ranking dyfuzorów zapachowych

Ranking 6+ najlepszych dyfuzorów zapachowych (opinie 2023)

Działanie cennych olejków eterycznych ma naprawdę ciekawe zastosowanie – od tworzenia przyjemnej atmosfery, rozpylenia zapachu w pomieszczeniu, po wyciszenie przed snem i korzystne działanie na nasze zdrowie. Olejki eteryczne muszą w powietrzu zostać rozproszone na małe cząsteczki. Dzięki temu lepiej wnikają komórkami naszego ciała i tym samy można w pełni wykorzystać ich potencjału. Tym razem wybraliśmy się na podróż po dziedzinie medycyny naturalnej i zapoznamy Cię z podstawowymi zaletami aromaterapii, korzystnymi właściwościami olejków eterycznych oraz tymi najlepszymi dyfuzorami zapachowymi, które nie tylko upiększą Twój dom, ale przyniosą radość dla Twego ciała i ducha.

Jak wybrać dyfuzor zapachowy? Czy to małe ciekawe urządzenie ma jakieś cechy charakterystyczne, które należy rozważyć? Czy może być używany również jako nawilżacz powietrza? O wszystkim, co ważne, dowiesz się w naszym przewodniku wyboru. To, czego u nas nie znajdziesz, uzupełniają ciekawe recenzje użytkowników na temat dyfuzorów zapachowych. Teraz wyobraź sobie przez chwilę zapach pomarańczy.

Porównanie / ranking najlepszych dyfuzorów zapachowych

ProduktInfoOcenaCena (od)Tu kupisz najtaniej
1.Dyfuzor Zapachowy Platinet
Wydajność: 30ml/h
Pojemność: 500ml
5 out of 5 stars (5 / 5)126 zł Ceneo.pl
2.Soehnle Dyfuzor Aromatu Bari
- powierzchni do 16 m²5 out of 5 stars (5 / 5)145 zł Ceneo.pl
3.Taotronics Tt Ad004 Shallow
Wydajność: -
Pojemność: 400ml
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)160 zł Ceneo.pl
4.Sixtol Vulcan
Pojemność: 350 ml
- Zasięg: 12 - 20 m2
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)110 zł Ceneo.pl
5.Physalis Ultradźwiękowy Dyfuzor
- powierzchni od 10 m² do 30 m²4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)103 zł Ceneo.pl
6.Eta Dyfuzor Essenco
Pojemność: 200ml
- Zasięg: do 20 m²
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)129 zł Ceneo.pl

Jak wybrać dyfuzor zapachowy?

Jeśli wahasz się, jaki dyfuzor zapachowy kupić, to najpierw zważ wszystkie opcje, które obecny rynek oferuje. Istnieją małe podstawowe dyfuzory za kilka złotych (zwykłe parowniki), ale także zaawansowane dyfuzory elektryczne wyposażone w kilka komfortowych funkcji.

Każdy, kto chce uprawiać aromaterapię, powinien dokładnie zapoznać się z zasadami stosowania olejków eterycznych, aby uzyskać z nich maksymalne korzyści. Ta alternatywna metoda leczenia, która stosowana jest już od tysięcy lat, przynosi przede wszystkim w ostatnich latach również wyniki naukowe, które przemawiają na jej korzyść. Odkryjmy w takim razie wspólnie magię esencji. I to z pomocą wysokiej jakości dyfuzora zapachowego, który pozwoli w pełni wykorzystać jej wyjątkowych właściwości.

olejki eteryczne

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia to medycyna naturalna, która do leczenia różnych schorzeń wykorzystuje mocy skoncentrowanych olejków eterycznych. Te otrzymywane są z różnych części roślin, zwłaszcza z pączków, łodyg i liści. Obecnie znane jest ponad 350 000 gatunków roślin, z których prawie 18 000 ma właściwości aromatyczne, przy czym w aromaterapii wykorzystuje się tylko około 400. Są tu ogromne niezbadane możliwości, w których może ukrywać się mocny potencjał leczniczy. Badania naukowe potwierdziły korzystne działanie w leczeniu chorób psychicznych, problemów ze snem, bólów głowy, chorób przewodu pokarmowego czy problemów immunologicznych.

Zalety i korzyści olejków eterycznych

Olejki eteryczne to właściwie naturalne złoto, które zwłaszcza w obecnych czasach pełnych sztucznych materiałów i zanieczyszczonego środowiska są nieocenione. Kontakt z przyrodą jest w przypadku wielu osób minimalny i czym dłuższy czas spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, tym bardziej narażamy się na rozwój chorób cywilizacyjnych. Oddychamy złej jakości powietrzem, pełnym chemii, bakterii i ciężkich metali. Środowisko naturalne ma zdolność samooczyszczania, dlatego więc czujemy się naładowani energią po zwykłym spacerze lasem. Czujemy się lepiej fizycznie i psychicznie. Za pomocą dyfuzora zapachowego możesz moc przyrody wprowadzić do swojego domu lub miejsca pracy.

Substancje aromatyczne zawarte w olejkach eterycznych przenikają do organizmu człowieka różnymi sposobami – poprzez inhalację, pęcherzykami płucnymi, skórą i błonami śluzowymi, przy podawaniu doustnym również ścianami przewodu pokarmowego. Dostają się bezpośrednio do krwi i stąd do całego ciała. W odróżnieniu od lekarstw syntetycznych, są one z czasem wydalane i nie pozostawiają za sobą żadnych śladów. Jakie zalety i właściwości przypisywane są olejkom eterycznym?

 • Oczyszczają powietrze – mają działanie antyseptyczne, antybakteryjne i antywirusowe. Szczególnie w okresie epidemii chorób wirusowych możesz zapobiec przenoszeniu się choroby z jednego chorego członka rodziny na innych.
 • Usuwają nieprzyjemne zapachy w domu / w miejscu pracy.
 • Mają pozytywny wpływ na nasz umysł i pozbawiają nas stresu.
 • Pomagają z problemami ze snem.
 • Niektóre olejki eteryczne pomagają w przypadku konkretnych schorzeń, np. zapach cytrynowy w przypadku wysokiego ciśnienia, zapach mięty łagodzi niestrawność, zapach eukaliptusa polecany jest w przypadku przeziębienia, zapach róży na ból głowy, zapach kopru włoskiego na problemy z nerkami

Co to jest dyfuzor zapachowy?

Dyfuzor zapachowy to urządzenie (czy nawet pomocnik domowy, dodatek meblowy), którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie dyfuzji – czyli rozproszenia olejków eterycznych na cząsteczki, tak aby połączyły się z powietrzem i mogły łatwiej przenikać do organizmu człowieka. Oferta w sklepach internetowych jest zaskakująco bogata, dlatego kolejno zapoznamy się również z poszczególnymi rodzajami, by móc wybrać taki dyfuzor zapachowy, który najbardziej będzie Ci odpowiadał.

Rodzaje dyfuzorów aromatycznych

Dyfuzor zapachowy z patyczkami

Chodzi o podstawowe wykonanie, które działa na zasadzie naturalnego odparowywania cieczy znajdującej się w misce lub szklanym pojemniku. Ma raczej charakter odświeżacza powietrza i działa bardzo powoli. Podstawę tworzy miska olejowa, flakonik lub wazon. Drewniane patyczki stopniowo wchłaniają olejek i rozprowadzają jego zapach w przestrzeni. Oprócz tego, że możesz zmieniać ilość patyczków, nie masz w tym przypadku innej możliwości regulowania aromaterapii.

Dyfuzor zapachowy cieplny – lampa zapachowa

Do parowania wykorzystuje ciepło. Jest to ceramiczna lampa zapachowa, gdzie w dolnej części umieszczasz świeczkę, a do miseczki wlewasz olej. Lotne związki olejków eterycznych są uwalniane pod wpływem ciepła, a podgrzewając je może dochodzić do pewnych zmian ich właściwości, utraty jakości czy nawet mogą powodować one problemy zdrowotne. Jakość powietrza pogarsza również spalanie świecy. Zaletą jest niska cena, cicha praca, minusem jest ryzyko poparzeń w przypadku przewrócenia lampy oraz naruszenie leczniczych właściwości olejków eterycznych.

Dyfuzor zapachowy rozpylacz

Jeśli potrzebujesz mocnej koncentracji olejków eterycznych w powietrzu, sięgnij po modelu rozpylającym. Olejek eteryczny nie jest niczym rozcieńczany ani podgrzewany. Jego właściwości ani jakość nie ulegają zmianie. Bardzo delikatny rozpylacz wyciąga olej z pojemniczka i rozpyla go w powietrzu. Mniej doświadczeni użytkownicy mogą nie oszacować prawidłowej szybkości i częstotliwości rozpylania, czego wynikiem mogą być bóle głowy i wysokie zużycie olejków eterycznych.

Dyfuzor zapachowy z wentylatorem

W środku ukrywa wentylator. Miękka bawełniana ściereczka nasiąka olejkiem eterycznym, a powietrze wychodzące z wentylatora uwalnia z niej substancje aromatyczne do powietrza. Jest to stosunkowo tanie, ciche i przenośne rozwiązanie (nawet do podróży czy do samochodu). Jednak wadą jest nierównomierne wykorzystanie olejku na ściereczce – do każdego olejku eterycznego powinna być przeznaczona inna ściereczka.

Dyfuzor zapachowy ultradźwiękowy

Obecnie najlepiej sprzedające się dyfuzory zapachowe to właśnie ultradźwiękowe. Działają przy pomocy wibracji. Do wody w pojemniczku dodajesz kilka kropli olejku eterycznego. Dzięki wysokiej częstotliwości tworzy się delikatna mgiełka. Olejek eteryczny nie jest podgrzewany, więc jego jakość nie ulega zmianie. Jednocześnie para wodna nawilża powietrze, czego docenisz zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy wiele domów ma problemy z suchym, ogrzanym powietrzem. Wiele modeli tego rodzaju dyfuzorów zapachowych posiada kilka przydatnych funkcji i ma doskonały wygląd. Właśnie również z tego powodu zajmują pierwsze miejsce pod względem popularności.

Czym charakteryzują się elektryczne dyfuzory zapachowe?

Do elektrycznych dyfuzorów zapachowych należą dyfuzor ultradźwiękowy, dyfuzor z wentylatorem oraz rozpylacz – wszystkie wymienione dyfuzory należy podłączyć do sieci elektrycznej. Niektóre z nich mogą pracować również na baterie do ładowania i dzięki temu można je łatwo przenosić z jednego miejsca na drugie. W odróżnieniu od tradycyjnych lamp zapachowych czy dyfuzorów z patyczkami oferują ponadto coś więcej – można regulować intensywność rozpylanego zapachu, można regulować czas ich pracy, niektóre nawet wyposażone są w przyjemną terapię światłem, a dyfuzory ultradźwiękowe działają również jako nawilżacze.

Dlaczego kupić elektryczny dyfuzor zapachowy?

Doświadczenia z dyfuzorami zapachowymi tego rodzaju są bardziej niż pozytywne.

 • Znajdują wykorzystanie w domach, mieszkaniach, biurach, jak również w salonach kosmetycznych, spa itp.
 • Stwarzają bardzo przyjemną atmosferę i nastrój.
 • Są doskonałym dodatkiem meblowym – ładnie wyglądają i jednocześnie mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
 • Doskonale sprawdzają się nie tylko w pokojach dziennych i sypialniach, ale również w pokojach dziecięcych – przyjemne światło uspokaja dziecko a odpowiednio dobrany olejek eteryczny stwarza przyjazną atmosferę do snu lub może pomagać w leczeniu infekcji dróg oddechowych, na które często cierpią właśnie małe dzieci.

Zwyczaj naszych babci – inhalacje nad garnkiem – w połączeniu z dyfuzorem zapachowym i olejkami eterycznymi nabierają zupełnie nowe, praktyczne znaczenie.

aromaterapia

Podstawowe parametry i właściwości dyfuzorów zapachowych

W następnych punktach skoncentrujemy naszą uwagę sprzede wszystkim na właściwościach elektrycznych dyfuzorów zapachowych, które doskonale się sprzedają dzięki ciekawym możliwościom ustawień i regulacji, jak również optymalnemu rozpraszaniu zapachu w pomieszczeniu.

Materiał

Wyglądają jak ładne wazoniki lub dekoracje domowe. Jednak nie starają się przyciągać zbytnio uwagi wyraźnymi kolorami. Najczęściej spotkasz się z przyjemnymi, stonowanymi odcieniami o naturalnych motywach, które będą pasowały do stylu wyposażenia. Obudowa zewnętrzna – korpus dyfuzora zapachowego – najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego, drewna lub ceramiki. Najpopularniejsze są te z tworzywa sztucznego. Niektóre są nawet doskonałą imitacją drewna. Ceramiczne są piękne, ale trzeba uważać, by ich nie rozbić podczas przenoszenia.

Pokrycie – wielkość pomieszczenia

Wybierając dyfuzor zapachowy należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia w stosunku do jego „wydajności”. Ten parametr podawany jest metrach kwadratowych, a jego wartość zaczyna się od 15 m2 (przeznaczony do sypialni i pokojów dziecięcych) i może przekroczyć wartość nawet 50 m2 (idealny do połączonego pokoju dziennego z kuchnią).

Wielkość pojemnika

Ten parametr różni się w zależności rodzaju. Jeśli do dyfuzorów z wentylatorem dodajesz tylko kilka mililitrów olejku eterycznego, to w przypadku ultradźwiękowych dyfuzorów zapachowych możesz spotkać się nawet z pojemnikiem o objętości 500 ml. Jednak ten pojemnik przeznaczony jest na wodę, do której dodaje się kilka kropel olejku. W opisie szukaj danych czasowych – te dane informują o tym, jak długo wytrzyma dyfuzor zapachowy tworzyć zapachy na jedno napełnienie pojemnika.

Zasilanie

Elektryczne dyfuzory zapachowe zasilane są z sieci za pomocą adaptera. Ich pobór mocy jest niski, około 8-15 W, czyli nie musisz w ogóle się martwić wysokimi rachunkami za prąd. Istnieją modele, które zasilane są bateryjnie, albo nawet wersje samochodowe podłączane do gniazdka samochodowego i umieszczane w miejscu na kubek, jak również przenośne dyfuzory zapachowe z portem USB, które można podłączyć do komputera lub laptopa i po prostu umieścić je na biurku.

Głośność

Jednym z ważnych parametrów, którego nie można pomijać, to głośność. Zwłaszcza, jeśli chcesz regularnie używać dyfuzora zapachowego. Dyfuzor zapachowy nie powinien przeszkadzać ani rozpraszać Twojej uwagi, budzić Cię ze snu. Jeśli jednak wyposażony jest w wentylator lub wytwarza wibracje, można jednak niewielkiego hałasu się spodziewać. Do 25 dB chodzi o bardzo ciche urządzenie, a jego dźwięk można porównać z szeptem, który w żaden sposób nie powinien przeszkadzać.

Funkcje elektrycznych dyfuzorów zapachowych

To, co przyciąga wielu użytkowników do kupna elektrycznego dyfuzora zapachowego, znajdziesz w następujących punktach:

 • Automatyczne wyłączenie – dyfuzor automatycznie wyłącza się po wyczerpaniu pojemności zbiorniczka.
 • Minutnik – do wyboru kilka interwałów czasowych, podczas których dyfuzor jest aktywny np. 1 h, 2 h oraz 4 h.
 • Ustawienie intensywności – z 2 – 3 trybów można wybrać intensywność rozpylanego zapachu. W dzień możesz wybrać intensywny zapach, a nocą delikatny.
 • Kolorowe światło LED – kojąca światłoterapia jest jedną z poszukiwanych funkcji.
 • Nawilżanie powietrza – zaletą ultradźwiękowych dyfuzorów zapachowych jest praktyczne nawilżanie powietrza. Chociaż nie ma takich samych opcji ustawień jak klasyczny nawilżacz powietrza, z pewnością przynosi korzyści zwłaszcza w sezonie grzewczym.
 • Oddzielnie zbiorniczki – najlepsze dyfuzory zapachowe oferują również coś dodatkowego. Czy w ciągu dnia wolisz zapach, który pobudzi Cię do aktywności, a wieczorem zapach na spokojny sen? W takim razie rozejrzyj się po modelach z 2 oddzielnymi pojemnikami. Objętość poszczególnych pojemniczków jest nieco mniejsza, ale spokojnie możesz przełączać z jednego zapachu na drugi.

VIDEO

Cena dyfuzorów zapachowych

Ile pieniędzy możesz wydać za dyfuzor zapachowy? Poniższe półki cenowe przedstawią Ci podstawowe różnice.

Dyfuzory zapachowe do 130 PLN

W tej cenie znajdziesz przede wszystkim dyfuzory z patyczkami i lampy zapachowe. Chodzi więc o naturalne parowanie lub parowanie pod wpływem ciepła bez możliwości regulacji. Ceny zaczynają się na 13 PLN i rosną wraz z jakością olejka eterycznego, który wliczony jest w cenę.

Dyfuzory zapachowe od 130 – 260 PLN

Od około 130 PLN można już nabyć elektryczny dyfuzor zapachowy. Oferta je bogata – nie tylko pod względem wykonania i wyglądu, ale również pod względem różnych funkcji. Zaglądając do porównywarki możemy stwierdzić, że chodzi o kategorię najlepiej sprzedających się dyfuzorów zapachowych z bardzo dobrymi ocenami użytkowników.

Dyfuzory zapachowe powyżej 260 PLN

Jeśli szukasz luksusowego designu, wyjątkowej jakości materiałów oraz wszystkich ciekawych funkcji, szukaj dyfuzorów w cenie powyżej 260 PLN. To prawdziwa uczta dla zmysłów – czy już w tradycyjnym, romantycznym, vintage lub nowoczesnym wykonaniu.

Najlepsze marki dyfuzorów zapachowych

W sklepach internetowych znajdziesz ponad 1000 różnych dyfuzorów zapachowych. Jakie marki są gwarancją jakości i oferują dobry stosunek ceny do wydajności? Na zakończenie spójrzmy na najlepiej ocenianych producentów, którzy cieszą się powodzeniem nie tylko u klientów, ale również w testach dyfuzorów zapachowych.

 • StadlerForm – najlepsza marka, która ma na uwadze jakość powietrza, specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza. W ofercie tej marki znajdziesz kilka wysokiej jakości dyfuzorów zapachowych w nowoczesnym wykonaniu.
 • Airbi – subtelne i eleganckie dyfuzory zapachowe marki Airbi zapewniają bardzo dobrą wydajność rozpylania, przyjemną terapię światłem i więcej niż atrakcyjną cenę.
 • Sunis – ciekawe drewniane, ale również nowoczesne wzory dyfuzorów zapachowych Sunis są bardzo popularne wśród użytkowników. Oferta jest bardzo szeroka, cena przyjazna – na pewno znajdziesz tu swojego faworyta.
 • Aromacare – pięknie wykonanych ultradźwiękowych dyfuzorów zapachowych z dobrym funkcjonalnym wyposażenie na pewno nie powinieneś przeoczyć.
 • Soehnle – chociaż oferta dyfuzorów zapachowych Soehnle nie jest tak szeroka, mogą one jednak zaciekawić Cię swoimi doskonałymi wynikami. Bardzo wysoka sprzedaż za granicą, przede wszystkim w Niemczech oraz wysokiej jakości materiały (np. szkło i bambus).

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci, lub przynajmniej zainspirowali Cię do wyboru nowego dyfuzora zapachowego. Jeśli tak, będziemy wdzięczni za Twoją opinię, doświadczenie, Twoją recenzję, porównanie lub ocenę zakupionego przez Ciebie produktu. Może właśnie Twoja opinia pomoże innym wybrać ten najlepszy dyfuzor zapachowy na rynku.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..