najlepsze alkomaty

Ranking 6 najlepszych alkomatów (opinie 2020)

najlepsze alkomaty W przypadku gdy często wsiadamy za kółko, lecz lubimy także przed snem napić się lampki wina, dobrym pomysłem będzie zakup alkomatu. Alkomaty zbierają dobrą opinię wśród recenzentów z tego powodu, że możemy ich użyć w każdym miejscu i o każdej porze. Produkty te są coraz częściej spotykane w sklepach, jednak ich wybór jest wręcz ogromny. Sprawdźmy więc ranking alkomatów, aby wiedzieć jakie cechy powinien posiadać dobry produkt oraz żeby pomóc sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki alkomat wybrać.

Często po zakrapianej imprezie na następny dzień możemy czuć się zdrowi i rześcy, jednak nadal w organizmie możemy mieć zbyt dużą ilość promili. Jeżeli nie chcemy iść wtedy na komisariat, żeby sprawdzić nasz stan trzeźwości, dobrze jest mieć w domu produkt, który będzie zawsze pod ręką i pozwoli nam ustalić, czy możemy już wsiąść za kółko.

Ranking alkomatów przede wszystkim pokaże nam najciekawsze produkty w obecnym czasie, a także ustali ich wszelkie wady i zalety. Ceny tego typu produktów zależą od funkcji, jakie mają one posiadać. Jest to więc zestawienie stworzone na każdą kieszeń. Warto sprawdzić, które z urządzeń zostało uznane za najlepszy alkomat.

Porównanie najlepszych alkomatów

ProduktInformacjeOcenaCena (od)
#1AlcoFind PRO-X-5
Zakres pomiarów: 0.0 - 5.0‰
Sensor: Elektrochemiczny
[usr 5 text="true" tooltip="true"]335 zł Więcej informacji
#2Alkomat CA 9000 Professional SG
Zakres pomiarów: 0.0 - 4.0‰
Sensor: Elektrochemiczny
[usr 5 text="true" tooltip="true"]293 zł Więcej informacji
#3 Promiler AL 8000
Zakres pomiarów: 0.0 - 4.0‰
Sensor: Elektrochemiczny
[usr 5 text="true" tooltip="true"]396 zł Więcej informacji
#4Promiler iBlow
Zakres pomiarów: 0.0 - 5.0‰
Sensor: Elektrochemiczny
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1 529 zł Więcej informacji
#5Aisko BACscan F-30
Zakres pomiarów: 0.0 - 2.0‰
Sensor: Elektrochemiczny
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]229 zł Więcej informacji
#6 AlcoSense Excel
Zakres pomiarów: 0.0 - 2.0‰
Sensor: Elektrochemiczny
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]549 zł Więcej informacji

Jak wybrać najlepszy alkomat – poradnik

Jak widać, wybór alkomatu wcale nie musi być taki prosty. Opinie na temat alkomatów w internecie na pewno pomogą nam podjąć decyzję, jednak zapewne zdążyliśmy zauważyć już, że wybór i ilość cech, na które trzeba zwrócić uwagę, jest naprawdę duży. W związku z tym całe spektrum cech, jakie alkomat powinien mieć, opisze nam poniższy poradnik, w którym krok po kroku wyjaśnione zostaną funkcje, jakie trzeba brać pod uwagę przy okazji kupna takiego sprzętu.

Rodzaje alkomatów

To podstawowa rzecz w przypadku wyboru urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomaty dzielą się na 3 rodzaje, oto one:

  • Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym są to najtańsze z urządzeń na rynku. Nadal jednak cieszą się dużą popularnością. Działają na zasadzie wbudowanego czujnika półprzewodnikowego, który jest w stanie rozróżnić w wydychanym powietrzu cząsteczki etanolu. W przypadku wykrycia alkoholu sensor się utlenia. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze pomiar będzie bardzo dokładny. Wystarczy zapalenie papierosa, aby wynik był trochę zafałszowany. Jeśli jednak chodzi o produkt budżetowy, to taki z sensorem półprzewodnikowym będzie dobrym wyborem.
  • Alkomaty z sensorem elektrochemicznym są dużo dokładniejsze. Sensor zawarty w urządzeniu składa się najczęściej z platyny, która rozpoznaje alkohol w wydychanym powietrzu. W efekcie wytwarzany jest prąd elektryczny, dzięki temu poznamy bardzo dokładny wynik pomiaru. Z alkomatów z tym właśnie sensorem korzysta nawet policja. Co więcej, nic nie jest w stanie zakłócić badania, jak może się to stać w przypadku alkomatów z sensorem półprzewodnikowym. Dodatkowo ten typ urządzenia charakteryzuje się trwałością i będzie nam służył przez lata. Jest jednak droższy.

Istnieją też alkomaty dowodowe, które przy odpowiednim użyciu mogą już służyć jako dowód w sądzie. Są one jednak niezwykle drogie i mało prywatnych osób decyduje się na ich kupno.

Czas pomiaru

Jeśli zamierzamy często badać się alkomatem, zapewne przyda nam się taki, który będzie szybko pokazywał wynik na ekranie. W zależności od jakości urządzenia czas oczekiwania na rezultat może wynieść nawet 15-20 sekund. Jeśli jednak będziemy zaopatrzeni w urządzenie, które cechuje się szybkością działania, wtedy na wynik nie będziemy musieli czekać zbyt długo i rezultat poznamy już po kilku sekundach.

Czas przygotowania

Oprócz czasu pomiaru alkomat potrzebuje też kilka bądź kilkanaście sekund, aby po włączeniu mógł być użytkowany. Istnieją alkomaty, których czas przygotowania wynosi mniej niż 5 sekund. Są one jednak drogie. W tych tańszych modelach będziemy musieli odczekać nawet 30 sekund, zanim będziemy mogli użyć urządzenia. Jeśli więc zamierzamy badać większą ilość osób, z pewnością bardziej przydatny będzie dla nas produkt, który jest w stanie zmierzyć poziom alkoholu w wydychanym powietrzu już w kilka sekund.

Zakres pomiaru

To kolejna ważna kwestia. Zaczynając od tanich alkomatów, większość z nich nie będzie miała zbyt dużego zakresu pomiaru. Zacznie się on na zerze, a skończy na kilku promilach. Oczywiście nadal wystarczy to do domowych czy zawodowych zastosowań. Droższe urządzenia będą w stanie pokazać wynik w skali około 0-7 promili. Są to już jednak produkty z najwyższej półki cenowej. Tak naprawdę, jeśli produkt będzie miał skalę 0-4 promili, powinno nam to wystarczyć. A taką skalę mają już praktycznie wszystkie urządzenia, nawet te najtańsze.

Dokładność pomiaru

Na dokładność pomiaru wpływa nie tylko rodzaj alkomatu, ale też jakość wykonania. Przypomnijmy, że alkomat z sensorem półprzewodnikowym nie będzie tak dokładny, jak alkomat z sensorem elektrochemicznym. Producenci często w instrukcji obsługi lub w specyfikacji produktu podają informację, że granica błędu to 0,1 promila, lub 5%. Tak naprawdę jednak nie zawsze wygląda to tak kolorowo i warto poczytać w internecie opinie na temat danego alkomatu. Wśród nich jego użytkownicy często informują, jak w praktyce wygląda dokładność pomiaru przez obserwowane przez nas urządzenie.

Zasilanie

Alkomaty zazwyczaj posiadają standardowe baterie AA lub AAA. Te większe modele mogą mieć wbudowane baterie. Często do zestawu dostaniemy też ładowarkę, aby móc swobodnie korzystać z urządzenia w każdym momencie. Nowsze i droższe produkty posiadają nawet wejście USB.

Kalibracja

Jak każde urządzenie, tak i alkomat może się rozregulować. Gdy na przykład badamy się nim bardzo często i widzimy, że wyniki robią się coraz mniej dokładne, będzie ono musiało zostać poddane kalibracji. Dzięki niej produkt znowu będzie gotowy do użytku. Producenci podają zazwyczaj liczbę pomiarów, po jakiej urządzenie musi zostać ponownie skalibrowane.

Kalibracja to domena droższych urządzeń. Przy kupnie produktu sprzedawcy oferują dodatkowo na przykład cztery kalibracje za darmo przez pierwszy rok użytkowania. W tańszych modelach opcja kalibracji może nie istnieć. Wtedy z biegiem czasu możemy mieć coraz większy problem z dokładnością pomiaru, co przełoży się na nasze niezadowolenie z produktu.

Wbudowana pamięć

Aby móc odczytać wyniki pomiarów z przeszłości, alkomat musi posiadać pamięć, która będzie mogła pomieścić kilka bądź kilkadziesiąt ostatnich wyników. Wtedy będziemy mogli porównywać wyniki pomiarów bez konieczności notowania ich ręcznie. Istnieją też urządzenia, które posiadają specjalną aplikację, którą będziemy mogli zainstalować na laptopie lub komputerze. Dzięki aplikacji i połączeniu naszego produktu ze specjalnie zainstalowanym programem za pomocą kabla USB, z łatwością zgramy niezwykle dużą ilość wyników, która będzie w przystępny sposób zaprezentowana na ekranach naszego komputera.

Wymienne ustniki

W przypadku alkomatu, w których zamontowany musi być ustnik, producent często daje nam dwa takie ustniki w zestawie. Oczywiście następnie możemy sobie dokupić dowolną ich ilość. Są alkomaty, które pozwalają na badanie bez konieczności wkładania ustnika. Część z nich w ogóle nie wymaga ustnika, a część zaleca jego używanie, jednak nie jest ono konieczne. Warto więc także na to zwrócić uwagę przy kupnie.

Nowoczesność w naszym domu

Technologia umożliwiła nam korzystanie z alkomatów, możemy więc sami łatwo sprawdzić, czy możemy wsiąść za kierownicę. Dzięki temu praktycznemu urządzeniu na pewno uratowane zostało niejedno życie. Jeśli i my chcemy posiadać taki produkt, kupmy urządzenie jak najdokładniejsze, abyśmy mogli być spokojni, że rezultat badania jest prawdziwy, a w przypadku pozytywnego wyniku na pewno będziemy mogli kierować pojazdem.

Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc Ci – lub przynajmniej Cię zainspirować – w wyborze nowe alkomaty. Jeśli tak, to będziemy wdzięczni za informację zwrotną, recenzję, porównanie czy opinię o zakupionym produkcie. Możesz to zrobić w komentarzach znajdujących się na dole strony. Może właśnie twoja opinia pomoże innym w wyborze najlepsze alkomaty na rynku.

Dodaj komentarz

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..