Ranking najlepszych materac do spania

Ranking 6+ najlepszych materac do spania (opinie 2020/2021)

Jakie by było obudzić się rano bez bólu mięśni i stawów, z energią na cały dzień? Ty też zadajesz sobie to pytanie i pomimo 8 godzin snu nadal daleko od tej pięknej rzeczywistości? Wybierz się z nami znaleźć ten najlepszy materac do spania!

Może zaskoczy Cię twierdzenie, że w rzeczywistości większość ludzi śpi na nieodpowiednim materacu. Materace, które mamy w swoich łóżkach mają już ileś tam lat i są już zużyte, nie są dostosowane do naszych potrzeb fizycznych i nie zapewniają już wystarczającego podparcia. Są pożywką dla roztoczy i bakterii, nie oddychają, a zamiast odprężać i regenerować przyczyniają się do naszej sztywności i nasilających się problemów zdrowotnych.

Przygotowaliśmy dla Ciebie opinie i ranking materacy najlepszej jakości, wyprodukowane z nowoczesnych materiałów. Nie pozwól, by cena miała wpływ na Twoją decyzję zakupu. Jakościowy materac to inwestycja na co najmniej 10 lat, a sprawdzony producent nie waha się zaoferować również tak długo trwającej gwarancji. Wybraliśmy materace, które spełniają wszystkie wymagania nowoczesnej produkcji materacy – są wykonane z trwałych, oddychających materiałów, o higienicznym antybakteryjnym wykończeniu, doskonale kopiują kształt Twojego ciała a jednocześnie zapewniają mu dokładnie takie podparcie, jakiego wymaga. Oczywistością jest również łatwa konserwacja oraz świadczony serwis z gwarancją.

Aby wyboru nie pozostawiać przypadkowi, przedkładamy również praktyczny przewodnik, który zawiera informacje i wskazówki poprawnego wyboru materaca, a dzięki któremu będziesz już bardzo blisko tego, żeby cieszyć się spokojnym i jakościowym snem.

Porównanie / ranking najlepszych materac 2020/2021

ProduktInformacjaOcenaCena (od)Tu kupisz najtaniej
1.Dormeo Air+ Select
Wysokość: aż 27cm
➕ Technologią sprężyn piankowych
➕ Antybakteryjny i hipoalergiczny
➕ 100 dni na próbę i 15 lat gwarancji
➕ Wyprodukowano w Polsce
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1600 zł Dormeo.pl
2.Ergo Comfort
Wysokość: aż 20cm
➕ Ergonomiczny materac
➕ Dostępny jest w wielu rozmiarach
➕ Antybakteryjny i hipoalergiczny
➕ 60 dni na próbę i 15 lat gwarancji
➕ Wyprodukowano w Polsce
➕ Testowany: Instytut Ergonomii w Monachium
[usr 5 text="true" tooltip="true"]960 zł Dormeo.pl
3.Dormeo 4 w 1 iMemory Silver
Wysokość: aż 18cm
➕ 3-strefowy materac
➕ Twardszą i miękką stroną
➕ Antybakteryjny i hipoalergiczny
➕ 100 dni na próbę i 15 lat gwarancji
➕ Wyprodukowano w Polsce
➕ Twardość materaca - H3/H4
[usr 5 text="true" tooltip="true"]880 zł Dormeo.pl
4.Dormeo Fresh Prima II
Wysokość: aż 18cm
➕ 3 strefy komfortu
➕ Antybakteryjny i hipoalergiczny
➕ 30 dni na próbę i 15 lat gwarancji
➕ Wyprodukowano w Polsce
➕ Średni stopnia twardości
[usr 5 text="true" tooltip="true"]800 zł Dormeo.pl
5.Dormeo iMemory S Plus
Wysokość: aż 20cm
➕ 3-strefowy materac
➕ Antybakteryjny i hipoalergiczny
➕ 60 dni na próbę i 15 lat gwarancji
➕ Wyprodukowano w Polsce
➕ 4 różne stopnie twardości
[usr 5 text="true" tooltip="true"]960 zł Dormeo.pl
6.Dormeo 14cm Siena
Wysokość: aż 14cm
➕ Pianką Ecocell®
➕ Hipoalergiczny
➕ 30 dni na próbę i 6 lat gwarancji
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]400 zł Dormeo.pl

Jak wybrać odpowiedni materac do spania?

Każdy dobry sprzedawca powinien umożliwić Ci poleżeć na materacu w różnych pozycjach. Chociaż tylko niewielu klientów korzysta z tej możliwości, jest to jedyny sposób, jak sprawdzić, czy materac będzie dla Ciebie odpowiedni. Chcesz zaoszczędzić czas i nie zajmować się transportem? W takim razie wybierzesz opcję zakupu materaca w sprawdzonym sklepie internetowym.

Ale jak wypróbować materac w razie zakupu online? Warto śledzić recenzje i opinie klientów oraz znać podstawowe cechy materacy. Z pewnością docenisz, jeśli po zakupie będzie istniała opcja wypróbowania materaca oraz jego zwrotu w ciągu 30 lub nawet 60 dni (jak na przykład jest to oczywiste w przypadku zakupu materacy marki Dormeo).

Jak wybrać odpowiedni materac do spania

Twardość materaców i ich cechy

Przy pierwszym spojrzeniu na materac zazwyczaj nie są widoczne jego warstwy, a jeśli do tej pory nie interesowały Cię jego cechy, to nawet po kilku minutach wyjaśnień nie będziesz wiedział, jaki materiał jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni i tu właśnie zależy tylko od umiejętności sprzedawcy, jaki produkt najlepiej Ci zaprezentuje. Tym, co wielu z nas robi kupując materac, jest sprawdzenie jego twardości albo naciskając ręką lub całym ciężarem ciała na materac wystawiony w sklepie. Twardość materaca decyduje nie tylko o jakości snu, ale także o walorach zdrowotnych materaca. Zbyt twardy lub wręcz przeciwnie, zbyt miękki materac może wyrządzić spore szkody, a Ty obudzisz się zmęczony i obolały. W jakich stopniach twardości materace produkowane są najczęściej? Czy poszczególne stopnie twardości są przeznaczone dla określonej wagi lub wieku?

⏩ Materace o stopniu twardości 1

Chodzi o bardzo miękkie materace, które są przeznaczone szczególnie dla osób o niższej wadze (maks. do 70 kg). Taka twardość materaca jest typowa dla materacy dziecięcych (o wymiarach 60 x 120 cm, 70 x 140 cm, 80 x 160 cm). Można również spotkać się z takimi materacami o pełnych wymiarach przeznaczonych dla osób dorosłych, ale nie zapewniają one wystarczającego podparcia dla ciała podczas długotrwałego snu. Bardziej nadają się do sporadycznego snu lub wykorzystanie znajdą w domkach letniskowych, daczach itp.

⏩ Materace o stopniu twardości  2

Popularne miękkie materace, które są szczególnie poszukiwane przez osoby cierpiące na bóle stawów. Przyjemnie miękki materac nigdzie nie uciska, ale jednocześnie może już zapewnić ciału wystarczający nacisk wsteczny, aby utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Są przeznaczone dla ludzi o wadze do 90 kg, najczęściej są wybierane przez kobiety.

⏩ Materace o stopniu twardości  3

Takie materace są już wystarczająco twarde, aby zapewniły odpowiednie podparcie osobom o wadze do 120 kg (średnia twardość). Preferowane są przede wszystkim przez mężczyzn, doskonale nadają się również dla dzieci, których organizm dopiero się rozwija. Składają się zazwyczaj z kilku różnych warstw pod względem materiału i wykazują doskonałą odporność na przedwczesne zużycie.

⏩ Materace o stopniu twardości 4

Twarde materace, które nie zginają się pod wagą ciała. Nie należą do najpopularniejszych, ponieważ większość z nas preferuje jednak spać na miększych materacach. Bardzo dobrze jednak będą służyć użytkownikom wyższej kategorii wagowej (do 150 kg), mężczyznom w średnim i starszym wieku, jak również sportowcom.

⏩ Materace o stopniu twardości 5

Chodzi materace twardsze o jeden stopień, które w żadnym miejscu nie zginają się. Takie materace wybierają osoby, które śpią na brzuchu lub plecach.

⏩ Materace o podwójnej twardości

Aktualnie jedne z najlepiej sprzedających się materacy o dwu różnych twardościach – w zależności od tego, na której stronie materac jest położony. Są przeznaczone przede wszystkich dla par małżeńskich, które chcą materac o tej samej wysokości i składzie. Mężczyznom bardziej odpowiada materac z twardszej strony, natomiast kobietom z miększej.

📌 Podział materacy na podstawie ich twardości może różnić się w zależności od producenta. Jeśli jeden producent ma podział twardości do 5 stopni, innemu mogą wystarczyć 4 stopnie, a kolejny może mieć znowu stopni 7. To w zasadzie oznacza, że materace różnych producentów o stopniu twardości 4 w rzeczywistości mogą mieć inny stopień twardości.

jakość snu materaca

Wypełnienie materacy oraz materiał rdzenia

Zapewne wiesz, że na początku materace dzieliły się tylko na piankowe i sprężynowe. Do nich dołączyły materace lateksowe i kolejno najbardziej popularne nowości, czyli materace warstwowe, ortopedyczne lub BIO.

⏩ Materace sprężynowe

Możesz spotkać się z klasycznym zestawem sprężyn z wierzchnią warstwą piany lub bardziej nowoczesną wersją – duża ilość małych woreczków sprężynowych, które dobrze rozkładają masę człowieka. Chociaż sprzedaż klasycznych „sprężyn” spada, ich niezaprzeczalną zaletą jest duża przewiewność, a tym samym mniejsze ryzyko rozmnażania się roztoczy. Woreczki sprężynowe zaś w połączeniu z warstwami pianki o różnej twardości tworzą materace o doskonałej elastyczności punktowej i właściwościach ortopedycznych.

⏩ Materace piankowe

Wysokiej jakości pianka dostosuje się do Twojego ciała, a kiedy wstaniesz z łóżka, to powróci do swojego pierwotnego kształtu. Dla łóżek, na których nie śpi się każdej nocy, wystarczą cieńsze materace z pianki poliuretanowej (PUR). Grubsze materace wyprodukowane z pianki PUR od dawna należą do najlepiej sprzedających się rodzajów – są elastyczne, sprężyste i dostępne cenowo. Pianka PUR jest również stosowana, jako wierzchnia część materacy sprężynowych.

Konkurentem dla pianki PUR jest pianka HR (zimna pianka, z języka angielskiego „high resistible”), która ma większe pory, jest doskonale sprężysta i elastyczna, bardziej przewiewna i nieco twardsza.

Wraz ze wzrostem zachorowalności na alergie wzrastało również zapotrzebowanie na materace wykonane z materiałów BIO – dlatego też została z olejków naturalnych wyprodukowana pianka BIO, odporna na pleśń i roztocza.

Warstwa specjalnej pianki pamięciowej (leniwej) jest rozwiązaniem dla starszych i chorych osób. Pod wpływem temperatury ciała staje się miększa i modeluje się pod ciężarem człowieka, zapewnia podparcie, nie powoduje odleżyn ani nie uciska stawów i kręgosłupa. Na etykietach oznaczana jest nazwą VISCO (wiskoelastyczny – czyli materiał termoaktywny).

⏩ Materace lateksowe

Są idealnym wyborem, jeśli poszukujesz miękkiego materaca, który z łatwością powraca do swojego pierwotnego kształtu. Jeśli są dobrze wykonane, to nie dochodzi w nich do gromadzenia się bakterii i roztoczy. Ich twardość zazwyczaj nie przekracza stopnia 2, dlatego też w celu podwyższenia sztywności materaca do jego struktury wkładana jest włóknista lub grubsza warstwa pianki.

⏩ Materace warstwowe i kombinowane

Starając się zadowolić klientów i stworzyć bardziej uniwersalne materace, zaczęto produkować materace, które łączą w sobie kilka różnych warstw i rodzajów pianki, dzięki czemu z jednej strony jest materac miększy, a z drugiej twardszy. Jeśli dodasz do tego dwustronny zimowo-letni pokrowiec, może przez chwilę zastanawiać się będziesz, które połączenie najbardziej Ci odpowiada.

Certyfikacja materacy

Czy certyfikat materaca jest ważnym wskaźnikiem jakości? Jeśli w opisie przez Ciebie wybranego materaca wyraźnie jest podane, że posiada certyfikat jakości, oznacza to, że producent jest dobrze przygotowany i przetestował materiały, z jakich wyprodukowano i jakimi wypełniono materac. Możesz spotkać się z certyfikatami EuroLATEX Exo Standard, ErgoCheck, OEKO-TEX Standard 100 lub Bure Veritas, itp. Producenci dbają o jakość poszczególnych stosowanych materiałów, które mogą nabywać od różnych poddostawców z całego świata. Na pewno zgodzisz się z nami, że jedna nieprawidłowa warstwa, która może przedwcześnie się zniszczyć spowoduje, że cały materac jest do niczego.

W przypadku zakupów online na pewno znaczenie ma certyfikat SAEC – gwarantujący bezpieczne zakupy w sklepie internetowym. Jeśli kupujesz materace dla kilku członków rodziny, jest to spora inwestycja i dlatego dobrze jest wybierać rzetelnych i sprawdzonych sprzedawców.

Parametry materaca i jego zastosowanie

💡 Jak wybrać odpowiedni rozmiar materaca?

Dobry materac powinien być o 20 – 30 cm dłuższy niż wysokość Twojego ciała, i aby móc wygodnie się obracać podczas snu, to dla dorosłej osoby zaleca się szerokość co najmniej 80-90 cm. W przypadku łóżka dwuosobowego – małżeńskiego – wystarczy szerokość 160 cm.

💡 Czy do łóżka podwójnego należy położyć 1 duży materac lub dwa mniejsze?

W łóżku małżeńskim powinny być materace dwa. Każdy z partnerów może mieć inne wymagania dotyczące twardości/miękkości materaca ze względu na budowę ciała. Łatwiejsze podnoszenie i obsługa podczas czyszczenia również przemawiają za dwoma materacami. Jeśli przeszkadzałaby Ci przerwa między materacami, możesz po prostu zastosować wspólne prześcieradło lub cieńszy wierzchni ochraniacz na materac o szerokości łóżka małżeńskiego.

💡 Jak wybrać materace według nośności?

Nie zapominaj o nośności – średnio nośność materaca o wymiarach 80 x 200 cm powinna wynosić minimalnie 100 kg lub o 10-15 kg więcej niż waga osoby, która na nim śpi. Nośność materacy najwyższej jakości porusza się w granicach od 130 – 140 kg. Wszystko to z myślą o Twoim komforcie i długotrwałości materaca.

💡 Jaka wysokość materaca jest odpowiednia do regularnego użytkowania?

Sposób korzystania z materaca jest bezpośrednio związany z jego wysokością. Jeśli materac ma być przeznaczony do okazjonalnego korzystania na łóżku w pokoju gościnnym, gość na tę jedną lub dwie noce nie będzie się sprzeciwiał tańszemu materacowi z pianki o wysokości 10 cm. Do regularnego i wysokiej jakości snu wymagany jest materac o wysokości 15 cm a nawet więcej. Z łóżka wyposażonego w taki materac łatwiej jest wstać, a podparcie dla mięśni i układu kostnego jest wystarczające.

Kto będzie spał na materacu?

Przy wyborze materaca najważniejsza nie jest cena, ale Ty sam. Jednak rzeczywistość jest taka, że kupując materac, zwykle uwagę zwracasz tylko na dwie cechy – wymiary i cenę.

Twardość materaca podawana jest w różnych skalach (od 1-5, od 1-7, lub od 1-10, przy czym najwyższa liczba oznacza najwyższą twardość). Należy kierować się przede wszystkim wiekiem/wagą użytkownika:

  • dla dzieci oraz studentów polecane są twardsze materace
  • dorosłym najbardziej odpowiadają materace o średniej twardości. Jeśli Twoja waga jest wyższa, wybieraj twardszy materac, jeśli Twoja waga jest niższa, wystarczy Ci nieco miększy materac. W tej kategorii znajdziesz najszerszą ofertę materacy pod względem wykonania, wymiarów i cen.
  • starsze osoby, ze względu na ich problemy zdrowotne, docenią wysokie, miękkie materace, które pozwolą ciału odpocząć, a nawet po dłuższym leżeniu nie powodują odleżyn (tzw. przeciwodleżynowe) i także łatwiej z nich można wstać.

Zalecenie: Jeśli nie umiesz się zdecydować, szukaj materaca o dwóch stopniach twardości, tzn., że po każdej stronie jest inna twardość (miększa i twardsza strona), a następnie wybierasz według swoich własnych wymagań.

 Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa i stawów, sprawdź, czy Twój przyszły materac należy do grupy materacy ortopedycznych. Z tym bardzo ściśle wiąże się również właściwy stelaż. Nie wahaj się i pozwól sobie zaczerpnąć porady u fachowca. Parę tygodni snu na właściwym zestawie materac + stelaż może pomóc Ci pozbawić się nawet długotrwałego bólu chronicznego.

W jaki sposób może pokrowiec na materac poprawić jakość Twoje snu?

Do niedawna jeszcze wymagania konsumentów, co do pokrowca, były zupełnie proste – wystarczyło, aby pokrowiec był zdejmowany, można go było prać i żeby zachowywał swój kształt. Jednak to właśnie pokrowiec, który znajduje się między Twoim ciałem i materacem, dlatego też jego funkcją jest, by zapewniał optymalny przepływ powietrza, odprowadzanie wilgoci oraz przyjemny klimat do snu.

Wykonanie antyalergiczne w postaci włókien srebra lub z dodatkiem aloesu to obowiązkowe wyposażenie każdego jakościowego materaca. Jeśli znajdziesz także dwustronny pokrowiec, który ma swoją zimową i letnią stronę, lub dodatkowo posiada zamek błyskawiczny na obwodzie ułatwiający pranie, to wiedz, że natrafiłeś na producenta, który przede wszystkim dba o Twój komfort.

Potrzebuję wysokiej jakości materaca, ale obawiam się większej inwestycji

Rozsądny wybór nie może niczego zepsuć i mamy nadzieję, że poprowadziliśmy Cię we właściwym kierunku. Jest oczywiste, że nowego materaca nie kupuje się codziennie (ani nawet corocznie), a zakup materaca w cenie 850 – 1300 PLN z pewnością nie jest sprawą bez znaczenia.

Jeśli zdecydujesz się na wariant złej jakości, z czasem mogą Twoje życie skomplikować problemy zdrowotne, brak energii oraz zmęczenie. A w wyniku tego zapłacisz więcej za leki niż za jeden odpowiednio dobrany materac.

Niektórzy producenci udzielają na swoje produkty 10-letniej lub dłuższej gwarancji. Właśnie dlatego, aby swoich przyszłych klientów przekonali o dobrej jakości swoich produktów.

Opłaca się zainwestować do swojego snu – to przecież jedna trzecia Twojego życia.

VIDEO

Ceny materacy

Jakość Twojego snu decyduje o tym, jak będziesz czuł się w ciągu dnia. Materac to jeden z najważniejszych czynników i choć każdy producent dba o Twoje słodkie sny, ceny w tej kategorii produktów bardzo się różnią. Jakie są podstawowe różnice i co jest typowe dla tanich materacy, a także dla ich droższej konkurencji?

Materace do 600 PLN

Najlepiej sprzedające się materace na łóżka jednoosobowe to materace producentów Panmatraci, Jaamatrac oraz Benab. Ciekawe połączenia kilku materiałów, średnia nośność do 110 – 120 kg, kilka stopni twardości oraz wysokość materaca do 20 cm. Skoncentruj swoją uwagę przede wszystkim na modelach, które mają bardzo dobre opinie.

Materace do 1300 PLN

W cenach od 650 – 1300 PLN znajdziesz naprawdę ciekawe kawałki lepszej serii sprawdzonych producentów, jakimi są Dormeo, Panmatraci, Benab, Tropico, Drevocal. Zaciekawić mogłyby Cię materace wielostrefowe, materace o różnych stopniach twardości, zaawansowane metody wentylacji, nacisk na wysokiej jakości opatentowane materiały wypełnienia lub pokrowca. Nośność porusza się średnio w zakresie od 120 – 140 kg. Wysokość niektórych modeli wynosi od 22 cm i więcej.

Materace od 1500 PLN

Materace dla najbardziej wymagających klientów, które przy odpowiedniej pielęgnacji i opiece swoją wytrzymałością pokonują tańszą konkurencję. Znajdziesz tutaj materace nie tylko o standardowej nośności, ale także o wzmocnionej konstrukcji, które wykazują dobrą elastyczność i trwałość nawet, jeśli waga użytkownika jest wyższa. Szeroka oferta wygodnych, zdrowotnych i również ortopedycznych materacy wyprodukowanych z tych najlepszych materiałów.

miękki lub twardy materac

Najlepsze marki materacy

Z bogatej oferty wybraliśmy i uszeregowaliśmy producentów, którzy odnoszą sukcesy w testach materacy, są liderami w sprzedaży i towarzyszą im pozytywne oceny użytkowników.

Materace Dormeo

⭐ W naszym kraju chyba nie ma człowieka, który nie słyszał niczego o materacach Dormeo. W ciągu lat ta marka zdobyła sobie bardzo dobrą reputację a w zakresie innowacji nie pozostaje w tyle za konkurencją. Uważamy, że wielkim plusem jest przedłużona, 10- oraz 15-letnia gwarancja, kompleksowy serwis oraz sklep internetowy pełen jakościowych produktów przeznaczonych do łóżek i gwarantujących dobry sen.

Materace Curem

⭐ Luksusowe materace dla wymagających użytkowników symulujące stan nieważkości są wyprodukowane z opatentowanych materiałów najwyższej jakości. Nieduży wybór, ale z precyzyjnym naciskiem na elastyczność odbicia, przewiewność oraz naturalną sztywność.

Najczęściej zadawane pytania przez kupujących (FAQ)

Jakie są najczęstsze wymiary materacy?

Wymiary materaca powinny korespondować z wymiarami Twojego łóżka. Tylko od Ciebie zależy, jeśli masz zamiar kupić łóżko i poszukujesz materaca albo na odwrót – chcesz kupić materac i szukasz do niego łóżka. Najczęściej sprzedawane są materace o wymiarach 90 x 200 cm oraz 80 x 200 cm, nawet jeśli kupujesz materace do łóżka dwuosobowego.

Materac do łóżka dwuosobowego o wymiarach 160 x 200 cm oraz 180 x 200 cm jest mniej praktyczny do podnoszenia i nie potrafi uwzględnić różnych wymagań dwóch osób. Jeśli jednej osobie odpowiada materac ortopedyczny, to druga osoba na przykład uwielbia komfort miękkiego łóżka. Jeśli planujesz zakup regulowanego stelaża, to na pewno wybierzesz z oferty materacy pojedynczych.

Popularne są również materace o wymiarach 140 x 200 cm. Nie są jednak pełnowartościowym łóżkiem dla dwojga, ale wykorzystanie na pewno znajdą przede wszystkim w pokojach studenckich.

Jakie właściwości powinien mieć materac dla człowieka cierpiącego na ból pleców?

W przypadku bólu pleców może być materac jedną z jego przyczyn lub odwrotnie – upragnionym ratunkiem. Kręgosłup to jedna z najważniejszych części ciała i pod wpływem stylu życia, pracy, wagi czy niewłaściwej aktywności fizycznej może być przeciążany. Jeśli poszukujesz materaca, który przyniesie Ci ulgę w bólu, zawsze sprawdź najpierw jego twardość. Ta porusza się w skali od 1 – 5 (w skali poszerzonej nawet do 7 czy 10), przy czym stopień 1 to najmiększy materac. Taki materac jest nieodpowiedni w przypadku bólu pleców, ponieważ ciało podczas snu przyjmuje nienaturalną pozycję, a wszystkie mięśnie, ścięgna i kręgi, które powinny nocą odpoczywać, są narażone na przeciążanie.

Zdrowotny materac ortopedyczny na ból pleców powinien być jednym z twardszych, ale nie zupełnie twardym. Powinien wiernie odwzorowywać kształty Twojego ciała, niezależnie od tego, czy lubisz leżeć na boku, czy na plecach. Spanie na plecach jest poza tym uważane za najzdrowszą pozycję. Nie obciążasz jednostronnie żadnej strony ciała, stawów, ani nic nie uciska Twoich narządów wewnętrznych. Jeśli jednak masz problemy z oddychaniem lub chrapiesz, ta pozycja nie będzie dla Ciebie tą właściwą i musisz iść na kompromis. Dobry materac ortopedyczny, który przynosi ulgę Twojemu kręgosłupowi, potrafi dostosować się w 5 punktach: w okolicach szyi i głowy, pod ramionami, w okolicach bioder, kolan i kostek. Utrzymuje kręgosłup prosto, podobnie jak podczas stania w pozycji wyprostowanej.

jak dbać o materac

Jaki wpływ na jakość snu ma stelaż?

Prawidłowej pozycji materaca nie należy lekceważyć. W przypadku, że masz materac piankowy, należy go umieścić na elastycznym stelażu listwowym z dostępem powietrza również do dolnej części, aby materac był dobrze wentylowany. W przypadku materacy sprężynowych zwykle stosowany był stelaż stały. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom i korzyściom dla Twojego snu.

  • Łóżko bez stelaża – w zasadzie chodzi o stałą deskę, która jest częścią głównie starszych łóżek. Szczególnie nadaje się do klasycznych materacy sprężynowych, które wymagają równomiernego podparcia na całej powierzchni. Jednak ich stosowanie ma kilka wad. Między innymi szczególnie chodzi o niewystarczającą oddychalność, gromadzenie się wilgoci pomiędzy deską i materacem. Jeśli masz takie łóżko, konieczne jest regularne wietrzenie i obracanie materaca.
  • Łóżko stelażowe – należy do najbardziej rozpowszechnionych i najlepiej sprzedających się. Dzięki listwom materac może oddychać i jest stale wentylowany od dołu. Stelaże mogą być tkaninowe, z deseczek stałych lub sprężystych lameli. Dalej są one podzielona na stałe, regulowane, a nawet zmotoryzowane stelaże regulowane, które przeznaczone są przede wszystkim dla osób starszych lub osób o ograniczonych zdolnościach fizycznych. Stelaże są stosowane głównie w połączeniu z materacami piankowymi i woreczkowymi. Nie są przeznaczone dla materacy sprężynowych.

📌 Czy wiesz, że stelaż umożliwia zmienić twardość materaca o jeden stopień w górę lub w dół? Jeśli wydaje Ci się, że Twój materac jest zbyt twardy lub jest bardziej miękki, niż planowałeś, wypróbuj w łóżku różne stelaże. Jeśli wybrany przez Ciebie stelaż nie będzie Ci odpowiadał, zwróć go i zamień go za inny. 

Jak prawidłowo dbać o materac i utrzymywać go w dobrym stanie?

Na temat żywotności materaca istnieje wiele różnych sprzecznych informacji. Podczas gdy fachowcy twierdzą, że materac powinniśmy zmieniać każdych 6-8 lat, niektórzy producenci oferują na materac gwarancję nawet do 15 lat. Po co więc zmieniać materac, który nadal jest objęty gwarancją? Gdzie jest prawda?

  • Każdy materac wymaga regularnego obracania, wietrzenia oraz usuwania podstawowych zabrudzeń (odkurzanie, usuwanie włosów itp. …).
  • Zwłaszcza w przypadku, jeśli jesteś chory, staraj się, by materac po przespanej nocy miał czas wyschnąć, w przeciwnym razie będą się stosunkowo szybko rozmnażać roztocza i inne niebezpieczne dla zdrowia mikroby. Pamiętaj jednak, żeby materacy nie stawiać w pobliżu gorących grzejników. Wysoka temperatura może uszkodzić warstwy pianki i osłabić ich funkcję oraz oddychalność.
  • Samo obracanie materaca powinno zapobiegać przed jego zbyt szybkim zużyciem oraz jego deformacją, przede wszystkim w okolicach bioder.
  • Wielką zaletą jest materac ze zdejmowanym pokrowcem, który można prać w wyższej temperaturze. Bez wysiłku pozbędziesz się wszystkich głównych zanieczyszczeń.
  • Jeśli masz zamiar dokładnie wyczyścić materac, wezwij fachowca lub przynajmniej skonsultuj się ze sprzedawcą, u którego materac kupiłeś. Stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących może materac nieodwracalnie uszkodzić. Może dojść do uszkodzenia struktury lub porów materiałów, z których materac jest wyprodukowany, a materac utraci swoją przewiewność lub zdolność dostosowania się.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci lub przynajmniej zainspirowali Cię do wyboru nowego materaca. Jeśli tak, będziemy wdzięczni za Twoją opinię, doświadczenie, Twoją recenzję, porównanie lub ocenę zakupionego przez Ciebie produktu. Możesz zrobić to w komentarzach poniżej. Może właśnie Twoja opinia pomoże innym przy wyborze najlepszego materaca na rynku.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..