1400 zł Ceneo.pl

Jak wybrać soundbar?

Jeśli myślisz poważnie o zakupie sounbaru, poniższy tekst zawiera wiele informacji, które pomogą Ci szybko zorientować się w temacie. Soundbary podzielimy według ceny, podsumujemy listę marek, które oferują wysokiej jakości urządzenia, a nie zabraknie nawet pytań, które sprawią, że będziesz czuć się w tej dziedzinie bardzo swobodnie.

💡 Rozpocznijmy od tego najważniejszego – Jakie masz oczekiwania od urządzenia soundbar?

Chcesz tylko polepszyć jakość dźwięku Twojego telewizora albo szukasz urządzenia, które Cię swoim panoramicznym dźwiękiem i efektami dźwiękowymi wciągnie do filmu? Soundbary są w stanie dostosować się do nowoczesnych formatów i starają się zapewnić najwyższy możliwy komfort użytkowania. Niektóre z nich wyposażone są w DVD nagrywarkę, potrafią odtwarzać muzykę z pendrive, możesz streamować muzykę ze smartfona za pomocą Bluetooth, a większość soundbarów wyposażona jest nawet w radio FM. Wyróżniają się swoją łącznością i starają się komunikować się z jak największą liczbą urządzeń elektronicznych, za pomocą których można odtwarzać muzykę lub dźwięki.

💙 Na początek jedna dobra wiadomość – nawet podstawowy, tańszy soundbar zapewnia lepszy dźwięk niż głośniki wbudowane w telewizorach. Te najlepsze z nich potrafią polepszyć już wspominane dialogi, basy, mają tryb gry, tryb nocny oraz dźwięk, jaki odtwarzają, możemy nazwać jak najbardziej autentycznym.

Ranking najlepszych soundbarów

Co to takiego soundbar?

Soundbar można sobie wyobrazić jako wąską, elegancką listwę, która ukrywa w sobie zestaw głośników. Jego podstawowym zadaniem jest wytwarzanie czystego i żywego dźwięku z jednego zestawu głośników. Podczas oglądania telewizji masz dwie możliwości – albo zadowolić się dźwiękiem z wbudowanych głośników, albo kupić sobie domowe kino i w salonie umieścić kilka głośników, a jednocześnie poprowadzić kilka metrów kabli przez pokój. Jeśli dałeś radę, nagrodą był doskonały dźwięk, kiedy kroki przestępcy słyszałeś bezpośrednio za sobą. Soundbar tę lukę wypełnił w bardzo wyrafinowany sposób.

Ma minimalną ilość kabli, możesz go umieścić pod albo nad telewizor z płaskim ekranem i nie będzie w żaden sposób Ci przeszkadzał. Zajmuje minimalną przestrzeń a nawet z aktywnym subwooferem, który wytwarza niskie tony, może komunikować się bezprzewodowo. Wygląda bardzo dobrze i oferuje wiele opcji, dzięki którym możesz cieszyć się znacznie wyższą jakością dźwięku, muzyki czy słowa mówionego. Chociaż jest prawdą, że nie osiąga on jeszcze poziomu jakości kina domowego, jego kompaktowość, prosta instalacja, niepozorny wygląd oraz szerokie zastosowanie docierają do coraz większej liczby konsumentów.

Kiedy jest soundbar dobrym rozwiązaniem?

O soundbarze warto pomyśleć, jeśli chcesz uzyskać lepszej jakości dźwięku, a jednocześnie nie chcesz w pomieszczeniu ustawiać zbyt wiele głośników, które muszą być do siebie dopasowane akustycznie. Soundbary produkowane są bezpośrednio przez producentów telewizorów i w wielu przypadkach idealnie zgrane są z telewizorem. Zaoszczędzisz dużo miejsca, nie zakłócisz czystych linii zestawu meblowego w salonie i z pomocą instrukcji obsługi będziesz mógł go uruchomić już w ciągu kilku minut.

Należy jednak pamiętać, że soundbar nie potrafi nagłośnić większych pomieszczeń. Jest jednak wystarczającym rozwiązaniem dla większości salonów w mieszkaniach lub głównych pokojów dziennych w domach.

Kino domowe vs sounbar:  Jaka jest różnica?

Jakość zestawu audio, który składa się z kilku głośników ustawionych w pomieszczeniu, jest niezaprzeczalna. Już nawet sama pozycja (na przykład również za Twoimi plecami) zapowiada, że dźwięk będzie przestronny, podobny do tego w kinie. Jeśli do tej pory nie miałeś doświadczenia z kinem domowym, to nawet dźwięk z soundbara będzie dla Ciebie wspaniałym wrażeniem i zmianą na lepsze. Należy jednak spodziewać się tego, że optymalna jakość dźwięku, intensywności basów oraz efektów dźwiękowych będzie miała zasięg około 3-4 m od soundbara. Z soundbara rozprzestrzenia się niby kopuła dźwiękowa, a jeśli znajdujesz się w niej, nawet nie zauważysz jakichkolwiek ewentualnych niedociągnięć.

 • Jeśli jesteś wymagającym konsumentem, nie ograniczaj swojego budżetu ani przestrzeni, na pewno szukaj urządzenia w ofercie kin domowych.
 • Jeśli masz do dyspozycji mniejszą przestrzeń, nie masz odwagi do instalacji a zarazem chcesz polepszyć dźwięk telewizora, wtedy zdecydowanie wybierz soundbar.

Ilość kanałów soundbara oraz subwoofer

Soundbar to zestaw głośników elegancko ukrytych w korpusie o niewielkich rozmiarach. Dla domowego zestawu audio decydujące są dwie cyfry oddzielone kropką. W ofercie sprzedawców znajdziesz soundbary 2.0, 2.1, 5.1, 7.1. Co te wartości oznaczają?

💡 Pierwsza cyfra określa ilość głośników. Cyfra za kropką mówi o liczbie subwooferów (ich zadaniem jest odtworzenie głębi basów).

 • Soundbar 2.0 – chodzi o zestaw dwu przednich głośników (kanałów) do odtwarzania dźwięku stereo. Model podstawowy.
 • Soundbar 2.1 – dwa przednie kanały, które uzupełnia subwoofer. Może być częścią soundbara lub może chodzić o aktywny subwoofer zewnętrzny, który można umieścić w inne miejsce.
 • Soundbar 3.0 – dwa przednie kanały uzupełnione o kanał środkowy, który polepsza jakość dźwięku dialogów (słowa mówionego).
 • Soundbar 3.1 – chodzi o model poprzedni poszerzony o subwoofer.
 • Soundbar 5.1 – dwa przednie kanały (lewy i prawy) uzupełnia dwójka tylnych kanałów efektowych. Częścią zestawu jest także subwoofer.
 • Soundbar 7.1 – zaawansowany zestaw 6 kanałów i jednego subwoofera zapewnia bogaty i dynamiczny dźwięk przestrzenny. Cena tak wyposażonego soundbara już nieraz przekracza cenę wysokiej klasy kina domowego.

⏩ Jakie dodatkowe wyposażenie mają soundbary 3.1.2, 5.1.2 oraz 7.1.2?

Jeśli spotkasz się z trzema cyframi, wtedy trzecia cyfra – „2” – mówi o tym, że soundbary wyposażone są dodatkowo w dwa kanały, które skierowane są w stronę sufitu. Jeśli tak oznaczone jest kino domowe, jego częścią będą 2 głośniki sufitowe (technologia dźwięku Dolby Atmos).

⏩ Wbudowany czy zewnętrzny aktywny subwoofer?

Subwoofer to podstawowy element dla osiągania wysokiej jakości basów oraz dobrego poziomu tonów niskich. Możesz spotkać się ze subwooferem wbudowanym, który jest częścią soundbara. Chociaż nie wymaga dodatkowego miejsca, jakość basów nie będzie zbyt zachwycająca. Nieco lepszy jest zewnętrzny aktywny subwoofer (samodzielny „głośnik”), który jest do głównego soundbara podłączony kablem lub bezprzewodowo. Jest częścią droższych modeli, a jego zaletą są wysokiej jakości basy. Wyposażony jest w większą membranę i potrafi rozruszać większą ilość powietrza.

Jaka moc soundbara jest wystarczająca?

Obowiązuje reguła, która mówi, że im wyższa moc, tym lepiej, albo chodzi tylko o strategię marketingową, jak w przypadku frekwencji w telewizorze? Jeśli chodzi o całkowitą moc soundbarów bardzo często spotkasz się z różnymi opiniami i objaśnieniami. Optymalną wartością dla salonu średniej wielkości uważana jest wydajność 200-300 W ogółem (czyli moc wszystkich kanałów + subwoofer).

Jeśli szukasz urządzenia do nagłośnienia większego pomieszczenia, wybieraj soundbar o mocy ponad 400 W. Zwykle ze wzrastającą mocą rośnie również jakość nagłośnienia, jednak i to nie musi to być regułą. Słabej jakości konstrukcja może być powodem poważnych usterek czy wad. Polecamy jeszcze przed zakupem zapoznać się z dostępnymi opiniami i ocenami, które pomogą Ci zorientować się w temacie.

⏩ Jak wybrać soundbar na podstawie wymiarów pomieszczenia?

Ze wzrastającymi wymiarami pomieszczenia powinna być wyższa moc soundbara. Nie ma sensu kupować soundbara o zbyt dużej mocy do mniejszego pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę również szerokość ścian oraz akustykę pomieszczenia. Dobry soundbar o wyższej mocy mogą usłyszeć sąsiedzi za ścianą i to nawet przy niższej głośności.

Gdzie umieścić soundbar?

Zainstalować soundbar potrafi każdy, nawet technicznie mniej zdolny użytkownik. Wystarczy dla soundbara znaleźć odpowiednie miejsce i kierować się poleceniami zawartymi w instrukcji obsługi. Najczęściej urządzenie umieszcza się pod telewizorem. Trzeba uważać na jego wymiary, aby soundbar swoją wysokością nie zmniejszał ekranu o 1-2 centymetry i nie blokował czujnika sterowania telewizora za pomocą pilota. Soundbar bywa też często umieszczany na półce pod telewizorem, lub na samodzielnej podstawce, jeśli soundbar posiada wstępnie przygotowane otwory montażowe.

Łączność: Jak podłączyć soundbar?

Aby instalacja przebiegała bezproblemowo, należy najpierw sprawdzić możliwości podłączenia do telewizora. Jeśli Twój telewizor obsługuje dźwięk wielokanałowy, opłaca się zainwestować w wielokanałowy soundbar.

 • HDMI służy do niezawodnej cyfrowej transmisji obrazu i dźwięku. Działa na zasadzie wysokiej prędkości transmisji i potrafi przenosić na soundbar również bardzo dobrej jakości wielokanałowy dźwięk, który typowy jest dla telewizora 4K UHD. HDMI obsługuje również ARC (Audio Return Channel) do dwukierunkowego połączenia z telewizorem za pomocą jednego kabla. Wtedy soundbar może nadać sygnał dźwiękowy lub obrazowy do telewizora (np. jeśli soundbar wyposażony jest w nagrywarkę DVD).
 • Połączenie optyczne i koaksjalne to alternatywne sposoby podłączenia, również w przypadku transmisji dźwięku w jakości cyfrowej. Jednak szerokość pasma transmisji jest mniejsza niż w przypadku HDMI i poradzi sobie maksymalnie z zestawem kanałów 5.1.

Technologie bezprzewodowe – soundbary wyposażone w Bluetooth / WiFi / NFC

Wszyscy zapewne wiemy, że głośniki w laptopach, telefonach czy tabletach nie zapewniają zbyt dobrej jakości dźwięku. Dzięki nowoczesnym technologiom możesz jednak słuchać swoich ulubionych utworów całkowicie bez użycia jakichkolwiek kabli. Soundbar właśnie można stosować nie tylko w połączeniu z telewizorem, jego potencjał w całości wykorzystasz w połączeniu również z innym sprzętem elektronicznym.

 • Wystarczy, aby swojego smartfona, tablet lub laptopa połączyć za pomocą Bluetooth ze soundbarem i uzyska on dostęp do zawartości audio w tych urządzenia (znane również jako streamowanie przez Bluetooth).
 • Jeśli soundbar wyposażony jest również w Wi-Fi, może odtwarzać zawartość bezpośrednio z Internetu. Każde urządzenie, które masz podłączone do własnej sieci Wi-Fi, może łatwo uzyskać dostęp do soundbara. W zasadzie chodzi o ulepszoną wersję Bluetooth, gdyż właściwie Wi-Fi ma większy zasięg.
 • Bardzo sprawna jest również technologia NFC (Near Field Communication), wystarczy wtedy tylko przyłożyć telefon do soundbara, oba urządzenia połączone są błyskawicznie.

Złącza

Oprócz technologii bezprzewodowych soundbar dysponuje również mnóstwem przydatnych „fizycznych” złączy. Przed zakupem dokładnie rozważ, jakie dalsze urządzenia i gadgety masz zamiar s soundbarem łączyć i według tego wyszukaj idealnego urządzenia. Oprócz już wspominanych wejść HDMI, optycznego i koaksjalnego, dysponuje również złączem USB (np. możliwość podłączenia dysku zewnętrznego, nośnika USB) oraz złącze 3,5 mm Jack do podłączenia słuchawek.

Inne przydatne funkcje

 • Soundbar z tunerem FM – za pośrednictwem soundbara łatwo nastroisz swoje ulubione stacje radiowe i kiedykolwiek możesz je włączyć (nie trzeba kupować radioodbiornika).
 • Multiroom audio system – Soundbary wyposażone w tę technologię połączysz wzajemnie w ramach jednego mieszkania oraz jednej sieci Wi-Fi i możesz sterować wszystkie jednocześnie za pomocą jedynego urządzenia (np. laptop, tablet).
 • Tryb nocny – albo inaczej technologia DRC. Obniża wyraźne frekwencje tak, żeby były mniej słyszalne na odległość. Tryb ten docenisz zwłaszcza nocą, kiedy nie chcesz przeszkadzać sąsiadom lub dzieciom śpiącym w sąsiednim pokoju za ścianą.
 • Soundbar z odtwarzaczem DVD – uniwersalne rozwiązanie „kina domowego” w nowoczesnym wykonaniu posiada w wyposażeniu również odtwarzacz DVD. Zazwyczaj odbije się to na wysokości lub szerokości urządzenia.
 • Obsługa formatów MP3 / FLAC / WMA – jeśli masz swoją ulubioną kolekcję muzyki zapisaną na pendrive czy w chmurce, zawsze sprawdzaj, czy soundbar obsługuje odtwarzanie wspominanych formatów.

Video

Ceny soundbarów

Ile zainwestować w soundbar? Wszystko zależy od wymagań użytkownika, jak również od czasu, jaki spędzasz przy oglądaniu telewizji. Jeśli lubisz odpoczywać przy dobrym filmie, programie sportowym czy chcesz grać w grę, w takim razie naprawdę opłaca się wymagać od tego urządzenia maksymalne wyposażenie.

✅ Soundbary do 600 PLN

Najtańszy soundbar możesz kupić już w cenie 85 PLN, ale na pewno nie zachwyci Cię odtwarzanym dźwiękiem. Zwykle nie posiada HDMI, dlatego więc transmisja dźwięku o dobrej jakości jest bardzo ograniczona. Jeśli jednak rozejrzysz się pomiędzy modelami w cenie od 335 – 625 PLN, możesz znaleźć całkiem dobrze dostrojone podstawowe modele soundbarów 2.0, 2.1, które zapewniają co najmniej o 1 poziom wyższą jakość dźwięku w porównaniu z wbudowanymi głośnikami w telewizorze. Jednak brak subwoofera lub centralnego kanału nie pomaga w realistycznym odtwarzaniu dźwięku. Niższa moc podpowiada już, że są one przeznaczone dla mniejszych pomieszczeń.

✅ Soundbary do 1250 PLN

Aktualnie najlepiej sprzedające się soundbary poruszają się w cenach od 625 – 1250 PLN. Ich moc jest wyższa niż 200 W, a chodzi o soundbary 2.1, 3.1 oraz 5.2. Poziom reprodukcji dźwięku jest znacznie wyższy, podobnie jak łączność, a także szeroki wybór nowoczesnych technologii. Należą tu również soundbary wyposażone w Bluetooth do połączenia z telewizorem, które zainteresują przede wszystkim użytkowników, którzy chcą zminimalizować liczbę kabli.

✅ Soundbary od 1250 PLN

Najlepsze soundbary renomowanych producentów czekają na Ciebie w półce cenowej od 1250 PLN. Możesz wtedy już spodziewać się wysokiej jakości reprodukcji dźwięku oraz dźwięku przestrzennego 3D, który chyba najbardziej zbliża się do dźwięku wysokiej klasy kina domowego (oczywiście w idealnych warunkach i przy dobrej akustyce pomieszczenia). Chodzi o zestawy 3.1, 5.1, 7.1, ale także najnowsze 5.1.2 oraz 7.1.2 o mocy 350 W i wyższej. Posiadają szereg złączy, technologii połączenia bezprzewodowego i dzięki sprytnym algorytmom mogą poprawić dźwięk lub dostosować się do wybranego trybu (np. film, sport, gra, muzyka).

Najlepsze marki soundbarów

Przeczytaliśmy wiele testów soundbarów, które są publikowane w czasopismach specjalistycznych (np. WhatHifi, Audio Foto Video Bild, Audio Vision, Audio Test, Stereo itd.). Niektóre marki pojawiają się regularnie i co model, to lepsze i wyższe oceny. Wybór tych, które zaciekawiły nie tylko fachowców, ale również użytkowników znajdziesz poniżej.

 • JBL – Legendarna marka ma na swoim koncie soundbary, które należą do najbardziej jakościowych i to we wszystkich półkach cenowych. Zapewniają doskonały dźwięk przestrzenny i świetne basy.
 • Samsung – Nie tylko telewizory, ale również soundbary marki Samsung należą do grupy najbardziej popularnych wśród użytkowników. Wspaniale uzupełniają się razem z pozostałymi urządzeniami marki Samsung. Wyższe serie mogą przyciągać uwagę doskonale wyważonym dźwiękiem w każdym rogu pomieszczenia.
 • LG – Podobnie jak poprzedni producent, również marka LG oferuje do swoich telewizorów soundbary w różnych półkach cenowych. Razem z rosnącą ceną wzrasta również liczba kanałów, jakość subwoofera i tym samy również całkowita wydajność urządzenia, jeśli chodzi o dźwięk.
 • Sony – W ofercie tej marki znajdziesz również najwyższej klasy soundbary, które są zdolne odtwarzać najdelikatniejsze tony w jakości studyjnej, z naciskiem na wysoką rozdzielczość.
 • Yamaha – Japońska marka zajmująca się techniką dźwiękową oraz instrumentami muzycznymi ma bardzo dobrze opanowaną również reprodukcję dźwięku za pomocą soundbarów.
 • Bose – W trudnej konkurencji zwracają na siebie uwagę ponad standardowo wyposażone soundbary Bose. Ta marka amerykańska już przez kilkadziesiąt lat zajmuje się profesjonalną technologią dźwięku.
 • Harman Kardon – Najwyższej klasy technika audio wyposażona w ekskluzywne technologie prezentowana przez amerykańską markę zaciekawi przede wszystkim najbardziej wymagających użytkowników. Droższe soundbary o profesjonalnych właściwościach.
 • Panasonic – Wysokiej jakości soundbary z ulepszoną reprodukcją dźwięku i z naciskiem na doskonałą transmisję sygnału do urządzenia i równomiernie rozprzestrzenianie się dźwięku w pomieszczeniu.

 

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..