Ranking klimatyzatorów przenośnych

Ranking najlepszych klimatyzatorów przenośnych (opinie 2023)

klimatyzator przenośny Klimatyzator przenośny to urządzenie, które potrafi stworzyć przyjemny klimat w Twoim domu lub biurze, bez względu na to, jak wysokie są latem temperatury. W odróżnieniu od klimatyzacji stacjonarnej jest bardzo łatwy do zainstalowania – wystarczy podłączyć go do gniazdka elektrycznego, w ten sposób zapewnisz odprowadzanie ciepłego powietrza za pomocą węża ssącego. Klimatyzator przenośny jest lekki, na kółkach, nie wymaga żadnych ingerencji wewnętrznych i jak już bywa standardem – te najlepsze klimatyzatory przenośne posiadają dodatkowo jeszcze kilka ciekawych funkcji.

Jeśli zdecydujesz się na zakup klimatyzatora, powinieneś dowiedzieć się, na jakich podstawowych parametrach się skupić. Decyzja, jaki klimatyzator przenośny zakupić, nie powinna zależeć tylko od jego wyglądu, wagi i ceny. Więcej dowiesz się w naszym przejrzystym przewodniku.

Szczególnie powinieneś zwrócić uwagę na moc chłodniczą klimatyzatora oraz wielkość pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony. Z tym również związana jest wydajność powietrza (przepływ powietrza¸ jak również hałas, koszty zużycia energii elektrycznej (klasa energetyczna), zastosowane filtry, możliwość ustawienia lameli, funkcja osuszania oraz sposób odprowadzania kondensatu.

Przejrzeliśmy aktualną ofertę na rynku, wzięliśmy pod uwagę wszystkie ważne parametry, przeanalizowaliśmy testy klimatyzatorów przenośnych, oceny użytkowników i przygotowaliśmy dla Ciebie ranking 7 najlepszych przenośnych klimatyzatorów na rok 2023. Zapraszamy do przeglądu i zapewniamy, że jeśli jesteś w tej dziedzinie początkującym, po jego przeczytaniu zrozumiesz wszystkie jego ważne funkcje.

Porównanie najlepszych klimatyzatorów przenośnych

ProduktInformacjeOcenaCena (od)
#1Klarstein New Breeze 9
Potężna moc: 9000 BTU
Moc chłodzenia: 2,7 kW
Powierzchnia chłodzenia: -
Poziom głośności: 64 dB
Waga: 24,3 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1720 zł Więcej informacji
#2Klarstein Metrobreeze Rom
Potężna moc: 10000 BTU
Moc chłodzenia: 3 kW
Powierzchnia chłodzenia: - m2
Poziom głośności: 63 dB
Waga: ok. 30 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2430 zł Więcej informacji
#3Klarstein Kraftwerk Smart 12K
Potężna moc: 12000 BTU
Moc chłodzenia: 3,2 kW
Powierzchnia chłodzenia: 35–59 m²
Poziom głośności: 65 dB
Waga: 27 kg
+ 3-w-1 (chłodzenia, osuszania, wentylacji)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2900 zł Więcej informacji
#4Klarstein Max Breeze Smart
Potężna moc: 15000 BTU
Moc chłodzenia: 4,4 kW
Powierzchnia chłodzenia: 57-95 m²
Poziom głośności: 62-65 dB
Waga: 43 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4290 zł Więcej informacji
#5Whirlpool PACW29COL
Potężna moc: 9000 BTU
Moc chłodzenia: 2,8 kW
Powierzchnia chłodzenia: od 20 do 30 m²
Poziom głośności: - dB
Waga: - kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1600 zł Więcej informacji
#6Klarstein Metrobreeze 9
Potężna moc: 9000 BTU
Moc chłodzenia: 1080 W
Powierzchnia chłodzenia: 15-20 m2
Poziom głośności: 61 dB
Waga: 27,2 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2430 zł Więcej informacji
#7Klarstein Pure Blizzard 3 2G
Potężna moc: 7000 BTU
Moc chłodzenia: 808 W
Powierzchnia chłodzenia: -
Poziom głośności: - dB
Waga: 21,8 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1850 zł Więcej informacji

Jak wybrać klimatyzator przenośny

W porównaniu ze stacjonarnymi klimatyzacjami klimatyzatory przenośne mają od razu kilka zalet – nie wymagają żadnych ingerencji wewnętrznych, łatwo można je przemieszczać z miejsca na miejsce, są lekkie i wiele z nich oferuje dodatkowe przydatne funkcje, jak na przykład osuszanie, wentylator i również ogrzewanie. Wystarczy tylko, żeby istniała możliwość odprowadzenia ciepłego powietrza z pomieszczenia przez uchylone okno. Klimatyzator przenośny jest lekki, a dzięki kółkom transportowym łatwy do przemieszczania i możesz wykorzystać go nie tylko w domu, ale również w domku letniskowym czy w przyczepie kempingowej. Jak wybrać klimatyzator, który podczas gorących letnich dni stworzy w Twoim domu przyjemne chłodne miejsce do wypoczynku? Spójrz razem z nami na podstawowe parametry i właściwości. Na pewno lepiej zorientujesz się w szerokiej ofercie sprzedawców i łatwiej będziesz mógł kupić klimatyzator dopasowany do Twoich wymagań.

Ranking klimatyzatorów przenośnych

Jak działa przenośny klimatyzator?

Głównym zadaniem klimatyzatora przenośnego to odprowadzanie ciepłego powietrza z pomieszczenia. Powietrze, które dostaje się do urządzenia, jest chłodzone za pomocą czynnika chłodzącego i wraca z powrotem do pomieszczenia. Część ciepłego powietrza jest odprowadzana na zewnątrz. Ciepłe powietrze jest zwykle wilgotne, dlatego więc z powietrza podczas chłodzenia wytrąca się również woda, która zgromadza się w zbiorniku kondensacyjnym, lub w lepszym przypadku odprowadzana jest bezpośrednio z ciepłym powietrzem.

Klimatyzator przenośny może również posiadać samodzielną funkcję osuszania powietrza, sprawnego wentylatora, a nawet może działać jako grzejnik. Temperaturę w pomieszczeniu jednak potrafi podnieść średnio tylko o 5 °C, więc nie można uznać go za pełnowartościowe urządzenie grzewcze.

Przejdźmy więc do tego, na czym najbardziej skupić swoją uwagę podczas wybierania klimatyzatora przenośnego i wyjaśnijmy sobie, jak rozumieć poszczególne wartości podane w opisach produktu.

Popularne przenośne klimatyzatory marki Klarsten również dobrze wyglądają.

Wydajność chłodnicza vs. wielkość pomieszczenia

Wydajność chłodnicza klimatyzatora przenośnego podawana jest w jednostkach BTU (British Thermal Unit), lub w kilowatach, gdzie 1 BTU = 0,293 W.

Na jeden metr sześcienny powietrza potrzebna jest moc chłodnicza o wartości 30 W, czyli około 100 BTU.

Następujące obliczenia są proste – z trzech znanych wymiarów pomieszczenia (powierzchnia podłogi x wysokość pomieszczenia) potrafisz obliczyć objętość powietrza w m3. Jeśli masz pokój o objętości 80 m3, szukaj klimatyzatora o wydajności chłodniczej 80 m3 x 30 m3 = 2400 W (2,4 kW), czyli ok. 8000 BTU.

Oprócz tego należy uwzględnić kilka kolejnych czynników, które podwyższają całkowitą moc chłodniczą:

 • Jeśli pomieszczenie orientowane jest na południe i przegrzewa się, należy doliczyć do wydajności chłodniczej 10 %.
 • Jeśli chodzi o pokój na poddaszu, wydajność chłodniczą 1 m3 trzeba z 30 W podnieść do 50 W.
 • Jeśli chodzi o kuchnię, gdzie często gotujesz, należy do wydajności chłodniczej doliczyć minimalnie 1 kW (ok. 3000 BTU).
 • Jeśli w pomieszczeniu przez dłuższy czas przebywają osoby, dochodzi do podwyższenia nie tylko temperatury, ale również wilgoci. Na jedną osobę należy doliczyć około 0,2 kW mocy chłodniczej. Dotyczy to zwłaszcza przypadku, jeśli klimatyzator będzie umieszczony w sali szkoleniowej lub w biurze.

Przepływ powietrza

O tym, ile razy za godzinę przepłynie powietrze z pomieszczenia przez klimatyzator przenośny i zostanie schłodzone informuje nas parametr o nazwie przepływ powietrza. Jednostką jest m3/h. Jakościowe i wydajne klimatyzatory osiągają przepływu o wartości ponad 300 m3/h. Jeśli poszukujesz klimatyzatora na podstawie wielkości pomieszczenia, powietrze powinno przejść przez klimatyzator minimalnie 2,5 razy (czyli przepływ powietrza = objętość pomieszczenia x 2,5).

Klarstein_Metrobreeze_9_NYC_Klimaanlage

Odpływ kondensatu

W odróżnieniu od chłodnicy powietrza, wentylatora lub oczyszczacza powietrza, przenośny klimatyzator powietrze nie tylko skutecznie schłodzi, ale pozbawia go wilgoci. Wytrącona woda albo gromadzona jest w zbiorniku, który trzeba regularnie opróżniać, albo odparowuje się bezpośrednio i jest odprowadzana na zewnątrz wraz z ciepłym powietrzem w postaci pary wodnej.

Kierunek przepływu powietrza

W jakim kierunku wydmuchiwane jest zimne powietrze? Należysz do osób wrażliwych, które latem chorują na anginę i uważasz, że główną przyczyną są klimatyzowane pomieszczenia? Jeśli tak, ale pomimo tego zdecydowałeś się, że tym razem latem już bez klimatyzacji w domu nie dasz rady, zwróć uwagę na układ lameli, przez które wychodzi powietrze. W tańszych klimatyzatorach można ręcznie ustawić kierunek przepływu, zwykle w jednym kierunku. W zaawansowanych modelach powietrze przepływa przez lamele, które zmieniają kierunek, a zimne powietrze wydmuchiwane jest równomiernie we wszystkich kierunkach.

Poziom hałasu

Poziom hałasu jakościowego przenośnego klimatyzatora osiągać powinien maksymalnie 60 dB, w trybie nocnym 50 dB. Wyższy poziom hałasu – powyżej 65 lub 70 dB, gdy klimatyzator jest używany przez dłuższy czas, może przeszkadzać nie tylko nocą, ale także w ciągu dnia. Warto zainwestować w klimatyzację o niskim poziomie hałasu, gdyż zapewni ona komfort na wysokim poziomie.

Cena przenośnych klimatyzatorów

Na jakiej podstawie podejmujesz decyzję? Czy chcesz wydać określoną kwotę pieniędzy? Zamierzasz przeczytać dziesiątki recenzji użytkowników klimatyzatorów przenośnych albo zwycięża ten najlepszy pod względem ceny/wydajności?

Klimatyzatory przenośne do 800 PLN

W pierwszej kategorii cenowej znajdziesz tylko podstawowe modele przenośnych klimatyzatorów przeznaczonych dla niezbyt wymagających użytkowników. Urządzenia te mają niższą wydajność chłodniczą i przepływ powietrza, są nieco bardziej głośne i dlatego ich używanie nocą nie sprawia przyjemności. Funkcje dodatkowe zwykle nie są na zbyt wysokim poziomie, a wszystko sterujesz za pomocą przycisków na panelu. Jeśli jednak potrzebujesz schłodzić pomieszczenie, w którym spędzisz tylko kilka godzin, taki klimatyzator na pewno Ci wystarczy. Wybierając trzeba uważać – za niską ceną może ukrywać się również chłodnica powietrza. W sklepach internetowych nie mają chłodnice swojej kategorii, więc są zaszeregowane w kategorii razem z klimatyzacjami.

Przenośne klimatyzatory do 2000 PLN

W drugiej kategorii cenowej znajduje się najwięcej przedstawicieli najlepiej sprzedających się przenośnych klimatyzatorów domowych. Te klimatyzatory oferują solidną wydajność chłodniczą, nadają się również do większych pomieszczeń a poziom hałasu wynosi zwykle mniej niż 60 dB. Są w pełni ruchome, zdalnie sterowane, bardziej ekonomiczne i skuteczne. Najlepsze z nich to urządzenia wielofunkcyjne 4 w 1 – klimatyzacja, osuszacz, oczyszczacz powietrza, wentylator.

Przenośne klimatyzatory powyżej 2000 PLN

W najwyższej kategorii cenowej znajdują się urządzenia dla najbardziej wymagających klientów, którzy poszukują wysokiej wydajności (również do dużych pomieszczeń), niskiego zużycia energii oraz wyjątkowo cichej pracy. Wygląd i funkcjonalność tych urządzeń są szczegółowo przemyślane. Znajdują się tu również klimatyzatory balkonowe, których jeden wąż odciąga powietrze z pomieszczenia a drugi wraca schłodzone powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Najlepsze marki klimatyzatorów przenośnych

W specjalistycznych rankingach i testach klimatyzacji w ostatnich latach liderami są takie marki jak Klarstein, Whirpool, De Longhi. Nie oznacza to jednak, że w ofercie innych producentów nie znajdziesz również ciekawych modeli:

 • Daitsu – hiszpańska marka należy do grupy najlepszych marek na rynku w południowych krajach Europy, gdzie w porównaniu z naszym krajem przez większą część roku przeważa wilgotne i ciepłe powietrze. Na naszym rynku istnieje już ponad 15 lat i oferuje produkty z doskonałą wydajnością i bezproblemową eksploatacją.
 • Sakura –  to jedna z największych marek japońskich zajmujących się rozwojem i produkcją klimatyzacji. Oferują jakościowe i niezawodne produkty, które nadają się nie tylko do domowego użytkowania, ale również do biur, szkół i restauracji.
 • Klarstein – niemiecka marka przyciąga uwagę przede wszystkim precyzyjnością wykonania, doskonałym i oryginalnym wyglądem oraz szeregiem sprawnych i skutecznych klimatyzatorów przenośnych w rozsądnej cenie. Doskonałe oceny w testach klimatyzacji.
 • Daikin – wiodąca japońska marka specjalizuje się w produkcji urządzeń, których celem jest jakościowe powietrze. W ofercie tej marki znajdziesz nie tylko klimatyzacje, ale również oczyszczacze powietrza oraz inne zaawansowane produkty z tej dziedziny.
 • Whirlpool – choć produkty mają skromny wygląd, to konstrukcja tych urządzeń jest na wysokim poziomie. Klimatyzatory przenośnie tej znanej wszystkim marki są bardzo dobrze sprzedawane i również bardzo dobrze oceniane w profesjonalnych czasopismach i testach.
 • De´Longhi – włoska marka, którą wielu z nas kojarzy szczególnie z ekspresami do kawy, oferuje także kilka ciekawych klimatyzacji o dobrej wydajności chłodniczej i niskim poziomie hałasu.
 • Sencor – znana czeska marka, która oferuje przystępne cenowo klimatyzatory nadające się przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń

Często zadawane pytania (FAQ)

Jaka jest różnica między przenośnym klimatyzatorem a chłodnicą powietrza?

Chłodnica powietrza w odróżnieniu od klimatyzatora przenośnego jest prostszym urządzeniem, które nie ma żadnego czynnika chłodzącego, więc jego nazwa jest nieco myląca. Podstawą jest pojemnik z wodą i filtr wodny. Ciepłe powietrze z pomieszczenia przepływa przez filtr i ochładza się. Jednak w przeciwieństwie do klimatyzacji nie obniża wilgotności powietrza, wręcz przeciwnie jest wdmuchiwana z powrotem do pomieszczenia. W bardzo upalne dni może w pomieszczeniu spowodować nadmierne duszno.

Klimatyzator przenośny a filtracja –  Czy potrafi oczyścić powietrze?

Jeśli wyposażony jest w filtr przeciwpyłowy, elektroniczny, plazmowy lub filtr HEPA, w takim razie tak. Najwyższej jakości klimatyzatory posiadają tak samo użyteczne i wydajne filtry, jak w przypadku oczyszczaczy powietrza – poradzą sobie nie tylko z większymi nieczystościami, ale potrafią również przechwycić bakterie, mikroorganizmy, pleśni, dym i smog.

Klimatyzator przenośny i osuszanie – Kiedy korzystać z tej funkcji?

Przenośnego klimatyzatora nie musisz odkładać od razu z końcem lata. Jeśli regularnie zimą martwią Cię wilgotne ściany i pleśń, za pomocą przenośnego klimatyzatora możesz obniżyć wilgoć w pomieszczeniu do idealnych wartości procentowych (ok. 40 – 60 %). Pamiętaj także o regularnym wietrzeniu. Zimą powietrze na zewnątrz jest suche.

Czy przenośny klimatyzator przeszkadza w nocy?

Nie wtedy, jeśli wybierzesz klimatyzator, którego poziom hałasu porusza się w granicach od 50 – 60 dB, co można porównać z hałasem pralki podczas prania (uwaga, nie podczas wirowania). Im niższy poziom hałasu, tym lepiej.

Jak wietrzyć pomieszczenie?

Przeciwnicy przenośnych klimatyzatorów twierdzą, że chodzi o zmarnowane pieniądze –schładzać powietrze w pomieszczeniu i równocześnie pozwolić, żeby przez otwarte okno wpuszczać do pomieszczenia kolejną porcję ciepłego powietrza, to wydaje im się być nieefektowne. Prawdą jest, że okno musi być uchylone na szerokość węża, ale przypływu ciepłego powietrza na pewno nie odczujesz. Dostępne są również specjalne listwy z otworem do węża klimatyzacji, które można włożyć do ramy okiennej (airlock). Są szczelne, nie przejdzie przez nie ciepło ani żadne owady. Zdolny majsterkowicz potrafi sam zrobić takie urządzenie.

Może Cię zainteresować:

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci, albo zainspirowali Cię do wyboru nowego przenośnego klimatyzatora. Jeśli tak, będziemy wdzięczni za Twoją odpowiedź, doświadczenie, recenzję, porównanie czy ocenę zakupionego przez Ciebie produktu. Możesz zrobić to w komentarzach poniżej. Może właśnie Twoja opinia pomoże komuś podczas wyboru najlepszego przenośnego klimatyzatora na rynku.

1 comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 • Klarstein Metrobreeze 9 występuje jako model Fersk Vind, tylko w przypadku Vinda mamy moc 12 000 BTU za niższą cenę. Warto spojrzeć.